Δίχρωμα Κλασσικά Χερουβικά Καθημερινών σε .pdf Μέρος Α' Ήχοι Κύριοι

Nikos

Member
....... θα μας πείσει ότι μιλάει περισσότερο ιστορικο-φιλολογικο-φιλοσοφικά περι μουσικής εν γένει, κι όχι τόσο ειδικώς για την δική μας μουσική.

Εγώ απλά είπα από ποιο βιβλίο πήρε ο "antonios" το αποσπασμα που δημοσήευση χωρίς (μάλλον απο κεκτημένη ταχύτητα ή απο το ότι το είχε μεμονωμένα) να αναφέρει αυτός την πηγή και για να ενημερώσω τον "domesticus". Εγω δε θελώ να πώ οτι είναι καποιο θεωριτικό μουσικής το παρών βιβλίο.

Ν.Α.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Α μπα δομέστιχε...

Το ψάξιμο των πηγών κάνει καλό (παρα-πολύ μεγάλο καλό) στον ενδιαφερόμενο. Χωρίς καμία παρεξήγηση, αλλά είναι χαμένος κόπος να παραθέτεις πηγές και τόσο εξειδικευμένα στοιχεία σ' ένα φόρουμ.

Μην το πάρεις στραβά αυτό που γράφω, απλά η αλήθεια είναι. Η ελευθερία που δίνει το φόρουμ στον καθένα να μπορεί να τοποθετηθεί σ' οποιοδήποτε θέμα χωρίς προϋποθέσεις, είναι αυτόματα κι ο μεγαλύτερος περιορισμός του.

Παλαιότερα έδινα πηγές-αποσπάσματα-φωτογραφίες-χειρόγραφα... Μετά κατάλαβα. Και τώρα απλά το αναφέρω κι όποιος θέλει κι ενδιαφέρεται μπορεί να ψάξει να με βρει και να τον ενημερώσω καλύτερα.

Ευχαριστώ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Α μπα δομέστιχε...

Το ψάξιμο των πηγών κάνει καλό (παρα-πολύ μεγάλο καλό) στον ενδιαφερόμενο. Χωρίς καμία παρεξήγηση, αλλά είναι χαμένος κόπος να παραθέτεις πηγές και τόσο εξειδικευμένα στοιχεία σ' ένα φόρουμ.

Μην το πάρεις στραβά αυτό που γράφω, απλά η αλήθεια είναι. Η ελευθερία που δίνει το φόρουμ στον καθένα να μπορεί να τοποθετηθεί σ' οποιοδήποτε θέμα χωρίς προϋποθέσεις, είναι αυτόματα κι ο μεγαλύτερος περιορισμός του.

Παλαιότερα έδινα πηγές-αποσπάσματα-φωτογραφίες-χειρόγραφα... Μετά κατάλαβα. Και τώρα απλά το αναφέρω κι όποιος θέλει κι ενδιαφέρεται μπορεί να ψάξει να με βρει και να τον ενημερώσω καλύτερα.

Ευχαριστώ.

Συμφωνῶ μόνο μερικῶς γιὰ τὸν χαμένο κόπο καὶ προτιμοῦσα τὴν παλαιὰ παρουσία σου μὲ τὰ καλὰ καὶ μὲ τὰ κακά της καὶ μὲ τὸ ὠραῖο avatar.

Πάντως, τὸ μόνο ποὺ ζήτησα ἦταν παραπομπὴ σὲ κάποιο δημοσιευμένο ὑλικὸ ἤ μονογραφία, ἄν θὰ ἦταν δυνατό. Διαφορετικά, εὐλογητὸς ὁ Θεός. Τὸ ἐνδιαφέρον μου ἦταν καθαρὰ ἀκαδημαϊκό, χωρὶς νὰ ἐκμαιεύω ὑλικὸ πρὸς δημοσίευση.

