Από την Κυριακή των Αγ. Πατέρων!

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όπως είχα υποσχεθεί, δύο αποσπάσματα από την χθεσινή Κυριακή:wink: (Το μειδίαμα πονηρό!)
Τα αποσπάσματα έχουν κάποιες ουσιώδεις ... διαφορές...
Το Δόξα είναι επηρεασμένο από ... παγωτό, παγωμένο αναψυκτικό και νερό:(!
Ειδικά στο σημείο «Αστέρες πολύφωτοι» ανάψανε κάτι κόκκινα λαμπάκια ενδεικτικά του κινδύνου να ... καεί η φλάντζα:D, οπότε στο σημείο «άνθη του παραδείσου» μπροστά στον κίνδυνο μπλακ-άουτ έκοψα από ... παρακαμπτήριο:D:D:D!
Παράκληση: Να μη γίνουν συγκρίσεις. Όχι για άλλο λόγο, αλλά, άλλα τα μάτια της κουκουβάγιας και άλλα του ... τυφλοπόντικα! :(
ΥΓ Τα αποσιωποιητικά στο πρώτο συνημμένο, κάτι κρύβουν:D!
 

Attachments

  • Αναβαθμοι ... ήχου κανόνες Αγ Πατέρων.mp3
    4.2 MB · Views: 118
  • Των Αγ. Πατέρων 19-7-2009.mp3
    8.4 MB · Views: 148
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
αυτούς τους αναβαθμούς είπες χτες;;;

αν ειναι χτεσινη η ηχογραφηση των αναβαθμων κ δεν προκειται για μονταζ...παλι καλά που ειπες σωστο Δοξαστικό!!!!!!!!
 
Last edited:

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
κ. Γιάννου, Πετυχημένο!
Εὐχαριστούμε καὶ γιά τὶς δύο ἠχογραφήσεις. Παρ'όλη τὴν ὕπαρξη τοῦ προβλήματος, μιά χαρά τὸ εἴπατε! Συνήθως, ἐμείς αἰσθανόμαστε περισσότερο τὸ πρόβλημα ἀπό τοὺς ἄλλους ποὺ μᾶς ἀκοῦν.
Κι ἑγῶ δὲν το εύχαριστήθηκα χθές το δοξαστικό, ἀπλά δέ βγήκε ὅπως ἤθελα. Ἐξάλλου ὅλοι λίγο πολύ, αύτὴ τὴν περίοδο, εἴμαστε θύματα τοῦ ...ψυγείου καὶ τοῦ άνεμιστήρα!
Καλή συνέχεια καὶ σᾶς εὐχαριστούμε πολύ.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Όπως είχα υποσχεθεί, δύο αποσπάσματα από την χθεσινή Κυριακή:wink: (Το μειδίαμα πονηρό!)
Τα αποσπάσματα έχουν κάποιες ουσιώδεις ... διαφορές...
Το Δόξα είναι επηρεασμένο από ... παγωτό, παγωμένο αναψυκτικό και νερό:(!
Ειδικά στο σημείο «Αστέρες πολύφωτοι» ανάψανε κάτι κόκκινα λαμπάκια ενδεικτικά του κινδύνου να ... καεί η φλάντζα:D, οπότε στο σημείο «άνθη του παραδείσου» μπροστά στον κίνδυνο μπλακ-άουτ έκοψα από ... παρακαμπτήριο:D:D:D!
Παράκληση: Να μη γίνουν συγκρίσεις. Όχι για άλλο λόγο, αλλά, άλλα τα μάτια της κουκουβάγιας και άλλα του ... τυφλοπόντικα! :(
ΥΓ Τα αποσιωποιητικά στο πρώτο συνημμένο, κάτι κρύβουν:D!

Νικο
Τα αποσιωποιητικα τελικα λενε Στανιτσας .
Τωρα για φλαντζες , μπλακ-αουτ , by pass (παρακαμψη) κλπ , ΟΛΟΙ καιμε λαδια , αλλος περισσοτερο αλλος λιγωτερο , αλλα η φλαντζα αντεχει .
Και του χρονου (και εις αλλα) με υγεια .
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ορίστε κι από μένα, όπως μου το έστειλε με μέηλ, η εκ Βόλου αφιχθείσα, για την ...ψαλτολογιακή συνάντηση που ακολούθησε, γλυκυτάτη κα Ελένη Ντόβα.

Ήταν δίπλα μου από το "Θεός Κύριος" και συνέψαλε, καθ΄ όλη τη διάρκεια της ακολουθίας. Περισσότερα στην ανταπόκριση της συνάντησης :wink:

Αφιερώνεται ...προσωπικά στον αγαπητό κο Γιάννου :wink:
 

Attachments

  • 11 Δοξαστικό Αγ. Πατέρων ήχος πλ.Δ΄.mp3
    5.1 MB · Views: 96

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;42764 said:
Όπως είχα υποσχεθεί, δύο αποσπάσματα από την χθεσινή Κυριακή:wink: (Το μειδίαμα πονηρό!)
ΥΓ Τα αποσιωποιητικά στο πρώτο συνημμένο, κάτι κρύβουν:D!

