Κυριακή 21-06-2009 Ήχος Α΄

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ο Όρθρος της ερχόμενης Κυριακής. Τα προτεινόμενα:
Εωθινόν και Δοξολογία.

Με το καλό να φτάσουμε...
 

Attachments

  • Κυριακή 21-06-2009 ήχος Α.pdf
    2.1 MB · Views: 672

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Υπενθυμίζω ότι αυτή την Κυριακή (Β' Ματθαίου) έχει οριστεί να εορτάζεται η μνήμη των Αγιορειτών πατέρων και την μεθεπόμενη (Γ' Ματθαίου) η μνήμη πάντων των Νεομαρτύρων. Ο Άγιος Νικόδημος ο Αγιορείτης έχει συγγράψει ακολουθίες και για τις δύο εορτές. Όσοι λοιπόν διαθέτουμε τις ακολουθίες αυτές καλό είναι να τις χρησιμοποιήσουμε και να τιμήσουμε τους αγίους αυτούς.
 
Last edited:

amentzelos

Μέλος
Κύριε Χρήστο μας καλομαθαίνεις !!! και πάντα πιστός στο ραντεβού Ο Υψιστος να σου χαριζει υγεία.Και ας τις ανεβάσει τις ακολουθίες 'οποιος τις έχει
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ο Όρθρος της ερχόμενης Κυριακής. Τα προτεινόμενα:
Εωθινόν και Δοξολογία.

Με το καλό να φτάσουμε...
Χρήστο, αφού πω το χιλιοειπωμένο ευχαριστώ έχω να σου προτείνω το εξής:

Η ιδέα να έχεις σε ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ λινκ το εωθινό και τη δοξολογία είναι πολύ καλή. Θα μπορούσες να το εφαρμόσεις αυτο γενικότερα και έτσι να ΄χεις ένα corpus π.χ. με δοξολογίες, ένα με εωθινά, ένα με εξαποστειλάρια, ένα με Τιμιωτέρες κ.ο.κ. Αυτό θα σε γλυτώσει από τον κόπο να φτιάξεις ένα pdf που περιέχει τμήματα μεταβαλλόμενα ανα έτος. π.χ. του χρόνου ο άγιος Ιουλιανός δεν θα γιορτάζει Κυριακή, ούτε η Κυριακή του α΄ ήχου θα έχει πάντα β΄ εωθινό κ.ο.κ.
Έτσι θα μπορούσε η δημοσίευση σου να έχει τη μορφή πακέτου διαφόρων αυτοτελών λινκ του τύπου:

α) Αναστάσιμα του ήχου

β) αναγνωσματα / αδόμενα του αγίου της ημέρας (ή της εορτής)

γ) σταθερά Κυριακών:
  • ευλογητάρια
  • Τιμιωτέρες
  • Άγιος Κύριος
  • δοξολογίες
δ) Καταβασίες

ε) εξαποστειλάρια - εωθινά

Η μόνη πρόβλεψη που θα έπρεπε να γίνει θα ήταν να έιναι κάθε κομμάτι σε ξεχωριστή εκτυπωσιμη ενότητα.
π.χ. η κάθε δοξολογία να είναι ξεχωριστά από την άλλη και όχι σε συνεχή ροή. Το ίδιο οι Καταβασίες, οι Τιμιωτέρες, τα εωθινά κ.ο.κ.
Ή ακόμα στα αναστάσιμα του ήχου, μετά τα καθίσματα να αλλάζει ενότητα, ώστε να μπορεί κάποιος να παρεμβάλει τα μεσώδια καθίσματα του αγίου. Η κάθε ωδή να είναι σε ξεχωριστή ενότητα, ώστε να μπορεί να παρεμβληθεί η αντίστοιχη ωδή του αγίου ή της εορτής κ.λπ.

