Ψάλσιμο Σίμωνος Καρά και του Συλλόγου Προς Διάδοσιν της Εθνικής Μουσικής

Status
Not open for further replies.

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Οπότε καλό θα είναι αν δεν ίμαστε σίγουροι για κάτι να μην το αναφέρουμε επειδή τάχα το ακούσαμε ...και με κεφαλαία γράμματα... γιατί στο εκκλησιαστικό περιβάλλον όπως πολύ καλά και εσείς γνωρίζετε επικρατεί πολύ κουτσομπολιό και δυστυχώς είναι ανυπόστατο.

Με συγχωρείς. Η παραπομπή προστέθηκε στο αρχικό κείμενο.


(Εκτός θέματος σχόλιο). Είστε θεολόγος; Αν ναι, ξαναδιαβάστε τα βιβλία σας. Αν όχι, καλύτερα αφήστε το.

Ευχαριστώ, θα το κάνω.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Δεν κατάλαβα κατά πόσο τα εργαλεία όπως ο φασματογράφος, βοηθούν στην παράδοση.
Τόσους αιώνες που δεν είχαμε φασματογράφο σημαίνει ότι η παράδοση έπεσε έξω?
Αν είχε ανακαλύψει ο Ιάκωβος Πρωτοψάλτης τον φασματογράφο θα έψαχνε να βρεί άλλον δάσκαλο να αλλάξει ύφος?
Ανακαλύψαμε τελευταία το σοφό εργαλείο και γράφουμε καινούρια ιστορία παράδοσης ?

Για τον Καρά παρατηρώ ότι κάνει κάτι "πετάγματα" που δεν τα ακούμε από παλαιότερους. Πού τα βρήκε?
Με ποιον μοιάζει για να πούμε ότι οδεύει μες στην παράδοση?
Μάλλον είναι κολπάκια δικά του.


Για το γυναικείο ύφος,
εκκλησιάστηκα το Σαββάτο σε γυναικείο μοναστήρι και έβγαλα σπυράκια μέχρι να τελειώσει η ακολουθία.
Μια χορωδία ευρωπαϊκή καλυμμένη με το ύφος του καλογερίστικου καθωσπρεπισμού και ευσεβισμού. (Όσο κι αν ο ευσεβισμός είναι αίρεση , η ελλάδα αντιστέκεται και επιμένει) .
Γυναίκα να τονίζει και να κάνει παραδοσιακούς λαρυγγισμούς θα βρεί κάποιος σε δημοτικά και ρεμπέτικα. Όχι σε ψαλτήρι.
 

mimi

Georgios K. MICHALAKIS
Καρας και Πιανο = Ερυθροδερμοι και ερυθροβαπτες​
Μερος Α


Υστερον #τριημερου# υπερ ΨΥΧΗΣ εν τη αρχη της Τεσσαρακοστης αλλα και ΔΕΥΤΕΡΟΥ #τριημερου# υπερ #καλοτροποιας# οταν αναφερομαι εις Σιμωνοκαραιτας και την ΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟΝ νοοτροποιαν της #μεθοδοu# αυτων, διαβασατε μονοι σας δια να καταλάβετε την ΠΗΓΗΝ των #ωραιων# μου τροπων εις τα βιβλια του Βουδοuρη οπου εφορτωσα

Να τα εκτυπωσετε και να τα κρατησετε σε σιγοθρο μερος μην τυχον τα #επανεκδοσουν# κι αυτα καποιο #σπεσιαλιστεσ# και χαριν #παπυρο οόιομορφοιας# τα καμνουσιν κι αυτα ΑΓΝΩΡΙΣΤΑ του πρωτοτυπου

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=4355&postcount=11




88888888888
888888888888

Απαντω εις διαφορα μυνηματα

Εις το μελον ΔΕΝ θα απαντω, αλλα, ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ, θα σα βαζω παραδειγματα οπως το ηχητικο οπου ακολουθει, δια να ακουτε και να κρινετε ΜΟΝΟΙ σας ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΣ το τι ΔΙΔΑΣΚΕΙ η #μεθοδος# καρα


Εις το μελλον, θα αναλυθουν και με τον φασματογραφον του Μελωδος αλλα και με ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ σοβαρους ωστε ναζ δημοσιεθσωμεν εις ΕΠΙΣΗΜΟΝ επιστημονικον περιιδκων την ΠΛΑΝΗΝ του Καρα και την ΑΣΧΕΤΟΝ προσδιορισιν αλλα και ΕΚΤΕΛΕΣΙΝ του ιδιου αλλα και των ΟΠΑΔΩΝ του
Κατω κατω ειυρισκετε το λινκ

Δια να διευκολυνω οσους κατα το συνηθες απαντουσιν #κυκλικως# τουτεστιν Ιεχωβιτικως


οπως απαντησοθν καποτε εις ΟΛΑ τα επιχειρηματα μου ΕΝΑ προς ΕΝΑ,

τα εβαλα ολα εδω αλλα και εδω, και θα τα ΑΝΑΝΕΩΝΩ τακτικα

Ουτως, δεν χρειαζετε να σας κουραζω, κι οπως ευρησκει κατι ενδιαφερον, ας το γραφει #με ωραιους τροπους# δια να τους υπολοιπους

88888888888888
88888888888888
Θα επροτεινα να γινει και δημοσκπισης =να τα γραφω οπως τα γραφω η να σας τα #μασαω#
Δυο επιλογες
======Γεωργιε, να μας τα λες οπως τα λες
======Γεωργιε, να μας τα #μασας#


*888888888888888888888
88888888888888888888

Μπουσδέκης Κώστας
Χρηστάκη, μπορείς να σχολιάσεις τα ηχητικά δείγματα που έβαλε ο Γεώργιος κ να μας πεις αν νομίζεις οτι ήταν φάλτσα ή όχι? Θα περιμένω... ευχαριστώ
GKM
Κι εγω, περιμένω, ετσι απο περιεργεα, δηλαδη
Θα βαλω εις το μελον κι αποσπασματα Αγιοριτων πατερων που φορτωνετε οι ιδιοι ωστε ν ακουσετε οτι ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ψαλλουν οπως τα λενε οι διαφορες Χορωδιες ΕΛΒΥΧ η και του Κυριου Λεκκα, κι οτι χτυπανε ΚΑΛΑ τον χρονον και τον παλμον οπως οπ π Δανιηλ


Παναγιώτης Κολοβός
Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός;
...και εμείς, μέλη του forum που δεν είμαστε ψάλτες-φαντάζομαι ότι είναι κι άλλοι-, αλλά εραστές της μουσικής μας, τι να υποθέσουμε;
-Ότι αφήσατε τα αναλόγια και το κάνατε "Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός";


ΓΚΜ
Οχι Κ Παναγιωτη
Εγω υποστιριζω οτι ΜΙΑ ειναι η ψαλτικη, και ΜΙΑ ητο, κι οτι μερικοι ΔΕΝ εμαθαν απο δασκαλους οπως αλλοι, κι οτι αυτοι οι μερικοι μας υποχρεωνουν ν απαντησωμεν ΕΝΕΡΓΩΣ εις τας εφευρεσεις και αυθερεσιας των

ΠΚ
-Σκεφτήκατε πόσο αλγεινή εντύπωση προκαλούν, όχι οι διαφωνίες σας, αλλά οι τσακωμοί σας;

ΓΚΜ
Ναι, αλλα εσεις σκεφτοσαστε οτι μέσα σε 40 χρονια ακομη και το Αγιον Ορον =Βατοπαιδι ψαλλει ΚΑΡΑ και οχι ΑΡΙΟΝ ΟΡΟΣ;
Τι πρεπει να καμνωμεν δηλαδη, να τα #μασησωμεν#;


ΠΚ

-Τι αλήθεια δείχνουν οι εκφράσεις "χλιμιντρίσματα", "σέξυ", "μπεκρήδες", "αρχιφάλτσαρος",

ΓΚΜ
Αυτα τα εγραψα εγω
Ακουσατε ΟΣΟΥΣ Αγιοριτας θελετε, ΜΟΝΟΝ ο π Διονυσιος και οι οπαδοι του χλιμιντρίζουν
Ακουσατε ΟΣΟΥΣ πατριαρχικους παλιους θελετε, ΚΑΝΕΙΣ τους δεν ΜΠΕΚΡΥΖΕΙ σαν τον Ταλιαδωρον
Την περιγραφην του #μεθυσμενου# την εδωσε και ο ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ Σουρλατζης εναντι του Ταλιαδωρου σε τηλεφωνικην συνεντευξιν σου εις την εκπομην #Αξιον εστιν# της Αμερικης

ΠΚ
"να μασάτε αντί να μιλάτε";Και οι κάθε είδους "μπηχτές"; Εκκλησιαστικό ήθος, Ορθόδοξη πνευματικότητα, διάκριση; Ή μίσος απύθμενο και μισαλλοδοξία;


ΓΚΜ
ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ, κυριε Παναγιωτη, διοτι με τυς ωραιους ΤΡΟΠΟΥΣ, τους οποιους χρησιμοποιουν ακομη κι οι Ιεχωβαδες, με κατι ωραιους ΤΡΟΠΟΥΣ λεγω, εχει ΕΥΝΟΥΧΙΣΘΕΙ η ψαλτικη μας, αλλα ΚΑΙ η λεβεντια μας ως και η Θρησκευτικη μας ταυτοτητα
Καιρος ειναι =να επανελθουν τα πραγματα εις την ΘΕΣΙΝ των


ΠΚ
-Ποιός σας νομιμοποίησε ορισμένους και αναλάβατε εργολαβικά την προστασία της "παραδόσεως";


ΓΚΜ
Αυτοι εις τους οποιους εκλειναμεν αυχεναν
Εαν εχετε διδασκαλον, να μας πειτε ποιον, και ΤΙ ΣΑΣ εδιδαξε ως προς αυτα οπου διδασκουν οι Μουσικολογοι
Ο σημερινος ΝΟΜΟΣ εις την Ελλαδαν δινει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ δικαιωματα εις τον καθε καθηγητην ερευνητην και μουσικολογον απο εσας, κυριε Πανγιωτη
Αυτοι σημερον, οι εκ του ΑΥΤΟΔΙΔΑΣΚΟΥ Καρα καταγωγης, εχουν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΝ βαθμον απο εσας
Περι ΤΕΤΟΙΑΣ νομοιμοποιησεως ομιλητε; ΑΥΤΟΙ οι νομοι θα βαλουν ΨΑΛΤΕΣ εις τα αναλογια η θα τα καταντησουν ΤΣΙΡΚΟ με δουεττα και παπυρολογιες;

ΠΚ
Ποιάς, αλήθεια, "παραδόσεως"; Μία και μοναδική είναι αυτή;

ΓΚΜ
ΝΑΙ, Κυριε Παναγιωτη
Οπως ολοι οι ανθωποι εχωμεν δυο χερια και δυο ποδια κτλ και ομοιαζωμεν και δεν ΕΙΜΑΣΤΕ πιθηκες η χελωνες, ουτος και η ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ψαλτικη εχει ΚΟΙΝΑ στοιχει
Και οπως ολοι οι ανθρωποι εχωμεν και προσωπικα χαρακτιριστικα ΟΥΤΩΣ και η ψαλτικη
Αλλ αυτα οπου ακουγονται τα τελευταια χρονια απο Θεσσαλονικη και απο Σιμωνοκαραιτες ΕΝ ΠΑΝΤΙ ΤΗ οικουμενη ΔΕΝ ειναι εντος των πλαισιων της παραδοσεως
Κι επειδη σας εχουν υπνωτισει ολους με διαστηματα και παπυρους, ΔΕΝ προσεχετε δια ν ακουσετε τις ΓΙΓΑΝΤΙΕΣ διαφορες αναμεταξυ του Καρα και του πατρος Δανιηλ, αλλα και κατα ποσον ο π ΔΑΝΙΗλ ΨΑΛΛΕΙ ΣΑΝ τον ΠΡΙΓΓΟΝ
Αυτα ακριβως θελω να σας υπογραμμισω


ΠΚ
Δεν ξέρω αν θέλετε να ακούσετε έναν ακροατή και αναγνώστη των γραφομένων σας.
Θα το τολμήσω όμως ένεκα της αγάπης μου για τον κλάδο σας και της σπουδαίας αποστολής που εκτελείτε. Ζητώ γι' αυτό τή συμπάθειά σας.

ΓΚΜ
Διαβαζω ΚΑΙ με σεβασμο αλλα και με Πατριωτισμο, εφ οσον ο Πατερας μου εγεννηθηκε εις τον Αγ Βασιλειον Κυνουρειας =απο την Λακωνιαν ειναι η μητερα μου


ΠΚ
-Δεν μετράει κανένας από τους πιστούς πόσο πολύ ἠ λίγο κάνετε την έλξη του ΓΑ προς το Δι. Ούτε κρατάμε "φασματογράφο" ακούοντάς σας.


ΓΚΜ
Οχι Κ Παναγιωτη
Αλλ οταν μας λενε οτι αυτο ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο, ΠΩΣ θελετε να απαντησω εγω εις τας μυθομανειας τους


ΠΚ
Μετρητό μέγεθος είναι αν ψάλλοντας "μιλάτε"στην ψυχή μας, αν μας συνοδεύετε στην προσευχή. Πέρα από "σχολές" και "δασκάλους".


