Χειρόγραφα μελών Νηλέως Καμαράδου

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Η Ιστοσελίδα (ξανα)λειτουργεί κανονικά, μπορείτε να μπείτε και να τα κατεβάσετε (καλού-κακού) όλα... :D
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Η Ιστοσελίδα (ξανα)λειτουργεί κανονικά, μπορείτε να μπείτε και να τα κατεβάσετε (καλού-κακού) όλα... :D
Εὐχαριστοῦμε γιά τήν ἐνημέρωση !!!
Σέ τί μέτρα προέβης ;;;
Πάντως κι ἐγώ τό πρωί τό ἔψαχνα καί εἶχα στενοχωρηθεῖ γιά τό τί ἆραγε συνέβη. Ὑπῆρχε καί αὐτό τό μήνυμα, πού μέ πολύ ἐνθουσιασμό τό εἶχε στείλει ὁ Δημήτρης.
Τέλος καλό (;) ὅλα καλά !


 

George

Ιεροψάλτης
Το θέμα είναι ότι με τον τρόπο που τα έχουν εκεί χρειαζόμαστε πολύ χρόνο για να τα κατεβάσουμε όλα, ας αλλάξουν το σύστημά τους και να τα ανεβάζουν σε pdf μορφή.
Ήδη τους έστειλα ένα e-mail για το θέμα αυτό.
Καμία απάντηση έως τώρα, ελπίζω να γίνει κάτι.

Edit: Ούτε ο Download manager μπορεί να τα δει και να τα κατεβάσει όλα :(
Edit2 : Έβαλα ένα πρόγραμμα και κατεβάζω στον υπολογιστή μου όλο το site, ελπίζω να μην γεμίσει ο σκληρός μου, βέβαια θα πάρει μαζί του ολη την database, θα διαγράψω αυτά που δεν χρειάζομαι. Ελπίζω να τελειώσει σύντομα.
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Πολύ αυστηρά... :D:D

Έλα, πες κάτι!!!

Όντως επικοινώνησες και επενέβης; :eek:

Όχι τίποτε άλλο, αν όντως είσαι τόσο αποτελεσματικός, να σε χρησιμοποιήσω σε 2 -3 ακόμα υποθέσεις... Με το αζημίωτο βέβαια :D:D:D
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Μήπως να συντονιστούμε κάπως για να τα κατεβάσουμε όλα (από λίγη δουλειά έκαστος) κι έπειτα να τ' ανεβάσουμε σ' ένα free hosting server (mediafire-rapidshare κτλ) για να είναι εύκολο το κατέβασμά τους;

Ίσως να γίνει και καινούργιο θέμα; Μπορεί να το συντονίσει κάποιος; Εγώ είμαι πρόθυμος να βοηθήσω στο κατέβασμα, δεν μπορώ (λόγω υποχρεώσεων) να το συντονίσω όμως τώρα.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Γιατί τόσος πανικός;
Αφού τα προσφέρουν απλόχερα οι ανθρώποι και μπράβο τους εν αντιθέσει με άλλους που κρύβουν την κλείδα της γνώσεως και το παίζουν και φιλοβυζαντινοί.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Γιατί τόσος πανικός;
Αφού τα προσφέρουν απλόχερα οι ανθρώποι και μπράβο τους εν αντιθέσει με άλλους που κρύβουν την κλείδα της γνώσεως και το παίζουν και φιλοβυζαντινοί.

Φυλαγε τα ρουχα σου να χεις τα μισα,
και
Οπου ακους πολλα κερασια, καποιο λακο εχει η φαβα!
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Όχι τίποτε άλλο, αν όντως είσαι τόσο αποτελεσματικός, να σε χρησιμοποιήσω σε 2 -3 ακόμα υποθέσεις... Με το αζημίωτο βέβαια :D:D:D

Ποοοοοοοοοοόσα δίνεις; :D:D

Δεν επικοινώνησα, απλά ήρθε ωραία η σύμπτωση...
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Πάλι έκλεισε.
Πρόλαβα όμως και κατέβασα το δοξαστικό των αίνων Κ. τελώνου και φαρισαίου.
Το καθαρόγραψα (κουτσά στραβά) για να το ψάλλουμε.

Πάνω στην αντιγραφή διαπίστωσα ότι ο άνθρωπος δεν παίζεται.
Σε κάθε λέξη χρησιμοποιεί ένα σύνολο χρωματικών , καλλωπιστικών και χρονικών συμβόλων που αποδίδει το νόημα και τα συναισθήματα κατά τρόπον που δεν έχω δει σε άλλον.
Όλοι τον μιμήθηκαν αλλά κανείς δεν έγραψε ισάξια. (Γενικά )
Το κομμάτι γράφτηκε το 1901.
Ο Ναυπλιώτης ανέλαβε Αρχων το 1911.
Ο Πρίγγος μεταγενέστερος βλέπουμε να παρουσιάζει θέσεις και είδος γραφής Καμαράδου . Όταν ανοίξει ο σερβερ ρίχτε μια ματιά στην Μ. Εβδομάδα του Καμαράδου. Είναι νομίζω κοντύτερα προς τον Καμαράδο ο Πρίγγος και μακρύτερα προς τον Ραιδεστηνό.
Αλλά και αν δούμε κομμάτια του Ναυπλιώτη (συγκαταβαίνων κλπ) βλέπουμε ότι τα είχε γράψει περίπου τα ίδια ο Καμαράδος.
Ο Καμαράδος σαν αρχηγός σχολής είναι κάπου αδύνατο να αντέγραφε Ιάκωβο 20 χρόνια μικρότερό του.
Ισως να αντέγραφε ο Καμαράδος και ο Ιάκωβος κάποιον παλαιότερο.
Ποιός όμως ήταν αυτός;
Υπάρχουν βιβλία (γραμμές);
Αν γνωρίζετε ενημερώστε μας.

