Ορθόδοξη Εκκλησιαστική Μουσική Παράδοση

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ;36770 said:
Ευφυέστατο το τέχνασμά σας, κ. Σκρέκα. Σας ευχαριστώ πολύ, όπως και τον κύριο Βαγγέλη, εξάλλου. Μήπως μπορώ να εφαρμόζω αυτή την τεχνική σε κάθε περίπτωση που δεν μου ανοίγει ένα ηχητικό αρχείο;

Η απάντηση, αγαπητέ, εξαρτάται από το τί είδους αρχείο έχεις... Αν είναι zip /rar και για κάποιους λόγους η κατάληξη δε φαίνεται, θα έχεις και πάλι πρόβλημα, αφού κάθε αρχείο ανοίγει με ένα τουλάχιστον πρόγραμμα ( στο οποίο κ ανήκει...
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Η απάντηση, αγαπητέ, εξαρτάται από το τί είδους αρχείο έχεις... Αν είναι zip /rar και για κάποιους λόγους η κατάληξη δε φαίνεται, θα έχεις και πάλι πρόβλημα, αφού κάθε αρχείο ανοίγει με ένα τουλάχιστον πρόγραμμα ( στο οποίο κ ανήκει...

Αγαπητε Δημητρη
Ευχαριστιες για τις πολυ χρησιμες επεξηγησεις σου .
Β.Λ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω τη εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α183 της 31-5-2009 :
Πρωτοψαλτης Αστεριος Δεβρελης :
1ον : Διαλεξη με θεμα ''Οι αρχαιοελληνικες ριζες της Βυζαντινης Εκκλησιαστικης Μουσικης και η εξελιξη της'' .
2ον : Αποσπασματα Ορθρου Κυριακης των Αγιων Πατερων .
Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • 65'23''=Α183=Δεβρελης Αστεριος=Διαλεξη - Αγιων Πατερων.mp3
    22.5 MB · Views: 134

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω την εκπομπη της ερχωμενης Κυριακης 7-6-09 , ''Ορθοδξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α184 .
Ειναι αποσπασματα Ορθρου & Θειας Λειτουργιας Κυριακης της Πεντηκοστης απο τον Ιερο ναο Αγιου Γεωργιου Χρυσουπολης Καβαλλας .
Ψαλλει ο πρωτοψαλτης και μελοποιος Αστεριος Δεβρελης .
 

Attachments

  • 57'53''=ΔΕΒΡΕΛΗΣ Αστεριος=Πεντηκοστη Α184η (5-6-09)_new.mp3
    23.2 MB · Views: 85

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
http://www.mediafire.com/download.php?lmh2gmjylwi

Αγαπητοι Φιλοι
Σημερα 11 Ιουνιου , αγει τα ονομαστηρια του ο Παναγιωτατος Οικουμενικος Πατριαρχης κ. Βαρθολομαιος .
Επισυναπτω εκτακτη σχετικη εκπομπη (''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α184) που θα μεταδοθει σημερα απο τον Ρ/Σ της Ι.Α.Κ. Η εκπομπη ειναι αποσπασματα απο ακολουθιες που ετελεσθησαν στον Ιερο Μητροπολιτικο Ναο του Αγιου Μηνα Ηρακλειου Κρητης , επ ευκαιρεια της πρωτης επισημης επισκεψης του κ. Βαρθολομαιου ως Οικουμενικου Πατριαρχη στην Κρητη .

Αον : 9-11-1992 Επισημη Δοξολογια επι τη αφιξει στο Ηρακλειο του Παναγιωτατου Οικουμενικου Πατριαρχου κ. Βαρθολομαιου . Τους υμνους ψαλλει (χωρις ΚΑΜΙΑ προβα) πολυμελης χορος , αποτελουμενος απο μελη του Σωματειου Ιεροψαλτων Νομου Ηρακλειου ΑΝΔΡΕΑΣ Ο ΚΡΗΤΗΣ , υπο την διευθυνση του τοτε προεδρου τουΣωματειου , Βαγγελη Λιναρδακη .

