1970-06-15 Δευτέρα Αγ. Πνεύματος, Ι. Μ. Παρακλήτου στον Ωρωπό Αττικής (Στανίτσας - Πετρόχειλος)

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κατόπιν παρακλήσεως του Δημήτρη Ζαγκανά, έκοψα και ανεβάζω την πανέμορφη αυτή ηχογράφηση από την Πανήγυρη στην Ιερά Μονή Παρακλήτου Ωρωπού Αττικής κατά το έτος 1970. Είναι από το αρχείο του τ. Άρχοντος Δομεστίχου της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Ανδρέα Πετροχείλου, ο οποίος ψάλλει αριστερά.

Υποδειγματικές εκτελέσεις! Προσέξτε πόσο απλά και εκκλησιαστικά εκτελεί ο κ. Πετρόχειλος το "Ο μονογενής Υιός", με τις απέριττες κλασικές και καθ' όλα εκκλησιαστικές γραμμές που ψάλλεται μέχρι και σήμερα από τους Πατριαρχικούς ψάλτες.

Επίσης, ακούγεται και η φύση, δια στόματος των καλλικέλαδων πτηνών, να δοξολογεί το γ' πρόσωπο της Αγίας Τριάδος!

Τα "ευχαριστώ" ανήκουν εξ' ολοκλήρου στον Δημήτρη τον Ζαγκανά, ο οποίος μεσολάβησε για να έρθει στην επιφάνεια η τόσο σπουδαία αυτή ηχογράφηση!
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κατόπιν παρακλήσεως του Δημήτρη Ζαγκανά, έκοψα και ανεβάζω την πανέμορφη αυτή ηχογράφηση από την Πανήγυρη στην Ιερά Μονή Παρακλήτου Ωρωπού Αττικής κατά το έτος 1970. Είναι από το αρχείο του τ. Άρχοντος Δομεστίχου της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Ανδρέα Πετροχείλου, ο οποίος ψάλλει αριστερά.

Υποδειγματικές εκτελέσεις! Προσέξτε πόσο απλά και εκκλησιαστικά εκτελεί ο κ. Πετρόχειλος το "Ο μονογενής Υιός", με τις απέριττες κλασικές και καθ' όλα εκκλησιαστικές γραμμές που ψάλλεται μέχρι και σήμερα από τους Πατριαρχικούς ψάλτες.

Επίσης, ακούγεται και η φύση, δια στόματος των καλλικέλαδων πτηνών, να δοξολογεί το γ' πρόσωπο της Αγίας Τριάδος!

Τα "ευχαριστώ" ανήκουν εξ' ολοκλήρου στον Δημήτρη τον Ζαγκανά, ο οποίος μεσολάβησε για να έρθει στην επιφάνεια η τόσο σπουδαία αυτή ηχογράφηση!

Γιαννη Πολλες Ευχαριστιες . Το υπολοιπο της Λειτουργιας υπαρχει ;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Γιαννη Πολλες Ευχαριστιες . Το υπολοιπο της Λειτουργιας υπαρχει ;
Δυστυχώς όχι κ. Βαγγέλη. Η κασέτα συνέχιζε με τον Άρχοντα να ψάλλει χορωδιακά τη Δοξολογία σε βαρύ εναρμόνιο του Χουρμουζίου, ένα Χερουβικό σε πλ. α' και "Κύριε ελέησον" σε φρύγιο του Χ''Αθανασίου από μια ακολουθία που έψαλλε ο Άρχων στην Κρήτη με χειροτονία επισκόπου και που κι εσείς νομίζω ανεβάσατε.
 
Ευχαριστούμε για την ηχογράφηση. έχω την εντύπωση ότι οι αίνοι έχουν ανεβεί κάπου σε αρκετά πιο καθαρή ηχογράφηση. Ξέρει κάποιος πού;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ;38882 said:
Ευχαριστούμε για την ηχογράφηση. έχω την εντύπωση ότι οι αίνοι έχουν ανεβεί κάπου σε αρκετά πιο καθαρή ηχογράφηση. Ξέρει κάποιος πού;
Οι Αίνοι μόνο μεταδόθηκαν από την εκπομπή του εν Αθήναις Συλλόγου Μουσικοφίλων Κωνσταντινουπόλεως και ανέβηκαν στο site του συλλόγου και συγκεκριμένα εδώ. Είναι από τη Ζ' ραδιοφωνική τους εκπομπή που βγήκε στον αέρα στις 13 / 6 / 2003. Ο ήχος, όμως, δεν είναι καθαρότερος. Αντίθετα, είναι πολύ μικρό το bitrate ώστε να ακούγεται πολύ θολή και μπάσα η φωνή.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἀγαπητέ Γιάννη, επίτρεψέ μου νά σ΄ εὐχαριστήσω ὁλόθερμα (ὅπως καί τόν Δημ. Ζαγκανᾶ) πού ἀνέβασες αὐτή τήν καταπληκτική ἠχογράφηση. Ἐνθουσιάστηκα! Εἶχα ἀκούσει τό 2003 τήν ἐκπομπή τοῦ Συλλόγου Κωνσταντινουπολιτῶν μέ τόν κ. Κίσσα καί σκέφτηκα "ἄχ, νά βρίσκαμε ὁλόκληρη τήν ἠχογράφηση". Νά λοιπόν πού μετά από ἕξι χρόνια ἡ ἐπιθυμία πραγματοποιεῖται.