ΓΚΜ
Εαν εφτανε αυτο, θα βαζαμε την καθε #γιαγια# να ψαλλει καθε Κυριακη
Δεν γινεται να πεταμε οποιο επιχειρημα θελωμεν =προσευχη, κτλ
Υπαρχη μια ΚΟΙΝΗ εμπειρια ΑΝΑ των ΑΙΩΝΩΝ, η οποια ΕΦΘΑΣΕ εως τις μερες μας και την οποιαν κατεστεψαν μερικοι



ΠΚ
-Χαρακτηρίζεστε όταν προσπαθείτε να κάνετε επίδειξη φωνητικών προσόντων και τεχνικών. Καμιά φορά "ξεκουφαίνετε" τον κόσμο. Ούτε άριες χρειαζόμαστε, ούτε αμανέδες. Είναι για αλλού αυτά...

ΓΚΜ
Συμφωνω== ελπιζω αυτα οπου ψαλλω να μην εχουσιν #ξεκουφανει# καποιον

ΠΚ

-Νομίζω λοιπόν πως καταξιώνεστε, όπως προείπα, απ' αυτό που "λέτε" στην καρδιά και την ψυχή μας.
Προσωπικά, αν σας ενδιαφέρει, μου "λέει" ο Ναυπλιώτης ή ο διακο Φιρφιρής. Ο μακαριστός Σ. Καράς, επίσης, κι ας μην είχε την καλύτερη φωνή.

ΓΚΜ
Εαν #δεν μου λεει# ο Καρας, ΔΕΝ ειναι λογου κακωφωνιας, αλλ επειδη ητο ΑΣΧΕΤΟΣ
Και ο πατηρ Εφραιμ Φιλοθειτης δεν εχει φωνη, αλλ ειναι ΙΑΚΩΒΟΣ απο διαστματα και εις τον χρονον του
http://www.analogion.com/GeronEphraim.html


ΠΚ
Λιγότερα μου "λέει" η χορωδία του Λ. Αγγελόπουλου. Πολλά μου "λένε" κάποιοι από τους μαθητές του.


ΓΚΜ
#Πολλα λενε# και κατι συναισθηματικα δουεττα δια πολλους κ Παναγιωτη
Εαν ητο να γινεται εις τον ναον οτι αρεσει εις εσας, η και εις τον καθεναν ξεχωριστα, τοτες ΔΕΝ θα χρειαζοταν οι Πατερες να ορισουν ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ και να χαραξουν ΓΡΑΜΜΕΣ

ΠΚ
Μερικώς ο Στανίτσας, καθόλου ο Πρίγγος. Και τι μ' αυτό; Σε άλλους γίνεται το αντίθετο. Θα πρέπει να χαρακτηρίσουμε ή να χαρακτηριστούμε γι' αυτό;

ΓΚΜ
ΟΣΟΙ προσπαθησαν να ΜΙΜΗΘΟΥΝ ΔΕΝ ξεφυγαν πολυ
Το Θεμα, ομως δεν ειναι εαν σας αρεσουν η οχι
το θεμα μας ειναι =
========ΨΑΛΛΩΜΕΝ ΟΠΩΣ και οτι μας κατεβαεσι,=
======== η μηπως θα επρεπε να ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΝ ΠΟΣΟΣΤΟΝ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΕΙΑΣ με καποιον ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΝ
Ο Καρας οσον με αφορα λεγει κατι φαλτσα τα οποια δεν τα ελεγε ουτε και παιδακι
Ολοι αλλοι, Πριγγος πχ, γινεται να κανουν και καποιο φαλτσο == αλλα ΔΕΝ εχουν μετατρεψει το καθε φαλτσο τους εις ΚΑΝΟΝΑΝ οπως οι οπαδοι του Καρα
Αυτοι οι οποιοι εξεφυγαν ισαοθντα ολοι με την λεξιν #ΑΥΤΟΜΑΘΕΙΣ#
Οτι λαρυγγισμο του κατεβασει καμνει ο Καρας,ο Αγγελοπουλος κοι οι λοιποι, και μας λενε κι απο πανω οτι το γραφει και καποιος ΠΑΠΥΡΟΣ

ΠΚ
Μην τσακώνεστε, αγαπητοί Κύριοι. Κάνετε ένα βήμα προς καταλλαγή...
κι ο Θεός βοηθός.

ΓΚΜ
ΔΕΝ θα αφησωμεν το καθε ΠΑΠΥΡΟΛΟΓΟ να παρει την θεσιν σας, κ Παναγιωτη, και να ψαλλει ΑΣΧΕΤΑ και ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ πραγματα
Εσεις εαν θελετε να τους παραχωρισετε την θεσιν σας, ειναι δικαιωμα σας
Εγω, αντιθετως, οπου βρισκω κατι τετοιους θελω να τους ΠΕΤΑΜΕ απο τα αναλογια, και δι αυτο ΔΕΝ προκειται να καμνω βημα πισω






ΓΚΜ
Εδω ομλουμεν περι ΨΑΛΤΚΗΣ και οχι περι #ουτι#
Δεν εμαθαν με κλαπατσιμπανα ΟΘΤΕ οι Αγιοριτες ουτε οι Πατριαρχικοι
Στειλατε και ηχητικο να επωφελιθωμεν και ημεις, να καταλαβωμεν δηλαδη ΤΙ εμαθατε παραπανω απο τον Καρα το οποιον ΔΕΝ σας εμαθε εστω και προφορικως ο Πατερας σας

ΠΚ
Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ψάλτη. Δεν μου έδωσε ο Θεός το τάλαντο της καλής φωνής.
ΓΚΜ
Αυτο το ποιον μετραει εξ ισου και ισως περισσοτερον ειναι η ΓΝΩΣΗ την οποιαν εχει ΠΑΡΑΛΛΑΒΕΙ κανεις απο διδασκαλον

Στεφανο Σουλδατος
θεωρία και πραξη της ψαλτικής



Συμφωνώ απόλυτα με τον κ. Παναγιώτη,να αγιάσει το στόμα του.
Μου φαίνεται ότι μερικοί έχουν παρανοήσει κάποια πράματα.

Ας σοβαρευτούμε λιγο, δεν ωφελούν οι πολλές λεπτομέρειες και οι πολλές θεωρίες.
ΓΚΜ



Τι γραφεις Στεφανε # δεν ωφελούν οι πολλές λεπτομέρειες και οι πολλές θεωρίες#;
ΠΟΙΟ ειναι το ΧΟΝΤΡΟΤΕΡΟ Θεωρητικο της Γαλαξιας ==Του Χρυσανθου, του Φωκαεως, του Ευθημιαδη η τοθυ Καρα;
Αυτο το ΟΓΓΚΟΔΕΣ #ΔΙΤΟΜΟΝ# #εργον# το οποιον υποστηριζεις ΔΕΝ ειναι #λεπτομερες#;
Καί τωρα μας γραφεις οτι πρεπει να #σοβαρευτούμε λιγο# κι οτι δεν πρεπει να γινεται θεμα περι ;#λεπτομερειας# επειδη σου το παω ενα βημα παρα περα καί σου γρφω τα εξης
==== Εαν χρειαζονται 2 τομοι δια διαστηματα και κλιμακες, τοτες χρειαζονται αλλοι ΕΚΑΤΟΝ δυο δια τα υπολοιπα
ΑΥΤΟ λεγω == οτι ο Καρας επιαστηκε απο ΜΙΑΝ λεπτομεριαν και τον εβγαλατε διδασκαλον, ενω οι ΣΩΣΤΟΙ διδακαλοι ΕΔΙΔΑΣΚΑΝ πολυ περισσοτερες λεπτομερειες ΑΛΛΑ κατα ΠΑΡΑΔΟΔΙΑΚΟΝ τροπον

ΣΣ
Ψάλτες καλοί πρέπει να είμαστε και όχι καθηγητές πανεπιστημίου ,μουσικολόγοι, (δεν έχω κάτι με τους κυρίους)αν κάποιοι έχουν τα προσόντα ας τα αξιοποιήσουν αναλόγως.

ΓΚΜ
Στεφανε == ΠΟΥ και σε ΠΟΙΟΝ τοπον και χωρον θα επρεπε να ευρισκονται τοτες οι ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΟΙ== εις τα αναλογια ως ΑΛΦΑ κατηγοριας ψαλται οπως τους ανυψωνει ο συχρονος εν Ελλαδι νομος, η σε καποια βιβλιοθηκη να μελετουν παπυρους;;

ΣΣ
Εμείς όπως λέει και ο κ. Παναγιώτης ψάλλοντας να μιλάμε στην ψυχή των πιστών και προσευχόμενοι πρώτοι εμείς να τους συνοδεύουμε με το ψάλσιμό μας στις προσευχές τους.
ΓΚΜ
Μαλιστα
Και οσο δια την ΑΝΑ ΑΙΩΝΩΝ διδαχην των ιεροψαλτων, πρεπει τωρα να την καμνωμεν οπως ο Καρας, με διεσεις υφεσεις κτλ τα οποια ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ανθρωποι οι οποιοι οι ΙΔΙΟΙ ειναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ να αναπαραγουν εστω και το ΕΛΑΧΙΣΤΟΝ απ οτι ψαλλουσιν οι παλαιοι τους οποιους εχομεν εις ηχογραφησεις

ΣΣ

Ο τίτλος του foroum είναι "ψαλτολόγιον" και είναι και πολύ εύστοχος.

ΠΚ
Και βέβαια όχι κ. Σουλδάτε. Αναφέρομαι σ΄εκείνους που στο όνομα κάποιας "παράδοσης" απαξιώνουν και καμιά φορά διασύρουν όσους δεν συμφωνούν μαζί τους.
ΓΚΜ


Κυριε Παναγιωτη, ητε συμφωνητε μαζι μου ητε οχι, ΔΕΝ μ ενδιαφερει
Την γνωμιν μου διδω και λεγω == τα αναλογια εχουν καταντησει ΤΣΙΡΚΟΣ
Και βαζω και κποιο ηχητικο και ΚΡΙΝΩ ακομη και τον εαυτον μου οταν χρειαζεται
Αλλ εγω ΔΕΝ πληρωνωμε ινα ψαλλω
Αλλοι ομως καμνουσιν ΚΑΡΡΙΕΡΑΝ ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ παραδοσεις και ΘΕΜΕΛΙΩΔΕΣ στοιχεια της ορθοδοξου νοοτροπιας και πιστεως μας

ΠΚ
Το γνωρίζετε, η διαφορετικότητα κάνει την παράδοσή μας ζωντανή. Αν περιοριστεί σε καλούπια, πάει, πέθανε. Θα καταντήσει είδος μουσιακό.
ΓΚΜ
Εδω γινεται συγχησεις με το ΚΑΤΑ ποσον πρεπει να ομοιαζει ο μαθητης με τον διδακαλον
Δια ποσοστον =100 τις 100, τοτες γινεται λογος περι #κλονοποιησεως#
Δια ποσοστον = σχεδον 90 με 99 τισ εκατον τοτε υπαρχιε κι ενα ποσωστον =#διοφοροποιησεως και προσωπικοτητιος#
Οτας ομως δεν ομοιαζωμεν ΟΥΤΕ ενα 40 τις εκατο και, καμνομεν και ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ εκτελεσεις, τοτες ομιλωμεν δια ΜΗ παραδοσιακης αποδοσεως και, εν τη προκειμενη περιπτωση του Καρα και των συν αυτω, περι ΤΕΡΑΤΟΠΟΙΗΣΕΩΣ
ΠΚ
Εξ άλλου μην ξεχνάμε ότι η διαφορετικότητα είναι θεολογικά αλλά και ιστορικά κύριο Ορθόδοξο χαρακτηριστικό.

ΓΚΜ
Ουδεποτες το αμφισβητησα ===αλλ ΟΧΙ ομως η τερατοποιησις


ΠΚ
Και η αλληλοπεριχώρηση. Ή αν θέλετε το "συναμφότερον" που λέει κι ο καθηγητής Ζουράρις. Το να δίνεις χώρο και στο διπλανό σου.

