Η ασάφεια του αρχαιολογικού νόμου οδηγεί στα κρατητήρια παλαιοβιβλιοπώλες και συλλέκτες

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Η προγιαγιά μου ειχε ενα φυλλο που ειχε το πατερ ημών. να το δηλώσω;; :D
τι πράγματα ειναι αυτά ρε παιδιά;

επιστημονικά, η αναζήτηση της αλήθειας ή της πλέν σωστής εκδοχής για οποιοδήποτε θέμα, γινεται με αναζήτηση παλαιων πηγών κ τη διαδικασία του στέμματος, όπως λέγαμε στο πανεπιστήμιο. να μείνουμε κ εκτός πηγών. να ελέγχουν άλλοι τη γνώση....
 
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Η προγιαγιά μου ειχε ενα φυλλο που ειχε το πατερ ημών. να το δηλώσω;; :D
τι πράγματα ειναι αυτά ρε παιδιά;


Νικο φαινεται οτι απο δω και περα θα κυκλοφορουμε με φωτοτυπιες, pdf και σκαναρισμενα βιβλια!
Παντως αν ισχυει σαν πληροφορια, οι πρωτες εκδοσεις της νεας μεθοδου που ειναι πριν απο το 1830 ειναι "πλεον" αρχαιολογικα μνημεια!

Στο χωριο μου εχουμε τα παλαια μηναια της Βενετιας, και αλλα διαφορα, αλλα ειναι τοσο ξεσκισμενα και λαδωμενα απο το κερι αιωνων, που δεν ξερω τι συλλεκτικη και αρχαιολογικη αξια μπορει να εχουν!
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Το ΥΠΠΟ έχει ξανακάνει "το θαύμα του" εδώ και αρκετά χρόνια, όταν τότε αναθεώρησε νόμο που χαρακτήριζε την αρχαιότητα αντικειμένων. Έτσι και τότε, αντικείμενα που μπορεί να κατείχε κάποιος ακόμα και ως οικογ. κειμήλια τα οποία ήταν χρονικά τοποθετημένα μετά το 1821 (ή τη σύσταση του Ελλ. Κράτους, δεν θυμάμαι ακριβώς) χαρακτηρίζονταν νεότερα αντικείμενα, συλλεκτικής αξίας/αντίκες, άρα και ελευθέρως εμπορεύσιμα. Αντικείμενα προ του 1821 και έως και πίσω την Άλωση που σε μεγάλη πλειοψηφία θεωρούνταν κειμήλια εφ' όσον τα κατείχε κάποιος από γενιά σε γενιά, χαρακτηρίστηκαν ως αρχαιότητες εν μια νυκτί με αποτέλεσμα πολλοί κάτοχοι οικογ. κειμηλιών (εικόνων, όπλων, επίπλων, ακόμα και οικιακών σκευών) να βρεθούν προ εκπλήξεως και να πρέπει να αποδείξουν ότι τα κατείχαν νόμιμα, να τα δηλώσουν και φυσικά να έχουν περιορισμούς στην παραπέρα κατοχή ή και εμπορία τους εφ' όσον κάποιος το επιθυμούσε.
Κυρίως η ελληνική ύπαιθρος, από την οποία πολλοί προερχόμαστε και γνωρίζουμε σχετικά, είναι γεμάτη από τέτοια οικογ. κειμήλια τα οποία πλέον θεωρούνται αρχαιότητες. Για να μην πούμε για τους ναούς και τα παρεκκλήσια που έχουν όλο και από κάτι από παλαιές εικόνες, βιβλία κλπ.
Όλα τα παραπάνω συνεπάγονται μεγάλα προβλήματα όχι μόνο για τους έχοντες και κατέχοντες τέτοια αντικείμενα σαν απλούς ανθρώπους, αλλά και την αγορά γενικότερα. Πάμε δλδ. να κάνουμε καλό με κάποιες διατάξεις που περνάμε ελαφρά τη καρδία, και εν τέλει κάνουμε κακό, και σε ανυποψίαστους πολίτες, αλλά και στην νόμιμη αγορά και διακίνηση τέοιτων αντικειμένων. Είναι δλδ. παράλογο κάποιος μέσω toy www.ebay.com να μπορεί να αγοράσει νομιμότατα αντικείμενα τα οποία εδώ χαρακτηρίζονται πλέον σαν αρχαιότητες, ενώ ουσιαστικά δεν είναι. Και φυσικά ανάμεσα σε αυτά, συγκαταλέγονται (πλέον και προφανώς) και τα παλαιά βιβλία... Μια περιήγηση εκεί θα σας πείσει... Όσον αφορά τα Μηναία της Βενετίας και άλλα παλαιά εκκλ. βιβλία και είδη, υπάρχουν εκεί εν αφθονία, πωλούμενα νομιμότατα σύμφωνα με τους Διεθνείς και τους Ευρωπαϊκούς Νόμους, αλλ' ενδεχομένως όχι πλέον και με τους Ελληνικούς... Γι' αυτό ίσως να είναι κυριολεκτικό και όχι ρητορικό πλέον το ερώτημα "πού ζούμε;" :D
Niko L., εκείνα τα φυλλαράκια, δήλωσέ τα καλού-κακού, και τον σελιδοδείκτη, μην τον κρύβεις, σε βλέπω, δήλωσέ τον και αυτόν! :p
 
