Ποιός είναι ο επόμενος μέγας ψάλτης της Θεσσαλονίκης;

Asterios

Μέλος
Αγαπητοι φιλοι και φιλες θα ηθελα πολυ να ακουσω τι νομιζετε εσεις
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ο Παναγιώτης Νεοχωρίτης ίσως.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ψάλλει στην Μητρόπολη Νεαπόλεως, Σταυρουπόλεως.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Τον έχω ακούσει σε μια αγρυπνία στη Παναγία τη Λαοδηγήτρια. Δύο πράγματα μου έκαναν εντύπωση.

1) η αυστηρή του «γραμμή» στα ισοκρατήματα. Έψαλλε με τους μαθητές του σα χορωδία, όλο τον αναστάσιμο κανόνα με ίσο – ΠΑ. Κ όχι μόνο αυτό.

2) Ενώ «Ζωγράφιζε» με τη φωνή του, όχι απλά δε κουνιόταν καθόλου, ούτε μορφασμό. Το στόμα μόνιμα μισοανοιχτό κ κατά τα’ άλλα «άγαλμα».

Αφού δε τον ήξερα παρατηρούσα το χορό να δω ποιος είναι ο χοράρχης. «Ποιος είναι αυτός ρε παιδιά που ψέλνει έτσι ωραία» έλεγα….Καθόμουν κάπως πλάγια κ δε μπορούσα να καταλάβω ποιος είναι στη μέση. Έβλεπα το Νεοχωρίτη έτσι…ακίνητο, ούτε το στόμα δε κουνιόταν κ έλεγα: αυτόν τι τον θέλουν εκεί, κανένας διακοσμητικός θα είναι, χεχε…

Επίσης, είδα πέρσι στη Καβάλα διαφημιστικό από σχολή Βυζαντινής κ Παραδοσιακής Μουσικής. Ξέρει κανένας, όντος έχει δική του σχολή στη Καβάλα?
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Σίγουρα αναλόγως τι εννοεί ο καθένας ψάλτη(μην αγνοείτε το μπάχαλο που επικρατεί και στην κοινωνία και στα μυαλά κάποιων)...πάντως αυτούς που εννοώ εγώ ψάλτες σίγουρα είναι ο Ι.Χασανίδη και ο Π.Νεοχωρίτης...(μπορεί να λησμονώ κάποιον αυτήν την στιγμή)...σίγουρα υπάρχουν και άλλοι αλλά ψάλλουν ταπεινά σε κάτι "τρώγλες"-ναούς και έτσι δεν τους γνωρίζει ο πολύς και κοινός κόσμος...ο Παναγιώτης είχε μια δική του σχολή(σύλλογο καλύτερα)στις Συκιές αλλά νομίζω πως έχει κλείσει εδώ και κάποια χρόνια...
Υ.Γ.αυτό που με είχε αρέσει και νοσταλγώ από την Θεσσαλονίκη είναι οι διάφορες ψαλτοπαρέες φοιτητών οι οποίοι δεν είχαν καμία σχέση με τους "μεγάλους" αλλά ψάλλαν σε κάτι 10ωρες(και βάλε)αγρυπνίες που μεταβαλλόταν η πόλη σε Άγιον Όρος...τώρα δεν είναι φυσικά όπως ήταν κάποτε διότι άλλοι γίνανε μοναχοί στο Όρος και άλλοι παντρεύτηκαν τα θυμάμαι πάντως με πολύ συγκίνηση...
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Σίγουρα αναλόγως τι εννοεί ο καθένας ψάλτη(μην αγνοείτε το μπάχαλο που επικρατεί και στην κοινωνία και στα μυαλά κάποιων)...πάντως αυτούς που εννοώ εγώ ψάλτες σίγουρα είναι ο Ι.Χασανίδη και ο Π.Νεοχωρίτης...(μπορεί να λησμονώ κάποιον αυτήν την στιγμή)...σίγουρα υπάρχουν και άλλοι αλλά ψάλλουν ταπεινά σε κάτι "τρώγλες"-ναούς και έτσι δεν τους γνωρίζει ο πολύς και κοινός κόσμος...ο Παναγιώτης είχε μια δική του σχολή(σύλλογο καλύτερα)στις Συκιές αλλά νομίζω πως έχει κλείσει εδώ και κάποια χρόνια...
Υ.Γ.αυτό που με είχε αρέσει και νοσταλγώ από την Θεσσαλονίκη είναι οι διάφορες ψαλτοπαρέες φοιτητών οι οποίοι δεν είχαν καμία σχέση με τους "μεγάλους" αλλά ψάλλαν σε κάτι 10ωρες(και βάλε)αγρυπνίες που μεταβαλλόταν η πόλη σε Άγιον Όρος...τώρα δεν είναι φυσικά όπως ήταν κάποτε διότι άλλοι γίνανε μοναχοί στο Όρος και άλλοι παντρεύτηκαν τα θυμάμαι πάντως με πολύ συγκίνηση...