ΓΚΜ
Τοτες να εισαγωμεν και ενδυμασειες καρνμιβαλιστικες αντι του ρασου επειδη καποιοι ερευνητες τις ειδαν εις καποιον κωδικαν η αγιογραφιαν, και ας φερωμεν και την γραφην του Λεσβιου, και ας τα δεχομεθα και #ανεχομεθα# ολα αυτα χαριν εις το ρητον οτι θα επρεπε να #βασταζωμεν# τα παραπτωματα #αλληλοις#
Αλλα == και οι Ιεχωβαδες == #Ευαγγελιον διαβαζουν#
Αυτο που μετραει δια εμας ειναι ομως μια ΣΥΝΕΧΕΙΑ παραδοσεως
Και δια να ΜΕΙΝΕΙ αυτη η παραδοσις, πρεπει οσοι ΔΕΝ εμιμηθηκαν κατα ενα ΠΟΣΟΣΤΟΝ οσο οι προκατοχοι μας, πρεπει αυτοι οι ΑΣΧΕΤΟΙ, λεγω, να ΔΙΩΧΝΟΝΤΑΙ απο τα αναλογια

ΠΚ

Και η έρευνα και η επιστημονική ενασχόληση με τη μουσική αυτή κάθε άλλο παρά αντιβαίνει στη φύση της (της μουσικής). Δεν είναι δόγμα ώστε να πει κάποιος ότι "ου φέρει έρευναν".
ΓΚΜ
Καμμια φορα, ΕΤΣΙ ειναι, διοτι η ιδια η επιστημη ΔΕΝ εχει τιζ πρεπουσες γνωσεις ν αναλυσεις και να καταλαβει == ΠΟΛΛΑ αγνοη η ειναι ανικανος να καταλαβειμ ποσοε μαλλον να εξηγησει η επιστημη
Και η μονη μεθοδος διαδωσεως και διασωσης ειναι
ΑΚΟΥΕ ΜΑΝΘΑΝΕ ΜΙΜΙΣΟΥ και ΜΗΝ τα πολυψαχνεις
Ο ΚΑΡΑΣ ΕΨΑΞΕ και οληκληρον την ψαλτικην ΕΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕΝ, ΑΥΤΟ ητοι το αποτελεσμα μιας ΗΜΤΕΛΟΥΣ ερευνης απο εναν ΑΜΑΘΗ
ΠΚ
Ναί, "έτσι το έμαθα," έτσι μου το "έμαθε ο δάσκαλός μου", αλλά γιατί να ευνουχίζεται η προδιάθεση και έφεση του καθενός να συστηματοποιήσει τις γνώσεις του και να πάει ένα βήμα παραπέρα;
ΓΚΜ
Διοτι το ΑΝΑΛΟΓΙΟΝ δεν ειναι Μουσικολογικον Περιοδικον η και #Περιδικον διηγηματων# οπου μπορει ν αναβαινει ο καθε #ερευνητης# και να τραγουδαει #ιλαροχορευωντας# και #ευνουχισμενω τω τροπω# τα διαφορα#ευρηματα του# εντος καποιοω παπυρων
ΠΚ
Γι' αυτόν τόν λόγο ψηφίζω υπέρ τών "Σιμωνοκαραϊτών".

ΓΚΜ
Η εκκλησια ΔΕΝ ειναι μια μεγαλυ δημακρατια, κυριε Παναγιωτη, και, ουτως, η ψηφος σας δεν εχει την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗΝ αξιαν εμπροσθεν της ψαλτικης ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΣ εκ της οποιας ΕΞΕΠΕΣΑΝ ο Καρας και οι συν αυτω


ΠΚ
Και βέβαια υπάρχουν κι άλλοι-ποιόν να πρωτοαναφέρω!- εκτός κλίματος Καρά, εξαιρετικοί ψάλτες. Κι αυτοί συνεισφέρουν στον ίδιο ωραίο σκοπό. Στον στολισμό της παράδοσης.

ΓΚΜ
Κι ενα ηχητικο παραδειγμα αυτων, γινεται παρακαλω;
Οταν ομιλουμε περι ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΣ, τα στολιδια ειναι ΠΕΡΙΤΤΑ
Αρχικό μήνυμα απο emil
Προσπαθώντας να διαβάσω όλα τα μνμτα μου δημιουργήθηκε η εξής απορία.
Όταν ήταν στην ζωή ο Καράς γιατί δεν υπήρχαν αυτές οι διαμάχες,αυτές οι απορίες? έτσι ώστε να προσεγγίσουν τον δάσκαλο για να λυθούν και να μιλήσουν επιστημονικά? Γιατί όλα αυτά γίνονται μετά τον θάνατό του?

ΓΚΜ
Αυτο ειναι το κλασσικο ερωτημα, οπου ετεθη και εις αλλο φορουμ
Οταν δεν εχομεν ΤΙ να γραψωμεν περι ΦΑΛΤΣΩΝ, λολλαμε οτι ευρισκομεν απο παάια #επιχειρηματα#
Ας απαντησω
Τι θα γινωταν να τον ερωτησω, πχ
Σε ποιον χρονο μετραει το κοινωνικον ο Ιακωβος;
Η εαν γινεται η ταδε ελχξις σε ΣΥΝΤΟΜΟ αλλ οχι σε αργο ΜΕΛΟΣ;
Η διατι γινεται με την ΤΑΔΕ αναλυσιν και οχι με την αλλην
πχ
ΠΟΣΕΣ φορες, εις πλ Β μας λεγουν οι Σιμωνοκαραιτες οτι εις μελωδιαν πα βου γα ΠΑ == ο Γα ειναι #χαμιλωτερος απο μελωδιαν ##Δι Γα Δι#
Κι εγω σας λεγε ΟΧΙ παντα οπως τα μακαμιοποιησε ο Καρας
Εξαρτατε και ΠΟΣΟ χρονικον διαστημα κραταει ο Γα == οταν ειναι εντος ΠΑΡΕΣΤΙΓΜΕΝΟΥ =ειναι επι το πλειστον ΥΨΙΛΟΣ εις μελωδιαν πα βου γα ΠΑ
Το ιδιο γινεται και με τον Γα του Βαρεως διατονικου τον οποιον φθοριζει ο Εφεσιος == ο Γα εθρισκεται εντος ΓΟΡΓΟΥ
Αυτα θα ερωτουσα να μου εξηγησει ενας #φαλτσος# ο οποιος κατηγορει το ΠΙΑΝΟ και τραγουδαει ο ιδιος οπως και οι οπαδοι του τοι ΝΙ ΠΑ του ΠΙΑΝΟΥ;
ΕΝΑΝ αγιοριτην παλαιον να μου ευρητε να ψαλλει Νι Πα και Δι Κε του Πιανου οπως ο Καρας
Σιγα να μην χαναμεν τον χρονον μας απο τον καθε Τσοαλακιη και Βαρδα δια να #ερωτησωμεν# καποιον ασχετον
Χριστάκης Ψωμιάδης
Έλα ντε(που λέμε και εμείς εδώ)...δόξα τω Θεό δεν μας άφησε σε μικρή ηλικία ο αείμνηστος τα είχε τα χρονάκια του(κόντευε έναν αιώνα παρουσίας)...
ΓΚΜ
Και ο γερο Κυριακος ο Κυπριος ΕΠΕΡΑΣΕ τον Αιωνα #παρουσιας#, αλλα ΠΑΡΕΛΑΒΕ και ΑΠΟΔΟΣΕ και ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕ ψαλτικη
Η του #Καρα# παρουσια, ομως Παραλαβε ΠΑΠΥΡΟΥΣ τους οποιους ετραγουδησε οπως ηθελε, και αφησε πισω ΔΥΤΙΚΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΕΣ ΤΕΡΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ των παραδοσαικων ψαλτικων ακουσματων

ΧΨ
επίσης και οι διάφοροι αυτοαποκαλούμενοι "υπέρμαχοι" τα έχουν και αυτοί τα χρονάκια τους...νομίζω θα μπορούσαν τις τυχόν απορίες και διαφωνίες τους να τις διατύπωναν τότε...αντιθέτως η όλη στρατηγική άρχισε μετά από το 40ήμερο μνημόσυνο του..
ΓΚΜ
Και θα την συνεχισομεν αλλοι οπως εγω ωστε η ΠΛΑΝΗ του να ενταφιασθει κι αυτη

ΧΨ
.και έτσι σήμερα εμείς που δεν είμαστε οι αρμόδιοι να απολογηθούμε για τον Καρά δεν μπορούμε να μιλήσουμε όπως θα θέλαμε ίσως...
ΓΚΜ
Σας επετρεπει η #μεθοδος του# ομως, να τα λεγετε ΟΠΩΣ θελετε, ασχετα εαν μας βαςεται Αγιορειτες κτλ
Τετοιος διδασκαλος, τετοιοι μαθητες
πχ<< πηγατε ποτε σε καποιον απο τους Αγιοριτες οποω φορτωνετε εις το διαδυκτιον δια να καμνετε παραλλαγη διπλα του δια να σας διωρθωσει καποιο διαστημα η καποιαν ελξιν;

ΧΨ
το κουφό είναι ότι πλέον κυκλοφορούν διάφορα; άρθρα και περιοδικά τα οποία διατυπώνουν ερωτήσεις προς τον Σ.Καρά σε β ενικό....μα καλά δεν πληροφορήθηκαν ότι μας άφησε?...και σε άλλο κράτος να ζούσαν θα το μαθαίνανε....αυτά είναι φαιδρά και γελοία και δηλώνουν έλλειψη σεβασμού προς έναν νεκρό που είχε αφιερώσει την όλη του την ζωή στην μουσική του τόπου του ψαλτική και παραδοσιακή μουσική...
ΓΚΜ

Και ο Αρειος αφιερωσε την ζωην του

Αλλ ητο αιρετικος
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
...και ο καθε Β Ζαχαρης θα σας απανταει == πως δεν εχει χρονον εφ οσον αρατει χρονικη αγωγη σαν μέτρονομος=...
Δεν κατάλαβα τι δουλειά έχει το όνομά μου εδώ. "ο κάθε Β Ζαχαρης"; Έχει πολλούς;

Με είδες να σου απαντάω Γιώργη; Δεν νομίζω...

Με "τρώει" βέβαια να σου ρίξω ένα σαρακοστιανό... αλλά σέβομαι 2-3 ανθρώπους από το φόρουμ που με παρακάλεσαν να μην το κάνω, για να μην παρεκτραπεί κι άλλο η συζήτηση.

Υ.Γ.
Αν θες έχω ένα περισσευούμενο ελληνικό πληκτρολόγιο, παλιό μεν αλλά κάνει την δουλεία του (σε PS/2 θύρα). Να μου δώσεις μια διεύθυνση σε προσωπικό μήνυμα να στο στείλω, γιατί θα χαλάσουμε τα μάτια μας με το γαλλικό που γράφεις.
 

mimi

Georgios K. MICHALAKIS
Βασίλης Ζάχαρης
Δεν κατάλαβα τι δουλειά έχει το όνομά μου εδώ. "ο κάθε Β Ζαχαρης"; Έχει πολλούς;

Με είδες να σου απαντάω Γιώργη;

ΓΚΜ
ΓΕΩΡΓΙΕ

Βασίλης Ζάχαρης
Δεν νομίζω...

Με "τρώει" βέβαια να σου ρίξω ένα σαρακοστιανό... αλλά σέβομαι 2-3 ανθρώπους από το φόρουμ που με παρακάλεσαν να μην το κάνω, για να μην παρεκτραπεί κι άλλο η συζήτηση.


Οταν, Βασιλειε, σου εγραψα στο φοροuμ Αναλογιον τελεια νετ οτι ο Δομέστιχος =δεν θυμαμε το ονομά του =τραβουσε το Προσταχθεν και οτι ητο ΑΧΡΟΝΟΣ δι αυτον τον λογον, μου απηντησες οτι τον εμετρονομησες και οτι ητο ητο αψογος =#ρολοι#

Κι εγω σου λεγω ακομη μία φοραν οτι χρονος και ΧΡΟΝΙΚΗ αγωγη ΔΕΝ ειναι το ιδιο

Οντως, δεν μου απηντησες ποτε επι του θεματος δηλαδη =ΤΙ εννοουσε ο Πριγγος πχ με τον ορο 3ΧΡΟΝΟΣ και λπαλιν χρονός#;;

===== Ομίλουσε δια ΜΕΤΡΟΝΟΜΟΝ ηλεκτρονικον;

===== Η ισος δια ΑΛΛΑ πραγματα;



Τελος παντων, αφερω το ονομα σου απο το μυνημα αμεσως


Υ.Γ.
Αν θες έχω ένα περισσευούμενο ελληνικό πληκτρολόγιο, παλιό μεν αλλά κάνει την δουλεία του (σε PS/2 θύρα). Να μου δώσεις μια διεύθυνση σε προσωπικό μήνυμα να στο στείλω, γιατί θα χαλάσουμε τα μάτια μας με το γαλλικό που γράφεις.



