Όρθρος Κυριακής 25-10-09

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Ο αυριανός Όρθρος.

(Και πάλι συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά αυτόν τον καιρό πνίγομαι:eek:)
 

Attachments

  • Όρθρος 25-10-09.doc
    129.5 KB · Views: 54
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Νά εἶσαι καλά καί συγχαρητήρια!
Νά ὑπομνήσω σέ σένα καί στά νεώτερα μέλη μιά διόρθωση, πού ἔχει (εὐτυχῶς) περάσει καί στήν Παρακλητική τῆς Ἀ. Δ.
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=13173#post13173
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=14448#post14448

Διόρθωσέ το στό φυλαγμένο ὑλικό πού βαστᾶς (ἄν βαστᾶς) γιά νά τό ξέρεις.
Καί στόν Χρῆστο παραμένει καί ἐδῶ.

 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ο αυριανός Όρθρος.

(Και πάλι συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά αυτόν τον καιρό πνίγομαι:eek:)

Στὸ πρῶτο τροπάριο τῶν Εὐλογηταρίων τὸ Σωτὴρ νὰ γίνει Σῶτερ, σύμφωνα μὲ τὸ νέο Ἐγκόλπιο. Βλ. κι έδῶ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Στὸ πρῶτο τροπάριο τῶν Εὐλογηταρίων τὸ Σωτὴρ νὰ γίνει Σῶτερ, σύμφωνα μὲ τὸ νέο Ἐγκόλπιο. Βλ. κι έδῶ.
Ἔχεις δίκιο, ἀλλά ἐδῶ μπορεῖ νά τίθεται ὀνομαστική ὡς κλητική· κάτι πού ἔχουμε ξανασυζητήσει καί γιά ἄλλες παρόμοιες περιπτώσεις (πού δέν ψάχνω τώρα) πού ὑπάρχουν ἔτσι. Τό συγκεκριμένο τό εἶχε ἐπισημάνει ὁ Παναγιώτης (βλ. ἐδῶ). Ἐπειδή ἔχει συνηθιστεῖ, δέν εἶναι καί φοβερό λάθος.


 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Παρ᾿ ὅλα αὐτὰ ἡ διόρθωση ἔχει περαστεῖ στὴν τελευταία ἔκδοση τοῦ Ἐγκολπίου καὶ νομίζω ὅτι ὀφείλουμε νὰ τὴν υἱοθετήσουμε. Ἐκτὸς, ἄν ὁ ἀγαπητὸς Κώστας χρησιμοποιεῖ κάποια παλαιότερη ἔκδοση.

Τὸ θέμα δὲν εἶναι φοβερὸ, ἁπλῶς γιὰ τὴν ἀκρίβεια, ὅπως κι ἐδῶ. Πέραν αὐτοῦ ὁ καθεὶς ὅ βούλεται.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τὸ θέμα δὲν εἶναι φοβερὸ, ἁπλῶς γιὰ τὴν ἀκρίβεια, ὅπως κι ἐδῶ.
Νομίζεις υἱοθετήθηκε; Εἶναι καί θέμα μουσικῶν κειμένων· χρειάζεται ἀλλαγή μουσικῆς φράσης.
Ἐμεῖς ὄντως τό δ΄ εὐλογητάριο τό υἱοθετήσαμε (δηλ. ὁ ἀριστερός), τό α΄ ὄχι (ἀκόμα...).

ΥΓ. Ἐμεῖς ἄς τά γράφουμε καί ἀπό ᾿κεῖ καί μετά, ὅπως λές...


 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δὲν τὸ εἴχατε προσέξει; Τὰ ψάλλω ἐδῶ καὶ καιρὸ ἀπὸ τὴν ἔκδοσή του. Ἔχω ἐκτυπώσει καὶ τὸν ὄρθρο καὶ τὴν λειτουργία γιὰ τὸ ἀναλόγιό μου, εἶναι τὰ βασικὰ μου ἐγχειρίδια πλέον. Ἐξαιρετικὴ ἐργασία, εὐανάγνωστη καὶ καθαρή. Νὰ ᾿ ναι καλὰ ὁ συνάδελφος.

Πάντως, μὴ νομίζετε στὴν ἐκκλησία, μόνο ἐγὼ ἔχω υἱοθετήσει τὶς ἀλλαγὲς τοῦ Ἐγκολπίου. Ὁ λαμπαδάριος (κατὰ πολὺ μεγαλύτερός μου) οὔτε κουβέντα ν᾿ ἀκούσει. :(
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δὲν τὸ εἴχατε προσέξει; Τὰ ψάλλω ἐδῶ καὶ καιρὸ ἀπὸ τὴν ἔκδοσή του.
Δέν παρεξηγοῦμαι, ἀφοῦ δέν ψάλλω...

Πάντως, μὴ νομίζετε στὴν ἐκκλησία, μόνο ἐγὼ ἔχω υἱοθετήσει τὶς ἀλλαγὲς τοῦ Ἐγκολπίου. Ὁ λαμπαδάριος (κατὰ πολὺ μεγαλύτερός μου) οὔτε κουβέντα ν᾿ ἀκούσει. :(
Ἡ ἀλήθεια εἶναι ὅτι μπορῶ νά ἐπιβάλλω... Μή μᾶς ἀκούσουν...

ΥΓ. Καί ποιός δέν ξέρει καί ἀναγνωρίζει τό μέγεθος καί τήν σπουδαιότητα τῆς δουλειᾶς τοῦ Χρήστου !!!!

 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Θα το διορθώσω απ' την επόμενη φορά, μιας που χτες ήμουν εκτός και τώρα τα βλέπω.



Ἡ ἀλήθεια εἶναι ὅτι μπορῶ νά ἐπιβάλλω... Μή μᾶς ἀκούσουν...


Ε, να σας πω κάτι; Κάποιος πρέπει να κάνει τον μπαμπούλα μάλλον, όταν οι άνθρωποι κοιμούνται!!! Καλά κάνετε!!! Εγώ ακόμα, λόγω ηλικίας, δεν μπορώ.:p
 
Top