Πιστεύω ότι έτσι:
α) το μεν υλικό θα είναι πάρα πολύ ευέλικτο
β) ο κάθε ψάλτης θα έχει την ελευθερία να ενσωματώσει κατι διαφορετικό αν το επιθυμεί (π.χ. μπορεί να θέλει να βάλει άλλη δοξολογία)
γ) το pdf δεν ακυρώνεται τον επόμενο χρόνο
δ) γλυτώνεις κι εσύ από επαναλαμβανόμενο γράψιμο.

Εννοείται πως και μόνο που κάνω όλες αυτές τις προτάσεις είναι κατάχρηση της καλοσύνης σου...
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Οι προτάσεις που αναφέρεις Γιώργο, είναι το αρχείο που έχω σε έντυπη μορφή και μου ζητάς να γίνει σε ψηφιακή. Θα ανέβει και αυτό σιγά σιγά. Η αλήθεια είναι ότι επιθυμώ να βγάλω αρκετό Ιωάννη Πρωτοψάλτη από την ύλη και να αντικατασταθεί με κάμποσο Πρίγγο, πάντα βάση προσωπικού κριτηρίου. Οψόμεθα...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
κ. Τσακίρογλου,

Πολλὲς εὐχαριστὶες γιὰ τὴν μεγάλη προσφορά. Μόνο μιὰ ἐρώτηση στὴν ἀγάπη σας καὶ μὲ ὅλο τὸ θάρρος.

Θὰ ἦταν εὔκολο νὰ ἐπισυνάπτετε σὲ κάθε ἦχο καὶ ἀπὸ κάποια ἀργὴ δοξολογία; Ἄν βέβαια αὐτὸ εἶναι ἐφικτὸ καὶ δὲν σᾶς προξενεῖ ἰδιαίτερο κόπο καὶ εἶναι μέσα στὸν προγραμματισμό σας.

Εὐχαριστῶ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Οι προτάσεις που αναφέρεις Γιώργο, είναι το αρχείο που έχω σε έντυπη μορφή και μου ζητάς να γίνει σε ψηφιακή. Θα ανέβει και αυτό σιγά σιγά. Η αλήθεια είναι ότι επιθυμώ να βγάλω αρκετό Ιωάννη Πρωτοψάλτη από την ύλη και να αντικατασταθεί με κάμποσο Πρίγγο, πάντα βάση προσωπικού κριτηρίου. Οψόμεθα...
Χρήστο, δεν κατάλαβες, αλλά φταίω εγώ γιατι παρουσίασα τις ενότητες ως ολοκληρωμένες, αντι να πω ότι θα δημιουργουνται σταδιακά. Το corpus της κάθε ενότητας θα δημιουργείται σταδιακά. π.χ. σε 8 Κυριακές θα υπάρχει η οκτώηχος. Στο τέλος του Πενηκοσταρίου θα έχει δημιουργηθεί το Πεντηκοστάριο. Το corpus των εορτών και των αγίων μπορεί να ολοκληρώνεται σχεδόν για πολλά χρόνια.

Εσυ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μη βγάζεις το pdf ενιαίο, αλλά κατανεμημένο σε ενότητες.

Αλίμονο, αν είχα την απαίτηση να βγάλεις μεμιας το αρχείο σου σε ψηφιακή μορφή....

ΥΓ Σου μεταφέρω με την ευκαιρία και ευχαριστίες δύο φίλων μου ψαλτών, που έχουν ωφεληθεί τα μέγιστα από το υλικό σου. Οι οποίοι μη γνωρίζοντας το πνεύμα του φόρουμ, ούτε ενδεχομένως τις δυνατότητες της ανθρώπινης αρετής, αναρωτιούνται πώς προσφέρεις τόσο κόπο αφιλοκερδώς....
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου

Θὰ ἦταν εὔκολο νὰ ἐπισυνάπτετε σὲ κάθε ἦχο καὶ ἀπὸ κάποια ἀργὴ δοξολογία; Ἄν βέβαια αὐτὸ εἶναι ἐφικτὸ καὶ δὲν σᾶς προξενεῖ ἰδιαίτερο κόπο καὶ εἶναι μέσα στὸν προγραμματισμό σας.