ΣΟΥ την γραφω και δημοσιως, εαν τυχον καποιοι θα ηθελαν να μου στιειλουν και καποιον δικαστικον κλιτηρα η και κανεναν gangster, δηλαδη οσοι ψαχνοuν δια δικαιολογιες και ΑΙΤΙΑ ΑΛΛΑ εκτος απο τα περι της ψαλτκης οπου γραφω

Τον χρυσον οδηγον εαν χρησιμοποιυσες θα με ευρησκες

Georgios K. MICHΑLΑKIS
2 bis rue Jean Mace
Appt 11, 1er etage
Bat B
Boite 46
86 000 Poitiers
France

Γαλλια

g_michalakis@yahoo.fr

Το πληκτρολογιον σου ΔΕΝ προκειται να με βοηθεσει

το προβλημα ειναι θεμα

QWERTY
και
AZERTY

και οταν περναω απο το ενα στο αλλο, μέχρις οτου να συνιθησω,
δυστυχως θα υποφερετε ολοι

Αλλα δεν θα σας κουρασω με αλλα γραφομενα

ΜΟΝΟΝ με ηχητικα και φασματογραφικα παραδειγματα




Οποτε σε προοξθσοθν οι γνωστοι σου, απηντησε μου παρακαλω ΤΙ ΕΣΤΙ χρονος κατα την γνωμην σου η κατα την #μεθοδον# Καρα, και στειλε μας και καποιο ηχητικο παραδειγμα

Μετα την Τεσσαρακοστην βεβαια

Σου ζητω συγγνωμη δια την διαταραχην, και σ ευχαριστω δια την προτασην περι πληκρολογιου




Γεωργιος
 
Last edited:

mimi

Georgios K. MICHALAKIS
Καρας και το ΠΙΑΝΟ =ακουσατε και κρινατε​


Θα ακουσετε ηχητικα παραδειγματα Καρα και συν αυτο αλλα και καποιων ΟΝΤΩΣ πραγματικιων και ΑΥΘΕΝΤΙΚΩΝ ψαλτων οπου μας εγκωμιαζουσιν δια το ΘΕΑΘΗΝΑΙ =διοτι, οπως και θα ακουσετε, ΔΕΝ τους μιμονται ΟΥΤΕ κατα το ελκαχιστον

Δια χρονο και ελξεις δεν γινεται θεμα εδω

Εδω θα συγγρινετε τα ΘΕΜΕΛΙΩΔΕΙΣ διαστηματα της διατινικης κλιμακας του πλ τετασρτου ηχοθ και θελω να καταλαβετε οτι το ΜΟΝΟΧΟΡΔΟΝ των 72 μεριων δινει διαστηματα ΠΙΑΝΟΥ δια το Νη Πα Γα ΔΙ ΚΕ με βασιν τον ΝΗ

ΟΜΩΣ, εαν και αρκετοι απο τους παραδοσιακους ψαλτες, επειδη εχουσιν δυστηχως καμνει περισσοτερον ΚΛΙΜΑΚΑ με Δυτικα διαστηματα

ειναι ικανοι να ψαλλουν ΚΛΙΜΑΚΑ τοθ ΠΙΑΝΟΥ

ΟΤΑΝ παραλλαγηζουν και οταν ψαλλουν

ΨΑΛΛΟΥΝ κατα κλιμακαν η οπια ΔΕΝ εχει σχεσεν ΟΥΤΕ μέ το ΠΑΙΝΟ ΟΥΤΕ μέ την συγγερασμσενην 72 μοριακην κλιμακαν της επιτροπης


Εβαλα και ηχητικον παραδειγμα απο τον π Δανιηλ και τον αναφερα κατα λαθος ως Γαβριηκ και ως Γρηγοριον

Θελω να καταλαβετε οτι ο Καρας και οι συν αυτω ΔΥΤΙΚΟΠΟΙΟΥΝ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ

Οποιως θελει, ας καμνει σοβαροτεραν εργασιαν με φαματογραφον

Εγω θα ευρισκω τα ηχητικα παραδειγματα κι ας καθησει καποιος να μας βγαζει του αριθμους ΟΛΩΝ των ΦΑΛΤΣΩΝ αυτης της σχολης == δεν ειναι η ΜΟΝΗ οπου φαλτσαρει == ειναι η μόνη οπου φαλτσαρη ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΩΣ και ΕΚΟΥΣΙΩΣ

Θα ακουσετε και Ερυθροδερμους Ινδιανους της Αμερκης της εποχης του 1900 ==τους οποιους ΠΕΡΙΓΕΛΟΥΝ σε αλλα φορουμ ο Κυριος Κωνσταντινου και οι οπαδοι του== να προσεξετε το πως τραγουδουν ΣΩΣΤΑ Πενταχορδα οπως ο Ιακωβος κ ο Π Διονυσιος Φυρφ



COMPARE Simon Karas School FUNDAMENTAL intervals to TRULY tradιtional psaltis as well as to the OCCIDENTAL PIANO =



http://graeca.mrezha.net/upload/Mon...O_Cddic_vs_Psaltic_Approx_Comparisons_001.mp3
 
Last edited by a moderator:

mimi

Georgios K. MICHALAKIS
Βασίλης Ζάχαρης
Δεν κατάλαβα τι δουλειά έχει το όνομά μου εδώ. "ο κάθε Β Ζαχαρης"; Έχει πολλούς;

Με είδες να σου απαντάω Γιώργη;

ΓΚΜ
ΓΕΩΡΓΙΕ

Βασίλης Ζάχαρης
Δεν νομίζω...

Με "τρώει" βέβαια να σου ρίξω ένα σαρακοστιανό... αλλά σέβομαι 2-3 ανθρώπους από το φόρουμ που με παρακάλεσαν να μην το κάνω, για να μην παρεκτραπεί κι άλλο η συζήτηση.


Οταν, Βασιλειε, σου εγραψα στο φοροuμ Αναλογιον τελεια νετ οτι ο Δομέστιχος =δεν θυμαμε το ονομά του =τραβουσε το Προσταχθεν και οτι ητο ΑΧΡΟΝΟΣ δι αυτον τον λογον, μου απηντησες οτι τον εμετρονομησες και οτι ητο ητο αψογος =#ρολοι#

Κι εγω σου λεγω ακομη μία φοραν οτι χρονος και ΧΡΟΝΙΚΗ αγωγη ΔΕΝ ειναι το ιδιο

Οντως, δεν μου απηντησες ποτε επι του θεματος δηλαδη =ΤΙ εννοουσε ο Πριγγος πχ με τον ορο 3ΧΡΟΝΟΣ και λπαλιν χρονός#;;

===== Ομίλουσε δια ΜΕΤΡΟΝΟΜΟΝ ηλεκτρονικον;

===== Η ισος δια ΑΛΛΑ πραγματα;



Τελος παντων, αφερω το ονομα σου απο το μυνημα αμεσως


Υ.Γ.
Αν θες έχω ένα περισσευούμενο ελληνικό πληκτρολόγιο, παλιό μεν αλλά κάνει την δουλεία του (σε PS/2 θύρα). Να μου δώσεις μια διεύθυνση σε προσωπικό μήνυμα να στο στείλω, γιατί θα χαλάσουμε τα μάτια μας με το γαλλικό που γράφεις.



ΣΟΥ την γραφω και δημοσιως, εαν τυχον καποιοι θα ηθελαν να μου στιειλουν και καποιον δικαστικον κλιτηρα η και κανεναν gangster, δηλαδη οσοι ψαχνοuν δια δικαιολογιες και ΑΙΤΙΑ ΑΛΛΑ εκτος απο τα περι της ψαλτκης οπου γραφω

Τον χρυσον οδηγον εαν χρησιμοποιυσες θα με ευρησκες

Georgios K. MICHΑLΑKIS
2 bis rue Jean Mace
Appt 11, 1er etage
Bat B
Boite 46
86 000 Poitiers
France

Γαλλια

g_michalakis@yahoo.fr

Το πληκτρολογιον σου ΔΕΝ προκειται να με βοηθεσει

το προβλημα ειναι θεμα

QWERTY
και
AZERTY

και οταν περναω απο το ενα στο αλλο, μέχρις οτου να συνιθησω,
δυστυχως θα υποφερετε ολοι

Αλλα δεν θα σας κουρασω με αλλα γραφομενα

ΜΟΝΟΝ με ηχητικα και φασματογραφικα παραδειγματα




Οποτε σε προοξθσοθν οι γνωστοι σου, απηντησε μου παρακαλω ΤΙ ΕΣΤΙ χρονος κατα την γνωμην σου η κατα την #μεθοδον# Καρα, και στειλε μας και καποιο ηχητικο παραδειγμα

Μετα την Τεσσαρακοστην βεβαια

Σου ζητω συγγνωμη δια την διαταραχην, και σ ευχαριστω δια την προτασην περι πληκρολογιου




Γεωργιος
 
Last edited:

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Κύριε Μιχαλάκη, όπως σας είπα και προηγουμένως, δεν έχει νόημα να συνεχίζουμε μια συζήτηση που δεν βγάζει πουθενά. Ενώ συμφωνήσατε μαζί μου σε αυτό, επιμένετε να επαναλαμβάνετε συνεχώς τις ίδιες απόψεις με άλλα λόγια, μένοντας τελικά ασυνεπής στα λεγόμενά σας και κουράζοντας τα μέλη του φόρουμ με μεγάλα και επαναλαμβανόμενα μηνύματα.

Συνεχίζοντας το μονόλογό σας με βάζετε να έχω πει λόγια τα οποία δεν ανήκουν σε μένα (δείτε παρακάτω). Παρακαλώ διορθώστε ή σβήστε το μήνυμά σας, καθώς και οι απαντήσεις σας έχουν γραφεί σε λάθος βάση. Συμμερίζομαι το ύφος τους, το οποίο όμως δεν καταλάβατε και τις ερμηνεύσατε με το δικό σας τρόπο, αντιτασσόμενος στις λέξεις που χρησιμοποιήθηκαν και όχι στο μήνυμα που προσπαθούν να σας μεταδώσουν.


Στεφανο Σουλδατος
θεωρία και πραξη της ψαλτικής
Συμφωνώ απόλυτα με τον κ. Παναγιώτη,να αγιάσει το στόμα του.
Μου φαίνεται ότι μερικοί έχουν παρανοήσει κάποια πράματα.
Ας σοβαρευτούμε λιγο, δεν ωφελούν οι πολλές λεπτομέρειες και οι πολλές θεωρίες.


Παράθεση:
ΣΣ
Ψάλτες καλοί πρέπει να είμαστε και όχι καθηγητές πανεπιστημίου ,μουσικολόγοι, (δεν έχω κάτι με τους κυρίους)αν κάποιοι έχουν τα προσόντα ας τα αξιοποιήσουν αναλόγως.

Παράθεση:
ΣΣ
Εμείς όπως λέει και ο κ. Παναγιώτης ψάλλοντας να μιλάμε στην ψυχή των πιστών και προσευχόμενοι πρώτοι εμείς να τους συνοδεύουμε με το ψάλσιμό μας στις προσευχές τους.


Παράθεση:
ΣΣ
Ο τίτλος του foroum είναι "ψαλτολόγιον" και είναι και πολύ εύστοχος.
 
Last edited:

psl

μέλος
Αγαπητε κυριε Μιχαλακη, θα σας παρακαλουσα, αν μπορητε, να κανετε τα εξης τρια πραγματα:
1) Να γραφετε πιο μικρα μηνυματα, χωρις να αλλαζετε σειρα σε καθε 5 λεξεις, και χωρις να βαζετε κενα απο αραδα σε αραδα. Με κενα μπορειτε, αν θελετε, να χωριζετε τις παραγραφους μεταξυ τους.
2) Να γραφετε στην δημοτικη. Δεν γνωριζω τις γνωσεις σας στην ελληνικη γλωσσα, δηλαδη ποσα χρονια ζητε στο εξωτερικο, αν βγαλατε ελληνικο σχολειο, στην Ελλαδα κ.λπ. Νομιζω ομως οτι αν δεν προσπαθητε να γραφετε "εις την αρχαϊζουσαν ή εις την καθαρευουσαν, καιτοι οι υμνοι της εκκλησιας προϋποθετουσι την γνωσιν της γλωσσης ταυτης", δηλ. αν γραφετε στην απλη δημοτικη, θα κατανοουμε καλυτερα τι θελετε να πητε.
3) Να γραφετε τις κρισεις σας και τους χαρακτηρισμους σας στο τελος ως συμπερασματα των ερευνων σας. Καταλαβαινω οτι εχετε αποκρυσταλλωμενες αποψεις γυρω απο την μουσικη μας και σας ειναι ευκολο να πητε "αυτος ειναι καλος, ο αλλος οχι". Δεν εχουμε ομως ολοι τα ιδια κριτηρια, και δεν μπορουμε πολλες φορες να καταλαβουμε πως και γιατι εσεις απορριπτετε ψαλτες που εμεις ενδεχομενως θαυμαζουμε. Γι' αυτο μη μας προκαταλαμβανετε αρνητικα. Και δεν ειναι αναγκη να απαντατε σε καθε σημειο του καθε μηνυματος. Πιαστε ενα μονο θεμα εξαντληστε το με μια σειρα δικων σας μηνυματων, και μετα σε αλλο μηνυμα ή και σε άλλη ενοτητα πειτε τα υπολοιπα. Τα πολλα νοηματα και θεματα σε ενα μηνυμα δυσκολευομααστε να τα παρακολουθησουμε.
Νομιζω οτι εργαζεστε με επιστημονικο τροπο. Ανεξαρτητως του αν δεχομαι ή οχι τις αποψεις σας, θεωρω οτι μπορειτε να καταθεσετε την εργασια σας με τροπο αντικειμενικωτερο, με λιγωτερο παθος, με λιγωτερους προσωπικους χαρακτηρισμους. Μην αισθανεστε υποχρεωμενος να απολογηθητε σε κανεναν. Απλα καταθεστε ο,τι θεωρειτε χρησιμο για το φορουμ.
Και αν μου επιτρεπετε μια παρατηρησι. Διαφωνω καπως μαζι σας στον απολυτο τροπο με τον οποιο απορριπτετε καποιους και αποδεχεστε αλλους, ειτε ψαλτες ειναι αυτοι παλαιοι ή συγχρονοι ειτε συγγραφεις ειτε επιστημονες κ.λπ. Μπορειτε να εκφρασετε την διαφωνια σας η την ευαρέσκειά σας με πιο ηπιο τροπο. Αλλωστε κανεις δεν ειναι τελειος και κανεις δεν ειναι αλανθαστος. Και παλι οσοι δεν εχουν καλη φωνη η γνωσεις αλλα εχουν ζηλο για την μουσικη μπορει να προσφερουν ωφελιμα πραγματα. Στο οικουμενικο Πατριαρχειο επι πρωτοψαλτου Βασιλειου Νικολαϊδη ειχαν στο αναλογιο εναν ανθρωπο (δυστυχως δεν συγκρατησα το ονομα του) που ηταν πραγματικα φαλτσος, λογω φωνητικης αδυναμιας, και μαλιστα υπερβολικα φαλτσος. Και ομως τον ειχαν στο ψαλτηρι και τον αφηναν συχνα να ψελνη ακομη και σε κυριακες και γιορτες, οχι μονο σε καθημερινες, διοτι γνωριζε αναλυσεις και εκτελεσεις πολυτιμες για την μουσικη παραδοση, και οι αλλοι οι καλλιφωνοι και μουσικοι ψαλτες ωφελουνταν να τον ακουν να ψελνη, οχι βεβαια στα διαστηματα και στις κλιμακες, αλλα στο υφος και στην εκτελεσι!! Αυτο μου ειχε κανει πολυ μεγαλη εντυπωσι, γιατι κατι τετοιο σε μας σημερα ειναι αδιανοητο. Υπαρχει τοση συγχυσι σ' αυτο το σημειο, ωστε πολλοι κληρικοι, επιτροποι και αλλοι απλοι χριστιανοι ζητουν απο τους ψαλτες να ψαλουν "μαθηματα του Πριγγου ή του Στανιτσα ή κλασσικα" και στην πραγματικοτικοτητα εχουν στον νου τους αλλα πραγματρα, ασχετα με την εκκλησιαστικη μουσικη, γιατι εννοούν οχι να ψάλλη αλλα να τραγουδαη σαν τον Καζαντζιδιη ή σαν τον Νταλαρα.
Υπαρχει και ενα ανεκδοτο για αυτην την νοοτροπια, δηλαδη ασχετοι ανθρωποι να θεωρουν οτι ξερουν ποια ειναι η εκκλησιαστικη παραδοσι, και να θελουν να επιβαλουν την ασχετη γνωμη τους. Το ανεκδοτο αναφερεται στην εικονογραφια, αλλα ταιριαζει και εδω. Καποτε σε εναν ναο της Αττικης καλεσανε τον Φωτη Κοντογλου να τον εικονογραφηση. Ο ναος σημερα ειναι πολυ γνωστος, ισως και σε ολο τον κοσμο, για τις αγιογραφιες του. Ειχε ξεκινησει λοιπον την δουλεια και ειχε προχωρησει αρκετα. Παει μια μερα μια κυρια με τις γουνες της και τα κοσμηματα της, να δει την προοδο των εργασιων. Αυτη και ο αντρας της ηταν απο τους γενναιους χορηγους της εικονογραφησεως του ναου. Η κυρια δεν ειχε δει ποτε της τον Κοντογλου ουτε τον ήξερε, ουτε ήξερε το εργο του, μονον ειχε ακουσει πολλα γι' αυτον, ουτε ηξερε απο βυζαντινη αγιογραφια, ουτε απο σχολες "Κρητική", "Παλαιολογεια", "Κωνσταντινουπολιτικη" και τετοια. Βλέπει που ζωγραφιζε ο Κοντογλου πανω στις σκαλωσιες, και βαζει τις φωνες. Τρεχουνε ιερεις, επιτροποι κ.λπ. Αυτη να ουρλιαζη. "Τι πραγματα ειναι αυτα, καταστρεφετε το ναο. Δεν ειναι εικονες αυτες, δεν ειναι αγιογραφιες. Τοσα λεφτα σας δινουμε. Να τον διωξετε αμεσως αυτον τον ασχετο!" Και λεει το αμιμητο "Αμεσως τωρα να καλεσετε τον Κοντογλου, αυτος ειναι σωστος αγιογραφος, ειναι ο καλυτερος!" !!!!!!!!!
 
