Παύλος Φορτωμάς

Ο κ.Φορτωμάς ισχυρίζεται ότι το "γνήσιον πατριαρχικόν ύφος" το διδάχθηκε από τον Στανίτσα. Ξέρει κανείς από τους φίλους του Άρχοντα (κ.Γιάννου, κ.Τζανάκος και λοιποί) λεπτομέρειες για τη θέμα αυτό ή μήπως δεν είναι σωστό να αναφερθεί κάτι;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Nικόλαε, δεν ισχυρίζεται, τα εξηγεί ο ίδιος αναλυτικά σε εκπομπή του κ. Λιναρδάκη, την οποία δεν έχω τώρα τη δυνατότητα να σου δώσω με link. Eίχε κι άλλους δασκάλους πριν τον Στανίτσα, αλλά τη δική του σφραγίδα πήρε. Tην πατριαρχική χορωδία του ίδρυσε κατόπιν προτροπής του Στανίτσα. (Κάποιος φίλος ας δώσει το link).
 
Last edited:
Ας δώσουμε λίγο χρόνο σε αυτούς που ήταν δίπλα στον Άρχοντα στα τελευταία του να μας πουν αν ισχύει κάτι άλλο. Αν το θεωρούν σωστό βέβαια.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
νομίζω αυτό λέει πολλά.... απ' όσο ξέρω οι άνθρωποι στους οποίους είχε γράψει κάτι παρόμοιο ο μακαριστός, μετριούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού...
 

Attachments

  • 023.jpg
    34.6 KB · Views: 107
νομίζω αυτό λέει πολλά.... απ' όσο ξέρω οι άνθρωποι στους οποίους είχε γράψει κάτι παρόμοιο ο μακαριστός, μετριούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού...

Αφιερώσεις έχει γράψει σε πολλούς. Αλλά το θέμα δεν είναι εκεί. Η ημερομηνία που παραθέτεις είναι το 1985. Ο Άρχων κοιμήθηκε δύο χρόνια μετά. Τί μεσολάβησε ανάμεσα σε αυτά τα δύο χρόνια; Ας περιμένουμε λίγο μήπως μας πει κανένας.

Υ.Γ.Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν έχω πρόβλημα με τον κ.Φορτωμά, απλά διαφωνώ με τον ισχυρισμό του περί "γνησίου πατριαρχικού ύφους όπως το εδιδάχθηκε από τον Θρασύβουλο Στανίτσα".
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ Νικόλαε, ας αποφύγουμε εν τούτοις να δημοσιεύουμε πάντα αμφισβητήσεις στη σελίδα ακριβώς όπου ανακοινώνεται ότι κάποιος συνάδελφος παίρνει ένα οφφίκιο (βλ. και συζήτηση για Βασιλικό). Δεν δίνει καλή εικόνα. Δεν λογοκρίνω, απλά γράψ' το κάπου αλλού.

ΥΓ Είναι σα να γίνεται γάμος και κάποιος να μιλάει για εφηβικές ατασθαλίες του γαμπρού (για να γελάσουμε και λίγο:)).
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Αγαπητέ Nikolaos συγγνώμην.
Δεν αναλαμβάνω το ρόλο του αυτοκλήτου συνηγόρου κανενός (αν και Δικηγόρος:D) παρ' όλα αυτά επειδή δεν μου αρέσουν τα μισόλογα, τα υπονοούμενα και οι "πάσες" σε τρίτους (οι οποίοι εν τέλει μπορεί και να μην θέλουν να αναμειχθούν), σε παρακαλώ πες μας πού ακριβώς θες να "πας" τη συζήτηση και μάλιστα σε ένα θέμα που κάθε άλλο παρά προσφέρεται για προσπάθειες μείωσης του κύρους και της προσφοράς ενός τιμώμενου προσώπου με πανθομολογούμενη προσφορά.
 