Τελικά, μέ το "ψαλτολόγιον" ἔχουμε πάντα εὐχάριστες εκπλήξεις! Ὁρίστε ἄλλος ἕνας λόγος γιά νά ὑπάρχει αὐτή ἡ μουσική γωνιά στό διαδίκτυο.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δυστυχώς όχι κ. Βαγγέλη. Η κασέτα συνέχιζε με τον Άρχοντα να ψάλλει χορωδιακά τη Δοξολογία σε βαρύ εναρμόνιο του Χουρμουζίου, ένα Χερουβικό σε πλ. α' και "Κύριε ελέησον" σε φρύγιο του Χ''Αθανασίου από μια ακολουθία που έψαλλε ο Άρχων στην Κρήτη με χειροτονία επισκόπου και που κι εσείς νομίζω ανεβάσατε.

Αν ειναι οντως αυτα που λες απο τον Αρχωντα στην Κρητη (Ηρακλειο), υπενθυμιζω οτι ειναι απο την χειροτονια του μακαριστου πλεον Τιτου (Συλλιγαρδακη) σε Μητροπολιτη Ρεθυμνης και Αυλοποταμου στις 17-5-1970 Κυριακη του Παραλυτου και ηχου Γου . Ειχε μαζι του , τους !!!! : Δημητριο Μαγουρη , Ανδρεα Πετροχειλο , Γιωργο Λαμπροπουλο και Νικο Γιαννου (τον γνωστο φιλο του ''Ψαλτολογιον'') .
Εψαλλαν την δοξολογια του Χουρμουζιου , το χερουβικο το ''χορωδιακο'' του Πριγγου (με τριλεπτο περιπου Σολο στο Τριαδι) και τα λειτουργικα του Χ''Αθανασιου του Γου ηχου .
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αν ειναι οντως αυτα που λες απο τον Αρχωντα στην Κρητη (Ηρακλειο), υπενθυμιζω οτι ειναι απο την χειροτονια του μακαριστου πλεον Τιτου (Συλλιγαρδακη) σε Μητροπολιτη Ρεθυμνης και Αυλοποταμου στις 17-5-1970 Κυριακη του Παραλυτου και ηχου Γου . Ειχε μαζι του , τους !!!! : Δημητριο Μαγουρη , Ανδρεα Πετροχειλο , Γιωργο Λαμπροπουλο και Νικο Γιαννου (τον γνωστο φιλο του ''Ψαλτολογιον'') .
Εψαλλαν την δοξολογια του Χουρμουζιου , το χερουβικο το ''χορωδιακο'' του Πριγγου (με τριλεπτο περιπου Σολο στο Τριαδι) και τα λειτουργικα του Χ''Αθανασιου του Γου ηχου .
Τώρα που το είπατε τα βρήκα κι εγώ. Τα είχατε ανεβάσει στο www.analogion.net. Παρέθεσα στο υπόμνημά μου τα links.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Τώρα που το είπατε τα βρήκα κι εγώ. Τα είχατε ανεβάσει στο www.analogion.net. Παρέθεσα στο υπόμνημά μου τα links.

Ευχαριστω . Ευκαιρεια να το ακουσουν οσοι δεν το εχουν δει . Αν θελεις δωσε το ακριβες λινγκ .
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστω . Ευκαιρεια να το ακουσουν οσοι δεν το εχουν δει . Αν θελεις δωσε το ακριβες λινγκ .
Τα έδωσα και τα 4 links στο υπόμνημα.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ .
Βρηκα την ιδια ιστορικη ηχογραφηση και σε μια απο τις κασετες που μου εχει στειλει ο αγαπητος Αθανασιος Μαναρας και επειδη νομιζω οτι ο ηχος ειναι καλλιτερος την ανεβαζω ξανα (τρακ 01 ως 08) .
Ανεβαζω (τρακ 09 ως 11) και αυτα που αναφερει ο αγαπητος Γιαννης στο υπ αρ
Νο3 μηνυμα του . Δεν ξερω που εψαλλησαν , παντως δεν ειναι στο Ηρακλειο .

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Προσεξτε στο τελευταιο τρακ , στα ''Κυριε Ελεησον'' (Χ''Αθανασιου) το ισοκρατημα Ζω που ηθελε ο Αρχωντας στην τελικη καταληξη που γινεται στον Πα . Σχετικη συζητηση εχει γεινει προ καιρου στο φορουμ , οπου αλλοι συμφωνουν και αλλοι διαφωνουν με το ισοκρατημα Ζω . Ευκαιρεια δοθεισης , αν θελετε το ξανασυζηταμε . Οποιος φιλος θελει ας τοποθετηθει σχετικα .
 

Attachments

  • 01=4'39''=Καταβασιες ''Θειω καλυφθεις'' Δος.mp3
    2.7 MB · Views: 253
  • 02=5'25''=Εννατη.mp3
    3.1 MB · Views: 221
  • 03=8'39''=Εξ-ριο & Αινοι.mp3
    5 MB · Views: 237
  • 04=3'33''=ΔΟΞΑ=Γλωσσαι ποτε .. Πλ.Δος.mp3
    2 MB · Views: 202
  • 05=6'59''=Δοξολογια (συντομη)Πλ.Δος.mp3
    4 MB · Views: 209
  • 06=4'46''=Απολυτικιον-Αντιφωνα.mp3
    2.7 MB · Views: 178
  • 07=7'58''=Απολυτικιον-Οσοι εις Χριστον & Δυναμις(Πριγγου)Αος.mp3
    4.6 MB · Views: 206
  • 08=1'11''=Δοξασοι Κυριε.mp3
    694.5 KB · Views: 135
  • 09=8'51''=Δοξολογια(Χουρμουζιου)βαρυς εναρμονιος.mp3
    5.1 MB · Views: 241
  • 10=9'17''=Χερουβικον Πλ.Αος.mp3
    5.3 MB · Views: 232
  • 11=1'26''=Κυριε ελεησον(Χ''Αθανασιου) φρυγιος.mp3
    847.6 KB · Views: 175
Last edited:
Top