O Γ. Νταραβάνογλου στην πρωινή λειτουργία της ΠΕ

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Σας παρακαλώ, επειδή η ζωή, εκτός φόρουμ πάντα, τελευταία γίνεται όλο και πιο πικρή, ας ασκηθούμε τουλάχιστον εδώ να βλέπουμε (αν όχι στο κακό το καλό) τουλάχιστον το καλό ως καλό. Κι όχι να βρίσκουμε παντού κάτι αρνητικό για να ασχολούμαστε. Αλλιώς η ζωή είναι γεμάτη μιζέρια. Είναι μια συνεχής επιβεβαίωση μεταπτωτικότητας. Εγώ δεν μπήκα εδώ μέσα για να κάνω ακόμα πιο μίζερη τη ζωή μου.
Με αγάπη μιλώ και εξομολογητικά.

Με αυτό συμφωνώ και εγώ . . . . !!!!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Από την Παρασκευή ακούω στον σταθμό της ΠΕ το πρωί έναν άλλο ψάλτη απέναντι στον κ. Νταραβάνογλου, που από τα λίγα γράμματα που ξέρω μου φάνηκε σπουδαίος ψάλτης. Θα σας ανεβάσω ένα κοινωνικό που τυχαία ηχογράφησα την Παρασκευή (λέω τυχαία, γιατί άφησα το mp3 με 0 μπαταρία να γράφει στις 8 παρα κι έφυγα, κι εκείνο έγραψε μέχρι το τέλος του κοινωνικού: λες και περίμενε να το ακούσει πρώτα, για να σβήσει). Να μην τα πολυλέω, το κοινωνικό, μάλλον η απόδοση ήταν εξαίρετη και ο άνθρωπος έχει χαρακτηριστικά μεγάλου ψάλτη: ακρίβεια, ρυθμό, όγκο φωνής χωρίς δεξιοτεχνία, απλή και κλασική προσέγγιση της μουσικής.

Τελικά, ο κ. Καμαριάρης, εξίσου καλός, και μέλος του φόρουμ, δεν συνεχίζει; Και ο εν λόγω ψάλτης ποιος είναι και πού ψάλλει επισήμως; Ξέρει κανείς; Ἔχει τι κ’ εἰσήκουσε;»

ΥΓ Και το ότι ο κ. Νταραβάνογλου προαλείφεται για δεξιός σε μεγάλο ναό έχει βάση ή είναι απλά φήμη;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κάντε έναν κόπο να μου πείτε το γνώμη σας για το παρακάτω άκουσμα (βλ. σχετικά). Το μέλος είναι απλό, η ερμηνεία απλή κι απέριττη, η φωνή πλουσιότατη.
(Στο τέλος υπάρχει και κράτημα από τον Γ. Νταραβάνογλου).

ΥΓ Μην επηρεστείτε που σε κάποιο σημείο οι εμπειρότατοι ισοκράτες μπερδεύονται (στο Χριστέ). Από προσωπική μου πείρα, όταν ισοκρατώ παπαδικά μέλη που δεν τα έχω ξαναδεί, ξέρω ότι και ο πιο έμπειρος ισοκράτης δεν μπορεί εύκολα να προβλέψει την πορεία του μέλους, ειδικά όταν αυτό αποκλίνει από συνήθεις δρόμους. Γιαυτό καλό είναι να είναι γραμμένα τα ισοκρατήματα.
 

Attachments

  • Κοινωνικό. Σωτηρίαν ειργάσω.mp3
    6.5 MB · Views: 99

kossenas26

Νέο μέλος
Ονομαζομαι Κοσσένας Γεωργιος. Η καταγωγη μου ειναι απο Χιο αλλα τα τελευταια 7 χρονια μενω στην Αθηνα. Ειμαι νεο μελος αν και εχω κανει εγγραφη απο παλια. Ειμαι ο αριστερος που θα ψελνει απο δω κ στο εξης καθε τεταρτη και πεμπτη με τον κυριο νταραβανογλου. Ο κυριος καμαριαρης θα ψελνει καθε παρασκευη. Με τον κυριο καμαριαρη ειμαστε φιλοι αδελφικοι.Ευχαριστω για τα καλα σας λογια.προσπαθω με αυτα που γνωριζω να εκτελω οσο πιο καλα μπορω τα βυζαντινα κειμενα.Να ειστε ολοι καλα.Στελνω χαιρετισμους στον φιλο μου κ. Καμαριαρη.
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Ονομαζομαι Κοσσένας Γεωργιος. Η καταγωγη μου ειναι απο Χιο αλλα τα τελευταια 7 χρονια μενω στην Αθηνα. Ειμαι νεο μελος αν και εχω κανει εγγραφη απο παλια. Ειμαι ο αριστερος που θα ψελνει απο δω κ στο εξης καθε τεταρτη και πεμπτη με τον κυριο νταραβανογλου. Ο κυριος καμαριαρης θα ψελνει καθε παρασκευη. Με τον κυριο καμαριαρη ειμαστε φιλοι αδελφικοι.Ευχαριστω για τα καλα σας λογια.προσπαθω με αυτα που γνωριζω να εκτελω οσο πιο καλα μπορω τα βυζαντινα κειμενα.Να ειστε ολοι καλα.Στελνω χαιρετισμους στον φιλο μου κ. Καμαριαρη.

Ο αγαπητός Γιώργος είναι ένα από τα παιδιά μας (όπως ο Μιχ. Στρουμπάκης και Ηλ. Φραγκάκης) που τα "κέρδισε" η μεγάλη πόλη. Νέοι, ελπίδα και μέλλον για τη μουσική μας.
Χαίρομαι Γιώργη για την πρόοδό σου.
Δημήτρης
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ονομαζομαι Κοσσένας Γεωργιος. Η καταγωγη μου ειναι απο Χιο αλλα τα τελευταια 7 χρονια μενω στην Αθηνα. Ειμαι νεο μελος αν και εχω κανει εγγραφη απο παλια. Ειμαι ο αριστερος που θα ψελνει απο δω κ στο εξης καθε τεταρτη και πεμπτη με τον κυριο νταραβανογλου. Ο κυριος καμαριαρης θα ψελνει καθε παρασκευη. Με τον κυριο καμαριαρη ειμαστε φιλοι αδελφικοι.Ευχαριστω για τα καλα σας λογια.προσπαθω με αυτα που γνωριζω να εκτελω οσο πιο καλα μπορω τα βυζαντινα κειμενα.Να ειστε ολοι καλα.Στελνω χαιρετισμους στον φιλο μου κ. Καμαριαρη.
Αγαπητέ κ. Γεώργιε, δεχτείτε τα θερμά και ταπεινά μου συγχαρητήρια (και φαντάζομαι πολλών) για την τέχνη σας και μακάρι ο Θεός να σας αξιώνει να ψάλλετε έτσι απλά και βαθιά προς δόξαν του πάντοτε.

ΥΓ Τελικά σε ποιο ναό είστε δεξιός;
 
Last edited:
Ο Πρωτοψάλτης Νίκος Αμοργανός δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα (φωνητικής) υγείας όπως έχει διαδοθεί, για λόγους που αντιλαμβάνονται όλοι! Είναι Πρωτοψάλτης στον (Πολιούχο) Άγιο Αντώνιο τής Ιεράς Μητροπόλεως Περιστερίου από 1η Οκτωβρίου 2009!
 
Top