Αγγελίδης Κωνσταντίνος

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Επειδή τον κ. Αγγελίδη τον γνωρίζω πάρα πολύ καλά και δεν θέλω να προλογίσω εγώ θέμα ας το κάνει κάποιος άλλος. Απλά μου φαίνεται περίεργο να μην υπάρχει ακόμη θέμα σε αυτό το site. Έχει προσφέρει στη Βυζαντινή Μουσική όσο λίγοι άλλοι. Για αρχή ανεβάζω το "Ότι Σωτήρα" σε ήχο βαρύ μαλακό διατονικό από το οκτάηχο μάθημα "Θεοτόκε Παρθένε" του Π. Μπερεκέτη. Από την αγρυπνία των Αρχαγγέλων στον Ορωπό το 1998.
 

Attachments

  • Ότι Σωτήρα Έτεκες.wma
    4.5 MB · Views: 709

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
από την ίδια αγρυπνία οι υπόλοιποι στίχοι του οκτάηχου "Θεοτόκε Παρθένε" όπου ψάλλει ο κ. Αγγελίδης.
 

Attachments

  • 01-Θεοτόκε παρθένε.wma
    4.4 MB · Views: 411
  • 03-Μαρία.wma
    3.9 MB · Views: 239
  • 09-Των ψυχών.wma
    994 KB · Views: 199

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
από την ίδια αγρυπνία οι υπόλοιποι στίχοι του οκτάηχου "Θεοτόκε Παρθένε" όπου ψάλλει ο κ. Αγγελίδης.

Αγαπητε Λαμπρο
Πολλες Ευχαριστιες για τα προσφερωμενα . Το τρακ 05 (λογικα το ''και ευλογημενος'') δεν το ειπε ο κ. Αγγελιδης ή το ξεχασες ; Ευχαριστω .
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Αγαπητε Λαμπρο
Πολλες Ευχαριστιες για τα προσφερωμενα . Το τρακ 05 (λογικα το ''και ευλογημενος'') δεν το ειπε ο κ. Αγγελιδης ή το ξεχασες ; Ευχαριστω .

Όχι δεν το είπε. Το είπε κάποιος πατέρας από τη μονή που δεν ξέρω το όνομα του.
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Ωχ βρε Χριστίνα είμαι που ειμαι αργοστροφος με τανεβάζεις και σε wav... με τσακισεςςςςςςςςς.:D:D:D

Ευχαριστουμε παντως
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πραγματικά είναι κουραστικό να κατεβάζεις 30ΜΒ για ένα κομμάτι. Αν μπορείτε μετατρέπετε τα αρχεία σε mp3 για να γίνονται μικρά πρίν τα ανεβάσετε. Ευχαριστώ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Χριστίνα, δοκίμασε αυτό, αν θέλεις, για μετατροπή αρχείων ήχου από τη μια μορφή στην άλλη.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀνεβάζω σέ mp3 αὐτό πού ἀπέσυρε ἡ Χριστίνα καί εἶχε θέμα τό Μ. Προκείμενον Μή ἀποστρέψης.

 

Attachments

  • 2007-2-18.mp3
    10.5 MB · Views: 341
Last edited:
Ανεβάζω δύο ύμνους από το cd <<Υμνοι της Υπεραγίας Θεοτόκου της Τριχερούσης>> που είναι χοράρχης
 

Attachments

  • ΥΜΝΟΙ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΤΡΙΧΕΡΟΥΣΗΣ - 4.ΣΗΜΕΡΟΝ Η ΤΟΥ ΑΔΥΤΟΥΦΩΤΟΣ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ.mp3
    13.2 MB · Views: 4,648
  • ΥΜΝΟΙ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΤΡΙΧΕΡΟΥΣΗΣ - 12.Η ΧΙΛΑΝΔΑΡΙΟΥ ΧΑΙΡΕΙ ΜΟΝΗ.mp3
    1 MB · Views: 111

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Πιθανολογώ ότι είναι ο Χορός των Βατοπαιδινών, όταν παλαιότερα είχε την επιμέλεια της διδασκαλίας και της διεύθυνσης ο Κώστας.
Είναι έτσι;
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Ας ανεβάσει κάποιος μαθητής του (αν επιτρέπεται) κάτι απ' την χορωδία του "τρόπος".
 

costis

Κωνσταντίνος Τρύφωνος
Πιθανολογώ ότι είναι ο Χορός των Βατοπαιδινών, όταν παλαιότερα είχε την επιμέλεια της διδασκαλίας και της διεύθυνσης ο Κώστας.
Είναι έτσι;

Δεν είναι ο Χορός των Βατοπαιδινων. Πρόκειται για μαθητές και συνεργάτες του κ. Αγγελίδη, οι περισσότεροι εκ των οποίων σήμερα απαρτίζουν το Βυζαντινό χορό "Τρόπος".

Η έκδοση είναι της Ι. Μονής Χιλανδαρίου και έγινε για να ενισχυθεί οικονομικά η Μονή μετά από την πυρκαγιά που κατέστρεψε μεγάλο μέρος της Μονής το 2004.