Αν και σίγουρα δεν είναι στον προγραμματισμό μου λόγω του ότι δεν χρησιμοποιώ αργές δοξολογίες εκεί που ψάλλω λόγω χρονικής πίεσης :)mad:) εντούτοις όποτε έχω λίγο χρόνο θα γράφω. Κατά πάσα πιθανότητα θα τις τοποθετήσω σε ξεχωριστή ενότητα, εφόσον σίγουρα δεν θα έχουν την συχνότητα συγγραφής των υπόλοιπων κειμένων. Η αλήθεια είναι ότι και μένα μου χρειάζεται μία πιο καθαρογραμμένη version των κειμένων αυτών και μάλλον χρειαζόμουν λίγο "σπρώξιμο". :wink:

Χρήστο, δεν κατάλαβες, αλλά φταίω εγώ γιατι παρουσίασα τις ενότητες ως ολοκληρωμένες, αντι να πω ότι θα δημιουργουνται σταδιακά. Το corpus της κάθε ενότητας θα δημιουργείται σταδιακά. π.χ. σε 8 Κυριακές θα υπάρχει η οκτώηχος. Στο τέλος του Πενηκοσταρίου θα έχει δημιουργηθεί το Πεντηκοστάριο. Το corpus των εορτών και των αγίων μπορεί να ολοκληρώνεται σχεδόν για πολλά χρόνια.

Εσυ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μη βγάζεις το pdf ενιαίο, αλλά κατανεμημένο σε ενότητες.
Κατάλαβα τι εννοείς Γιώργο. Αυτό θα γίνει και θα ανέβει μάλλον ξεχωριστά, εφόσον δεν πρόκειται πλέον για ολοκληρωμένες ακολουθίες, αλλά για άλλα "πακέτα". Πολύ καλή ιδέα και αυτή πάντως. :wink:.
ΥΓ Σου μεταφέρω με την ευκαιρία και ευχαριστίες δύο φίλων μου ψαλτών... Οι οποίοι... αναρωτιούνται πώς προσφέρεις τόσο κόπο αφιλοκερδώς....
Να τους πεις εκ μέρους μου: Διότι από εδώ είμαστε περαστικοί και ότι η γνήσια τέχνη δεν πληρώνεται, αυτά που πληρώνονται είναι τα πτυχία, τα μαθήματα, η τέχνη δηλαδή στην κατά το δυνατόν κονσερβοποιημένη μορφή της. Πως να κοστολογήσεις την αγάπη σου για κάτι;
Πάντως ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια, τις προτάσεις τις προτροπές και κυρίως τις διορθώσεις σας. Νάστε καλά.
 

D_NENTAS

ΝΕΝΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Υπενθυμίζω ότι αυτή την Κυριακή (Β' Ματθαίου) έχει οριστεί να εορτάζεται η μνήμη των Αγιορειτών πατέρων και την μεθεπόμενη (Γ' Ματθαίου) η μνήμη πάντων των Νεομαρτύρων. Ο Άγιος Νικόδημος ο Αγιορείτης έχει συγγράψει ακολουθίες και για τις δύο εορτές. Όσοι λοιπόν διαθέτουμε τις ακολουθίες αυτές καλό είναι να τις χρησιμοποιήσουμε και να τιμήσουμε τους αγίους αυτούς.

