Μουσική Κυψέλη Στεφάνου - Διορθωμένη έκδοσις Ι.Μ.Γρηγορίου

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ο Βουδούρης κάπου αναφέρει οτι η Κυψέλη χρησιμοποιούνταν αλλά όχι αποκλειστικά στο Πατριαρχείο. Δεν έχω την αναφορά εύκαιρη τώρα (ίσως στο άρθρο της Ορθοδοξίας;), έχει αναφερθεί και στο Ψαλτολόγιον παλαιότερα αν θυμάμαι καλά.

Χωρίς να μπορώ να είμαι 100% σίγουρος (και αν, κι εγώ επίσης προτιμώ το Δοξαστάριον του Πέτρου και τη "Φόρμιγγα" του Πρίγγου), το γεγονός πως ο Δ. Βαφειάδης, δίδασκε στον πατέρα μου τη δεκαετία του '30 από την Μουσική Κυψέλη, με κάνει να πιστεύω (λόγω και της παλαιότητας του βιβλίου που ο πατέρας μου αγόρασε από τον Βαφειάδη), πως αυτό εδιδάσκετο και στην Πατριαρχική Σχολή στα 1898-1902, οπότε και απεφοίτησε από αυτήν ο Βαφειάδης. Άρα πρέπει να έχει βάση αυτό που γράφει ο Βουδούρης.
Ευχαριστώ
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ο πρωτοψάλτης κ. Αθανάσιος Παϊβανάς με ενημέρωσε οτι η Ιερά Μονή Γρηγορίου (Αγιον Όρος) ολοκλήρωσε τήν έκδοση του 3τομου έργου της Μουσικής Κυψέλης του Στεφάνου Λαμπαδαρίου. Με την έγκριση και άδεια του καθηγουμένου π. Γεωργίου Καψάνη μου έστειλε και τις πιό κάτω επισυνάψεις τις οποίες προσθέτω εδώ για ενημέρωσή σας. Οι ευχαριστίες ανήκουν στον κ. Παϊβανά και στην Ιερά Μονή.

[FONT=&quot]Σ[/FONT][FONT=&quot]ᾶς πληροφοροῦμε ὃτι ἡ Ἱερά Μονή Γρηγορίου (Ἃγιον Ὂρος) ὁλοκλήρωσε τήν ἒκδοση τῆς Μουσικῆς Κυψέλης τοῦ Στεφάνου Λαμπαδαρίου (1883).[/FONT]

[FONT=&quot]Τό ἒργο ἀπαρτίζεται ἀπό τούς ἑξῆς τρεῖς τόμους: [/FONT]
[FONT=&quot]Α΄ τόμος μῆνες Σεπτέμβριος – Δεκέμβριος
Β΄ τόμος μήνες Ἰανουάριος – Αὒγουστος τόμος
Γ΄ τόμος Τριώδιον, Πεντηκοστάριον [/FONT]

[FONT=&quot]Μέ τό ἒργο αὐτό παρέχεται ἡ δυνατότητα στό κοινό που ἀσχολεῖται μέ τήν Ψαλτική Τέχνη νά ἐντρυφήσει στά μουσικά κείμενα τῶν Ἀκολουθιῶν τῶν Δεσποτικῶν, Θεομητορικῶν ἐορτῶν καθώς καί τῶν ἑορτῶν τῶν Ἁγίων, σύμφωνα μέ τήν προφοράν καί τό ὓφος τῆς Μεγάλης τοῦ Χριστοῦ Ἐκκλησίας. [/FONT]

[FONT=&quot]Συνημμένα γιά τήν πληρέστερη ἐνημέρωσή σας, ἐπισυνάπτουμε 2 ἀρχεῖα. [/FONT]
[FONT=&quot]
Τό πρῶτο ἀρχεῖο περιέχει τήν εἰσαγωγή τοῦ Α΄ τόμου καί[/FONT][FONT=&quot] τό δεύτερο ἐνδεικτικά κάποια δοξαστικά ἀπό τήν ἑορτή τοῦ Ἑσπερινοῦ τῶν Χριστουγέννων (σέ μορφή [/FONT][FONT=&quot]PDF[/FONT][FONT=&quot])[/FONT]