Βον : 11-11-1992 Εορτη του Αγιου Μηνα πολιουχου Ηρακλειου .
Αποσπασμα απο την πανηγυρικη Πατριαρχικη Θεια Λειτουργια
Προεξαρχει ο Παναγιωτατος Οικουμενικος Πατριαρχης κ. Βαρθολομαιος , συμπαραστατουμενος απο τους Αρχιερεις της Εκκλησιας Της Κρητης , Αρχιερεις του Οικουμενικου Θρονου και Αρχιερεις της Εκκλησιας Της Ελλαδος
(μεταξυ των οποιων και ο μακαριστος Αρχιεπισκοπος Αθηνων κυρος Χριστοδουλος , τοτε ως Μητροπολιτης Δημητριαδος) και πλειαδος Αρχιμανδριτων , Πρεσβυτερων και Διακονων .
Ψαλλουν : Δεξια ο Αρχωντας Διδασκαλος Του Αποστολου Δημητριος Νεραντζης πλαισιουμενος απο μαθητες του και αριστερα ο τοτε και ως και σημερα Λαμπαδαριος Του Ναου , εκλεκτος συναδελφος Γιωργος Παντελακης , πλαισιουμενος απο Ηρακλειωτες ψαλτες (μεταξη των οποιων και εγω) .

Καλη Ακροαση ,
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εν οψει και Κυριακης Πλ.Δου ηχου (Αγιων Παντων) , ακουστε στην εκπομπη τα Λειτουργικα του Πργγου του Πλ.Δου (μαχουρ) .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Παρακαλειται καποιος συντονιστης που γνωριζει , οταν εχει χρονο να μεταφερει την εκπομπη για την εορτη του Παναγιωτατου Οικουμενικου Πατριαρχου κ. Βαρθολομαιου , σε ασφαλες μερος για να μην χαθει εν καιρω λογω του mediafire
Eυχαριστω .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι

Επισυναπτω την εκπομπη ‘’Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση’’ Α187 (14-6-09) : Συνεχεια του αρθρου του κ. Αντωνιου Αλυγιζακη ‘’Ο χαρακτηρας της Ορθοδοξου Ψαλτικης’’ (μερος Εον) , που θα μεταδοθει αποψε απο τον Ρ/Σ της ΙΑΚ .

Ψαλλωνται υμνοι των Αγιων Παντων από τους (με την σειρα που ακουγωνται) : Βουρλη Αθανασιο , Βαλληνδρα Αποστολο , Ταλιαδωρο Χαριλαο , Νικολαου Νικο , π. Ακακιο (Δανιηλαιων) , Κουτρα Παναγιωτη και π. Κυριακοπουλο Χρηστο .

Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • 58'46''=Α186η (14-6-09)=Αρθρο Αντ Αλυγιζακη(Εον)-Υμνοι Αγιων Παντων_new.mp3
    20.2 MB · Views: 122

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι

Επισυναπτω την εκπομπη ‘’Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση’’ Α187 (14-6-09) : Συνεχεια του αρθρου του κ. Αντωνιου Αλυγιζακη ‘’Ο χαρακτηρας της Ορθοδοξου Ψαλτικης’’ (μερος Εον) , που θα μεταδοθει αποψε απο τον Ρ/Σ της ΙΑΚ .

Ψαλλωνται υμνοι των Αγιων Παντων από τους (με την σειρα που ακουγωνται) : Βουρλη Αθανασιο , Βαλληνδρα Αποστολο , Ταλιαδωρο Χαριλαο , Νικολαου Νικο , π. Ακακιο (Δανιηλαιων) , Κουτρα Παναγιωτη και π. Κυριακοπουλο Χρηστο .

Καλη Ακροαση .

Ξεχασα να αναφερω στο αρχικο μηνυμα , οτι καποιοι υμνοι ειναι απο παλαιωτερη εκπομπη του Αρχωντα Πρωτοψαλτη Λυκουργου Αγγελοπουλου .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α187 :
Συνεχεια και τελος του αρθρου του κ. Αντωνιου Αλυγιζακη ''Ο χαρακτηρας της
ορθοδοξου ψαλτικης'' .
Ακουγωνται και υμνοι απο την υμνολογια του Αου ηχου απο τους : Διονυσιο Φιρφιρη , Χορο Θεσσαλονικεων (Χρυσανθος-Δημητρια 1984) , Φωτιο Γιαννακακη.
Η εκπομπη θα μεταδοθει απο τον Ρ/Σ της ΙΑΚ , αυριο Κυριακη 21-6-09 περιπου στις 20.00' .

Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • 59'12''=Α187η (21-6-09)=Αρθρο Αν Αλυγιαζακη(ΣΤον)-Υμνοι Αου ηχου_new.mp3
    20.3 MB · Views: 66
Last edited:
''Ορθοδοξη Εκκλησιστικη Μουσικη Παραδοση'' Α188 :
Περι του πρωτοψαλτη και τραγουδιστη Βασιλη Αγροκωστα .


Είναι στερεοφωνικό αλλά είναι mp3pro VBR.
 

Attachments

  • 58΄ 52΄΄ ΟΕΜΠ Α188 28062009.mp3
    20.4 MB · Views: 188

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Περί του πρωτοψάλτη και τραγουδιστή Βασίλη Αγροκώστα

''Ορθόδοξη Εκκλησιαστική Μουσική Παράδοση Α188 :
Περι του πρωτοψαλτη και τραγουδιστη Βασιλη Αγροκωστα .

Είναι στερεοφωνικό αλλά είναι mp3pro VBR.
Πάμπολλα καί θερμά συγχαρητήρια κύριε Λιναρδάκη γιά τήν θαυμάσια παρουσίαση τοῦ πολυτάλαντου καί χαρισματούχου Βασίλη, ὅπως βέβαια ἔχετε κάνει μέ πάρα πολλούς, καί «ἔχετε γράψει ἱστορία» μέ τίς ὡραῖες ἐκπομπές σας, πού μέσω τοῦ διαδικτύου, ἀλλά ἰδιαίτερα καί μέσω τοῦ Ψαλτολογίου, μεταδίδονται παγκοσμίως. Συγχαρητήρια καί στούς κ.κ. Μανώλη Σουργιαδάκη καί Μανώλη Χναράκη (ἰατρό-συλλέκτη) στενούς σας συνεργάτες.
Νά ποῦμε –ἔτσι γιά τήν ἱστορία– ὅτι τό ἐπώνυμό του εἶναι Ἀγροκώστας.
Κατανυκτικώτατος ψάλτης, πού δημιουργεῖ αὐτή ἡ ἰδιαίτερη χροιά τῆς φωνῆς του, γιά τήν ὁποία βέβαια τόν λόγο ἔχει ὁ Παντοδύναμος Δημιουργός, κάτι πού μέ πολύ ταπείνωση, εὐλάβεια, σεβασμό καί εὐγνωμοσύνη ἀναγνωρίζει ὁ Βασίλης.

Συγχαρητήρια καί στόν Συντονιστή Μπουλμπουτζῆ Ἰωάννη, πού δημιούργησε ἰδιαίτερο θέμα στό φόρουμ γιά τόν ἐν λόγω ψάλτη.


 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω μια απο τις πρωτες μου εκπομπες (μαζι με τον πρωτοψαλτη Μανωλη Σουργιαδακη) που μεταδοθη στις 17-10-2004 .
Περιεχει υμνους απο την υμνολογια του Γου ηχου (ο ηχος της επομενης Κυριακης) καποιες εκ των οποιων θεωρουνται σπανιες .
Επισης υπαρχει και το δοξαστικο των αινων της Κυριακης των Αγιων Πατερων (μεθεπομενη Κυριακη) που το ψαλλει ο Αρχωντας Διδασκαλος του Αποστολου Δημητριος Νεραντζης .

Ψαλλουν :
. Χορος Ηρακλειωτων ψαλτων .
. Νικολαος Χ''Σταματης (Χιος) .
. Μιχαηλ Καρυκας (Μυτιληνη) .
. Δημητριος Νεραντζης .
. Κωστας Γαϊτανιδης (Κιλκις) .
. Αθανασιος Καραμανης .
. Λεωνιδας Αστερης - Χαριλαος Ταλιαδωρος .

Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • 61'24''=Α7(17-10-04) Υμνοι Γου ηχου_new.mp3
    21.1 MB · Views: 177
Α87(2-7-06): περιεχει εκτεταμενα αποσπασματα απο την πανηγυρικη Θεια Λειτουργια που ετελεσθη τον Ιουλιο του 1985 (δεν θυμαμαι ακριβη ημερομηνια και παρακαλουνται οι ειδικοι να μας ενημερωσουν σχετικα) Κυριακη του Πλ.του Αου ηχου , στον Ιερο Μητροπολιτικο Ναο Του Αγιου Μηνα Ηρακλειου Κρητης , κατα την οποιαν Θ.Λ. ετιμηθη η μνημη του προστατου Αγιου του Σωματειου Ιεροψαλτων Νομου Ηρακλειου ΑΝΔΡΕΑ ΤΟΥ ΚΡΗΤΗΣ , του οποιου σωματειου ειχα την τιμη να ειμαι τοτε προεδρος του Δ.Σ.
Ιερουργησε ο μακαριστος πλεον Αρχιεπισκοπος Κρητης κυρος Τιμοθεος.
Εψαλλαν οι επι τουτο προσκληθεντες , δεξια ο ειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος (προεδρος τοτε της ΟΜΣΙΕ) και αριστερα ο Κυριαζης (Λακης) Κυριαζης (αντιπροεδρος τοτε της ΟΜΣΙΕ) εκ των καλλιτερων μαθητων του Αρχωντα Αθανασιου Καραμανη και ανηψιος του .

Οι όποιες μικρές διακοπές οφείλονται στη σύνδεση του διαδικτύου.
 

Attachments

  • 54΄ 10΄΄ΟΕΜΠ Α87 05072009.mp3
    12 MB · Views: 107
Κυριακή 12-7-09 : ''Ορθοδοξη
Εκκλησιατικη Μουσικη Παραδοση'' Α190 (Κυριακη) , ειναι αφιερωμένη στον Αρχωντα Υμνωδο της ΜΕ κ. Εμμανουηλ Δασκαλακη (Θεσσαλονικη) και την χορωδια του ''Αγιος Ιωαννης Ο Κουκουζελης'' .
Καλη Ακροαση .

Ως συνήθως είναι mp3PRO. Ο μόνος λόγος για τον οποίο το γράφω κάθε φορά είναι ώστε να επωφεληθούν όσοι έχουν ανάλογο λογισμικό.
 

Attachments

  • 52΄ 07΄΄ Α190 ΟΕΜΠ 12072009.mp3
    21.8 MB · Views: 74
Η εκπομπή του προσεχους Σαββάτου 11 : ''Ορθοδοξη
Εκκλησιατικη Μουσικη Παραδοση'' Α189 (Σαββατο), ειναι αφιερωμένη στον Αρχωντα Υμνωδό της ΜΕ κ. Εμμανουήλ Δασκαλάκη (Θεσσαλονίκη) και την χορωδία του ''Άγιος Ιωάννης Ο Κουκουζέλης'' .
Καλή Ακρόαση .

Είναι mp3PRO. Το μόνο που έχω κάνει είναι να την ενισχύσω λίγο γιατί, αν και έχω την ένταση όσο πιο δυνατά γίνεται, η εκπομπή ακούγεται χαμηλά (ευτυχώς όχι πάρα πολύ χαμηλά). Ο κ. Δασκαλάκης είναι εξαιρετικός. Άξιος! Περιμένω με αγωνία και το δεύτερο μέρος.

Εκ παραδρομής είχε μπει στην κατηγορία ψαλτικής απανθίσματα.
 

Attachments

  • 61΄00΄΄Α189 ΟΕΜΠ 11072009.mp3
    21.7 MB · Views: 62

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Αγαπητέ μου Κε Βαγγέλη,

Για να εκφράσω "ευχαριστήρια" για την δουλειά που κάνετε είναι κάτι που το θεωρώ "τζάμπα", διότι λόγια δεν εκφράζουν αρκετές ευχαριστίες για τις πλούσιες, πληροφοριακές και χρήσιμες εκπομπές που μοιράζετε μαζί μας. Με τον κόπο τον δικό σας, όχι μόνο εμείς οι πιο νέοι αλλά και ΟΛΟΙ μας μπορούμε να απολαύσουμε ακούσματα από παραδοσιακούς ψάλτες και ιδιαιτέρα ΙΣΤΟΡΙΚΑ ακούσματα που έχουν μεγάλη σημασία.