μπορεί να ανεβάσει κάποιος την ακολουθία ή έστω να δακτυλογραφήσει 3-4 προσομοια για τους αίνους;
ευχαριστώ
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
μπορεί να ανεβάσει κάποιος την ακολουθία ή έστω να δακτυλογραφήσει 3-4 προσομοια για τους αίνους;
ευχαριστώ

Δυστυχώς δεν διαθέτω τις ακολουθίες αυτές ψηφιοποιημένες. Αν κάποιο άλλο μέλος τις έχει ας τις ανεβάσει. Δεν ξέρω κατά πόσον αυτές κυκλοφορούν στο εμπόριο γιατί και οι δύο εκδόσεις που έχω είναι σχετικά παλιές, η μεν των Αγιορειτών πατέρων είναι έκδοση του 1976 (πέμπτη έκδοση υπό του θρησκευτικού βιβλιοπωλείου «Άγιον Όρος», Αθήνα), η δε των Αγίων Νεομαρτύρων εκδόθηκε το 1983(υπό της Ι. Μ. Αγίου Νικοδήμου του Αγιορείτου εν Ελληνικώ Γορτυνίας). Εγώ γράφω εδώ τα προσόμοια των αίνων και τα απολυτίκια των δύο αυτών εορτών.

Των Αγιορειτών πατέρων: Ήχος Α προς το Των Ουρανίων ταγμάτων

Την των εν Άθω Πατέρων σεπτήν ομήγυριν· οι εν τω Άθω πάντες ευφυμήσωμεν ύμνοις· τους φίλους της Παρθένου και του Χριστού ερασμίους θεράποντας· τους ημετέρους προστάτας και πρεσβευτάς αεννάους προς τον Κύριον.

Επί του Όρους του Άθω Πατέρες Όσιοι· σωματικώς εστώτες την διάνοιαν όλην· υψώσατε εις όρη τα νοητά και αιώνια άγιοι· και ώσπερ άϋλοι άγγελοι επί γης αληθώς εβιοτεύσατε.

Στιχ. Συναγάγετε Αυτώ τους Οσίους Αυτού τους διατιθεμένους την διαθήκην αυτού.

Εκ ταπεινώσεως άκρας θείαν διάκρισιν· εξ ης διόρασίν τε και προόρασιν όντως· ειλήφατε Πατέρες παρά Θεούς τη του Πνεύματος χάριτι· και προόρωντες και λέγοντες ασφαλώς ως παρόντα τα εσόμενα.

Στιχ. Καυχήσονται Όσιοι εν δόξη και αγαλλιάσονται επί των κοιτών αυτών.

Της υπερφώτου Τριάδος νυν ελλαμπόμενοι· τη απροσίτω δόξη Θεοφόροι πατέρες· και θείας ευφροσύνης και χαρμονής εμπιπλάμενοι ένδοξοι· υπέρ ημών ικετεύσατε εκτενώς λυτρωθήναι της κολάσεως.

Απολυτίκιον Ήχος Α προς το Του λίθου σφραγισθέντος

Τους του Άθω Πατέρας και αγγέλους εν σώματι, Ομολογητάς και Οσίους, Ιεράρχας και Μάρτυρας, τιμήσωμες εν ύμνοις και ωδαίς, μιμούμενοι αυτών τας αρετάς, η του Όρους πληθύς πάσα των Μοναστών, κραυγάζοντες ομοφώνως. Δόξα τω στεφανώσαντι υμάς. Δόξα τω αγιάσαντι. Δόξα τω εν κινδύνοις ημών προστάτας δείξαντι.​

Ύμνοι του εσπερινού της εορτής των Αγιορειτών πατέρων υπάρχουν εδώ

Των Νεομαρτύρων: Ήχος Β προς το Ότε εκ του ξύλου

Δέυτε του Χριστού ο μελισσών· Δεύτε φιλομάρτυρες πάντες, νύν εορτάσωμαεν, την κοινήν πανήγυριν Νεομαρτύρων Χριστού· ούτοι γαρ ανεδείχθησαν, υστέροις εν χρόνοις δόξα κα στερέωμα της ημών πίστεως· γένους ημετέρου προστάται· πάντων ασθενών ιατήρες, και των θλιβομένω παρακλήτορες.