[FONT=&quot]Διάθεση ἒργου[/FONT][FONT=&quot]: Ἱερά Μονή Γρηγορίου Ἃγιον Ὂρος Τ.Κ. 63087 τηλ.:[/FONT][FONT=&quot] 23770-23670[/FONT]
 

Attachments

  • eisagogi.pdf
    305.5 KB · Views: 84
  • from_esperino_chrismas.pdf
    82.9 KB · Views: 109

frephraim

Παλαιό Μέλος
Παρατήρησα ὅτι ὑπάρχουν μερικὲς μικρὲς ἄλλες στὸ μέλος στὴν διορθωμένη ἔκδοσι τῆς Μουσικῆς Κυψέλης.
Π.χ. στὸ ἀπολυτίκιον τῶν Προπατόρων ποὺ ψάλαμε προχθὲς «Ἐν πίστει τοὺς Προπάτορας» σὲ ἦχο βʹ, τὸ πρωτότυπο κείμενο (σελ. 157) ἔχει τὴν συνηθισμένη κατάληξι γιὰ αὐτὸν τὸν ἦχο:
ψυ-Βου
χαςΒου, Γα, Δι, Κε,
η-Δι
μωνΔι

Ἀλλὰ στὴν διορθωμένη ἔκδοσι (σελ. 262), ὑπάρχει διαφορετικὴ κατάληξις:
ψυ-Βου
χαςΒου, Γα, Δι (μὲ γοργὸν στὸ Γα)
η-Γα
μωνΔι

Μήπως μπορεῖ κάποιος νὰ μοῦ ἐξηγήσῃ γιὰ ποιὸ λόγο τὸ μέλος τοῦ πρωτότυπου κειμένου «διορθώθηκε» ἔτσι;

Εὐχαριστῶ
+ π. Ἐφραίμ
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Ήθελα να συμβουλευθώ τους κατόχους της τρίτομης αυτής σειράς.

Θέλω να δωρήσω σε φίλο τη Μουσική Κυψέλη του Στεφάνου Λαμπαδαρίου.
Να επιλέξω τη Νέα Έκδοση της Ι.Μ. Γρηγορίου ή την παλαιά από τις εκδόσεις Πολυχρονάκη με την παλαιά Βυζαντινή Γραμματοσειρά? :wink:

Μήπως τυχόν υπάρχουν ''αλλοιώσεις'' στα μουσικά κείμενα της Νέας Έκδοσης?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...!!!:)
 

frephraim

Παλαιό Μέλος
Μήπως τυχόν υπάρχουν ''αλλοιώσεις'' στα μουσικά κείμενα της Νέας Έκδοσης?

Ἂν καὶ πάρχουν μερικὲς μικρὲς ἀλλοιώσεις (ἀνέφερα ἕνα παράδειγμα ἐδῶ), ὑπάρχουν τόσα λάθη στὴν παλιὰ ἔκδοσι ποὺ νομίζω ὅτι ἀξίζει νὰ πάρετε τὴν διορθωμένη ἔκδοσι τῆς Ἱ.Μ. Γρηγορίου.
 
Last edited:

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
ὑπάρχουν τόσα λάθη στὴν παλιὰ ἔκδοσι ποὺ νομίζω ὅτι ἀξίζει νὰ πάρετε τὴν διορθωμένη ἔκδοσι τῆς Ἱ.Μ. Γρηγορίου.

Tα λάθη αυτά τα οποία υπάρχουν, έχουν διορθωθεί στη νέα έκδοση?:wink:
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Να επιλέξω τη Νέα Έκδοση της Ι.Μ. Γρηγορίου ή την παλαιά από τις εκδόσεις Πολυχρονάκη με την παλαιά Βυζαντινή Γραμματοσειρά? :wink:

Εννοείται την πρώτη με κλειστά τα μάτια. Η άλλη μας έχει στραβώσει με την ''ακαλιασθησία'' της γραφής της.:mad:
 
Top