Δοξαστικόν «Ταῖς ἐξ ἔργων καυχήσεσι» των αίνων της Κυριακής του Τελώνου και Φαρισαίου

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ως τότε πάρτε το δικό μου από την προηγούμενη Κυριακή.

Μέλος συρραφή :)D) από ακούσματα Στανίτσα και την καταγραφή Πετρίδη. Ο Δομέστικος θα μου θυμώσει πάλι... :wink:

Χαραλάμπης

Καθῆκον τοῦ Δομέστικου νὰ βοηθάει καὶ νὰ ἐλέγχει πότε πότε, ἀλλὰ ὅταν ὁ πρωτοψάλτης διαθέτει τάλαντο γερὸ καὶ δοκιμασμένο καὶ ψάλλει μὲ τὴν καρδιά του, ἀκόμα καὶ μόνος του χωρὶς βοήθεια στὸ ἀναλόγιο, τότε κάθεται ὁ Δομέστικος κι ἀπολαμβάνει ...:wink:

Εὖγε Χάρη, εἶσ᾿ ὠραῖος :D (εἶμαι fan τὶ νὰ κάνουμε ...)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Από τον Αντώνιο Παπαδόπουλο, πρωτοψάλτη Αγίας Φωτεινής Νέας Σμύρνης. Έχουμε ξανασχολιάσει πως η φωνή και το ύφος του θυμίζει αρκετά Χρύσανθο.
 

Attachments

  • Ταις εξ έργων καυχήσεσι.mp3
    3.6 MB · Views: 121

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Από τον Αντώνιο Παπαδόπουλο, πρωτοψάλτη Αγίας Φωτεινής Νέας Σμύρνης. Έχουμε ξανασχολιάσει πως η φωνή και το ύφος του θυμίζει αρκετά Χρύσανθο.

Γιώργο,
πάρα πολύ ωραίο άκουσμα!!!!!!
μήπως γνωρίζεις ποιανού είναι;;;;;;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά.
Από ποιό Τριώδιο είναι το δοξαστικό;;;;
Κατά κανόνα ο κ.Παπαδόπουλος ψάλλει από τα βιβλία του Ταλιαδώρου και κατά δεύτερον από κλασικά βιβλία. Κάποιος φίλος που έχει το Τριώδιο θα μπορούσε ίσως να επιβεβαιώσει αν το μέλος είναι του Ταλιαδώρου.
 
Κατά κανόνα ο κ.Παπαδόπουλος ψάλλει από τα βιβλία του Ταλιαδώρου και κατά δεύτερον από κλασικά βιβλία. Κάποιος φίλος που έχει το Τριώδιο θα μπορούσε ίσως να επιβεβαιώσει αν το μέλος είναι του Ταλιαδώρου.
θα μπορούσε κάλλιστα να το λέει από το βιβλίο του Ταλιαδώρου με μικρές διαφοροποιήσεις ( λογισμούς , προσπίπτωμεν )
βλέπε και εδώ

http://www.psaltologion.com/showpost.php?p=62282&postcount=1
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ανεβαζω το δοξαστικο των αινων της Κυριακης του Τελωνου και Φαρισαιου !!η συνθεση ειναι του Πετρου λαμπαδαριου .. ανεβαζω και το κειμενο που ειναι απο το δοξασταριο τριωδιου που εγραψε ο Παπαιωανου ο Ευστρατιος και εχω ανεβασει στα κειμενα του φορουμ!! τα ισοκρατηματα εχουν επισημανθει κατα την κριση μου!!με την ευκαιρια καλο Τριωδιον σε ολους!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Attachments

  • Δοξαστικο αινων τελ και φαρισαιου πετρου λαμπ....Δανιηλ.mp3
    4 MB · Views: 79
  • Δοξαστικο αινων Τελωνου και Φαρισαιου Πετρου λαμπαδαριου_Page_1.pdf
    136.4 KB · Views: 83

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὑπενθυμίζω τό παρόν θέμα λόγῳ ἐπικαιρότητος γιά τήν Κυριακή πού (καθυστερημένα φέτος) μᾶς ἔρχεται, συμπληρώνοντας ἠχογράφηση τοῦ Πρωτοψάλτου Βασιλείου Τζανάκου (ἀπό ἐδῶ –ἀφοῦ τήν μετέτρεψα σέ mp3) σέ μέλος Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου μέ προσωπική του ἑρμηνεία.

 

Attachments

  • Tes eks ergwn kauxisesi_B_Tzanakos.mp3
    9.7 MB · Views: 41

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Και από τον άρχ. Χαρίλαο Ταλιαδώρο, για να μη λείπει από τη συλλογή.
 

Attachments

  • ΤΑΙΣ ΕΞ ΕΡΓΩΝ ΚΑΥΧΗΣΕΣΙ_ΤΑΛΙΑΔΩΡΟΣ.mp3
    6 MB · Views: 202

basilis1964

Νέο μέλος
Ορίστε λοιπόν ο «μάγος των έλξεων» Λεωνίδας Σφήκας στο εν λόγω δοξαστικό σε μέλος Γ. Βινάκη. Το πρωτοάκουσα στην Ι. Μ. Βατοπεδίου πρίν πολλά χρόνια και η βελούδινη (σα βιολί) φωνή του μου έμεινε αξέχαστη μαζί με την ωραία εκτέλεση σε αυτό το μέλος. Ακούστε τί κάνει μέσα.. Ενδιαφέρων και ο (χαλαρώτερος) χρόνος που χρησιμοποιεί σε σημεία. Και τα διαστήματα φυσικά. [Επεξεργασία: Η προέλευση της ηχογράφησης (το έχω σε ξεχωριστὀ mp3) είναι από παλαιότερη ραδιοφωνική εκπομπή (8-2-1998) του Κώστα Αγγελίδη και Λυκούργου Αγγελόπουλου ο οποίος εκτεταμένα ηχογράφησε τον κυρ-Λεωνίδα].
 
Top