Δεύτε των Αγγέλων στρατιαί. Δεύτε ασωμάτων χορείαι, συνεορτάσατε, και τους Νεομάρτυρας νυν συμπροπέμψατε, από γης εις ουράνια· και γαρ ούτοι πάντες σώμα θνητόν φέροντες ώσπερ ασώματοι, ήθλησανκαι έδειξαν έργω, μόνοις τοις ονόμασιν ότι, Άγγελοι και Μάρτυρες διΐστανται

Στιχ. Θαυμαστός ο Θεός εν τοις Αγίοις Αυτού.

Δεύτε των Μαρτύρων η πλήθύς, δεύτε προχυθέντες εκ Πόλου, νυν κατασπάσασθε, άλλος άλλον Μάρτυρα και πάντες έκαστον, συνωνύμους συνώνυμοι, παλαιοί τους νέους, τους ομοίους όμοιοι και παραλάβετε τούτους εις μονάς ημών θείας, ίνα συνευφραίνεσθε άμα, εν αρρήτω δόξη και λαμπρότητι.

Στιχ. Τοις Αγίοις τοις εν τη γη αυτού εθαυμάστωσεν ο Κύριος.

Δέχου ω Τριάς προσκυνητή· δέχου ω Θεάνθρωπε Λόγε, τους Νεομάρτυρας, τούτους ους προσάγει σοι γένος εχμάλωτον, ώσπερ θύματ τέλεια· ως εύοσμα ρόδα, αρωματοσύνθετα, ως θυμιάματα· μύρα πολύτιμα ώσπερ· και ελευθερία αντίδος και πταισμάτων πάντων την συγχώρησιν.

Απολυτίκιον Ήχος Γ προς το Θείας πίστεως

Νέοι Μάρτυρες, παλιαάν πλάνην, καταστρέψαντες, ύψωσαν πίστιν, των Ορθοδόξων, και στερρώς ηγωνίσθησαν· την γαρ ανόμων θρησκείαν ελέγξαντες, εν παρρησία Χριστόν ανεκήρυξαν, Θεόν τέλειον. Και νυν απαύστως πρεσβεύουσι, δωρησασθαι ημίν το μέγα έλεος.​


ΥΓ 1. Με συγχωρείτε για το μονοτονικό αλλά δεν ξέρω να χρησιμοποιώ το πολυτονικό στον Η/Υ.
2. Στην επισύναψη το απολυτίκιον των Αγιορειτών πατέρων από τον π. Διονύσιο Φιρφιρή.
 

Attachments

  • 040. Απολυτίκιο Αγιορειτών Πατέρων.mp3
    1.8 MB · Views: 46
Last edited:
Ο Όρθρος της ερχόμενης Κυριακής. Τα προτεινόμενα:
Εωθινόν και Δοξολογία.

Με το καλό να φτάσουμε...

Συγχαρητήρια! Πολλή οργανωμένη δουλειά και το αναλόγιο έτσι πρέπει να είναι.
Έχω μία παρατήρηση και μία ερώτηση:
- Στον Ναό που ψάλλεις το Εωθινό Ευαγγέλιο το λέτε μετά τις καταβασίες, έτσι; Αυτό κατάλαβα από την θέση στην οποία τοποθετείς τον Ν' ψλμ. Γιατί εξακολουθείτε στο λάθος παραδεδομένο; Αναγνωρίζω και καταλαβαίνω ότι δεν είναι δική σου αρμοδιότητα και πως ό,τι θέλει ο ιερατικώς προϊστάμενος γίνεται...
- Ποιά γραμματοσειρά χρησιμοποιείς στα Αναστάσιμα; Του Γρ. Στάθη;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Συγχαρητήρια! Πολλή οργανωμένη δουλειά και το αναλόγιο έτσι πρέπει να είναι.
Έχω μία παρατήρηση και μία ερώτηση:
- Στον Ναό που ψάλλεις το Εωθινό Ευαγγέλιο το λέτε μετά τις καταβασίες, έτσι; Αυτό κατάλαβα από την θέση στην οποία τοποθετείς τον Ν' ψλμ. Γιατί εξακολουθείτε στο λάθος παραδεδομένο; Αναγνωρίζω και καταλαβαίνω ότι δεν είναι δική σου αρμοδιότητα και πως ό,τι θέλει ο ιερατικώς προϊστάμενος γίνεται...
Έχει ξανατεθεί το ερώτημα. Ρίξτε μία ματιά σε αυτή την συζήτηση όπου ο π. Μάξιμος αναλύει τους λόγους που γίνεται αυτό.
- Ποιά γραμματοσειρά χρησιμοποιείς στα Αναστάσιμα; Του Γρ. Στάθη;
Υπάρχουν στοιχεία από σύμβολα του Στάθη, του οποίου η αισθητική πάντα με εύρισκε λάτρη, αλλά υπάρχουν πολλές διαφορές από αυτήν.
 