Εὐχαριστῶ.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Το βιβλίο είναι αυτό:

View attachment Πραγματεία περί μουσικής, Ευγενίου του Βουλγάρεως Τεργέστη 1868.bmp

Εδώ από την Ανέμη. Έχει επανεκδοθεί από τις εκδόσεις ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ.

Είναι μια πραγματία μικρή που περί Βυζαντινής Μουσικής επί της ουσίας δεν λέει τίποτα. Δεν το παρέθεσα για να υποστηρίξω τον όρο. (Άλλωστε δεν μου φαίνεται σωστός). Το παρέθεσα μόνο για να δείξω ότι υπάρχει και έχει ξαναχρησιμοποιηθεί.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το βιβλίο είναι αυτό:

View attachment 16732

Εδώ από την Ανέμη. Έχει επανεκδοθεί από τις εκδόσεις ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ.

Είναι μια πραγματία μικρή που περί Βυζαντινής Μουσικής επί της ουσίας δεν λέει τίποτα. Δεν το παρέθεσα για να υποστηρίξω τον όρο. (Άλλωστε δεν μου φαίνεται σωστός). Το παρέθεσα μόνο για να δείξω ότι υπάρχει και έχει ξαναχρησιμοποιηθεί.

Μια μικρή επισήμανση: Η πραγματεία αυτή- όπως και άλλες παρόμοιες- έχει επανεκδοθεί από τις εκδόσεις ΚΑΡΑΒΙΑ.
 

Nikos

Member
Το ψάξιμο των πηγών κάνει καλό (παρα-πολύ μεγάλο καλό) στον ενδιαφερόμενο. Χωρίς καμία παρεξήγηση, αλλά είναι χαμένος κόπος να παραθέτεις πηγές και τόσο εξειδικευμένα στοιχεία σ' ένα φόρουμ.

Μην το πάρεις στραβά αυτό που γράφω, απλά η αλήθεια είναι. Η ελευθερία που δίνει το φόρουμ στον καθένα να μπορεί να τοποθετηθεί σ' οποιοδήποτε θέμα χωρίς προϋποθέσεις, είναι αυτόματα κι ο μεγαλύτερος περιορισμός του.

Παλαιότερα έδινα πηγές-αποσπάσματα-φωτογραφίες-χειρόγραφα... Μετά κατάλαβα. Και τώρα απλά το αναφέρω κι όποιος θέλει κι ενδιαφέρεται μπορεί να ψάξει να με βρει και να τον ενημερώσω καλύτερα.



Και βέβαια το ψάξιμο των πηγών κανει καλό κύριε Ζαχαρη.
Τώρα αν εσάς σας πειράζουν οι λεπτομερείς πληροφορίες το μόνο που θα μπορούσατε να κάνετε είναι να τις αγνοήτε και να μήν ασχολήστε με αυτές. Εσείς αν θέλετε, που το κάνετε βέβαια, κάντε αναλύσεις άλλων βιβλίων που αρκεί μόνο η ανάφορά του τίτλού και του συγγραφέα........... για να γενήσει μεγάλη συγχησή και διαφονίες στους κύκλους των ιεροψαλτών. Βέβαια και δεν χρειάζεται να ανακαλέσω δικά σας σχόλια πάνω σε αναλυτικά και εξειδικευμένα στοιχεία του συγγεκριμένου "βιλίου- θεωριτικού".
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αν απλά θες να μου την "πεις", ΟΚ το κατάλαβα.

Αν όντως όμως ήθελες παραπάνω πληροφορίες γι αυτά που είχα γράψει, το μόνο που χρειαζόταν να κάνεις ήταν να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα...

...σιγά τώρα να μην απολογηθώ για το που θέλω κι έχω όρεξη να γράψω αναλυτικότερα και που όχι...

Πλάκα με κάνετε
;


Υ.Γ.
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους "άλλοι" δεν θα μπορέσουμε...
 
Last edited:
Top