Τό θέμα τό ἐπαναφέρει σήμερα ἡ ΚΕ.
http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=28.12.2008,id=68654508

Ἄν εἶναι δυνατόν !!!



Είναι πατέρα Μάξιμε, είναι πώς δεν είναι;
Συμβαίνουν στον κόσμο πολλά περισσότερα, που δεν τα μυριζόμαστε καν.



Διαβάσατε;

Βίωσα έναν εφιάλτη. Οι αστυνομικοί ποδοπατούσαν απερίσκεπτα κλασικούς συγγραφείς του 1550. Οταν με ρώτησαν εάν έχω στην κατοχή μου εκκλησιαστικά βιβλία, τους έδειξα 26. Κατασχέθηκαν όλα! Ανάμεσά τους η "Εκκλησιαστική Ιστορία" του Μελετίου, που δεν είναι λειτουργικό ούτε θρησκευτικό, αλλά ιστορικό βιβλίο. Μου έδωσαν το κατασχετήριο, αλλά το εκτιμητήριο, που αργότερα έστειλε το Βυζαντινό Μουσείο, καταγράφει άλλα ονόματα βιβλίων! Ολη μου η ζωή είναι τα βιβλία. Γράφω, διαβάζω και αγοράζω όποτε μπορέσω βιβλία. Στη ΓΑΔΑ μού πήραν αποτυπώματα και η ανακρίτρια με ρώτησε εάν είχα μάρτυρες όταν τα αγόραζα. Απάντησα ότι έχω ορατούς και αόρατους. Ορατοί είναι ο Σολωμός, ο Καβάφης, ο Ρίτσος, που κάθονται εδώ δίπλα μου και αόρατοι οι αποδείξεις από τις δημοπρασίες στην Αλεξάνδρεια και την Κωνσταντινούπολη. Περιμένω τη Δικαιοσύνη αναλογιζόμενος τη ρήση: "Μην λυπάσαι τον ποιητή που έμεινε χωρίς λαό, αλλά τον λαό που έμεινε χωρίς ποιητή"

Τα εκκλησιαστικά βιβλία κυνηγούν, όχι ότι τους ενδιαφέρει η παλαιότητα.

Οι αστυνομικοί ποδοπατούσαν απερίσκεπτα κλασικούς συγγραφείς του 1550.

Τα υπόλοιπα παλαιά βιβλία δεν τους ενδιαφέρουν, δεν έχουν αξία γι' αυτούς.
Σημασία έχουν τα εκκλησιαστικά και μόνο βιβλία και δει τα παλαιά.
Να εξαφανίσουν αυτά και να φέρουν άλλα, νέα, που θα περιέχουν αιρετικές διατυπώσεις, νεοεποχίτικες, πανθρησκειακές, οικουμενικές, μασονικές, αντίθεες.
Αυτά και πολλά περισσότερα και χειρότερα θα δούμε στο μέλλον, το σχέδιο Κίσινγκερ, ακόμα εφαρμόζεται.