Θα σας βάλλω σε κόπο τώρα, αλλά σας ερωτώ: ΜΗΠΩΣ υπάρχει πιθανότητα να κρατήσετε έναν κατάλογο "α λα Μπουλμπουτζή" (Στανίτσα/Πρίγγο) με όλες τις εκπομπές που μας έχετε ανεβάσει; Εγώ προσωπικά θα ήθελα να τις κατεβάσω ΟΛΕΣ, αλλά με σειρά και με κάποια τάξη δικιά μου. Εάν είχα έναν κατάλογο μπροστά μου, θα μπορούσα να το κάνω αυτό πολύ πιο εύκολα.

Πείτε μου εάν γίνετε κάτι τέτοιο.

Απόστολος
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητέ μου Κε Βαγγέλη,

Για να εκφράσω "ευχαριστήρια" για την δουλειά που κάνετε είναι κάτι που το θεωρώ "τζάμπα", διότι λόγια δεν εκφράζουν αρκετές ευχαριστίες για τις πλούσιες, πληροφοριακές και χρήσιμες εκπομπές που μοιράζετε μαζί μας. Με τον κόπο τον δικό σας, όχι μόνο εμείς οι πιο νέοι αλλά και ΟΛΟΙ μας μπορούμε να απολαύσουμε ακούσματα από παραδοσιακούς ψάλτες και ιδιαιτέρα ΙΣΤΟΡΙΚΑ ακούσματα που έχουν μεγάλη σημασία.
Θα σας βάλλω σε κόπο τώρα, αλλά σας ερωτώ: ΜΗΠΩΣ υπάρχει πιθανότητα να κρατήσετε έναν κατάλογο "α λα Μπουλμπουτζή" (Στανίτσα/Πρίγγο) με όλες τις εκπομπές που μας έχετε ανεβάσει; Εγώ προσωπικά θα ήθελα να τις κατεβάσω ΟΛΕΣ, αλλά με σειρά και με κάποια τάξη δικιά μου. Εάν είχα έναν κατάλογο μπροστά μου, θα μπορούσα να το κάνω αυτό πολύ πιο εύκολα.
Πείτε μου εάν γίνετε κάτι τέτοιο. Απόστολος

Αποστολε
Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου στις εκπομπες μου .
Δεν μπορω να καμω τον καταλογο που ζητας . Ομως καθε εκπομπη αναγραφει τι περιεχει , οποτε καποιος μπορει να δει ποια-ες τον ενδιαφερει και να την κατεβασει . Εξ αλλου αρκετες εκπομπες εχουν ανεβει παλαιωτερα
και στα ακολουθα λινγκ :

Ψαλτικης Απανθισματα
http://mp3.analogion.net/rspa.htm

Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση
http://mp3.analogion.net/rsoemp.htm

Φιλικα Β.Λ.
 
ΣΑΒΒΑΤΟ 18-7-09 : Αναμεταδοση της εκπομπης ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α90 (23-7-2006) :
Αγιος Δημητριος Θεσσαλονικης , 1979 . Αποσπασματα απο Κυριακη Πλ.Αου .
Ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος .

Πολύ ωραία εκπομπή, παρά τα μικρά προβλήματα της αρχικής εγγραφής.
Με την τέταρτη προσπάθεια κατάφερα να την ανεβάσω καθώ φαίνεται ότι το μέγεθος του αρχείου παίζει κάποιο ρόλο, γι΄ αυτό και την έκοψα στα δυο.
 

Attachments

  • 53΄ 30΄΄ Α90 1 ΟΕΜΠ 18072009.mp3
    7.9 MB · Views: 82
  • 53΄ 30΄΄ Α90 2 ΟΕΜΠ 18072009.mp3
    8.9 MB · Views: 92

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Πολύ ωραία εκπομπή, παρά τα μικρά προβλήματα της αρχικής εγγραφής.
Με την τέταρτη προσπάθεια κατάφερα να την ανεβάσω καθώ φαίνεται ότι το μέγεθος του αρχείου παίζει κάποιο ρόλο, γι΄ αυτό και την έκοψα στα δυο.

Ευθυμη , ευχαριστω πολυ .
 
Top