Μου ήταν πολύ δύσκολο να κάνω αυτή την αναφορά, γιατί όντως σήμερα είναι δύσκολο να τηρηθεί το ''Φίλος μεν Πλάτων, φιλτάτη δε η αλήθεια'', ειδικά όταν αναφερόμαστε σε κάποιον εν ζωή, σε αντίθεση με κεκοιμημένους (όπως ο Καράς) που ελαφρά τη καρδία μπορούμε να τους "θάβουμε".
Ίσως να ήταν άστοχο όπως επισημαίνει και ο Γιώργος να γίνει εδώ αυτή η αναφορά, απλά παρασύρθηκα όταν είδα για το ''όπως το εδιδάχθηκε από τον Στανίτσα'' όταν γνωρίζω το πως έχουν τα πράγματα. Ήθελα απλά ένα αυτόπτη μάρτυρα για τα όσα έχουν συμβεί, αλλά προφανώς όπως επισημαίνει και ο chanedes πιθανόν να μη θέλουν να αναμιχθούν.
Δεν είμαι εγώ που θα κρίνω την προσφορά κανενός, αλλά η αλήθεια πονάει. Ούτως ή άλλως για το "Δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλεύεται" να πρέπει να ανοιχθεί άλλο θέμα στην ενότητα "Ιστορία" ή "Θρασύβουλος Στανίτσας.Εμπειρίες και αναμνήσεις".
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Μου ήταν πολύ δύσκολο να κάνω αυτή την αναφορά, γιατί όντως σήμερα είναι δύσκολο να τηρηθεί το ''Φίλος μεν Πλάτων, φιλτάτη δε η αλήθεια'', ειδικά όταν αναφερόμαστε σε κάποιον εν ζωή, σε αντίθεση με κεκοιμημένους (όπως ο Καράς) που ελαφρά τη καρδία μπορούμε να τους "θάβουμε".
Ίσως να ήταν άστοχο όπως επισημαίνει και ο Γιώργος να γίνει εδώ αυτή η αναφορά, απλά παρασύρθηκα όταν είδα για το ''όπως το εδιδάχθηκε από τον Στανίτσα'' όταν γνωρίζω το πως έχουν τα πράγματα. Ήθελα απλά ένα αυτόπτη μάρτυρα για τα όσα έχουν συμβεί, αλλά προφανώς όπως επισημαίνει και ο chanedes πιθανόν να μη θέλουν να αναμιχθούν.
Δεν είμαι εγώ που θα κρίνω την προσφορά κανενός, αλλά η αλήθεια πονάει. Ούτως ή άλλως για το "Δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλεύεται" να πρέπει να ανοιχθεί άλλο θέμα στην ενότητα "Ιστορία" ή "Θρασύβουλος Στανίτσας.Εμπειρίες και αναμνήσεις".


Nikolaos, ελπίζω να μην ζηλεύεις το γεγονός ότι κάποιος έχει πάρει οφίκιο και εσύ παρόλο το πατριαρχικό του ύφου σου, δεν έχεις πάρει κάτι. Πρέπει να περιμένεις. Έλεος με αυτό το στυλάκι, όλοι είναι άχρηστοι εκτός του 'πατριαρχικού' ύφους. Όλοι τον ίδιο σκοπό έχουμε στο αναλόγιο.. Να κάνουμε προσευχή!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Nikolaos, ελπίζω να μην ζηλεύεις το γεγονός ότι κάποιος έχει πάρει οφίκιο και εσύ παρόλο το πατριαρχικό του ύφου σου, δεν έχεις πάρει κάτι. Πρέπει να περιμένεις. Έλεος με αυτό το στυλάκι, όλοι είναι άχρηστοι εκτός του 'πατριαρχικού' ύφους. Όλοι τον ίδιο σκοπό έχουμε στο αναλόγιο.. Να κάνουμε προσευχή!
Μα εδώ δεν αμφισβητείται το πατριαρχικό ύφος, αλλά η μαθητεία. Κάτι δεν έχεις παρακολουθήσει στην όλη συζήτηση, Σϊμο.
Ούτως ή άλλως για το "Δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλεύεται" να πρέπει να ανοιχθεί άλλο θέμα στην ενότητα "Ιστορία" ή "Θρασύβουλος Στανίτσας.Εμπειρίες και αναμνήσεις".
Κάντο πράξη, Νικόλαε, κι εγώ συμφωνώ με τη ιδέα, κι ας μεταφερθούν εκεί τα σχετικά μηνύματα.
 
Last edited:

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Μα εδώ δεν αμφισβητείται το πατριαρχικό ύφος, αλλά η μαθητεία. Κάτι δεν έχεις παρακολουθήσει στην όλη συζήτηση, Σϊμο.

Κάντο πράξη, Νικόλαε, κι εγώ συμφωνώ με τη ιδέα, κι ας μεταφερθούν εκεί τα σχετικά μηνύματα.

