Παναγιωτίδης Αθανάσιος - Ηχογραφήσεις

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Ανεβάζω κάποιες ηχογραφήσεις του αειμνήστου Αθ.Παναγιωτιδη.
Eπειδή είμαι νέο μέλος ...δεν ξέρω..... πιθανόν να έχουν ανέβει και στο παρελθόν...
Ενημερώστε με σχετικώς
 

Attachments

  • Π.ΠΝΟΗ ΄Κ ΑΝΑΣΤΑΣ.Πλ Δ΄.mp3
    4 MB · Views: 444
  • ΕΙΣ ΤΟ ΜΝΗΜΑ.mp3
    2.5 MB · Views: 343
  • ΟΛΗΝ ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΑΝΤΕΣ....mp3
    1.1 MB · Views: 264

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Παράλληλα με το ανέβασμα άρχείων...θέλω να αναφέρω κάποιο περιστατικό που είχε συμβεί σε πανύγηρη ναού...
(...και μένα μου το έχουν διηγηθεί...και δεν γνωρίζω τα γεγονότα με ακρίβεια...όποιος γνωρίζει κάτι μπορεί να επέμβει.....)
Ως δεξιος είχε καλεστεί κάποιος υψίφωνος πρωτοψάλτης..(..μάλλον ο Μ.Χατζημάρκος..)..και ως λαμπαδάριος
ο Αθαν.Παναγιωτίδης.
Αφού ξεκίνησαν από τον ΄΄δεξιό΄΄τα ανοιξαντάρια με μια βάση!!!!..στο ΄΄Θεό΄΄...!!! ο Παναγιωτίδης φωνάζει το νεοκόρο
και του λέει:
-ΠΑΝΓ....΄΄Παιδί....που ειν΄η τουαλέτα;;΄΄
-ΝΕΟΚ...΄΄από κει....μα άρχοντα...θα ψάλλεις εσύ τώρα...΄΄
-ΠΑΝΓ...΄΄εκεί που ΄΄τ΄απιασε ας τα πει μόνος του....΄΄
..και αποχώρησε από τον ναό.
 

Attachments

  • Θ.ΕΩΘ..ΩΣ ΕΠ ΕΣΧΑΤΩΝ.mp3
    5.1 MB · Views: 521
  • ΠΑΝΤΩΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ.mp3
    3.6 MB · Views: 270
  • ΧΕΡΟΥΒΙΚΟΝ ΗΧ.Β΄.mp3
    4.1 MB · Views: 381

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Παράλληλα με το ανέβασμα άρχείων...θέλω να αναφέρω κάποιο περιστατικό που είχε συμβεί σε πανύγηρη ναού...
(...και μένα μου το έχουν διηγηθεί...και δεν γνωρίζω τα γεγονότα με ακρίβεια...όποιος γνωρίζει κάτι μπορεί να επέμβει.....)
Ως δεξιος είχε καλεστεί κάποιος υψίφωνος πρωτοψάλτης..(..μάλλον ο Μ.Χατζημάρκος..)..και ως λαμπαδάριος
ο Αθαν.Παναγιωτίδης.
Αφού ξεκίνησαν από τον ΄΄δεξιό΄΄τα ανοιξαντάρια με μια βάση!!!!..στο ΄΄Θεό΄΄...!!! ο Παναγιωτίδης φωνάζει το νεοκόρο
και του λέει:
-ΠΑΝΓ....΄΄Παιδί....που ειν΄η τουαλέτα;;΄΄
-ΝΕΟΚ...΄΄από κει....μα άρχοντα...θα ψάλλεις εσύ τώρα...΄΄
-ΠΑΝΓ...΄΄εκεί που ΄΄τ΄απιασε ας τα πει μόνος του....΄΄
..και αποχώρησε από τον ναό.

Πες μας και "το μετἀ" ντε!
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Ούτε εγώ ασφαλώς το γνωρίζω, έχει ενδιαφέρον όμως.

Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει ετσι που το έγραψα...(ισως φταίω και γω..)..η κατάληξη ήταν να φύγει από το πανυγήρι...και δεν ξέρω αν υπάρχει συνέχεια στο συμβάν..
 
Με αφορμή την ιστορία του αγαπητού φίλου Παναγιώτη θέλω να αναφέρω κι εγώ ένα περιστατικό που μου έχουν διηγηθεί παλαιότεροι από μένα και ισχύει και εδώ ότι όποιος έχει να συμπληρώσει κάτι είναι καλοδεχούμενο.
Καλέσαν τον Παναγιωτίδη κάποτε σε έναν ναό να ψάλλει στην πανήγυρη. Όταν πάει ο Παναγιωτίδης στον ναό πάει να ανέβει στο αναλόγιο και του λέει ο επίτροπος να ανέβει στο αριστερό. Όταν ρωτάει ο Παναγιωτίδης για ποιο λόγο, του λέει ο επίτροπος: "Έχουμε καλέσει και τον Πρίγγο και θα ανέβει αυτός στο δεξιό". Και ο Παναγιωτίδης:"Ρε δώστε μου και μένα αυτά που θα δώσετε στον Πρίγγο και ανεβαίνω και στο παράθυρο να ψάλλω!":)
 
Χωρίς παρεξήγηση κύριε Λάμπρου αλλά προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτό το μηχάνημα που λέγεται "ισοκράτης" μειώνει την αξία του κομματιού.
Φιλικά
Νικόλαος Μάννης
 
Πάντων προστατεύεις αγαθή
Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • παναγιωτιδ.wma
    4 MB · Views: 158

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ενα περιστατικό με τον Αθ. Παναγιωτίδη,που θυμαμαι από διήγηση του δασκαλου μου,ειναι το εξης:Λεγεται,οτι ειχε καλεστει σε καποιο πανηγυρι να ψαλλει,στο οποιο μαλιστα θα χοροστατούσε κ' ο οικειος μητροπολίτης.Κ' οπωσδηποτε, η συγκεκριμενη μερα,απαιτουσε ''καλο ντυσιμο''.Ηρθε λοιπον ο αρχοντας,πολυ απλα ντυμένος...μπαινει στο Ιερο Βημα...μολις τον βλεπουν οι ιερεις,λεει, του την ψιλοειπαν κ' τον προετρεψαν να φορεσει γραβατα,λογω φυσικα της ημερας!....Παιρνει λοιπον κ΄ο αρχοντας μια γραβατα,την τοποθετει πανω στο ψαλτήρι κ' της λεει:Ψαλλε εσυ τωρα,εγω φεύγω!!..
Καγκελο οι ιερεις!!....:D
 
Ενα περιστατικό με τον Αθ. Παναγιωτίδη,που θυμαμαι από διήγηση του δασκαλου μου,ειναι το εξης:Λεγεται,οτι ειχε καλεστει σε καποιο πανηγυρι να ψαλλει,στο οποιο μαλιστα θα χοροστατούσε κ' ο οικειος μητροπολίτης.Κ' οπωσδηποτε, η συγκεκριμενη μερα,απαιτουσε ''καλο ντυσιμο''.Ηρθε λοιπον ο αρχοντας,πολυ απλα ντυμένος...μπαινει στο Ιερο Βημα...μολις τον βλεπουν οι ιερεις,λεει, του την ψιλοειπαν κ' τον προετρεψαν να φορεσει γραβατα,λογω φυσικα της ημερας!....Παιρνει λοιπον κ΄ο αρχοντας μια γραβατα,την τοποθετει πανω στο ψαλτήρι κ' της λεει:Ψαλλε εσυ τωρα,εγω φεύγω!!..
Καγκελο οι ιερεις!!....:D

:DΝα σαι καλα ρε συνάδελφε!!!Με αυτά που έκανε ο αείμνηστος γράφεις ολόκληρο βιβλίο!Γι αυτό ήταν αξεπέραστος:γιατί ήταν working class hero!
 
Top