Last edited:

mimi

Georgios K. MICHALAKIS
BZ

Δεν θυμάμαι την συζήτηση. Αν έχεις την καλοσύνη link.
Δεν ειμαι αλλο μέλος, εχω φυγει

Θα ψαξω τα αρχεια μου εαν εχει έινει τιποτες

Σιγουρα, δεν ενθημησε την συςητησιν περι του #το Προσταχθεν# οπου εβγαλα και σχεδιαγραμμα;


Δεν εμθυμησε οπου εγραψες κατι τοθ ειδοθς #ήπως εκαβαληκεσ καλαί3 τοταν σοθ εγραψα οτι ακοί και ο Αρχοντας Αστερησ ΤΡΑΒΑΕΙ και οτι δια εμεναμ ΟΠΟΟΣ τραβαειμ χρονον σωστον δεν εχει ΟΤΙ και να λεγει ο μετρονομος;


Παράθεση:
ΓΚΜ περι διεθηνσεως
Σου την γραφω και δημοσιως, εαν τυχον καποιοι θα ηθελαν να μου στιειλουν και καποιον δικαστικον κλιτηρα η και κανεναν gangster, δηλαδη οσοι ψαχνοuν δια δικαιολογιες και ΑΙΤΙΑ ΑΛΛΑ εκτος απο τα περι της ψαλτκης οπου γραφω


ΒΖ
Αυτό τώρα τι είναι;
Σε εμένα απευθύνεσαι;
Αν απευθύνεσαι σ' εμένα, εγώ δικαίωμα δεν σου έχω δώσει να λες τέτοια πράγματα για μένα! Και όσον αφορά εμένα θα σε έβρισκα ο ίδιος. Σιγά να μην έβαζα gangster


Οχι βεβαια, ΔΕΝ απευθυνομαι εις εσεναν, αλλα σε οσους εχουν ειδη απηλησεις
=πχ καποιος η καποια ΝΙΚΙ, το οποιον εγινε και αιτιον ης αποκλεἦσεως μου δια τρεις μερες και ισως και οριστικως

Παντως χαιρομαι οπου θα με αντημετωπιζες αυτοπροσωπως διοτι, οπως εχω γραψει σε δικο μου φορουμ, μόνον ετσι, faceto face #μέτωπον προς μετωπον# γινεται να #αντιμετωπισθουν# καποια προβληματα


Το μελλον καπως ουτως το φανταζομαι = ανα πασαν θυσιαν, να εχουσιν εκκλειψη εκ των αναλογιων η #μεθοδος# Καρα, ως και μπεκρυδο αισθηματικο ασματα


ΓΚΜ
ΤΙ εννοουσε ο Πριγγος πχ με τον ορο 3ΧΡΟΝΟΣ και λπαλιν χρονός#;;

Το μέντιουμ δεν θα το κάνω εγώ.
Δώσε μου το κείμενο του Πρίγγου ή την ηχογράφηση (αμα δεν φαλτσάρει) και θα σου πω την γνώμη μου.


Αυτο το ρητον το εχομεν εκ προφορικης παραδοσεως

Σιγουρα ομως, οσοι ερυθροβαφουν τα κειμενα του χαριν εις #ηχογραφησει# ισωα να εχοθν και καοια κασσετα
Μαθητης του Πριγγοθ δεν ειμαοθν

Αλλα μου το ειμε και ο Τσολακδιης οπως του ειχε πει ο Ιακωβος
Χρονον και ληψις χρονου
==ο ΧΡΟΝΟΣ και το πως θα μπαινεις, πως θσ πατας τον χρονον=


βλεπεις δεν ειχα Σιμωνοκαραιτες να μου αγορασουν φορητον μαγνητοφωνον και κασσετες να τον ηχογραφουσα εκεινην την εποχην

ΒΖ
Της Τρίπολης ο χρυσός οδηγός δεν σε έχει. Το κοίταξα.


Ολοκληρο διαδυκτιο, της Τριπολεως εκοιτ;ξες;

http://www.pagesjaunes.fr/trouverun...ionid=6BB05C430F7E06894B95B2C1B0E4F846.yas11g

Michalakis Georgios
05 49 60 13 72

Εγώ μέχρι αύριο το πρωί θα στο στείλω.
Το QWERTY και AZERTY δεν γνωρίζω τι είναι.

Μην καμνεις τον κοπον, επαναλαμβανω

Σ ευχαριστω αλλα δεν μπορω να συνδεω και να ξεσυνδεω πληκτρολογια στο νοσοκομειου ηα λλου απ οπου γραφω

Το ;γγλικο πληκτρολογια λεγεται QWERTY και το Γαλλικον AZERTY διοτι υπ;ρχοθν , συν πολλες ;λλες, οι εξης διαφορες

Q == A
W==Z

ΓΚΜ
απηντησε μου παρακαλω ΤΙ ΕΣΤΙ χρονος κατα την γνωμην σου η κατα την #μεθοδον# Καρα, και στειλε μας και καποιο ηχητικο παραδειγμα


ΒΣ
Για το τι εστι χρόνος κοίτα στον Χρύσανθο παράγραφος εντύπου 114.
Κι όπως το καταλαβαίνω εγώ σε συνδυασμό με την παράγραφο 144 (και γενικότερα με το περι ρυθμού κεφάλαιο του Χρυσάνθου), χρόνος είναι η απλή μονάδα που όταν μπει σε σύστημα (σύστημα χρόνων) γίνεται ρυθμός. Αυτό λέει ο Χρύσανθος κι όχι εγώ. Χρονική αγωγή είναι το πόσο σύντομα ή το πόσο αργά θα ειπωθεί κάτι.

Σαφώς και είναι άλλο πράγμα ο χρόνος και άλλο η χρονική αγωγή.



χρόνος είναι η απλή μονάδα που όταν μπει σε σύστημα (σύστημα χρόνων) γίνεται ρυθμός
Αυτο δεν ειναι απλως χρονοσ αλλα ΜΟΝΑΔΑ χρονου οπως και γραφεις
Αυτό λέει ο Χρύσανθος κι όχι εγώ.

Να δαιβασοθν ολοι τον Βουδουρην να καταλαβοθν και περι #χρυσανθου# και της διδασκαλιας αυτου και διατι ισως και ΣΚΟΠΙΜΩΣ να #εκαψαν# μερικοι τα #χειρογραφα του#


Να το πρσεξοθνε αθτο το σημειον της ιστοριας, και να σκεφθουν οτι και ΑΛΛΟΙ πριν απο τον Καραν εκαμναν #δικα τους# οσο και #αναγνωρισμενοι# και να ητο == αλλα ο απλος ΚΟΣΜΑΚΗΣ κρατησε ΠΑΡΑΔΟΣΙΝ και οχι δυτικοφεροντες νοοτροποιες

Τον κατακρινει ο Βουδουρης δια την χρησιν του αθλου αλλα και δια αλλα πραγματα


Δηλαδη, απο τπθς τρεισ διδακαλους, δεν καταλαβαινω τα εγκωμια υπερ του Χρυσανθουμ την στιγμν οπου

ΟΥΤΕ την κλιμάκα του βασει ΚΛΑΣΜΑΤΩΝ ψαλλετε
ΟΥΤΕ την συγγεραμενην του των 68 μοριων οπου ο ΝΗ ΠΑ και ΓΑ ΔΙ και ΔΙ ΚΕ ειναι ΜΕΓΑΥΤΕΡΟΙ == 12 προς 68 ===απο το ΠΙΑΝΟ και την συγγεραμενην κλιμακαν της επιτροπης 12 προς 72 ισον ΠΙΑΝΟ



Αλλα πριν μου πιασετε ολοι συζητησεν περι Χρυσανθου, απαντησατε καλυτερα περι μιμησεως και φαλτσων ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ τα επιχειρηματα

και επιτρεψατε εις οσους γνωριζουν και πεντε πραγματα παραπανω απο τα τα γραφομμενα του Χρυσανθου περι χρονου τα διηγοθνται ΚΑΤΑ ΠΡΟΦΟΡΙΚΗΝ παραδοσιν

την στιγμην οπου ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ οπως τα ΔΑΒΑΣΕΤΕ ΔΕΝ τα τηρητε, ΤΙ εμπιστοσυνην να δωσωμεν και εις τας ΠΕΡΙ ΧΡΟΝΟΥ διηγησεις σας;;

Γεωργιος
 
Last edited:

psl

μέλος
Το μελλον καπως ουτως το φανταζομαι =γενικη ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΙΣ και ΕΞΩΣΙΣ εκ των αναλογιων ΑΠΑΝΤΩΝ των ακολουθουντων την #μεθοδον# Καρα, ως και πεταγμα επισης ολων των μπεκρυδο αισθηματικο αδωντων

Κυριε Μιχαλακη, τετοιες εκφρασεις δεν προαγουν την συζητησι και δεν προσφερουν στο φορουμ. Δεν ειναι σωστη η πολεμικη νοοτροπια σας. Τουλαχιστον εδω θελουμε να κανουμε αντικειμενικη και επιστημονικη ερευνα, συζητηση και ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ, αν το καταφερουμε ποτε. Αν τωρα εχετε αντιληψεις σαν την παραπανω, με ολο τον σεβασμο, επιτρεψτε μου να διαφωνησω. Παρακαλω διαγραψτε αυτην την φρασι. Δεν ειναι επιπεδο συζητησεως αυτο. Δεν ειμαστε εχθροι και αντιπαλες παραταξεις. Δεν γινεται εδω ο τρωικος πολεμος. Σας τα γραφω αυτα οχι με διαθεσι να υποστηριξω την μια η την αλλη πλευρα. Υπερασπιζομαι το δικαιωμα να εκφρασετε το λογο σας. Οχι ομως επαναστατικα και μαχητικα μανιφεστα.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Το μελλον καπως ουτως το φανταζομαι =γενικη ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΙΣ και ΕΞΩΣΙΣ εκ των αναλογιων ΑΠΑΝΤΩΝ των ακολουθουντων την #μεθοδον# Καρα, ως και πεταγμα επισης ολων των μπεκρυδο αισθηματικο αδωντων


Στα άρματα, στα άρματα, εμπρός στον αγώνα
για τη μονάκριβη την ψαλμουδιά!!! :D

Κύριε Μιχαλάκη, προτιμώ να γελάσω παρά να ενοχληθώ από την ανωριμότητά σας. Ο αριθμός των ψαλτών έχει μειωθεί αισθητά σε σχέση με τα παλιότερα χρόνια που υπήρχαν 5-6 μαθητές/βοηθοί δίπλα σε κάθε ψάλτη. Θεωρώ άκρως ανώριμη την εμμονή σας να απομακρύνετε ένα μεγάλο αριθμό ψαλτών επειδή δε συμφωνείτε μαζί τους στα διαστήματα!

