Ψαλτικής Απανθίσματα

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Επισυναπτω τα κομματια του εσπερινου που δεν χωρεσαν στην εκπομπη . Τα ''ειρηνικα'' ειναι αναμεσα στα Ανοιξανταρια και το Μακαριος Ανηρ .
Παρακαλω προσεξτε τον Στανιτσα στο ''Και Νυν'' των αποστιχων (μελος στιχηραρικον , χρονος Θεοτοκιου αποστιχων κλπ) .

Άντε, Βαγγέλη, ο Θεός να σε έχει γερός!!! Δεν ξεύρω για τους άλλους, αλλά εγώ, προσωπικά οφείλωμαι πολύ από τις εκπομπές σας. Αυτές τις ηχογραφήσεις που βάζεις (και που ΕΞΗΓΕΙΣ, επίσης.... αυτό είναι και το χρήσιμο!) είναι σπάνιες, ιστορικές, και σίγουρα ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ. Ζούμε σε μια εποχή που ηχητικό υλικό υπάρχει μπόλικο - "μπερεκέτ", θα έλεγα, για να είμαι και στο πνεύμα! - και στο Διαδίκτυο και σε άλλες μορφές (κασσέτες, CD, κτλ.).

Επίσης, ένα μεγάλο ευχαριστώ που κάνεις τον κόπο (όταν δεν σε προλαβαίνουν άλλοι) και μας τις ανεβάζεις τις εκπομπές εδώ. Ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος και πολλάκις ΔΕΝ έχω καιρό να ακούσω την εκπομπή ζωντανά. Αλλά ξεύρω ότι από Δευτέρα/Τρίτι, θα βρώ τις εκπομπές εδώ και θα τις απολαύσω με την ησυχία μου!

Παιδιά, το έργο που κάνει ο Βαγγέλης την θεωρώ ΙΕΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ. "Ιερά" διότι έχει να κάνει με την ιερά υμνωδία μας, με την εκκλησιαστική μουσική. "Αποστολή" διότι μεταδίδει και αποστέλνει αυτή την μουσική και αυτά τα ακούσματα (που πολλά απ' αυτά έγιναν πριν ακόμα γεννηθούμε οι πιο πολλοί από εμάς) όχι μόνο σε αυτόν τον κύκλο, αλλά σε όλο τον κόσμο. Όποιος θέλει τις ακούει. Να δώσουμε λοιπόν προσωχή και να υποστηρίξουμε όλοι αυτή την προσπάθεια.

Κε Συντονιστά, θα προτείνω να φτιαχτή μία σελίδα στόν όλον ιστότοπο του analogion.com για αυτές τις εκπομπές του Κου Λιναρδάκη. Νομίζω ότι υπάρχουν κάποιες εκπομπές ανεβασμένες στο "άλλο" το φόρουμ Αναλόγιον, αλλά γιατί όχι και εδώ;

Βοήθειά σου, και ο Θεός να σε ευλογή πάντοτε.

Απόστολος
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Αγαπητέ Βασίλη, όντως ανοίγει ο σύνδεσμος που παραθέτεις στο mediafire, αλλά δυστυχώς το αρχείο που κατεβάζει το βλέπει σαν έγγραφο. Κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Μπορείς να το κοιτάξεις; Σ' ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο.

Λεωνίδα, άλλαξε το τελικό στο αρχείο αυτό σε .mp3 και θα δουλέψη μια χαρά. Μάλλον ξέχασε ο Βαγγέλης να το βάλη.

Απόστολος
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Θα συμφωνήσω με τον Απόστολο οι εκπομπές του κυρ-Βαγγέλη =καθώς και όλες οι αξιόλογες ηχογραφήσεις που ανεβαίνουν κατα καιρούς στο φορουμ είναι σαν ''μάθημα'', ''σεμινάριο'' όπως θέλετε πέστε το για όλους μας πιστεύω. Ευχαριστούμε πάρα πολύ και σας αλλά και αυτούς που ''τότε'' έκαναν τον κόπο και έτρεχαν με ένα κασσετοφωνάκι να ηχογραφήσουν τους ''μεγάλους'' ή του ''μικρούς''.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητέ Βασίλη, όντως ανοίγει ο σύνδεσμος που παραθέτεις στο mediafire, αλλά δυστυχώς το αρχείο που κατεβάζει το βλέπει σαν έγγραφο. Κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Μπορείς να το κοιτάξεις; Σ' ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο.