Το ίδιο και ακόμη χειρότερο Γιώργο!!!
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Αμφισβητειται το Πατριαρχικο υφος του Πατριαρχειου Αλεξανδρειας; :eek:
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Αμφισβητειται το Πατριαρχικο υφος του Πατριαρχειου Αλεξανδρειας; :eek:

Αμφισβητείται ότι ο κ. Φορτωμάς ήταν μαθητής του κ. Στανίτσα!!!
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Αμφισβητείται ότι ο κ. Φορτωμάς ήταν μαθητής του κ. Στανίτσα!!!

Ο Μενκιος δεν ηταν μαθητης του Κουμφουκιου, ομως στην ιστορια εμεινε ως ο καλυτερος συνεχιστης της παραδοσεως και φιλοσοφιας που διδαξε ο Κουμφουκιος, ακομα και αν δεν γνωριστηκανε ποτε.
Σημερα ολοι μπορουμε να ειμαστε μαθητες καποιου ακομα και μεσω ιντερνετ!!!!

Αμαν αυτη η ζηλεια ρε παιδια, το ειδαμε και με το οφφικιο Βασιλικου. Αφηστε τον κ. Φορτωμα ησυχο.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Παρακαλώ θερμά, κάποιος συντονιστής ας μεταφέρει τα μηνύματα σε κατάλληλο τόπο. Μη γίνει το ίδιο όπως στην κουβέντα για το οφφίκιο του Βασιλικού.
 
Nikolaos, ελπίζω να μην ζηλεύεις το γεγονός ότι κάποιος έχει πάρει οφίκιο και εσύ παρόλο το πατριαρχικό του ύφου σου, δεν έχεις πάρει κάτι.

Καταρχήν δεν με ξέρεις για να μου μιλάς με αυτό το ύφος. Αν ήθελα οφίκια θα μπορούσα να αγοράσω στη σημερινή εποχή. Αν ήθελα επίσης οφίκια θα έκανα άλλες επιλογές στη ζωή μου, όπως να ακολουθήσω το νέο ημερολόγιο, γεγονός το οποίο θα μου άνοιγε αρκετές πόρτες. Αλλά επειδή με προκαλείς πρέπει να πω μερικά πράγματα. Εγώ δεν αμφισβήτησα την αξία κανενός, απλά θέλω να ακουστεί η αλήθεια. Και αυτό γιατί το δικαιούνται και τα τρεις χιλιάδες μέλη εδώ μέσα. Δεν κατηγορώ τον κ.Φορτωμά ότι λέει ψέμματα, αλλά ότι δεν λέει όλη την αλήθεια. Για την ιστορική αλήθεια οφείλει εξηγήσεις
για το γεγονός ότι ενώ όντως, όπως σωστά ισχυρίζεται, διδάχθηκε κάποια πράγματα από τον αείμνηστο Άρχοντα, δεν τα τήρησε με αποτέλεσμα ο αείμνηστος να ορύεται και να βρίζει στο κρεββάτι του πόνου ακούγοντάς τον και να λέει ότι "δεν του τα δίδαξα έτσι!Γιατί τα λέει έτσι!". Δεν τον καταδικάζω στη συνείδησή σας, γιατί "μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφί μύθον ακούσεις".
Υ.Γ.Από πότε η αποκατάσταση της αλήθειας, λέγεται ζήλεια;
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Μετέφερα την προηγηθείσα συζήτηση από άλλο θέμα. Παρακαλώ να ανεβαίνουν τεκμηριωμένα παραδείγματα και στοιχεία όταν γίνεται μία κριτική. Αλλιώς εύκολα μπορεί να αμφισβητηθεί. Ευχαριστώ.
 

