Κυριακή 08-11-2009

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Εκκλησιασμός στην Ενορία Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Μονάχου (Salvatorkirche) στον ενορία Αγ. Δημητρίου (12:00-13:00 ώρα)

Δυστυχώς ο ναός παραμένει για δεύτερη συνεχή χρονιά κλειστός εως 24/12, λόγω γενικής εξωτερικής και εσωτερικής ανακαίνισης. Η ενορία έχει μεταφερθεί στα δυτικά του Μονάχου (παλαιά Ενορία Αγ. Δημητρίου Westend) σε ευαγγελικό ναό. Λειτουργεί μόνο τις Κυριακές 12-1 μ.μ και γίνεται "σύντομη" Θ. Λειτουργία.

Ψάλλαμε εγώ και ο δάσκαλός μου (μετά από πολύ καιρό μόνοι οι δυο μας :p), Δρ. Κωνσταντίνος Νικολακόπουλος, K
αθ. και Πρόεδρος της Ορθοδ. Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Μονάχου.

Ως συνήθως μου έκανε όλα τα χατίρια :D:):p περί των επιλογών μου:


- Δοξαστικό Αγ. Αρχαγγέλων, ήχος πλ. β' και μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου
[Αντικατέστησα τον τόμο της Ζωής*
:eek::D (έχουμε αφήσει μόνο αυτό το βιβλίο στην εκκλησία :() που έβαλε ο δάσκαλος με την "μουσική φυλλάδα", καταγραφή και επιμέλεια του αγαπητού Χρίστου Τσακίρογλου, Συντονιστή της ενότητας "Μουσικά Κείμενα", εδώ σ. 19-20]

Πρώτη φορά τη χρησιμοποιήσα και κατενθουσιάστηκα :):):)
ΑΞΙΕΠΑΙΝΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ !!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !!!

- Δοξολογία σύντομη
, ήχος πλ. α' (απ' έξω)

Τα παρακάτω ψαλλόμενα από
το χειρόγραφο βιβλίο "Ιερά Άσματα της Θ. Λειτουργίας", Ανδρέου Μοναχού Αγιορείτου (κατά κόσμον Χαραλάμπους Θεοφιλοπούλου, Αθήνα 1973):

- Special :D "o Μονογενής και Λόγος", ήχος πλ. δ' εκ του ΓΑ :eek: (σ. 31-32)

- Τρισάγιον και Δύναμις, το ημέτερον, ήχος πλ. α' (σ. 91-93)
[Επιλογή Διδασκάλου, δεν το ήξερα :confused: αλλά μου άρεσε πολύ, θυμίζει διασκευή του ομοήχου του Καλογήρου]

- Χερουβικό, ήχος πλ. α', Πέτρου Εφεσίου
(στη σειρά των πανηγυρικών χερουβικών, σ. 183-186)
[δουλεύει πολύ με το πάνω τετράχορδο, αλλά όντως πανηγυρικό, ότι πρέπει για Εορτές]

- Λειτουργικά και Άξιον εστίν, ήχος πλ. α',
μέλος Κων/ντίνου Πρίγκου (έτσι τον γράφει :p), τα λεγόμενα ατζέμ Κιουρδί (σ. 284-288)
[από τα αγαπημένα μου γιατί είναι πολύ αρχοντικά :):):):):) όταν μάλιστα έχεις ισοκράτες!]

- Κοινωνικό μετά συντόμου Κρατήματος: "Ο ποιών τους αγγέλους αυτου πνεύματα", ήχος α', μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου (σ. 398-401)

[κάπως στριφνό, δεν ξετρελλάθηκα]
 
Last edited:

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Δοξαστικό από Σύρκα.

Δύναμις Καλογήρου.
Χερουβικό κυρ. Αντωνίου Οικονόμου.
Λειτουργικά Συνωπέως . (δεν έχω τα Κύριε ελέησον στην αρχή, μήπως κάποιος τα έχει; )

Kοινωνικό ''Ο ποιών τους Αγγέλους'' Αντωνίου Ιερέως. Μετά από το ''αινείτε''

Στο τέλος πολυέλεος ''δούλοι Κύριον'' και το '' η υπεράρχιος''
 

Attachments

  • REC063.MP3
    2 MB · Views: 88

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Λειτουργικά Συνωπέως . (δεν έχω τα Κύριε ελέησον στην αρχή, μήπως κάποιος τα έχει; )
Ανέτρεξα στο αρχείο μου και βρήκα τα συγκεκριμένα (πολύ λιτά αλλά εντούτοις μελωδικά) "Λειτουργικά υπό Σινωπέως, Ήχος πλ. A' εκ του Κε", δυστυχώς όμως άνευ "Κύριε ελέησον". Ξεκινούν από "Πατέρα Υιόν και Άγιον Πνεύμα", "Αγαπήσω σε" (προσθήκη) και συνεχίζουν κανονικά έως "Άξιον εστίν" του Νεκταρίου Μοναχού.

Στο Ψαλτολόγιο έχουν ανέβει εδώ και σε άλλη έκδοση από αυτήν που έχω (θα την αναρτήσω αύριο), αλλά επίσης άνευ "Κύριε ελέησον".

Φοβάμαι λοιπόν πως δεν (θα) υπάρχουν.

Σε αυτό πιστεύω συνηγορεί και το γεγονός, ότι η ηχογράφηση που ανέβηκε εδώ, περιέχει πριν τα Λειτουργικά του Σινωπέως, τα γνωστά Αγιορείτικα "Κύριε ελέησον" [51':34'-51':54'']
 
Last edited:

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Oρθρος μέχρι και τα εξαποστειλάρια απ'έξω.
Αίνοι από το Αναστασιματάριο
Δοξαστικό αίνων από την Μουσική Κυψέλη Στεφάνου Λαμπαδαρίου
Δοξολογία από το Αναστασιματάριο
Τρισάγιον-Δύναμις Ιωάννου Παλάσση
Χερουβικό Νηλέως Καμαράδου
Λειτουργικά-Άξιον εστί Κ. Πρίγγου
Κοινωνικό από τον ''Αγγελικο Χορό''
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Kοινωνικό ''Ο ποιών τους Αγγέλους'' Αντωνίου Ιερέως. Μετά από το ''αινείτε''.
Σωστός !!!​
Συνημμένα Αρχεία
REC063.MP3
(1,99 MB, 51 εμφανίσεις)
Γιατί δέν μᾶς βάζεις καί ἀντίφωνα ν᾿ ἀκούσουμε ;;;;;;;;;;;

Χρόνια πολλά γιά τή χθεσινή σου γιορτή !!!!!!!!!!!!​
 
Last edited:
Top