Λεωνιδα
Για δες ξανα τη νεα συνδεσμολογια που εκαμε ο Βασιλης . Παιζει κανονικα .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Αποστολε και Γιωργο Μπενετση
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τα καλα σας λογια .
Εδω να μου επιτραπει να πω καποια πραγματα , απευθυνωμενος σε ΟΛΟΥΣ τους φιλους :
Θεωρω την νεα γενια των ψαλτων πολυ τυχερη , γιατι με το διαδικτυο (και οχι μονο) , εχει ΔΩΡΕΑΝ προσβαση σε ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ακουσματα (ηχο και εικονα)
παλαιων και συχρονων ψαλτων . Η οφελεια ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ . Εγω οταν αρχισα να μαζευω ψαλτικες ηχογραφησεις , πριν πενηντα τοσα χρονια , ετρεχα
εδω και εκει , εντος και εκτος Κρητης , ΠΑΡΑΚΑΛΩΝΤΑΣ (και ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ
ΠΛΗΡΩΝΩΝΤΑΣ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ)
για μια ηχογραφηση , τοτε σε πομπινες (τις εχω ακομα και ειναι αρκετες) και αργοτερα σε κασεττες κλπ .
Αγαπητοι συναδελφοι της νεας γενιας (αλλα και παλαιωτεροι) : ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΘΕΙΤΕ τις τεραστιες δυνατοτητες που παρεχει η συχρονη τεχνολογια και ΑΚΟΥΤΕ ΟΛΟΥΣ τους ψαλτες . Και το ακουσμα του ψαλτη που ψαλλει λαθος οφελει , γιατι ξερετε (μαθαινετε) τι να αποφευγετε . Λοιπον
ΑΚΟΥΤΕ τα παντα και μονοι σας καποια στιγμη θα ξεκαθαρισετε τι ταιρειαζει στον δικο σας λαιμο , ποιο στυλ , ποιο υφος . Μονο μην προσπαθητε να αντιγραφετε καποιο . Να εχετε καποιον (καποιους) σαν προτυπο-πα , αλλα να ψαλλεται με τη δικη σας προσωπικοτητα .
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Να προσθέσω στα προλεχθέντα (με τα οποία συμφωνώ και επαυξάνω) οτι είναι σημαντικό το παράδειγμα που δίνει ο κ. Βαγγέλης σε άλλους να τον μιμηθούν. Αντί να κρατάει την κληρονομιά αυτή για τον εαυτό του (θα μπορούσε άλλωστε εφόσον κοπίασε προσωπικά και οικονομικά ακόμα) τη διαθέτει αφιλοκερδώς στην ψαλτική κοινότητα. Εύγε κ. Βαγγέλη, εύχομαι το παράδειγμά σου να ακολουθήσουν και άλλοι.

Απόστολε, η ιδέα σου για αρχείο εκπομπών στο Αναλόγιον (analogion.com) είναι πολύ καλή και θέλω πολύ να την κάνω πράξη αλλά δυστυχώς είναι πολλή δουλειά και δεν έχω το χρόνο. Εάν κάποιος Ψαλτολόγιος μπορεί να αναλάβει την κατασκευή της σελίδας και να μου την στείλει ευχαρίστως θα την αναρτήσω (στείλτε μου ΠΜ). Αλλά από μόνος μου θα πάρει πολύ καιρό. Ώς τότε κάποιος μπορεί να ανατρέξει στα ανάλογα θέματα του Ψαλτολογίου και του Αναλόγιον (analogion.net) και να κατεβάσει εκπομπές και τις περιγραφές τους. Επίσης μπορεί να γραφτεί συνδρομητής σε αυτά τα θέματα και να λαμβάνει ειδοποιήσεις με email όταν έχουν νέα μηνύματα.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Απόψε, Σάββατο 16 Αυγούστου 2008, στον ραδιοφωνικό σταθμό της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κρήτης ο αγαπητός Ευάγγελος Λιναρδάκης και οι συνεργάτες του παρουσίσαν μια παλαιά ηχογράφηση όρθρου και Θείας Λειτουργίας της εορτής Κοιμήσεως της Θεοτόκου.
Η εν λόγω ζωντανή ηχογράφηση πραγματοποιήθηκε στον μητροπολιτικό ναό του Αγίου Αχιλλίου Λαρίσης και έψαλλε ο γνωστός πρωτοψάλτης Κυριαζής Δασκαλούδης. Πραγματικά υπέροχο το άκουσμα. Υπάρχουν και τα μέλη του αριστερού χορού εν πολλοίς.
 

