1985-08-05 Εσπερινός Μεταμορφώσεως του Σωτήρος (Ι.Ν. Παντοκράτορος Άρτας) (video)

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανέβασα στο video.google.com το βίντεο που ψάλλει ο Άρχων στον Παντοκράτορα στην Άρτα. Η εικόνα δεν είναι και η άριστη δυνατή και η συμπίεση που έκανε το Google την χειροτερεύει ακόμη περισσότερο. Θα το ανεβάσω και σε επιμέρους rar αρχεία στο mediafire για ελαφρώς καλύτερη ποιότητα.

Άκυρο! Το έσβησαν το video απ' το google. Τουλάχιστον υπάρχει ακόμη στο mediafire. Ανοίξτε το από εδώ.
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Πολύ όμορφο το βίντεο , Ευχαριστούμε πολύ.

Ξέρουμε μήπως και ο Αριστερός χορός από ποιόν διευθύνεται ?
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητε Γιαννη
Πολλες Ευχαριστιες για το ανεβασμα του video με τον αειμνηστο Αρχωντα .
Επειδη το εχω και εγω (δεν ξερω να ανεβαζω τετοια ''ανωτερα μαθηματικα'' και εχω παρα πολλα video με διαφορους) , να δωσω καποιες σχετικες πληροφοριες .
Ιερος Ναος Παντωκρατωρος Αρτας . Εσπερινος Μεταμορφωσης Του Σωτηρος στις 5-8-1985 .
Δεξια ψαλλει ο επι τουτο προσκληθεις , αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης της Μ.Ε. Θρασυβουλος Στανιτσας . Τον πλαισιωνουν ο Παυλος Φορτωμας (στα δεξια του) που ειχε παρει μαζι του για βοηθεια και καποιοι ντοπιοι .
Αριστερα ψαλλει ο τοτε προεδρος του συλλογου ιεροψαλτων Αρτας Ευαγγελος Πλακιάς πλαισιουμενους απο ντοπιους ψαλτες και βοηθους .
Να πω ακομα οτι ο Αρχωντας δεν ηταν καλα . Ηδη τα σημαδια απο την ασθενεια του , ειναι εμφανη . Ομως σε καποια σημεια , φαινεται η ψαλτικη του δεινωτητα και η ανεπαναληπτη τεχνη του . Αιωνια του η μνημη .
Και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Θερμές εὐχαριστίες κι ἀπό μένα. Πολύ συγκινητικό. Ὄντως ἠ σοβαρότητα καί ἡ ἡγεμονικότητα τοῦ μακαριστοῦ νά εἶναι παράδειγμα πρός μίμησιν. Ἐπίσης ὁ χρόνος καί ἡ ἐπιβολή στό μάθημα καί στούς χορωδούς. Τό μάθημα νά μᾶς φοβᾶται καί ὄχι ἐμεῖς αὐτό.
Ὅλο γυρίζει πρός τά ἀριστερά του. Κάποιος κάτι χαλάει. Σέ μιά στιγμή στά εἰρηνικά, στήν δέηση ὑπέρ τοῦ Ἀρχιεπισκόπου (πού σημειωτέον ἦτο ὁ κεκοιμημένος Ἰγνάτιος, ὁ ὁποῖος δέν θά μποροῦσε νά προσέλθει λόγῳ γήρατος προφανῶς σέ Ναό τῆς πόλεως) ὁ Ἄρχοντας δυσανασχετεῖ μᾶλλον μέ τόν προβολέα τοῦ βίντεο λόγῳ ζέστης.
Ὁ διάκος «φρίκη»! Ἀνάβασε τά ἴσα στά εἰρηνικά καί ὁ ἱερεύς στήν ἐκφώνηση ἀκόμη.
Καλά τούς ἔκανε ὁ Ἄρχοντας καί ἄλλαξε τόν ἦχο τοῦ Πλούσιοι ἐπτώχευσαν.
Ὁ κ. Φορτωμᾶς ὡραῖος στό Μαρία.

Καί πάλι πολλές εὐχαριστίες γιά τέτοια ἱστορικά καί συγκινητικά ντοκουμέντα.

Αἰωνία του ἡ μνήμη!!!