(Επειδή είμαι λίγο πειραχτήρι): δεν ανεβάζετε και μια ηχογράφηση των αίνων της Κύριακής που πέρασε για να δούμε αν είπατε του 3ου ήχου ή του πλ Α΄;;;:D:D:D

ΥΓ: Δεν ξέρω πόσοι το κατάλαβαν, αλλά φαντάζομαι ελάχιστοι, αν κρινω κ από τα γραφόμενα των υπολοίπων (εστιάζουν στην απόδοση του Δοξαστικού).:cool:
Απορία: άκουγα δύο να ψάλλουν. δεν είδε κανένας;;;;;;;;

(με διάθεση χιουμορ όλα τα παραπάνω)
 
Last edited:

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Nikos L. said:
ΥΓ: Δεν ξέρω πόσοι το κατάλαβαν, αλλά φαντάζομαι ελάχιστοι, αν κρινω κ από τα γραφόμενα των υπολοίπων (εστιάζουν στην απόδοση του Δοξαστικού).
Απορία: άκουγα δύο να ψάλλουν. δεν είδε κανένας;;;;;;;;

Τὰ εὐκόλως ἐννοούμενα παραλείπονται.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Συγχαρητήρια πάντως και στους δύο φίλους που ανέβασαν το δοξαστικό των αγίων Πατέρων (όπως και στον κ. Λιναρδάκη που το ανέβασε αλλού). Για τους "πρεσβύτερους" έχουν λεχθεί πολλά κατά καιρούς, εγώ θα εστιάσω λίγο στον Χάρη (ξέρετε τόπος στα νιάτα κ.λπ.) λέγοντας ότι στην ψαλτική του έκφραση διακρίνω κάποια ανανεωτικά στοιχεία, απολύτως συμβατά με την παράδοση, που αισθάνομαι ότι τα κληρονομεί (πολύ δημιουργικά) από τη θητεία του στο παραδοσιακό τραγούδι. Μου φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό και θα τον προέτρεπα να ανεβάζει αφειδώς υλικό.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Γιώργος Μ.;42810 said:
Συγχαρητήρια πάντως και στους δύο φίλους που ανέβασαν το δοξαστικό των αγίων Πατέρων (όπως και στον κ. Λιναρδάκη που το ανέβασε αλλού).
Γιώργο, να συμπληρώσω και την εξαίρετη εκτέλεση του Παν. Τζανάκου, από το κείμενο Πέτρου -Κηλτζανίδη, που ανέβασε εδώ, καθώς και αυτήν από τους ιεροψάλτες της Μητροπόλεως Αθηνών εδώ.
Χαραλάμπης

ΥΓ
που αισθάνομαι ότι τα κληρονομεί (πολύ δημιουργικά) από τη θητεία του στο παραδοσιακό τραγούδι
Σε ευχαριστώ, αλλά εγώ πιστεύω πως τα κληρονόμησα από τον ...Θράσο (καθώς το παραδοσιακό τραγούδι ξεκίνησε πολύ αργότερα). Οι δάσκαλοί μου και τα ακούσματά μου, από τα πρώτα μου βήματα, σε αυτόν αναφέρονται. Στανίτσας: ο μέγας ανανεωτής και απόλυτα παραδοσιακός ταυτόχρονα!
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Γιώργο, να συμπληρώσω και την εξαίρετη εκτέλεση του Παν. Τζανάκου, από το κείμενο Πέτρου -Κηλτζανίδη, που ανέβασε εδώ, καθώς και αυτήν από τους ιεροψάλτες της Μητροπόλεως Αθηνών εδώ.
Χαραλάμπης
Ναι, συγνώμη, δεν το είχα δει (αλλά με παροδήγησε και ο τίτλος του θέματος).

Όσο για τις επιδράσεις. Χάρη, εσύ ξέρεις καλύτερα το βιοραφικό σου, εγώ απλά αναφέρομαι σε συγκεκριμένα στοιχεία του μέλους που σχετίζονται με ενστάλαξη συναισθήματος στο ψάλσιμο. Μεγάλη κουβέντα βέβαια και δεν είναι για εδώ. Κάποια στιγμή ας ανοίξει όμως πολύ ελεύθερα και αβίαστα.
Σε χώρους όπως η αγιογραφία π.χ. μιλάνε πολύ ελεύθερα για τέτοια θέματα. Κάποια στιγμή συνειδητοποιήθηκε ότι το ζητούμενο δεν είναι η αγκύλωση στο ύφος του Κόντογλου, αλλά χρειαζόταν μεγαλύτερη ελευθερία στην έκφραση. Επειδή όμως αυτή έπρεπε να γίνει στα πλαίσια της παράδοσης, οδηγήθηκαν εν τέλει σε μια πιο συστηματική μελέτη και καταγραφή της παράδοσης από αυτήν που υπήρχε.
(Τα λέω καλά κα Ντόβα;)

Αλλά κλείνοντας τα εκτός θέματος να πω ότι όλες οι ερμηνείες που ακούσαμε είναι απόλυτα παραδοσιακές και αποτελούν μαθήματα για μας. Ανεβάζετε παρακαλώ αφειδώς όλοι οι μύστες της τέχνης και, ει δυνατόν, μεταφέρετέ τα στην ενότητα "ηχογραφήσεις μελών του φόρουμ", γιατί αν είναι σκόρπια χάνονται (πβ. το δοξαστικό του κ. Τζανάκου).
 
Top