Attachments

  • εκπομπή 16-8-2008.mp3
    27.6 MB · Views: 229

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Απόψε, Σάββατο 16 Αυγούστου 2008, στον ραδιοφωνικό σταθμό της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κρήτης ο αγαπητός Ευάγγελος Λιναρδάκης και οι συνεργάτες του παρουσίσαν μια παλαιά ηχογράφηση όρθρου και Θείας Λειτουργίας της εορτής Κοιμήσεως της Θεοτόκου.
Η εν λόγω ζωντανή ηχογράφηση πραγματοποιήθηκε στον μητροπολιτικό ναό του Αγίου Αχιλλίου Λαρίσης και έψαλλε ο γνωστός πρωτοψάλτης Κυριαζής Δασκαλούδης. Πραγματικά υπέροχο το άκουσμα. Υπάρχουν και τα μέλη του αριστερού χορού εν πολλοίς.

Λεωνιδα σε ευχαριστω .
Συμπληρωματικα να αναφερω : Χρονολογια 15-8-1987 . Ιερουργει ο τοτε Μητροπολιτης Λαρισσας (μακαριστος πλεον) κυρος Σεραφειμ . Αριστερα ο τοτε Λαμπαδαριος του ναου , Πλιάτσικας ... ; .
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...Θεωρω την νεα γενια των ψαλτων πολυ τυχερη , γιατι με το διαδικτυο (και οχι μονο) , εχει ΔΩΡΕΑΝ προσβαση σε ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ακουσματα (ηχο και εικονα)
παλαιων και συχρονων ψαλτων . Η οφελεια ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ . Εγω οταν αρχισα να μαζευω ψαλτικες ηχογραφησεις , πριν πενηντα τοσα χρονια , ετρεχα
εδω και εκει , εντος και εκτος Κρητης , ΠΑΡΑΚΑΛΩΝΤΑΣ (και ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ
ΠΛΗΡΩΝΩΝΤΑΣ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ)
για μια ηχογραφηση , τοτε σε πομπινες (τις εχω ακομα και ειναι αρκετες) και αργοτερα σε κασεττες κλπ ...

Έτσι είναι Ευάγγελε. Γι' αυτό (και διέψευσέ με παρακαλώ) οι "παλαιοί" ψάλτες ήταν ψάλτες, επειδή κατέβαλαν κόπο πολύ για να βρουν το ποθούμενο και έτσι τους χαράσονταν ανεξίτηλο. Τώρα... πεσε πίτα να σε φάω!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Έτσι είναι Ευάγγελε. Γι' αυτό (και διέψευσέ με παρακαλώ) οι "παλαιοί" ψάλτες ήταν ψάλτες, επειδή κατέβαλαν κόπο πολύ για να βρουν το ποθούμενο και έτσι τους χαράσονταν ανεξίτηλο. Τώρα... πεσε πίτα να σε φάω!

Ετσι ειναι αγαπητε Firfiris (ναξερα και το ονομα σου θαταν καλλιτερα) . Συμφωνω . Και βεβαια ΑΚΟΥΓΑΝ - ΑΚΟΥΓΑΝ - ΑΚΟΥΓΑΝ εν αναλογιω . Και ετσι εγιναν οι ''παλαιοι'' ΜΕΓΑΛΟΙ ψαλτες . ΑΚΟΥΓΩΝΤΑΣ .
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Η αποψινή εκπομπή "Ψαλτικής απανθίσματα" του κ. Βαγγέλη και των συνεργατών του, Σάββατο 23 Αυγούστου 2008, περιελάμβανε το πρώτο μέρος για την ψαλτική παράδοση της νήσου Χίος. Μεταδόθηκαν σπάνιες ηχογραφήσεις παλαιών ψαλτών της Χίου.
Συμμετείχε το εκλεκτό μέλος του φόρουμ κ. Δημήτριος Δημητρακόπουλος,
πρωτοψάλτης του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού των Αγίων Βικτώρων Χίου [όπως έχει επικρατήσει στον πολύ κόσμο να λέγεται ο ναός], ο
οποίος προσέφερε τις σχετικές ηχογραφήσεις.
 

Attachments

  • εκπομπή 23 Αυγούστου 2008.mp3
    20.8 MB · Views: 190

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
ΣΑΒΒΑΤΟ 6-9-08 : Ηχος Γος : (αναμετάδοση παλαιώτερης εκπομπής)
1ον : Αποσπασματα Θειας Λειτουργιας Κυριακης Γου ηχου απο τον Ι.Ν. Αγιου Δημητριου Θεσ-κης . Ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρ-λτης Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος .
2ον : Δασκαλουδης Κυριαζης : Αινοι Γου ηχου .
3ον : Μουταογλου Αλεξανδρος : ''Εις το μνημα σε επεζητησεν ..'' .


