Φωτόπουλος Κωνσταντίνος

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Δεν ξέρω αν προσκρούω σε πνευματικά δικαιώματα, γιατί νομίζω ο παρών δίσκος δεν πωλείται στην Ελλάδα.
Διευθύνει ο Κώστας Φωτόπουλος
 

Attachments

  • 02 w tou paradoxou a'.wma
    7.2 MB · Views: 595

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Δεν πειράζει Σωτήρη, κάποιος θα το κάνει.

Ας μεταφέρει μαζί κι αυτό το σχόλιο.
Η ερμηνεία αυτή ("καθηλωτική" για το δικό μου αισθητήριο) έρχεται κατ' ευθείαν από το άγιο Όρος. Αν είχες κι άλλα κομμάτια από τον χορό αυτό (και είναι θεμιτό) μακάρι να μπορούσες να ανεβάσεις.
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Δεν πειράζει Σωτήρη, κάποιος θα το κάνει.

Ας μεταφέρει μαζί κι αυτό το σχόλιο.
Η ερμηνεία αυτή ("καθηλωτική" για το δικό μου αισθητήριο) έρχεται κατ' ευθείαν από το άγιο Όρος. Αν είχες κι άλλα κομμάτια από τον χορό αυτό (και είναι θεμιτό) μακάρι να μπορούσες να ανεβάσεις.

Συμφωνώ μαζί σου. Είναι δύο CD που πράγματι αξίζει να ανέβουν στο φόρουμ, αλλά δε θα ήθελα να γίνει χωρίς τη συμφωνία του χοράρχη. Ας αναλάβουν τις επαφές οι γνωρίζοντες ακι έχοντες επαφή με τον Κ. Φωτόπουλο (π.χ. Μπουσδέκης). Αλλιώς νομίζω δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Θεωρώ ότι διά της συγκεκριμένης ψαλμωδίας δύναται ο πιστός να προσευχηθεί. Ύφος απλό, απέριττο, σεμνό και ιεροπρεπές. Οι ισοκράτες καταπληκτικοί. Σπανίζουν τόσο σταθεροί ισοκράτες (Φαίνεται ότι οι συγκεκριμένοι δεν είναι και πολύ μεγάλοι στην ηλικία και αυτό του τιμά ιδιαιτέρως). Αν και σε κάποια σημεία επιβάλλεται (πάντα κατά την γνώμη μου) να συμψάλλουν. Βεβαίως, η πρακτική αυτή είναι η πιο σωστή. Πλην όμως λειτουργεί κάπως ανασταλτικά, αφού δεν αναδεικνύει το μέλος, όπως θα γινόταν αν σε ορισμένα σημεία το ισοκράτημα συνέψαλλε ΜΑΖΙ με τους ψάλτες. Μία λεπτομέρεια επίσης που παρατήρησα: Τα φωνήεντα είναι πολύ ανοιχτά (φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν έχουν ασχοληθεί καθόλου με φωνητική) με αποτέλεσμα η ψαλμωδία να ακούγεται κάπως "ρηχή". Τους αξίζουν, παρ' όλ' αυτά, θερμά συγχαρητήρια. Α.
 
ελα να σου δώσω τα cd

για μένα δεν έχει ;
(έγραψα το μηνυμα για να επαναφέρω στο προσκήνιο το θέμα και να δώσω την ευκαιρία και σε άλλους να ακροαστούν την πολύ αξιόλογη χορωδία -ερμηνεία )
συγχαρητήρια σε αμφότερους .
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Το μέλος ανήκει σε cd που είχε ηχογραφηθεί αρκετά χρόνια πριν στο Άγιον Όρος από τον Κώστα Φωτόπουλο και τη γνωστή παρέα από Θεσσαλονίκη. Δείτε και εδώ
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=3719

Δεν εκφράζει απόλυτα το ύφος του Φωτόπουλου ούτε κ του χορού Εν Ψαλτηρίω.
 
Top