Προτιμάτε δηλαδή να μείνουν εκατοντάδες εκκλησίες χωρίς ψάλτες; Και μετά τι; Να κλείσουν εντελώς οι εκκλησίες αυτές ή να βάζουν κασέτα; Γιατί από όσο ξέρω δεν υπάρχουν πολλοί ψάλτες διαθέσιμοι που περιμένουν στην επετηρίδα να αδειάσει κάποια θέση. Καλύτερα κατά τη γνώμη μου να γίνεται η λειτουργία έστω και με έναν αναγνώστη, παρά να μη γίνεται καθόλου.
 

mimi

Georgios K. MICHALAKIS
Αγαπητε ΠΣΛ
Ευχαριστω δια τις ευγενικες προτασεις σας

ΠΣΛ
Αγαπητε κυριε Μιχαλακη, θα σας παρακαλουσα, αν μπορητε, να κανετε τα εξης τρια πραγματα:
1) Να γραφετε πιο μικρα μηνυματα, χωρις να αλλαζετε σειρα σε καθε 5 λεξεις, και χωρις να βαζετε κενα απο αραδα σε αραδα. Με κενα μπορειτε, αν θελετε, να χωριζετε τις παραγραφους μεταξυ τους.


ΓΚΜ
Θα διακαοολογηθω λεγοντας οτι οταν χωριζω πολυ τα θεματα, εις τις απαντησεις, παιρνει τις οτι θελει και γραφωμεν κυκλικως

Τα χωριζω με παραγραφους δια να ειναι καπως πιο ευγνωστα


ΠΣΛ

2) Να γραφετε στην δημοτικη. Δεν γνωριζω τις γνωσεις σας στην ελληνικη γλωσσα, δηλαδη ποσα χρονια ζητε στο εξωτερικο, αν βγαλατε ελληνικο σχολειο, στην Ελλαδα κ.λπ.

ΓΚΜ

Ελληνικον σχολειον εβγαλα εις τον Καναδαν, και ειμοθν και ο μονος ομογενης διδακαλος =θρησκευτικων=δε ιδιοτικο Ελληνικο Λυκειον =ολοι οι αλλοι ητω σπουδαστες μεταπτυχειακων εξ Ελλαδος

Το επιπεδο μου σιγουρα δεν ειναι εις το υψος των εξ Ελλαδος Ελληνων

Εξ αλλου εχω σχεδον 20χρονια να γραψω Ελληνικα

ΠΣΛ

Νομιζω ομως οτι αν δεν προσπαθητε να γραφετε "εις την αρχαϊζουσαν ή εις την καθαρευουσαν, καιτοι οι υμνοι της εκκλησιας προϋποθετουσι την γνωσιν της γλωσσης ταυτης", δηλ. αν γραφετε στην απλη δημοτικη, θα κατανοουμε καλυτερα τι θελετε να πητε.


ΓΚΜ

Εγω θα προσπαθησω να καμνω οπως τον Σολωμον == λεξη λεξη == φραση φραση, θα τα γραψω μιαν μεραν εις την αρχαιζουσαν


Διαβασε καποτες δια ενα μηνα εις την Ελλαδαν, και εδωσα καποτε πανελληνιες με τους ομογενεις =Κυπριους=κτλ

Εβγαλα πανω απο 18 και μισω σε ολα εκτος εκθεσιν, και επερασα #βιολογιαν# == βεβαια, εφυγα και πηγα Γαλλια οπου επαρναιν 50 στους 1000 υστερον διαγωνισμου

Εμεινα εις τις ΠΑνελληνιες, δηλαδη, λογου ΕΚΘΕΣΕΩΣ = τα ιδια οπου μου γραφεται μου ειπαν κι εκει ==#δημοτικη και μονοτονικο#

Εγραψα =πολυτονικαν και Ελληνικα κατα τις γνωσεις μου, και μου εδωσαν 12 και μισο

Λοιπον, ενα ΔΕΝ εδεχθηκα μονοτονικον και δημοτικην εις ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ, πρεπει να καταλαβαινετε τον ποθον μου να μαθω κατι το #αρχαιοτερον#

Δεν θα καυρασθουν αλλο, ομως οι αναγνωστες διοτι ολες οι πληροφοριες ευρισκονται εντος των μυνηματων μου

Δυο τρεις εάν βοηθησουν, θα βγουνε σωστα πραγματα, εις την πατρωαν ΑΡΧΑΙΖΟΥΣΑΝ =εχω και φιλον ΕΛΛΗΝΑ απο τα Ιωαννινα, ΚΑΘΗΓΗΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΝ εις το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΕΙΟΝ, και θα επιβλεψουν βεβαια τα #γλωσσικα# και #εκφραστικα#



ΠΣΛ

3) Να γραφετε τις κρισεις σας και τους χαρακτηρισμους σας στο τελος ως συμπερασματα των ερευνων σας. Καταλαβαινω οτι εχετε αποκρυσταλλωμενες αποψεις γυρω απο την μουσικη μας και σας ειναι ευκολο να πητε "αυτος ειναι καλος, ο αλλος οχι".



ΓΚΜ
Η οντως δεν εκφραζομαι σωστως, η ειναι δυσνοητα τα γραφομενα μου

Εχω προσδιορισει καποια στοιχεια τα οποια δυναται να θεωρησει κανεις ως ΚΡΙΤΗΡΙΑ εις τα οποια ΥΠΟΤΑΣΣΟΝΤΑΙ αλλος πολυ αλλος ολιγοτερον, οι Παραδοσιακοι ψαλται

ΕΝΑΝ εχω ακουσει να ειναι σε ολα σχεδον αψογος = ο Ιακωβος

Αλλ και αυτος εχει καπου κατι #δυτικο διεσεις# και « bel canto»

Εν αντιθεσειι ΜΙΑΝ και μονον σχολην εχω χαρακτιρισει ως ΑΙΡΕΤΙΚΗΝ διοτι πασχει σε ΟΛΑ σχεδον τα κριτηρια, και τουτον ΕΚΟΥΣΙΩΣ


Ολοι οι υπολοποι συν της ταπεινοτης μου, ειμαστε εις το ΕΝΔΙΑΜΕΣΟΝ = και οσον ΦΕΥΓΕΙ απο την ΜΙΜΗΣΙΝ ο καθ ενας μας, ΤΟΣΟΝ πλησιαζει την αιρεσιν ΚΑΡΑ η οποια κυρηττει και εκτελει ΑΥΘΕΡΕΤΩΣ

Λοιπον, κατ αυτον το σκεπτικον, δεν #απορριπτω# ΜΕΡΙΚΟΥΣ αλλα απορριπτω ΟΛΟΥΣ ,ας συν τον εαυτον μου, και δινω καποια στοιχεια οστψ, ΟΣΟΙ ηθελουν να βελτιωσωμεν κατι ολοι μαζι, να το καμνωμεν βασει ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΣ οπως και οι προγονοι μας

Εαν δεν εχομεν ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ, εχομεν ομως ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ και ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ και ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ

Οθτως λοιπονμ ΔΕΝ εχω ΑΠΟΛΥΤΟΠΟΙΗΣΗ υπερ καλων και κακων =

Δια τον Καρα εγραψα οτι ειναι εξαιερετος συνθετησ == αλλα υπαρχοθν και αλλοι
Αντιθετως,τα διδαγματα του και η σχολη του ειναι εκτος Παραδοσεως εις τας αποδοσεις των, οπως εχω εξηγησει ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ αλλοθεν, ΟΧΙ λογου γωνης αλλα λογου ΣΧΟΛΗΣ




ΠΣΛ


Δεν εχουμε ομως ολοι τα ιδια κριτηρια, και δεν μπορουμε πολλες φορες να καταλαβουμε πως και γιατι εσεις απορριπτετε ψαλτες που εμεις ενδεχομενως θαυμαζουμε.

ΓΚΝ

Ιδατε ανωθι

Επισης, απποριπτω ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ λαθοι και ελαττωματα και αυθερεσιες
Εαν τα ελλατωματα του καθ ενος η της καθε μιας ειναι ΤΟΣΑ ωστε να τους αποκαλλω #μπεκρηδες# η #σεξη#, εννοειτε οτι προσπαθω να υπογραμμισω ορισμενες παθησεις οι οποιες ΥΠΑΡΧΟΘΝ λογου ΕΛΛΗΨΕΩΣ κλισης αυχενος, υπακοης και μιμησεως


ΠΣΛ

Γι' αυτο μη μας προκαταλαμβανετε αρνητικα. Και δεν ειναι αναγκη να απαντατε σε καθε σημειο του καθε μηνυματος. Πιαστε ενα μονο θεμα εξαντληστε το με μια σειρα δικων σας μηνυματων, και μετα σε αλλο μηνυμα ή και σε άλλη ενοτητα πειτε τα υπολοιπα. Τα πολλα νοηματα και θεματα σε ενα μηνυμα δυσκολευομααστε να τα παρακολουθησουμε.


ΓΚΜ
Επειδη γνωριζω εκ παρελθουσης εμπυρειας περι #κυκλικων# συζητησεων, οπου #ξεχναει# κανεις εκουσιως τε η ακουσιως τα γραφομενα του αλλου, δι αυτο και προτεινω αυτον το τροπον, δια να τον επιβαλλομεν εστε ναεχομεν ΣΟΒΑΡΕΣ απαντησιεις εις ΟΛΑ τα ερωτηματα και επιχειρηματα

Εαν εγραψα 200 σελιδες δια να μου απανταει ο καθ εις κατα βουλησιν εις μιαν προτασιν και να ανοιγει νεα θεματα, τοτες ο κοπος μου παει χαμενος



ΠΣΛ


Νομιζω οτι εργαζεστε με επιστημονικο τροπο. Ανεξαρτητως του αν δεχομαι ή οχι τις αποψεις σας, θεωρω οτι μπορειτε να καταθεσετε την εργασια σας με τροπο αντικειμενικωτερο, με λιγωτερο παθος, με λιγωτερους προσωπικους χαρακτηρισμους. Μην αισθανεστε υποχρεωμενος να απολογηθητε σε κανεναν. Απλα καταθεστε ο,τι θεωρειτε χρησιμο για το φορουμ.


ΓΚΜ


ΟΚ


ΠΣΛ
Και αν μου επιτρεπετε μια παρατηρησι. Διαφωνω καπως μαζι σας στον απολυτο τροπο με τον οποιο απορριπτετε καποιους και αποδεχεστε αλλους, ειτε ψαλτες ειναι αυτοι παλαιοι ή συγχρονοι ειτε συγγραφεις ειτε επιστημονες κ.λπ.


ΓΚΜ
Θα επροσεχα πολυ τους ορους # συγγραφεις, επιστημονες# οχι μονον
==ως προς την επαληθευσιν των δηλαδη εαν τα γραφομενα τους ειναι επιστημονικα η εαν οι ιδιαοι εναι επιστημονες

== αλλ ιδιαιτερως εις την ΘΕΣΙΝ της οιανδηποτες #αρθρογραφιας των # η και #επιστημης των# εν τοις Ορθοδοξους αναλογιοις

ΠΣΛ

Μπορειτε να εκφρασετε την διαφωνια σας η την ευαρέσκειά σας με πιο ηπιο τροπο. Αλλωστε κανεις δεν ειναι τελειος και κανεις δεν ειναι αλανθαστος. Και παλι οσοι δεν εχουν καλη φωνη η γνωσεις αλλα εχουν ζηλο για την μουσικη μπορει να προσφερουν ωφελιμα πραγματα.

ΓΚΜ
Οτι γραφετε εις την συνεχειαν τα εχω ηδη εκφρασει οταν εγραψα περι Κρατηματων, ψευδων αλλ ακοή και πως συνεψαλλε τακτικως με φιλον ===Τρισωμιαν 21 == διανοητικως καθυστεριμενον

Ελπιζω να καταλαβετεμ κι εσεις με την σειραν σας, το κατα ποσον κοθραστικον ειναι να διαβαζω επιχειρηματα τα οποια να μου επαναφερουν οτι ηδη εχω γραψει αλλου και με αλλα παραδειγματα


ΠΣΛ
Στο οικουμενικο Πατριαρχειο επι πρωτοψαλτου Βασιλειου Νικολαϊδη ειχαν στο αναλογιο εναν ανθρωπο (δυστυχως δεν συγκρατησα το ονομα του) που ηταν πραγματικα φαλτσος, λογω φωνητικης αδυναμιας, και μαλιστα υπερβολικα φαλτσος. Και ομως τον ειχαν στο ψαλτηρι και τον αφηναν συχνα να ψελνη ακομη και σε κυριακες και γιορτες, οχι μονο σε καθημερινες, διοτι γνωριζε αναλυσεις και εκτελεσεις πολυτιμες για την μουσικη παραδοση, και οι αλλοι οι καλλιφωνοι και μουσικοι ψαλτες ωφελουνταν να τον ακουν να ψελνη, οχι βεβαια στα διαστηματα και στις κλιμακες, αλλα στο υφος και στην εκτελεσι!!