 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Για να συμπληρώσουμε λίγο το παζλ των αναμνήσεων... :) Από το φωτογρ. αρχείο στην ιστοσελίδα του κ. Παύλου Φορτωμά επισυνάπτω μια αναμνηστική φωτογραφία που τραβήχτηκε στην Άρτα πριν τον Μ. Εσπερινό.
Τον αείμνηστο Άρχοντα πλαισιώνουν ο Γεώργιος Τσίτσικας (νυν Πρωτοψάλτης Ι. Ν. Παντοκράτορος), ο Παύλος Φορτωμάς, ο Μουσικολόγος Δημήτριος Ασπρίδης, και ο Χριστόδουλος Τσίτσικας, Ιεροψάλτης και πατέρας του προαναφερθέντος Γεωργίου Τσίτσικα.
 

Attachments

  • 008.jpg
    64.1 KB · Views: 391

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.

Θερμές εὐχαριστίες κι ἀπό μένα. Πολύ συγκινητικό. Ὄντως ἠ σοβαρότητα καί ἡ ἡγεμονικότητα τοῦ μακαριστοῦ νά εἶναι παράδειγμα πρός μίμησιν. Ἐπίσης ὁ χρόνος καί ἡ ἐπιβολή στό μάθημα καί στούς χορωδούς. Τό μάθημα νά μᾶς φοβᾶται καί ὄχι ἐμεῖς αὐτό.
Ὅλο γυρίζει πρός τά ἀριστερά του. Κάποιος κάτι χαλάει. Σέ μιά στιγμή στά εἰρηνικά, στήν δέηση ὑπέρ τοῦ Ἀρχιεπισκόπου (πού σημειωτέον ἦτο ὁ κεκοιμημένος Ἰγνάτιος, ὁ ὁποῖος δέν θά μποροῦσε νά προσέλθει λόγῳ γήρατος προφανῶς σέ Ναό τῆς πόλεως) ὁ Ἄρχοντας δυσανασχετεῖ μᾶλλον μέ τόν προβολέα τοῦ βίντεο λόγῳ ζέστης.
Ὁ διάκος «φρίκη»! Ἀνάβασε τά ἴσα στά εἰρηνικά καί ὁ ἱερεύς στήν ἐκφώνηση ἀκόμη.
Καλά τούς ἔκανε ὁ Ἄρχοντας καί ἄλλαξε τόν ἦχο τοῦ Πλούσιοι ἐπτώχευσαν.
Ὁ κ. Φορτωμᾶς ὡραῖος στό Μαρία.
Καί πάλι πολλές εὐχαριστίες γιά τέτοια ἱστορικά καί συγκινητικά ντοκουμέντα.
Αἰωνία του ἡ μνήμη!!!

Πατερ
Αλλο να τον βλεπεις σε video και αλλο ζωντανο . Ειχα την τυχη να ειμαι μαζι του καποιες φορες στο αναλογιο του Αγιου Μηνα , οταν ερχωταν στο Ηρακλειο . Ευθυτενης , περιπου ακινητος , με κλειστα τα ματια πολλες φορες (ιδιως στα ''βαρεια'' σολο) αλλα συχρονως ετοιμος να διορδωσει οτιδηποτε προεκυπτε απο τους οποιους βοηθους του . Δεν του ξεφευγε τιποτα .
Αριστοκρατικος τυπος , παντα αψογα ντυμενος με καλοσιδερομενα ρουχα και γραβατα , με καλογυαλισμενα παπουτσια (αν σε εβλεπε με λερωμενα παπουτσια σε προετρεπε να τα καθαρισεις κλπ) , με περιποιημενα μουστακι και καλοκτενισμενα μαλια κλπ κλπ .
Λατρης του καλου φαγητου (με αδυναμια στο καλο ψαρι) αλλα και του (με μετρο) καλου ποτου . Και βεβαια τσιγαρακι . Μιλουσε και 3-4 γλωσσες .
Σταματω γιατι ...
Την Ευχη Σας .
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το ανέβασα και σε κάπως καλύτερη ποιότητα στο mediafire. Κατεβάζετε τα 8 επιμέρους αρχεία rar σε ένα φάκελο μαζί και πατάτε αποσυμπίεση σε οποιοδήποτε από αυτά.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Γιάννη ευχαριστουμε..
Ανεπανάληπτος... Ακούστε το Θεοτόκε Παρθένε!!!
Το άλλο βίντεο το έχεις?
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Καλομελέτα κι έρχεται! Ήδη ανεβαίνει το α' μέρος (η 1η από τις 2 ώρες). Πρέπει να υπάρχει και Εσπερινός Αγ. Χαραλάμπους στην Άρτα, αλλά εγώ δεν το έχω.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Προσωπικά, δεν ευχαριστώ απλά, ευγνωμονώ.
 