GEORGIA AINOS

Νέο μέλος
Καταρχήν δεν με ξέρεις για να μου μιλάς με αυτό το ύφος. Αν ήθελα οφίκια θα μπορούσα να αγοράσω στη σημερινή εποχή. Αν ήθελα επίσης οφίκια θα έκανα άλλες επιλογές στη ζωή μου, όπως να ακολουθήσω το νέο ημερολόγιο, γεγονός το οποίο θα μου άνοιγε αρκετές πόρτες. Αλλά επειδή με προκαλείς πρέπει να πω μερικά πράγματα. Εγώ δεν αμφισβήτησα την αξία κανενός, απλά θέλω να ακουστεί η αλήθεια. Και αυτό γιατί το δικαιούνται και τα τρεις χιλιάδες μέλη εδώ μέσα. Δεν κατηγορώ τον κ.Φορτωμά ότι λέει ψέμματα, αλλά ότι δεν λέει όλη την αλήθεια. Για την ιστορική αλήθεια οφείλει εξηγήσεις
για το γεγονός ότι ενώ όντως, όπως σωστά ισχυρίζεται, διδάχθηκε κάποια πράγματα από τον αείμνηστο Άρχοντα, δεν τα τήρησε με αποτέλεσμα ο αείμνηστος να ορύεται και να βρίζει στο κρεββάτι του πόνου ακούγοντάς τον και να λέει ότι "δεν του τα δίδαξα έτσι!Γιατί τα λέει έτσι!". Δεν τον καταδικάζω στη συνείδησή σας, γιατί "μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφί μύθον ακούσεις".
Υ.Γ.Από πότε η αποκατάσταση της αλήθειας, λέγεται ζήλεια;
Τι εξηγήσεις οφείλει να δώσει ένας άνθρωπος ανεγνωρισμένης αξίας και σε ποιόν? Όταν το επίπεδο της συζήτησης χάνεται σε ανυπόστατες και αβάσιστες δηλώσεις? Μήπως είσασταν παρών την ώρα που "ωρύετο" ο Αείμνηστος και το αγνοώ? Αν ναι, σημαίνει ότι τότε μόνο εσείς όντως δικαιούστε τον τίτλο του στενού μαθητού και επιστηθίου φίλου. Αν όχι, σας επιστρέφω όλα τα σχόλια και μία φιλική συμβουλή. Να κάνετε αιματηρή οικονομία γιατί τα Οφφίκια είναι πάρα πολύ ακριβά και θα πρέπει εκτός των χρημάτων να καταθέσετε και τα 50 χρόνια υπηρεσίας, τα 15 βιβλία, τις 35 κασέτες και τα 25 c.d. εκείνου (που κατα την μαρτυρία τρίτων) δεν τα εκτέλεσε όπως τα διδάχθηκε.
Καλή σας ημέρα.
 
Τι εξηγήσεις οφείλει να δώσει ένας άνθρωπος ανεγνωρισμένης αξίας και σε ποιόν? Όταν το επίπεδο της συζήτησης χάνεται σε ανυπόστατες και αβάσιστες δηλώσεις? Μήπως είσασταν παρών την ώρα που "ωρύετο" ο Αείμνηστος και το αγνοώ? Αν ναι, σημαίνει ότι τότε μόνο εσείς όντως δικαιούστε τον τίτλο του στενού μαθητού και επιστηθίου φίλου. Αν όχι, σας επιστρέφω όλα τα σχόλια και μία φιλική συμβουλή. Να κάνετε αιματηρή οικονομία γιατί τα Οφφίκια είναι πάρα πολύ ακριβά και θα πρέπει εκτός των χρημάτων να καταθέσετε και τα 50 χρόνια υπηρεσίας, τα 15 βιβλία, τις 35 κασέτες και τα 25 c.d. εκείνου (που κατα την μαρτυρία τρίτων) δεν τα εκτέλεσε όπως τα διδάχθηκε.
Καλή σας ημέρα.

Μάλλον δεν καταλαβαίνουμε εδώ μέσα τι λέμε; Διεκδίκησα εγώ τον τίτλο του στενού φίλου του Άρχοντα; Αμφισβήτησα γενικά την προσφορά του κ.Φορτωμά; Μίλησα για κάτι πολύ συγκεκριμένο και δεν πήρα απάντηση. Απλά γενικότητες περί αβάσιμων δηλώσεων και περί πολυετούς προσφοράς, λες και το απορρίπτω αυτό που λέτε. Θα ήταν πολύ πιο τίμιο και θα ανέβαινε στα μάτια μας αυτός που θα έλεγε "ναι ρε παιδιά μου τα δίδαξε έτσι, αλλά εγώ θεώρησα ότι είναι καλό να τα πω αλλιώς". Έχει το δικάιωμα και μπράβο του. Αυτοί που ήταν κοντά στον Άρχοντα, στα τελευταία του, γνωρίζουν, και τους δικαιολογώ που δεν μιλάνε για να μην χαλάσουν τις κοινωνικές σχέσεις τους. Έχετε αναλογισθεί ότι υπάρχει μία πιθανότητα ο γράφων να έχει δίκιο; Τί θα πείτε μετά;
Κάποια στιγμή η ιστορία θα με δικαιώσει, γιατί "ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον".
 
Top