Κατεβάστε
http://psaltiri.org/index.php?optio...466&Itemid=99999999&mosmsg=+All+Changes+Saved
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αυτό το έχουμε αφήσει...

Τι θα γίνει θα οργανωθούμε να τα κατεβάσουμε;
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Θέλω να κατεβάσω στο σκληρό μου δίσκο όσο αρχείο χειρογράφων του Καμαράδου έχει βγάλει η βιβλιοθήκη, για να μπορώ να το μελετήσω (καλή η internetική μορφή, αλλά για μελέτη δεν βολεύει). Όμως είναι μεγάλος ο όγκος και δεν έχω βρει κάποιον αυτόματο τρόπο να κατεβαίνουν όλα μαζί. Μόνος μου θα κάνω πολύ καιρό να το κατεβάσω, και δεν υπάρχει ο πολύς καιρός...

Θέλω λοιπόν να παρακαλέσω-προσκαλέσω όσους ενδιαφέρονται να βοηθήσουν να τα κατεβάσουμε με τμηματική δουλειά, και μετά να το ανεβάσουμε (ίσως και σε pfd-ή απλά ομαδοποιημένα) σε κάποιον free hosting server για να το κατεβάσει και όποιος άλλος ενδιαφέρεται.

Ας οργανωθούμε λοιπόν. Όσοι πιστοί...

Ευχαριστώ.

Υ.Γ.1
Αν κάποιος το έχει κάνει ήδη και μπορεί να μοιραστεί τον κόπο του, ακόμα καλύτερα!

Υ.Γ.2
Εκτός από δημόσια, δεχόμαστε και προσωπικά μηνύματα...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Θέλω να κατεβάσω στο σκληρό μου δίσκο όσο αρχείο χειρογράφων του Καμαράδου έχει βγάλει η βιβλιοθήκη, για να μπορώ να το μελετήσω (καλή η internetική μορφή, αλλά για μελέτη δεν βολεύει). Όμως είναι μεγάλος ο όγκος και δεν έχω βρει κάποιον αυτόματο τρόπο να κατεβαίνουν όλα μαζί. Μόνος μου θα κάνω πολύ καιρό να το κατεβάσω, και δεν υπάρχει ο πολύς καιρός...

Θέλω λοιπόν να παρακαλέσω-προσκαλέσω όσους ενδιαφέρονται να βοηθήσουν να τα κατεβάσουμε με τμηματική δουλειά, και μετά να το ανεβάσουμε (ίσως και σε pfd-ή απλά ομαδοποιημένα) σε κάποιον free hosting server για να το κατεβάσει και όποιος άλλος ενδιαφέρεται.

Ας οργανωθούμε λοιπόν. Όσοι πιστοί...

Ευχαριστώ.

Υ.Γ.1
Αν κάποιος το έχει κάνει ήδη και μπορεί να μοιραστεί τον κόπο του, ακόμα καλύτερα!

Υ.Γ.2
Εκτός από δημόσια, δεχόμαστε και προσωπικά μηνύματα...
Μέσα! Έλεγα να μην κατεβάσω τις λευκές σελίδες και τις τελευταίες σελίδες που πολλές φορές είναι τα περιεχόμενα να τις βάζω στην αρχή. Είναι καλά ετσι, ή τα θέλετε όπως είναι; Και πείτε μου τι να αναλάβω, ώστε να μην κάνουμε τσάμπα πολλαπλή δουλειά.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
OK Γιάννη. Από Δευτέρα μόνο, γιατί αυτή την εβδομάδα δεν προλαβαίνω, έχω κάτι τρεχάματα. Αν κάποιος ακόμα ενδιαφέρεται να βοηθήσει, μέχρι την Δευτέρα ας στείλει ένα μήνυμα να τον υπολογίσουμε κι αυτόν στον καταμερισμό της εργασίας.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αν κάποιος ακόμα ενδιαφέρεται να βοηθήσει, μέχρι την Δευτέρα ας στείλει ένα μήνυμα να τον υπολογίσουμε κι αυτόν στον καταμερισμό της εργασίας.

Αν δεν με έχεις ήδη υπολογίσει Βασίλη (καθώς ήδη ανέβασα το Duplex) υπολόγισε και μένα από Δευτέρα.

:(Έχω ως τότε να τελειώσω 3 δουλειές για το φόρουμ :eek:

ΧΣ
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αν έχεις όρεξη, βέβαια να σε υπολογίσω. Από Δευτέρα θα ανοίξω ένα καινούργιο thread, με θέμα τον καταμερισμό εργασίας για όσους συμμετάσχουν στο κατέβασμα της βιβλιοθήκης.
 
Top