Last edited by a moderator:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Αγαπητε Γιαννη
Πολλες Ευχαριστιες για το ανεβασμα του video με τον αειμνηστο Αρχωντα .
Επειδη το εχω και εγω (δεν ξερω να ανεβαζω τετοια ''ανωτερα μαθηματικα'' και εχω παρα πολλα video με διαφορους) , να δωσω καποιες σχετικες πληροφοριες .
Ιερος Ναος Παντωκρατωρος Αρτας . Εσπερινος Μεταμορφωσης Του Σωτηρος στις 5-8-1985 .
Δεξια ψαλλει ο επι τουτο προσκληθεις , αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης της Μ.Ε. Θρασυβουλος Στανιτσας . Τον πλαισιωνουν ο Παυλος Φορτωμας (στα δεξια του) που ειχε παρει μαζι του για βοηθεια και καποιοι ντοπιοι .
Αριστερα ψαλλει ο τοτε προεδρος του συλλογου ιεροψαλτων Αρτας Ευαγγελος Πλακιάς πλαισιουμενους απο ντοπιους ψαλτες και βοηθους .
Να πω ακομα οτι ο Αρχωντας δεν ηταν καλα . Ηδη τα σημαδια απο την ασθενεια του , ειναι εμφανη . Ομως σε καποια σημεια , φαινεται η ψαλτικη του δεινωτητα και η ανεπαναληπτη τεχνη του . Αιωνια του η μνημη .
Και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .


Αγαπητέ Βαγγέλη, γράφεις πως ο Άρχων τότε δεν ήταν καλά, και έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά έδώ ακριβώς είναι το εκπληκτικό: Πώς όντας σ' αυτήν την κατάσταση, πραγματοποιεί μια εκπληκτική εμφάνιση και εκτέλεση! Αυτό θα πει ΨΑΛΤΗΣ, με όλα τα γράμματα κεφαλαία.

Ο αριστερός υπέροχος. Πού χάθηκαν σήμερα αυτοί οι ψάλτες; Γιατί όλοι μας σήμερα νιαουρίζουμε;;;
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εδώ. (Κάνετε κλικ στη λέξη "εδώ" και θα βρεθείτε στο φάκελο του mediafire με τα 8 επιμέρους αρχεία, τα οποία και κατεβάζετε ένα ένα.)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
........................................................
Ο αριστερός υπέροχος. Πού χάθηκαν σήμερα αυτοί οι ψάλτες; Γιατί όλοι μας σήμερα νιαουρίζουμε;;;

Αγαπητε Γιαννη
Γιατι ΟΛΟΙ αυτοι οι παλιοι , δεν ειχαν την ''αρρωστεια'' των ωδειων , των σχολων, των πτυχειων , των διπλωματων κλπ κλπ . Για αυτους το σχολειο ηταν το αναλογιο . Εκει ανεβαιναν ορθρου βαθεως και ακουγαν , ακουγαν , ακουγαν τους πιο παλιους . Που και αυτοι τα ακουσαν απο ακομα παλαιωτερους κ.ο.κ. . Τα εχω ξαναγραψει αυτα , οπως και το οτι σημερα εχουμε παρα πολλους αριστους περι την θεωρια της Β.Μ , αλλα ψαλτες δεν εχουμε (ελαχιστες οι υποφερτες εξαιρεσεις) . Εχει χαθει , φοβαμαι ανεπιστρεπτι , το λεγωμενο ''υφος'' . Ο καθενας (σχεδον) και πρωτος εγω , λεει οτι θελει , οπως το θελει , οποτε θελει κλπ κλπ .
Θα τα ακουσω παλι απο καποιους , αλλα αυτη την γνωμη εχω .
Να εισαι καλα .
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ο καθενας (σχεδον) λεει οτι θελει , οπως το θελει , οποτε θελει κλπ κλπ .

