Γεωργιάδου Θεοδοσίου, «Βυζαντινός Μουσικός Πλούτος - Θεία Λειτουργία», Αθήναι 1947.

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητοί, ό,τι έχω στα χέρια μου σας το κοινοποιώ.Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν να έρθουν σε μένα αυτές οι λίγες σελίδες.Ελπίζω να βρεθούν και οι υπόλοιπες που όπως φαίνεται και απο τον πρόλογο υπάρχουν, αλλά που δεν ξέρω.Καλή ανάγνωση α και πάντα γειά....
 

Attachments

  • ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Θ.ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ.pdf
    4.6 MB · Views: 1,109
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
(...)Ελπίζω να βρεθούν και οι υπόλοιπες που όπως φαίνεται και απο τον πρόλογο υπάρχουν, αλλά που δεν ξέρω(.....)

Σίγουρα υπάρχουν -άλλωστε ουκ ολίγες συλλογές δημοσίευσαν μαθήματά του-αλλά είναι καλά φυλαγμένες σε σεντούκια και περιμένουν τον αρχαιολόγο του μέλλοντος..:wink:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αγαπητοί, ό,τι έχω στα χέρια μου σας το κοινοποιώ.Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν να έρθουν σε μένα αυτές οι λίγες σελίδες.Ελπίζω να βρεθούν και οι υπόλοιπες που όπως φαίνεται και απο τον πρόλογο υπάρχουν, αλλά που δεν ξέρω.Καλή ανάγνωση α και πάντα γειά....
Καί σέ μένα περιῆλθε στά χέρια μου αὐτό τό τεῦχος μέ τίς 28 σελῖδες.
ΣΤα χαμένα μηνύματα 2017 (10 Ιουνίου - 9 Δεκεμβρίου) εἶδα ὄτι εἶχε συνεχιστεῖ ἡ συζήτηση:
ARGITAN : Έχω βρει μέχρι τη σελ. 60 και το καταθέτω στον Β΄ τόμο της υπό έκδοσιν (πολύ σύντομα ελπίζω) '"Βιβλιογραφίας μου"...με τη σημείωση ότι αγνοώ εάν τελικά ολοκληρώθηκε.
dimskrekas : Από εδώ (https://catalogue.mmb.org.gr/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=65526)
O βυζαντινός μουσικός πλούτος : λειτουργικόν πλήρες περιέχον λεπτομερώς άπασαν την τάξιν της Θείας Λειτουργίας /
υπό Ορθόδοξος Ελληνική Εκκλησία.
[Θεοδόσιος Β. Γεωργιάδης], 1947.
Θέματα
Orthodox Eastern Church -- Liturgy.
Chants (Byzantine).
Music, Byzantine.
Φυσική περιγραφή:
*60 σ. *μουσικής · 25 εκ.
Σημειώσεις/Περιεχόμενα:
Βυζαντινή σημειογραφία.
Τοπική Σημείωση:
Η βιβλιοθήκη διαθέτει 2 αντίτυπα. Το 1ο αντίτυπο της Βιβλιοθήκης : δωρεά Ι. Ν. Αγ. Κυριακής Π. Φαλήρου - Αρχείο Γεωργίου Η. Ιωαννίδη. Το 2ο αντίτυπο της Βιβλιοθήκης : αρχείο Καμαράδου - Βλαχόπουλου.
Πρόσθετη αναγραφή:
Γεωργιάδης, Θεοδόσιος Β., 1878-1962.
***************
ybulbu : Ευχαριστίες πολλές! Επομένως μας λείπουν 32 μουσικές σελίδες. Πάντως, είναι απορίας άξιον πώς αποσιωπάται και προσπερνάται μια έκδοση αφιερωμένη στον Οικουμενικό Πατριάρχη, που κάθε άλλο παρά ανεπίσημη είναι. Το μόνο πράγμα που πιθανολογώ είναι να ξεκίνησε σε φυλλάδια και να έμεινε μισή, εξ ου και η περιορισμένη της ύλη, αν είναι όντως έτσι, παρά τα όσα τάζει στο εξώφυλλο. Πάντως, από τις σελίδες που έχουμε, φαίνεται πως ξεκίνησε με βλέψεις για έργο πλούσιας ύλης.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μιας και επαναφέρατε το θέμα, είναι ευκαιρία να ανανεώσουμε και το αίτημα για τα ελλείποντα εκδεδομένα φύλλα. Τόσα χρόνια μετά, παραμένουν θαμμένα...
 
Top