... δυστηχώς η αρχή είναι κομμένη
 

Attachments

  • Σάββατο 060908.mp3
    23.9 MB · Views: 112

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
ΣΑΒΒΑΤΟ 6-9-08 : Ηχος Γος : (αναμετάδοση παλαιώτερης εκπομπής)
1ον : Αποσπασματα Θειας Λειτουργιας Κυριακης Γου ηχου απο τον Ι.Ν. Αγιου Δημητριου Θεσ-κης . Ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρ-λτης Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος .
2ον : Δασκαλουδης Κυριαζης : Αινοι Γου ηχου .
3ον : Μουταογλου Αλεξανδρος : ''Εις το μνημα σε επεζητησεν ..'' .
... δυστηχώς η αρχή είναι κομμένη

Αγαπητε Νεκταριε
Ευχαριστω για τον κοπο σου να ανεβασεις την εκπομπη μου . Οντως λειπει η αρχη . Θα φροντισω να ανεβασω το κοματι (Τρισαγιον) που λειπει .
Αν μπορεσεις γραψε σε παρακαλω και την σημερινη , η οποια πιθανως να μεταδοθει αντι της κανονικης ωρας 20.00'' , περιπου στις 21.30'' .
Φιλικα Β.Λ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' της 30-8-08 (Σαββατο) . Ειναι αποσπασματα Ορθρου και Θειας Λειτουργιας , Αποτομης του Προδρομου .Ψαλλει ο Θρασυβουλος Στανιτσας .
Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • 57'24''=Εκπομπη 30-8-08=Β44 ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ=Αποτομη Προδρομου.mp3
    16.4 MB · Views: 713

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω την ΠΛΗΡΗ εκπομπη της 6-9-08 (Σαββατο) .
ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ :
1ον : Αγιος Δημητριος Θεσ-κης . Αποσπασματα Θειας Λειτουργιας Κυριακης Γου
ηχου . Ιερουργει ο τοτε Πρωτοσυγκελλος της Ι.Μ. Θεσ-κης , αειμνηστος Αρχ-της Κωνσταντινος Βαμβινης και ο τοτε διακονος του ναου και σημερινος Πρωτοσυγκελλος της Ι.Μ. Γορτυνης και Αρκαδιας (νομος Ηρακλειου) παν-τος Αρχ-της π. Χρυστομος Παπαδακης . Ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρ-λτης
Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος .
2ον : Κυριαζης Δασκαλουδης - Σωτηριος Αρβανιτης .
3ον : Αλεξανδρος Μουταογλου .
Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • 59'04''=Εκπομπη 6-9-08=Β14 Χρυσανθος(Κυριακη Γου ηχου) - Δασκαλουδης - Μουταογλου_new.mp3
    13.5 MB · Views: 174

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' της 30-8-08 (Σαββατο) . Ειναι αποσπασματα Ορθρου και Θειας Λειτουργιας , Αποτομης του Προδρομου .Ψαλλει ο Θρασυβουλος Στανιτσας .
Καλη Ακροαση .

Βαγγέλη,

Πολύ ωραία η εκπομπή! Κλασσικός Στανίτσας. Δεν νομίζω να είναι όμως από Πατριαρχείο (αν και ακούω κάποιες φωνούλες που και που στο βάθος), γιατί βοηθάει τον αριστερό στην Δοξολογία του Βιολάκη εδώ και εκεί. Μήπως γνωρίζετε ημερομηνία/τοποθεσία;

Ευχαριστούμε πάρα πολύ που το μοιράσατε μαζί μας.

Απόστολος
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βαγγέλη,

Πολύ ωραία η εκπομπή! Κλασσικός Στανίτσας. Δεν νομίζω να είναι όμως από Πατριαρχείο (αν και ακούω κάποιες φωνούλες που και που στο βάθος), γιατί βοηθάει τον αριστερό στην Δοξολογία του Βιολάκη εδώ και εκεί. Μήπως γνωρίζετε ημερομηνία/τοποθεσία;

Ευχαριστούμε πάρα πολύ που το μοιράσατε μαζί μας.

Απόστολος

Αποστολε
Δεν ειπα οτι ειναι στο Πατριαρχειο . Ειπα οτι ειναι Κων-λη . Ετσι τουλαχιστον εγραφε η ηχογραφηση που ειχα , χωρις να αναφερει ακριβη τοποθεσια και ημερομηνια .
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ο κ. Λιναρδάκης στην εκπομπή της Κυριακής 14ης Σεπτεμβρίου 2008 μετέδωσε αποσπάσματα από την πανήγυρη του ιερού ναού Αγίας Σοφίας Ταύρου Αθηνών στις 17-9-1961 . Ψάλλει ο Μανώλης Χατζημάρκος .
 

Attachments

  • εκπομπή 14 Σεπτεμβρίου 2008.mp3
    39.1 MB · Views: 532
Top