Αυτό ξαναγράψε το με κεφαλαία γράμματα στην αρχική σελίδα του Φόρουμ να το βλέπουμε όλοι...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος

Ὁ διάκος «φρίκη»! Ἀνάβασε τά ἴσα στά εἰρηνικά καί ὁ ἱερεύς στήν ἐκφώνηση ἀκόμη.
Καλά ρε παιδιά, δεν είχαν μυαλό οι άνθρωποι κι έβαλαν έναν τόσο φάλτσο διάκο να απαντάει στο Στανίτσα;;; :eek::eek::eek: ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ πραγματικά!!! Ευχαριστούμε για το βίντεο, ιστορικό ντοκουμέντο!!!
 

KHarris

Παλαιό Μέλος
Μουσικά αποσπάσματα από το εν λόγω video
 

Attachments

  • stanitsas esperinos metamorfosis - arta 1.mp3
    19.3 MB · Views: 328
  • stanitsas esperinos metamorfosis - arta 2.mp3
    14.6 MB · Views: 209
  • stanitsas esperinos metamorfosis - arta 3.mp3
    5.6 MB · Views: 189
  • stanitsas esperinos metamorfosis - arta 4.mp3
    9.3 MB · Views: 194
  • stanitsas esperinos metamorfosis - arta 5.mp3
    16 MB · Views: 181

tb---

τσοπάνης
Ξέρει μήπως κανείς γιατί δεν φοράει καλπάκι ο Στανίτσας στα βίντεο ?

ή πάντα έτσι ήταν ( εκτός πατρειαρχικού ναού εννοώ ).:confused:
 

Thanasis

Θανάσης Δήμος
Αγαπητε Γιαννη
Πολλες Ευχαριστιες για το ανεβασμα του video με τον αειμνηστο Αρχωντα .
Επειδη το εχω και εγω (δεν ξερω να ανεβαζω τετοια ''ανωτερα μαθηματικα'' και εχω παρα πολλα video με διαφορους) , να δωσω καποιες σχετικες πληροφοριες .
Ιερος Ναος Παντωκρατωρος Αρτας . Εσπερινος Μεταμορφωσης Του Σωτηρος στις 5-8-1985 .
Δεξια ψαλλει ο επι τουτο προσκληθεις , αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης της Μ.Ε. Θρασυβουλος Στανιτσας . Τον πλαισιωνουν ο Παυλος Φορτωμας (στα δεξια του) που ειχε παρει μαζι του για βοηθεια και καποιοι ντοπιοι .
Αριστερα ψαλλει ο τοτε προεδρος του συλλογου ιεροψαλτων Αρτας Ευαγγελος Πλακιάς πλαισιουμενους απο ντοπιους ψαλτες και βοηθους .
Να πω ακομα οτι ο Αρχωντας δεν ηταν καλα . Ηδη τα σημαδια απο την ασθενεια του , ειναι εμφανη . Ομως σε καποια σημεια , φαινεται η ψαλτικη του δεινωτητα και η ανεπαναληπτη τεχνη του . Αιωνια του η μνημη .
Και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
Επιτρέψτε μου μια διόρθωση.Δεν ψάλλει ο Ευάγγελος Πλακιάς αριστερά αλλά ο εκλιπών Δημήτριος Βίτσιος,πρωτοψάλτης τότε του Ι.Ν.Παντοκράτορος.
Συγχαρητήρια για τις ωραίες εκπομπές με τα πολύτιμα αρχεία ηχογραφήσεων στο Ρ.Σ. της Ι.Α.Κ.
 

Thanasis

Θανάσης Δήμος
Πολύ όμορφο το βίντεο , Ευχαριστούμε πολύ.

Ξέρουμε μήπως και ο Αριστερός χορός από ποιόν διευθύνεται ?

Ψάλλει ο εκλιπών Δημήτριος Βίτσιος,πρωτοψάλτης τότε του Ι.Ν.Παντοκράτορος.
 
Last edited:
Top