Σχετικά με τη φωτιά εδώ
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Είναι η πρώτη ηχογράφηση δίσκου που κάναμε με τον Κώστα. Ακόμα δεν είχε δημιουργηθεί επίσημα ο "Τρόπος". Πολλά από τα μέλη αυτής της ηχογράφησης αποτέλεσαν αργότερα τα μέλη του βυζαντινού χορού "Τρόπος". Υπεύθυνος για τα μέλη που έχουν ψαλλεί στην συγκεκριμμένη ηχογράφηση είναι ο αγαπητός φίλος Igor Ερζεγοβίνιος, μαθητής του Αγγελίδη και μουσικοδιδάσκαλος της Μονής Χιλανδαρίου, άριστος ερμηνευτής του αγιορείτικου ύφους και εξηγητής της παλαιάς παρασημαντικής
 
Αφιέρωμα στον κ. Αγγελίδη από την εκπομπή Ανατολικοί Δρόμοι 22-06-2009.
 

Attachments

  • ΑΔ Κ Αγγελίδης 20062009.mp3
    15.5 MB · Views: 207

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Η χορωδία του κυρίου Αγγελίδη είναι πάρα πολύ καλή.

Η δουλειά που έχει κάνει στο Βατοπαίδι πλησιάζει την τελειότητα νομίζω. Τα έχω όλα τα CD του Βατοπαιδίου και μου αρέσουν πολύ.

Από τις χορωδίες που έχω ακούσει μου αρέσει πιο πολύ. Το ίδιο και με το Χιλανδάρι.

Όμως σε αυτά τα ηχητικά που άκουσα εδώ, και ψέλνει μόνος του, έτσι δεν μου πολύ άρεσε. Καλά και χρυσά τα λέει βέβαια, απλά περίμενα το ύφος του να είναι πιο βυζαντινό, πιο πλούσιο, πιο γεμάτο, πιο αγιορείτικο.
Ίσως να έτυχε στις ηχογραφήσεις αυτές και να ήταν κουρασμένος.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Πριν από μία εβδομάδα, η χορωδία του κ. Αγγελίδη έψαλε σε αγρυπνία στην Παναγία στη Φανερωμένη στην Ύδρα νομίζω; Τώρα που γράφω μου διαφεύγει.
Η αλήθεια είναι πως περίμενα κάποιο μέλος να γράψει κάτι σχετικό. Μιλάμε για ψαλτική σπάνια! Και όμως δεν έγινε καμία αναφορά εδώ στο φόρουμ :( :confused: :(

Δηλαδή όμορφα, αργά κομμάτια και χορωδιακά χωρίς αυτές τις φωνές όπως ακούμε στα πανηγύρια δυστυχώς. Είπαν αργό δοξαστικό! Θεαρχίω νεύματι πάρα μα πάρα πολύ ώρα. Μου αρέσει η όρεξη που έχουν για να υμνούν το μοναδικό αληθινό Θεό μας. Αυτή η ψαλτική σου φέρνει μια κατάνυξη....
Εγώ μπόρεσα να ηχογραφήσω από το ραδιόφωνο της πειραϊκής εκκλησίας ένα απόσπασμα μικρό. Δυστυχώς δεν είχε καλή λήψη . Είναι το Θεοτόκε Παρθένε αργοσύντομο; Γύρω στα 9 λεπτά.
Το έχω ανεβάσει εδώ.... http://www.4shared.com/file/128637721/fe0418ac/XorodiaTroposApodosiPanagias_-_TheotokeParthene.html
Ο Θεός να τους έχει καλά και τους ευχαριστούμε πολύ
 

D_NENTAS

ΝΕΝΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Πριν από μία εβδομάδα, η χορωδία του κ. Αγγελίδη έψαλε σε αγρυπνία στην Παναγία στη Φανερωμένη στην Ύδρα νομίζω; Τώρα που γράφω μου διαφεύγει.
Η αλήθεια είναι πως περίμενα κάποιο μέλος να γράψει κάτι σχετικό. Μιλάμε για ψαλτική σπάνια! Και όμως δεν έγινε καμία αναφορά εδώ στο φόρουμ :( :confused: :(

Δηλαδή όμορφα, αργά κομμάτια και χορωδιακά χωρίς αυτές τις φωνές όπως ακούμε στα πανηγύρια δυστυχώς. Είπαν αργό δοξαστικό! Θεαρχίω νεύματι πάρα μα πάρα πολύ ώρα. Μου αρέσει η όρεξη που έχουν για να υμνούν το μοναδικό αληθινό Θεό μας. Αυτή η ψαλτική σου φέρνει μια κατάνυξη....
Εγώ μπόρεσα να ηχογραφήσω από το ραδιόφωνο της πειραϊκής εκκλησίας ένα απόσπασμα μικρό. Δυστυχώς δεν είχε καλή λήψη . Είναι το Θεοτόκε Παρθένε αργοσύντομο; Γύρω στα 9 λεπτά.
Το έχω ανεβάσει εδώ.... http://www.4shared.com/file/128637721/fe0418ac/XorodiaTroposApodosiPanagias_-_TheotokeParthene.html
Ο Θεός να τους έχει καλά και τους ευχαριστούμε πολύ

Είμασταν με τον κ.Αγγελίδη στην Ύδρα λόγω της απόδοσης της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, κατά την οποία εορτάζει το νησί.
Σας ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια και σχετικά με την μη ενημέρωση επιφυλάσσομαι να γράψω κάτι στο μέλον.
Η αγρυπνία ήταν και για μας πολύ ωραία και αν την ευχαρηστηθήκατε κι εσείς (έστω και ραδιοφωνικά) τότε η ικανοποιήση για μας είναι διπλή.
Σχετικά με την αναμετάδωση (αν και δεν την έχω ακούσει) πρέπει να πω ότι οι συνθήκες ήταν λίγο δύσκολες για μας γιατί τα αναλόγια είχαν περίεργη διαταξη και νομίζω πως δεν πρέπει να έγινε καλή λήψη.
 
Top