Με τον μεν πρώτο είχα την τύχη να συμψάλω σε μια πανύγηρη και με τον δεύτερο απλά να βρεθώ στο αναλόγιο ως βοηθός σε μια από τις Κυριακές που υπηρετούσε στην Μητρόπολη Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας.
Φυσικά μιλάμε για εμπειρίες...
Μια τέτοια εμπειρία καλή είχα και την Μ. Πέμπτη το βράδυ όπου φιλοξένησα στον Ναό όπου ψάλλω τον μαθητή του Νεοχωρίτη και ΑΡΙΣΤΟ ΨΑΛΤΗ Σπυρίδωνα Κυζιρίδη.
Έψαλλε το "Εξέδυσάν με" του α' χορού και το " Κύριε, αναβαίνοντός σου εν τω Σταυρώ" με ύφος που θύμιζε (αλλά ήταν ταυτόχρονα ξεχωριστό!!!)
Στανίτσα.
Και για να ευλογήσουμε και τα γένια μας...
ξεχωριστή εμπειρία είναι κι όταν ψάλλω με τον αδερφό μου Απόστολο...
 
Last edited:

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
επιτρέπεται να ψηφίσουμε το Δάσκαλό μας; :D:D:D

Υ.Γ.αυτό που με είχε αρέσει και νοσταλγώ από την Θεσσαλονίκη είναι οι διάφορες ψαλτοπαρέες φοιτητών οι οποίοι δεν είχαν καμία σχέση με τους "μεγάλους" αλλά ψάλλαν σε κάτι 10ωρες(και βάλε)αγρυπνίες που μεταβαλλόταν η πόλη σε Άγιον Όρος...τώρα δεν είναι φυσικά όπως ήταν κάποτε διότι άλλοι γίνανε μοναχοί στο Όρος και άλλοι παντρεύτηκαν τα θυμάμαι πάντως με πολύ συγκίνηση...

Η παρέες αυτές υπάρχουν ακόμα, ίσως όχι στο μέγεθος που ήταν παλιά. Μην ξεχνάτε πως η Θεσσαλονίκη έχει παράδοση στις αγρυπνίες. Το κακό είναι πως αρχισε να διαδίδεται η μόδα της "νυχτερινής Θειας Λειτουργίας, που σημαίνει κομμένες οι 10ωρες αγρυπνίες. Ετσι όμως δεν προλαβαίνεις να ψάλλεις τίποτα, γιαυτο και τώρα τελευταία οι ψαλτοπαρέες τις αποφευγουν.
Η νυχτερινή θεια λειτουργία είναι καλό θέμα προς συζητηση. Ας το μεταφέρει κάποιος συντονιστής....
 
Last edited:

nektariosthanos

Μέλος
Αγαπητοί φίλοι

Από τα χρόνια μαθητείας μου στον Παναγιώτη Νεοχωρίτη...Ο Θεός να τον έχει καλά για να μπορεί πάντοτε να εμπνέει...

Καλή ακρόαση

Υ.Γ.αριστερά ψάλλει ο Σπύρος Κιζιρίδης, μαθητής του Νεοχωρίτη
 

Attachments

  • Μεγάλες Ώρες Μ.Παρασκευή 1998 23.mp3
    675.3 KB · Views: 305
  • Μεγάλη Πέμπτη 1998 24.mp3
    10.5 MB · Views: 396

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Αγαπητοί φίλοι

Από τα χρόνια μαθητείας μου στον Παναγιώτη Νεοχωρίτη...Ο Θεός να τον έχει καλά για να μπορεί πάντοτε να εμπνέει...

Καλή ακρόαση

Υ.Γ.αριστερά ψάλλει ο Σπύρος Κιζιρίδης, μαθητής του Νεοχωρίτη

Χριστός Ανέστη!

Προσωπικά, το ύφος του Νεοχωρίτη μου θυμίζει αρκετά τον μεγάλο Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο.Θα μπορούσατε να μας πείτε ορισμένα βιογραφικά στοίχεια του Νεοχωρίτη;
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Να είσαι καλά Νεκτάριε...ελπίζω να γράφεις πιο συχνά έχεις πολλά να καταθέσεις...:eek:
 

nektariosthanos

Μέλος
Ο Παναγιώτης Νεοχωρίτης έχει ηχογραφήσει δύο δίσκους στη σειρά Σύμμεικτα (9 και 10) που εκδίδει ο Μαν. Χατζηγιακουμής. Εκεί, μπορεί να βρει κανεις πλήρες βιογραφικό
 

Attachments

  • 12 Ευλογητάρια.mp3
    11.4 MB · Views: 229

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοί φίλοι
Από τα χρόνια μαθητείας μου στον Παναγιώτη Νεοχωρίτη...Ο Θεός να τον έχει καλά για να μπορεί πάντοτε να εμπνέει...
Καλή ακρόαση
Υ.Γ.αριστερά ψάλλει ο Σπύρος Κιζιρίδης, μαθητής του Νεοχωρίτη