Έτσι έκαναν και με τα βιβλία της ιστορίας, όπου οι Σμυρνοί λόγω του συνωστισμού στην προκυμαία, σκοτώθηκαν, μερικοί.
Όχι για μας, για τους φουκαριάριδες τους φίλους και γείτονές μας.

Ο Αντίχριστος είναι προ των πυλών, ο Θεός να λυπηθεί όσους τον υποδέχονται με ανοιχτές αγκάλες.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Και μη χειρότερα Παναγιά μου!!!
Τι άλο θ' ακούσουν τα αυτιά μας και θα δούνε τα μάτια μας...:confused:
Αλλά ας μη ξαφνιαζόμαστε, αφού το κράτος μας είναι ως επί το πλείστον άθεο, τί νόμους θα επιδίωκε να επιβάλλει;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Είναι πατέρα Μάξιμε, είναι πώς δεν είναι;
Συμβαίνουν στον κόσμο πολλά περισσότερα, που δεν τα μυριζόμαστε καν.



Διαβάσατε;



Τα εκκλησιαστικά βιβλία κυνηγούν, όχι ότι τους ενδιαφέρει η παλαιότητα.



Τα υπόλοιπα παλαιά βιβλία δεν τους ενδιαφέρουν, δεν έχουν αξία γι' αυτούς.
Σημασία έχουν τα εκκλησιαστικά και μόνο βιβλία και δει τα παλαιά.
Να εξαφανίσουν αυτά και να φέρουν άλλα, νέα, που θα περιέχουν αιρετικές διατυπώσεις, νεοεποχίτικες, πανθρησκειακές, οικουμενικές, μασονικές, αντίθεες.
Αυτά και πολλά περισσότερα και χειρότερα θα δούμε στο μέλλον, το σχέδιο Κίσινγκερ, ακόμα εφαρμόζεται.

Έτσι έκαναν και με τα βιβλία της ιστορίας, όπου οι Σμυρνοί λόγω του συνωστισμού στην προκυμαία, σκοτώθηκαν, μερικοί.
Όχι για μας, για τους φουκαριάριδες τους φίλους και γείτονές μας.

Ο Αντίχριστος είναι προ των πυλών, ο Θεός να λυπηθεί όσους τον υποδέχονται με ανοιχτές αγκάλες.

Γιὰ νὰ μὴν λέμε ὅ,τι θέλουμε διάβασε ἐδῶ τὸν Ἀρχαιολογικὸ Νόμο τὸ ἄρθρο 20
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το πρόβλημα βρίσκεται λιγότερο στο τι λέει ή προβλέπει ο νόμος και περισσότερο στο πως ερμηνεύεται και εφαρμόζεται αυτός. Οι περιγραφές στις πιο πάνω άρθρα «Ελευθεροτυπίας» και «Καθημερινής» είναι χαρακτηριστικές του πως τα «όργανα του νόμου» αντιλαμβάνονται όλα αυτά.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Στὴν πατρίδα μας, πραγματικὸ «παράδεισο» ἀρχαίων ἀντικειμένων πάσης φύσεως, μόνο ἕνας αὐστηρότατος ἀρχαιολογικὸς νόμος μπορεῖ νὰ ἐλέγξει τὴν κατάσταση. Ἀλλὰ στὴν Ἑλλάδα ὅταν θίγονται συμφέροντα πάντα φταίει τὸ κράτος ...

Γιὰ νὰ μὴν μιλήσω γιὰ τὸν ρόλο τῶν λεγόμενων άρχαιοπωλῶν. Ἄς δηλώσουν ποῦ βρίσκουν τὰ βιβλία ποὺ πουλᾶνε καὶ τὸ ξανασυζητᾶμε. Ρωτῆστε ὄμως στὴν Ἤπειρο καὶ στὶς ἀπομακρυσμένες περιοχὲς τῆς χώρας ποῦ καταλήγουν τὰ διαγουμίσματα τῶν ἐκκλησιῶν μας. Στοὺς λεγόμενους ἀρχαιοπῶλες.
 
Top