ΓΚΜ

Αφηνα να ψαλλει ενας τρισωμιακος ΟΧΙ επειδη ειχε γνωσιν αναλυσεων παρα πανω απο εμεναν, αλλ επειδη ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ Αγγελους να τον ψαλλουν τελεια, κι επειδη θελει απο εμας ΑΝΡΩΠΙΝΑ ασματα

Ο καθε ανθρωπος ομως εχει την θρησκειαν του και ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ του


Ημεις εχομεν την ΨΑΛΤΙΚΗΝ μας, η οποαν ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ απο ανθρωπον εις ανθρωπον, χαριν εις την μιμησιν, και οπου ο καθ εις χρησιμοποιεη της γνωσεις οπου εχει αποκτησει με ενα ελαχιστον ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ



Τι δουλεια εχει

ο ΕΚ ΦΥΣΕΩΣ φαλτσος Τρισωμιακος αλλα και ο φαλτσος ψαλτης, ο οποιοοι ΔΕΝ εκαμεν τον διδασκαλο και δεν ΕΔΙΔΑΣΚΑΝ φαλτσα εις τους μαθητες τους και οι οποιοι ΥΠΕΔΕΙΧΝΑΝ τους σωστως ψαλλοντας #πχ ο Αναστασιος Μιχαηλιδης == Ιακωβος#

με τον ΑΣΧΕΤΟΝ Καραν εις τον οποιον ΔΕΝ φταιει η ΦΩΝΗ αλλα η ΜΑΝΙΑ ΤΟΥ να δημιουργησε ΣΧΟΛΗ, διδασουσα ΠΑΡΑ ΦΥΣΙΝ διαστηματαμ λαρυγγισμουσ και χρονους



ΠΣΛ

Αυτο μου ειχε κανει πολυ μεγαλη εντυπωσι, γιατι κατι τετοιο σε μας σημερα ειναι αδιανοητο.


ΓΚΜ
Ελπιζω να καταλαβατε οτι δια εμεναν οχι μονον δεν ειανι ακατανοητον, αλλα ΠΡΕΠΕΙ να επιβαλεται οστε να ευρισκονται εις τα αναλογια ΟΛΩΝ των ειδων ανθρωπων== χ;ριν εις τον κ;λον ΨΑΛΤΗΝ και εναν καλον πμεθνατικον =ΟΛΟΙ δυνανται ν αποκτισουν το πρεπον ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ και να εθτουν την 3θεσιν3 των οπου θα ειναι και αθτοι #ΧΡΗΣΙΜΟΙ#μ εστω και μονον δια της ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ των εν τω αναλογιω



ΠΣΛ

Υπαρχει τοση συγχυσι σ' αυτο το σημειο, ωστε πολλοι κληρικοι, επιτροποι και αλλοι απλοι χριστιανοι ζητουν απο τους ψαλτες να ψαλουν "μαθηματα του Πριγγου ή του Στανιτσα ή κλασσικα" και στην πραγματικοτικοτητα εχουν στον νου τους αλλα πραγματρα, ασχετα με την εκκλησιαστικη μουσικη, γιατι εννοούν οχι να ψάλλη αλλα να τραγουδαη σαν τον Καζαντζιδιη ή σαν τον Νταλαρα.


ΓΚΜ

ΟΚ


ΠΣΛ
Υπαρχει και ενα ανεκδοτο για αυτην την νοοτροπια, δηλαδη ασχετοι ανθρωποι να θεωρουν οτι ξερουν ποια ειναι η εκκλησιαστικη παραδοσι, και να θελουν να επιβαλουν την ασχετη γνωμη τους.


ΓΚΜ
Δια εμεναν, προκειται δια τον Καραν

Δια αλλους, ισος προκειται δια εμεναν


ΠΣΛ
Το ανεκδοτο αναφερεται στην εικονογραφια, αλλα ταιριαζει και εδω. Καποτε σε εναν ναο της Αττικης καλεσανε τον Φωτη Κοντογλου να τον εικονογραφηση. Ο ναος σημερα ειναι πολυ γωστος, ισως και σε ολο τον κοσμο, για τις αγιογραφιες του. Ειχε ξεκινησει λοιπον την δουλεια και ειχε προχωρησει αρκετα. Παει μια μερα μια κυρια με τις γουνες της και τα κοσμηματα της, να δει την προοδο των εργασιων. Αυτη και ο αντρας της ηταν απο τους γενναιους χορηγους της εικονογραφησεως του ναου. Η κυρια δεν ειχε δει ποτε της τον Κοντογλου ουτε τον ήξερε, ουτε ήξερε το εργο του, μονον ειχε ακουσει πολλα γι' αυτον, ουτε ηξερε απο βυζαντινη αγιογραφια, ουτε απο σχολες "Κρητική", "Παλαιολογεια", "Κωνσταντινουπολιτικη" και τετοια. Βλέπει που ζωγραφιζε ο Κοντογλου πανω στις σκαλωσιες, και βαζει τις φωνες. Τρεχουνε ιερεις, επιτροποι κ.λπ. Αυτη να ουρλιαζη. "Τι πραγματα ειναι αυτα, καταστρεφετε το ναο. Δεν ειναι εικονες αυτες, δεν ειναι αγιογραφιες. Τοσα λεφτα σας δινουμε. Να τον διωξετε αμεσως αυτον τον ασχετο!" Και λεει το αμιμητο "Αμεσως τωρα να καλεσετε τον Κοντογλου, αυτος ειναι σωστος αγιογραφος, ειναι ο καλυτερος!" !!!!!!!!!



ΓΚΜ

Ειχαμε και κάποιον Ζωγραγον εις την οικογενειαν μας, και εχει αφησει χειρογραφο απο τα τελει του 1700, καπου100 σελιδες το πως να ζωγραφιζεται ο καθε Αγιος

Τωρα, να εχω πεσει ΤΟΣΟ εξω οπως η Κυρια, και να μην γνωριζω με τι #σπεσιαλιστα# τα εχω βαλει =τουτεστην Καρα == πολυ θα δυσκολευτω να το πιστεψω

Να μας εφραφαν εις την νεαν γραφην κατι παπυρους, θα ελεγα =διατι οχι, εαν και δια τα αναλογια, εχομεν παρα πανω απ οτι χρειαζεται δια τας ακολουθειας

Να τραφοθδοθν τα παρα φυσιν φαλτσα του σε CD και να το λενε οπως θελουν == ειανι δημοκρατικο τους δικαιωμα

Να επιτρεπει ομωσ η ΕΚΚΛΗΣΙΑ τετοιες ΔΥΤΙΚΟΠΟΡΕΠΕΣΤΑΤΕΔ νοοτροποιες εν τοις αναλογιοις, εκει πια πρεπει να γινει ΜΕΓΑΛΗ αντιστασις




Ευχαριστω εγκαρδιωςμ παντως, δια τις συμβουλες σας, και λαμβανω υπ οψιν καποιες εξ αυτων

Ετελειωσε και η αδεια μου δυο ημερων


Ας αναλλαβουν και αλλοι την συζητησιν == ελπιζω, ομως, να μην μας γυρνανε σε κυκλους οι #σπεσιαλιστες#

Χαιρετω




Ιδου τι ειχα γραψει προηγουμενως


Περι Νε νε να και περι ενταξεως εναντι αφομοιωσεως

Ο Καναδας ==πολυ πιο μακρυνος απο την Γαλλιαν δια τους εν Ελλαδι μεθοδολογουντας# ειναι μία πολυ εθνιστικη χωρα και απο μικρος ακουγα τους Ελληνας λογιουs να λεγουν == #ΝΑΙ εις την ενταξην αλλ ΟΧΙ εις την αφομοιωσην# « YES to integration, no to assimilation »

Καποτε μου ειπε ο Π Ανδρεας Δεσιπρης =η αδελφη του =η ηγουμενη εις την οποιαν απεκαλυφθησαν τα ιερα λειψανα του οσιου Εφραιμ του Ρωσου

#== τα παλαια τα χρονια επετρεπαν εις τους ψευδους να ψαλλουν εν τη ωρα του κοινωνικου και, επειδη ητο ανικανοι να προφερουν το Αλληλουια, η δυσαθρωδες αποδοσις τους ειχε ως αποτελεσμα να ακουγεται #Α νε νου ι α# εξ ου και το #τενεναρισμα#

Το αληθες αυτου και ο προδιοσμος καποιας ιστορικης πηγης θα ητο αξιον ερευνης



Το διηγημα αυτο ειναι εντονον παραδειγμα ΕΝΕΡΓΟΥΣ ΕΝΤΑΞΕΩΣ διαφορων ανθρωπων μετ αναπειριας εν τη θεια λατρεια

Ειχα ρωτησει τον Τσολακιδην περι της προφορας του γορθμικου ψψς προς τον χαρακτηραν #ν# και μου απηντησε #δεν ειναι ακριβως το ιδιο, διοτι το #μασαμε# λιγο

Εδω εχομεν ΑΛΛΟ παραδειγμα της ορθοδοξου νοοτροποιας κατα την οποιαν ΔΕΝ γινεται να τινει τις προς το τελειον ΧΩΡΙΣ να ΕΝΤΑΞΕΙ καποιο στοιχειον το οποιον δυναται να θεωρησει η ΔΥΤΙΚΗ νοοτροποια ως ΑΤΕΛΕΣ και λανθασμενον


ΔΕΧΕΤΑΙ δηλαδη η εκκλησιας μας να ΓΙΝΟΝΤΑΙ μικρο λαθακια και τα θεωρει ΟΧΙ ως καταστροφικα αλλα ως ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ == απαραιτητα δια να ΜΕΝΟΜΕΝ εις την ΘΕΣΙΝ μας και μην νομιζομεν οτι #εφθασαμεν τους Αγγελους# εν τω αδειν

Τα μικρολαθακια ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ, και αυτο το επροσεξα οταν ηχογραφησα χωροδιαν με ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ μικροφωνον δια το καθε μελος =πολλα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ φαλτσακια αλλα ενα ΧΩΡΟΔΙΑΚΟ #καλον ακουσμα#

Εννοειτε οτι τα ΧΟΝΤΡΑ λαθοι ακουγονται ως λαθοι, αλλα τα δε μικρα συμβαλλουσιν ωστε να διακρινειται οτι προκειται δια ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ και οχι δια ΜΗΧΑΝΕΣ


Ουτως μας επλασε ο Θεος ωστε οχι μονον να ΔΕΧΟΜΑΣΘΕ τα μικρο λαθακια των αλλων αλλα και να μας ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ δια την προσευχην ως και την υπενθημισην της ανθρωπινου καταστασεως ημων


Εις το αλλον ακρον υπαρχει ο ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟΣ ο οποιος απαγορεθεται απο την Εκκλησιαν μας και ο οποιος εφθασε εις παρακμην εν τη Δυση δια να αντικαταστηθει η φωνη της γυναικος


Κατα ποσον το επετρεψε και η δικη μας εκκλησια επι #Βυζαντινης# εποχης ειναι και αυτο ενα θεμα, αλλ ο ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟΣ απαγορευεται


Ο ευνουχισμος αποτελει κριτηριον ΑΦΟΜΙΩΣΕΩΣ εις κανονας και ιδανικα καποιας σκεψεως δυτικοπρεπεστατης

Ουτως, λοιπον, ο σωματικος αλλα και ο ΑΣΜΑΤΙΚΟΣ ευνουχισμος αποκαθηστουν πραξεις αι οποιαι ειναι ΑΝΤΙ χριστιανικες

Δι αυτο και η καθε #ιλαροχορευτικη# χωροδια η οποια εκτελη αναλυσεις ΧΩΡΙΣ ανισοχρονες διαιρεσεις χρονου και κατι #ΠΕΤΑΓΜΑΤΑ# και #ΟΥΡΑΝΙΣΜΑΤΑ# τα οποια ΔΕΝ υπαρχουν
ΜΗΤΕ εις την προφορικην παραδοσιν
ΜΗΔΕ εις την Γρηγροριανην παλιογραφικην η οποια εκφραζει ΕΠΙΤΥΧΟΣ μετα γραφικης μορφης και αναπαραστασεως τους ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΤΑΤΟΥΣ λαρυγισμους ημων

δι αυτο λεγω οτι η καθε #ιλαροχορευτικη# χορωδια αποδιδει τελικως μιαν ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΕΝΗΝ μελωδιαν και αποκαθιστα, δι ακομη μιαν φοραν, εκφρασιν η οποια ειναι ΕΝΑΝΤΙΑ των ιερων κανονων και ουτως == ΑΙΡΕΣΙΝ


Εις τον Καναδαν συναψαλλε πολλακις μετ εμου ο 21 ΤΡΙΣΩΜΙΑΚΟΣ == διανοητικως καθηστεριμανος Κωνσταντινος, ο οποιος εκοιμηθη εις ηλικιαν 35 ετων και οποιος ειχεν προφοραν #τενεναρισματος# οταν εψαλλε μονος του το #αλληλουια # του #Αγιοριτικου# συντομου πολυελεου εις ηχον πρωτον
 
Last edited by a moderator:

D_NENTAS

ΝΕΝΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΤΩΝ ΟΛΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ - ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ, ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ Π.Χ. ΕΛΞΕΙΣ, ΗΧΟΙ, ΙΣΟΚΡΑΤΗΜΑΤΑ, ΥΦΟΣ, ΚΛΠ. ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ Word ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ. ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ
1/ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΑΡΤΙΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΠΕΞΗΓΗΜΑΤΙΚΟΤΕΡΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΣΚΕΦΘΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥ.
2/ ΘΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ (ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΔΙΑΛΟΓΟΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΗ ΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ ΤΙ, ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΕΙ)
3/ ΟΙ ΚΑΤ' ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ - ΝΟΜΙΖΩ - ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΙΚΟΣ ΑΦΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥ
4/ ΟΣΟΙ ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΓΚΡΟΥΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΤΡΑΓΟΥΔΑ
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΕΦΑΡΜΟΣΙΜΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ, 'Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΝΕΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗΣ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Υ.Γ. ΔΕΝ ΥΠΟΝΟΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ, ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΧΩΡΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΕΔΩ, ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Λοιπό νομίζω πως αυτή η συζήτηση έχει ξεφύγει από καιρό....κατα αρχήν δεν οφελείται κανένας μας...έχει μεταβληθεί σε μία καθαρή αντιπαράθεση.Ο κ.Μιχαλήκης δεν πρόκειται να καταλάβει τα επιχηρείματά μας αφού γι αυτόν οι παραπομπές στον Χρύσανθο είναι "παπυρολογίες" και "μουσικολογίες"(καλά λέει ο Βασίλης ότι η παράδοση δεν αρχίζει από τον Τσολακίδη και τον Ιάκωβο)...όταν ένας άνθρωπος χαρακτηρίζει έτσι τον τις παλαιές πηγές τι να πεί κάποιος τέλος πάντων...αυτό που με κουράζει όμως στον κ.Μιχαλάκη είναι ότι τα "φοβερά" επιχειρήματά του βρίθουν λασπολογίας και είναι γενικά ένα μπάχαλο από ύβρεις,απόλυτους χαρακτηρισμούς,και πολλά άλλα...ειλικρινά δεν μπορείς να συζητήσεις με σοβαρά επιχειρήματα...ο άνθρωπος είναι ορκοσμένος εχθρός του καρά τι να λέμε τώρα...ότι και να συζητάμε είναι περιτό...πάντως σαν εχθρός του καρά έχετε αποτύχει διότι υπάρχουν άλλοι που τουλάχιστον μπορείς να συζητήσεις μαζί τους στα πλαίσια μιας λογικής η οποία απουσιάζει πλήρως από τα μπαχαλώδη μυνήματα σας.Αν είναι δυνατόν η προσφορά ενός αιώνα να ΄κρίνεται έτσι άκομψα...'εχετε δει και άλλο θεωρητικό κ.Μιχαλάκη που να θίγει θέματα ερμηνείας μάλλον και έτσι σας πέφτει λίγο...ότι και νας σας πω θα είναι λίγο...θα ήθελα και εγώ να σας πω αρκετά σαρακοστιανά αλλά το φόρουμ δεν μου αρκεί δεν μου φτάνει...για τα υπονοούμενα περί Αγιοσοφίτη τα θεωρώ μικροπρέπιες και παρ όλη την εξαιρετική σας μόρφωση ως επιστήμονα πιστεύω πως ήδη έχετε χασει ένα στοιχειώδες επίπεδο...κινδυνεύουμε να χάσουμε και εμείς το επίπεδό μας αν δεν το έχουμε ήδη χάσει με τα μηνύματα που αναγκαζόμαστε να γράφουμε...εγώ ένα ξέρω κ.Μιχαλάκη ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΡΠΟ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ...και η ιστορία θα δείξει πολλά πράγματα...εσείς νομίζετε ότι εγώ και κάποιοι άλλοι είμαστε οι σούπερ μαθητές του Καρά???...όχι φυσικά και σε εμένα δεν μου αρέσουν κάποια πράγματα αλλά αυτό απέχει πολύ από το να απορίπτω ολόκληρο το έργο του εξ αιτίας 1-2-3 πράγμάτων...η προκατάληψίς σας δεν έχει όρια πλέον...εγώ εγκαταλείπω την συζήτηση αυτή διότι δεν υπάρχει κανένας λόγος και μην το λάβετε αυτό ως υπεκφηγή διότι σας είπα ότι αυτά που θα ήθελα να πω δεν χωρούν στο φόρουμ...ας το αφήσουμε καλύτερα...να είστε καλά κ.Μιχαλάκη και καλές σπουδές για τα υπόλοιπα...
Υ.Γ.πάντως εκπλήσωμαι με την "αφωνία" κάποιων οι οποίοι σεμνύονται και αυτοδιαφημήζονται ότι ψάλλουν "κατά το πατροπαράδοτον και ιεροπρεπές ύφος του Αγίου Όρους" έναντι των αστείων χαρακτηρισμών του κ.Μιχαλάκη όσον αφορά τον διακο-Διονύση Φιρφιρή....δεν τους είδα να διαμαρτύρονται και κυκλοφορούν πολλοί "λογισμοί" στο μυαλό μου περί αυτού...
 

panos

Παναγιώτης Κολοβός
Όσο για την κριτική στο πρόσωπο του Καρρά όσο αυτός ήταν εν ζωή, να θυμίσω την άποψη του Ναυπλιώτη (από τα Μουσικά Απομνημονευματα του Βουδούρη §473) ότι πρόκειται για άνθρωπο λόγιο, με διάθεση να εργαστεί για τη μουσική της οποίας είναι θιασώτης και υποστηρικτής, ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ.

Παρακαλώ πολύ θυμήστε μας και την §459, σχολιάζοντάς την με την ίδια αντικειμενικότητα. (Ο τονισμός και η υπογράμμιση των λέξεων έγιναν από μένα).

"Regarding the current psaltai of Constantinople, the Protopsaltis believes that none of them knows Byzantine Music ("kaneis twn den hkseurei thn BM"). When he’ll retire, the Patriarchal psaltai, , will make a mess ("tha ta thalasswsousi"). Because they will not have their guide and inspirer. Today's Ecclesiastical musicians do not study, (dk: repeats) do not study, they are in general careless ("epipoleoi"), self-instructed ("autosxedioi"), and uneducated ("akatartistoi"). They chant with their imagination without knowing what is the essence of what they should be chanting. There is some difference now between the Patriarchal and the external teachers, as long as they follow his (dk: Nafplioti's) art. When he’ll leave one day, he wonders what his successors will do. But God is great. He will not let our music get lost. He will cater."
 

mimi

Georgios K. MICHALAKIS
Περι Ιακωβιτικου ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ, και ψαλτων διαβασμενων τε και μη

Παρακαλώ πολύ θυμήστε μας και την §459, σχολιάζοντάς την με την ίδια αντικειμενικότητα. (Ο τονισμός και η υπογράμμιση των λέξεων έγιναν από μένα).

"Regarding the current psaltai of Constantinople, the Protopsaltis believes that none of them knows Byzantine Music ("kaneis twn den hkseurei thn BM"). When heʼll retire, the Patriarchal psaltai, , will make a mess ("tha ta thalasswsousi"). Because they will not have their guide and inspirer. Today's Ecclesiastical musicians do not study, (dk: repeats) do not study, they are in general careless ("epipoleoi"), self-instructed ("autosxedioi"), and uneducated ("akatartistoi"). They chant with their imagination without knowing what is the essence of what they should be chanting. There is some difference now between the Patriarchal and the external teachers, as long as they follow his (dk: Nafplioti's) art. When heʼll leave one day, he wonders what his successors will do. But God is great. He will not let our music get lost. He will cater."

Περι διαβασματος, αλλα και ψαλτων διαβασμενων τε και μη


Περι των διαφορων του Πριγγου και του Στανιτσα ως προς τον Ιακωβον εχω γραψψει αναλυτικως εις αλλα μυνηματα

πχ Λειτουργικα, Τριαδι του Πριγγου, Αμανεδεσ του Στανιτσα

But God is great. He will not let our music get lost. He will cater


Μηπως το θαυμα αυτο δεν ειναι ο Τσολακιδης;


Ητο μια ΒΙΝΤΕΟ του Πατριαρχειου

Επατουσα το #κουμπι# και μου #επαιζε# την ταινιαν


Χαριν εις αυτον, εμαθα και ΤΙ εστι ΔΙΑΒΑΣΜΑ

== σταδιακως

Βραδεια, ευκρινης ρθμμοειδες αναγνωσις και κατανοησις του κειμενου

ψαλσιμο της ΚΛΙΜΑΚΟΣ

Παραλλαγη σε αργον παιδαγωγικον χρονον

μέλος εις διηρημενονχρονον

υστερον εις μονον

υστερον εις απλον

υστερον εις συνθετον =εκκλησιαστικον


ΑΠΟΣΤΗΘΗΣΙΣ

ΕΠΑΝΑΛΑΨΙΣ εις ΚΑΘΕ ευκαιριαν =δρομον βαδισμα, λεωφορειον

Τις διαφορες Ιακωβου = Πριγγου και Στανιτσα δεν τις #ευρηκα# ο ιδιος

Ακουγα κασσετες διαφορων ψαλτων με τον Τσολακιδη

και οποτες υπερχε καποιο #προβλημα# =ελεγε ==

Δια σταματα το μηχανημα

ΜΜΜΜΜ, δεν το ελεγε ετσι ακριβως ο Ιακωβος

Ακουσε περιπου πως το ελεγε = με το περιπου εννοεουσε οτι γνωριζε διαφορετικεσ ΘΕΣΕΙΣ =variants


Οταν εμαθαινα λαρυγγισμους, εδιαλεγε ΜΙΑΝ θεσιν και την επαναλαμβαναμε μαζι


Ποτε δεν μου ειπε #ΔΕΝ το λεει σωστα# αλλα #ακουσε πως το #ελεγε#, η πως μου το #εμαθε# ο Ιακωβος


ολα κι ολα ισως ακουσαμε περιπου 35 ψαλτες, απο αγιορειτες εως μοναχες

Εννοειτε οτι το μαγνητοφωνον ητο ΜΕΓΑΛΟ κι οτι δεν ειχα ΚΙΝΗΤΟΝ δια να τον ηχογραφω στον δρομο, οπου #εβαζε φωνην#

Ουτως, ακουγα και επροσπαθουσα να μιμηθω

Ετσι παππου;


ΜΜΜΜ οχι ακριβως Ακουσε το και παλιν

και δωστου επι επτα χρονια ΤΑ ΙΔΙΑ και τα ΙΔΙΑ εις καθε εποχην

#ΔΙΑΒΑΣΜΑ# κατα τον Ιακωβον δεν ειναι απλως solfeggio αλλα ολοκληρος ΑΓΩΝ οπου ξεκιναει #διαβαςοντας# απο ΜΟΝΟΣ του ο μαθητης και οπου τα #ξανα διαβαζει ΔΙΑΔΟΧΙΚΑ με τον διδσσκαλον του αναλογωςσ και το επιπεδον

πχ =τα πρωτα χρονια μου εκαμνε παραλλαγημ χρονον διηρρημενον κτλ εως συντθετον]

τον τελεθταιον χρονον =χρονον συνθετονμ εφ οσον εδιαβαζα και εμαθαιν απ εξε τα μαθηματα κατα την παιδαγωγησιν οπου με ειχε μαθη ===εκεινος αναλαμβανε την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΝ φασιν

Λοιπον, οποιες διαφορες μου υπογραμμισε, αυτες και σας εσημειωσα με την σειραν μου

Εκτος απο τα συγκεκριμμενα στοιχεια οπου εχω αναφερει αλλου, ο Πριγγος εμεινε ΠΙΣΤΩΣ διαδοχος και συνεχιστης του Ιακωβου οσον αφορα τα περισσοτερα μαθηματα του Αναστασηματαριου, Δοαξασταριου και της Μεγαλης Εβδομαδος

Δι αυτο και σε αλλο σημειον γραφει ο Βουδουρης τοι ητο ευχαριστημενος ο Ιακωβος οτι επροσληφυη δικος του ανθρωπος εις Πατριαρχειον την ημεραν της χειροθεσιας του Πριγγου ως Λαμπαδαριος, οπου εψαλλε ικανοποιητικως το κοινωνικον


Εστω και #αδιαβαστος# κατα την ΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΙΝ και τις απαιτησεις του Ιακωβου, ο Πριγγος ειχε ΦΟΒΕΡΑΝ μνημην, και χαριν εις αυτην, αποδιδει ΠΟΛΛΟΥΣ υμνους ΠΙΣΤΑ

Οσα δια φαλτσα και ελξεις, εχω αναφερθει αλλου


Επειδη εχω βαρεθει να κακολογω την σχολην Καρα, θα γραψω ευγενικως το εξης
# ελπιζω να μην υπαρχει καποιο υπονοουμενον οτι δηθεν καποιοι συγχρονοι #διαβασμενοι# ισως αποδιδουν πιο #σωστα# απο καποιον Πριγγον, #αδιαβαστον κατα τον Ιακωβον#!

Το εκφραζω και ΠΙΟ απλα == μηπως νομιζετε οτι το #θαυμα# ειναι η μεθοδος Καρα και το πως αποδιδει ο καθε υπτοστιρικτης της #σχολης# αυτης αυτα οπου εψαλλε ο #αδιαβαστος# ΠΡΙΓΓΟΣ;
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top