Αγαπητε Νεκταριε
Ευχαριστουμε για τα δειγματα που ανεβασες . Θα παρακαλουσα να ανεβασεις κατι πιο ολοκληρωμενο . Πχ. καποια Κυριακατικη λειτουργια ή και απο την Μ. Εβδομαδα . Αυτο που ανεβασες απο τις Μεγελες Ωρες ειναι ελαχιστο . Εγινε λαθος ή εν γνωσει σου ανεβασες μονο αυτο ; Ευχαριστω .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Απο τις εκδοσεις CDs του Μανωλη Χ''Γιακουμη ''Συμμεικτα εκκλησιαστικης μουσικης'' (Νο 9 & 10) , επισυναπτω :
1ον : Περιληπτικο βιογραφικο του Παναγιωτη Νεοχωριτη .
2ον : Ηχητικο δειγμα με τον κ. Νεοχωριτη : Κυριε Εκεκραξα (Ιακωβου) σε ηχο
Δο Αγια .
 

Attachments

  • Παναγιωτης Παναγιωτης (βιογραφικο).jpg
    66 KB · Views: 158
  • 4'03''=Κυριε Εκεκραξα (Ιακωβου) ΑΓΙΑ_new.mp3
    1.2 MB · Views: 188

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι φιλοι και φιλες θα ηθελα πολυ να ακουσω τι νομιζετε εσεις

Το θεμα αναφερεται σε ''μεγα ψαλτη της Θεσ-κης'' . Αν δεν υπηρχε η λεξη ''μεγας'' θα ελεγα οτι υπαρχουν σημερα καποιοι αρκετα καλοι νεωτεροι ψαλτες στην Θεσ-κη , μεταξυ των οποιων εξεχουσα θεση εχει και ο Παναγιωτης Νεοχωριτης . Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ''μεγας'' δεν ειναι ,
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ , κανεις . Πολυ καλοι ναι , ''μεγας'' οχι .
Ισως μονο ο Χασανιδης που νομιζω οτι ειναι παλαιωτερος (δεν ξερω την ηλικια του) να μπορουσε να θεωρηθει ''μεγας'' .
Νομιζω οτι η αιγλη των παλαιωτερων Θεσσαλονικεων ψαλτων (με τυχαια σειρα : Χρυσανθος , Φωτοπουλος , Παναγιωτιδης , Καραμανης , Ταλιαδωρος ,
Πετριδης , Γεωργιαδης , Κυρμελης κλπ) , ειναι ακομα αξεπεραστη .
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Αν δεις την σημερινή κατάσταση στη Θεσσαλονίκη, είναι αρκετά αξιοθρήνητη εκ πρώτης όψεως. Δεν μπορώ να αποφύγω την αναφορά σε αυτά που άκουσα σε πρόσφατο πανυγηρικό εσπερινό σε μεγάλη εκκλησία. Τί να σας πω...απογοητεύτηκα: παραφωνίες, ανύπαρκτος χρόνος, κορώνες άσχετες κ.α. Αυτά τα χω ξαναπεί. Μερικοί νομίζουν οτι ξόφλησαν απο τα κλασσικά και πέρασαν σε "προχωρημένα" πράγματα. Ας πούμε άντε ψάλλε μια φορά μια εκλεκτή διασκευή, άντε δύο φορές, τίποτα λειτουργικά ή κανένα εωθινό. Αλλά μην το παρακάνουμε. Η Θεσσαλονίκη έχει παράδοση, αλλά δεν πρέπει αυτή η παράδοση να αποκοπεί απο τα παλαιότερα. Εγώ έτσι το βλέπω...

Όσο για τις ψαλτοπαρέες υπάρχουν πολλές και μάλιστα κρυμμένες και αναμιγνυόμενες μεταξύ τους... Και μπορώ να πω οτι και πολλοί μοναχοί απο το όρος ξεμυτίζουν και για καμμιά αργυπνία στη Σαλονίκη -και στα περίχωρα φυσικά(σε συνδιασμό με δουλειές πάντοτε).
 

Xerouvim

xerouvim
Εγώ θα δώσω μία ψήφο και στον Χρήστο Χαλκιά ο οποίος είναι φοβερός ψάλτης...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εγώ θα δώσω μία ψήφο και στον Χρήστο Χαλκιά ο οποίος είναι φοβερός ψάλτης...

Δεν τον εχω ακουσει και δεν εχω γνωμη . Μηπως υπαρχουν ηχογραφησεις του ; Αν ναι , παρακαλω ανεβαστε .
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Δεν τον εχω ακουσει και δεν εχω γνωμη . Μηπως υπαρχουν ηχογραφησεις του ; Αν ναι , παρακαλω ανεβαστε .

Ευάγγελε χαίρε.

Εάν θέλεις να ακούσεις για τον περί ού ο λόγος(ΧΑΛΚΙΑ) υπάρχουν ηχογραφήσεις του στην http://www.ieropsaltis.com, όπου υπάρχει και βιογραφικό του.
χαιρετώ -Γιώργος Παλιούρας
 
Top