15. Μουσικὰ Κοιμήσεως. Δόξα Αἴνων [Στανίτσα]

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Από μια απομαγνητοφώνηση που κάναμε με τον φίλο μου Θωμά Καραλιά πριν από 12 χρόνια.
 

Attachments

  • ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ΑΙΝΩΝ ΚΟΙΜΗΣΕΩΣ(3).pdf
    42.7 KB · Views: 1,608
Ανεβάζω χειρόγραφη καταγραφή του δοξαστικού του όρθρου της Παναγίας, απομαγνητοφωνημένο από έτερη εκτέλεση του αείμνηστου Άρχοντα Θρασύβουλου Στανίτσα.
 

Attachments

  • Τη αθανάτω σου Κοιμήσει=Θ.Στανίτσα..pdf
    2.3 MB · Views: 1,018

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Από μια απομαγνητοφώνηση που κάναμε με τον φίλο μου Θωμά Καραλιά πριν από 12 χρόνια.
Αγαπητέ Κώστα ευχαριστούμε και σένα αλλά και τον φίλο σου για την πιστή απομαγνητοφώνηση μιας πληθωρικής ερμηνείας του ανεπανάληπτου Αρχοντα.Θεωρώ την ερμηνεία εκπληκτική, ενω πλέον δεν με δελεάζουν οι περίτεχνες αλλαγές αλλά η ψαλτική απόδοση του κειμένου με ποιό απλό τρόπο, αν και ο Στανίτσας είχε το χάρισμα να τα καταφέρνει συνδυάζοντας και τα δυό.Ευχαριστούμε και πάλι για την πολύ καλή καταγραφή ,αν και δεν ξέρω να γράψω ουτε το ονομά μου που λένε στην μουσική,για να κρινω.Περιμένουμε και άλλα
 
Last edited:

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Από έτερη εκτέλεση του Άρχοντος το μουσικό κείμενο και επισυνάπτω και το μουσικό αρχείο ήχου-για σύγκριση αυτού.
 

Attachments

  • TiAthanato_Stan.mp3
    3.6 MB · Views: 407
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Από έτερη εκτέλεση του Άρχοντος το μουσικό κείμενο και επισυνάπτω και το μουσικό αρχείο ήχου-για σύγκριση αυτού.

απλά μια επισύμανση: στο σωθήναι λείπει ενα ολίγον πριν το σύμπλεγμα ολίγου κ κεντηματων.
 

MISTIS

Παλαιό Μέλος
απλά μια επισύμανση: στο σωθήναι λείπει ενα ολίγον πριν το σύμπλεγμα ολίγου κ κεντηματων.
Ευχαριστώ ήταν λάθος εκ παραδρομής (κεκτημένης ταχύτητος).:)
Και γιατί εντοπίστηκαν και δυο ακόμη σημεία για την ακριβώς αποτύπωση των λεγομένων του Άρχοντος θα διορθωθεί και θα αντικατασταθεί.
Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Και γιατί εντοπίστηκαν και δυο ακόμη σημεία για την ακριβώς αποτύπωση των λεγομένων του Άρχοντος θα διορθωθεί και θα αντικατασταθεί.

Το έτερο δοξαστικό
 

Attachments

  • ΚΟΙΜΗΣΗ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ2(3).pdf
    46.9 KB · Views: 899

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Τι σπάνια μελωδία ηχεί στα ώτα μου καλέ μου άνθρωπε που ανέβασες στο διαδίκτυο τέτοιο ηχητικό αριστούργημα. Να τι θα (προσπαθήσω) να ψάλλω φέτος. Κάποτε ζητούσαμε ηχογραφήσεις από "ψαλτόλυσσες":D κ γυρνούσαν την κεφαλή τους. Κάθε χρόνο ανακυκλώνουμε (κακοκοτρόπως πολλές φορές) τα γνωστά. Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα παιδιά που βρίσκονται στο αναλόγιο αλλά μετά από 19 χρόνια χωρίς ούτε 1 Κυριακή διακοπής ψάχνω να βρω καινούργια κείμενα κ μουσικές γραμμές. Βέβαια τις περισσότερες φορές καταλήγω σε παλιότερες εκδόσεις που δεν είναι κ απαραίτητα εύκολες στην εκτέλεσή τους. Άριστα.
 
Last edited by a moderator:
Top