ovlepon

π. Αθανάσιος Γεωργιάδης
Ο Όρθρος της ερχόμενης Κυριακής. Τα προτεινόμενα:
Εωθινόν και Δοξολογία.

Με το καλό να φτάσουμε...

Οι ευχαριστίες μου και τα συγχαρητήρια μου είναι πολύ λίγα μπροστά σ' αυτό που κάνεις. Ο Θεός να σου δίνει δύναμη και να σε χαριτώνει. Είμαι βαθιά υποχρεωμένος (φαντάζομαι και οι υπόλοιποι) για το χρόνο που διαθέτεις, για να ανεβάσεις όλον αυτόν τον θησαυρό και να κάνεις τη ζωή μας ευκολότερη:D.
Ο Θεός να σου το ανταποδώσει στο εκατονταπλάσιο.
 
Έχει ξανατεθεί το ερώτημα. Ρίξτε μία ματιά σε αυτή την συζήτηση όπου ο π. Μάξιμος αναλύει τους λόγους που γίνεται αυτό.
Υπάρχουν στοιχεία από σύμβολα του Στάθη, του οποίου η αισθητική πάντα με εύρισκε λάτρη, αλλά υπάρχουν πολλές διαφορές από αυτήν.

Θες να πεις ότι δέν είναι εκείνη η γραμματοσειρά. Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς; Με ενδιαφέρει να προμηθευτώ ένα και γι' αυτόν τον λόγο γίνομαι φορτικός...
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Τα υπόλοιπα σε ΠΜ για να μην βγούμε εκτός θέματος...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Υπενθυμίζω ότι αυτή την Κυριακή (Β' Ματθαίου) έχει οριστεί να εορτάζεται η μνήμη των Αγιορειτών πατέρων και την μεθεπόμενη (Γ' Ματθαίου) η μνήμη πάντων των Νεομαρτύρων. Ο Άγιος Νικόδημος ο Αγιορείτης έχει συγγράψει ακολουθίες και για τις δύο εορτές. Όσοι λοιπόν διαθέτουμε τις ακολουθίες αυτές καλό είναι να τις χρησιμοποιήσουμε και να τιμήσουμε τους αγίους αυτούς.

Δυστυχώς ενώ κάθε νέα έκδοση των Μηναίων της Ρωσικής Εκκλησίας εμπλουτίζεται με την προσθήκη σε παράρτημα ακολουθιών τοπικών ή νεοφανών αγίων εδώ στην Ελλάδα οι όποιες τέτοιες προσθήκες δεν συνεχίσθηκαν :( (έχω υπόψη μου τον τόμο μηναίων Μαΐου με ακολουθίες των αγ. Κυρίλλου & Μεθοδίου και Οσίου Ιωάννου του Ρώσου, του Αυγούστου με την ακολουθία Αγ. Φανουρίου κλπ.).
 
Top