Κοίμηση της Θεοτόκου (συλλογή ύμνων)

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ο αείμνηστος Άρχων πρωτοψάλτης της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας Θρασύβουλος Στανίτσας ψάλλει εσπερινό και όρθρο της εορτής Κοιμήσεως της Θεοτόκου. Το c.d. μου εδόθη από φίλο ιεροψάλτη. Ακούστε και πέστε τις εντυπώσεις. Νομίζω απλά είναι υπέροχος ο αείμνηστος Στανίτσας.


Υ.Γ. Όσοι φίλοι έχουν κι άλλες ηχογραφήσεις, ας τις παρουσιάσουν "εις κοινήν ωφέλειαν".
 

Attachments

  • 01 Esperia Koimiseos.mp3
    9.4 MB · Views: 958
  • 02 Doxa Thearxio.mp3
    17.4 MB · Views: 838
  • 03 Prokeimeno.mp3
    735.9 KB · Views: 477
  • 04 Kyrie eleison arga.mp3
    2.5 MB · Views: 574
  • 05 Theos Kyrios Apolytikia.mp3
    1.3 MB · Views: 535
  • 06 Kathismata.mp3
    4.7 MB · Views: 603
  • 07 Idiomelo N psalmou.mp3
    4.1 MB · Views: 618
  • 08 Kanonas.mp3
    7.3 MB · Views: 617
  • 09 αργές καταβασίες.mp3
    8.8 MB · Views: 741
  • 10 Eirmos 9.mp3
    1.4 MB · Views: 526
  • 11 Ainoi.mp3
    3.2 MB · Views: 591
  • 12 Doxa Ti athanato sou.mp3
    7.9 MB · Views: 694
  • 13 Apolytikio Koimiseos.mp3
    1.1 MB · Views: 536
  • 14 Trisagios sabax.mp3
    6.1 MB · Views: 682
  • 15 Xerouviko agia.mp3
    24.5 MB · Views: 669
  • 16 Αι γενεαί. Νενίκηνται [αργό μέλος].mp3
    4.3 MB · Views: 640

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Τέλεια! Οι ηχογραφήσεις είναι από τον Πατριαρχικό ναό;
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Μήπως πρόκειται για συρραφή από διαφορετικές ηχογραφήσεις; Υπάρχει μεγάλη διαφορά σε άκουσμα και βαθμό αλλοίωσης. Συγκρίνετε π.χ. Το Προκείμενο με τα υπόλοιπα του Εσπερινού. Είναι αρκετά παλιά ηχογράφηση, αλλά μπορεί και να μην είναι από το Οικ. Πατριαρχείο μια που δεν ακούγονται οι Κανονάρχες. Αν τελικά δεν είναι από Οικ. Πατριαρχείο, ποιος να είναι ο πολύ καλός Αριστερός; :confused:
Όσο για τον Όρθρο είναι εντελώς άλλο άκουσμα, και έχει επεξεργαστεί κιόλας. Οι Αίνοι έχουν λίγο άλλο άκουσμα επίσης, όπως και το Δοξαστικό στο οποίο υπάρχζει ένας βόμβος που δεν υπάρχει αλλού... Το Απολυτίκιο στον Όρθρο δεν είναι από τον Όρθρο αλλά παλαιότερο, που μοιάζει με άκουσμα του Εσπερινού. Ο Όρθρος κατά τα άλλα πρέπει να είναι από Αγ. Δημήτριο Αμπελοκήπων. Στα ξεκινήματα του Αριστερού διακρίνεται φωνή που μοιάζει πολύ με αυτή του κ. Μένεγα. Και σίγουρα δεν είναι αυτός στα του Εσπερινού.
Το ίδιο και το Δύναμις και το Χερουβικό όπως και το αργόν "Αι γενεαί" , ακούγονται το καθένα διαφορετικά από άποψη χώρου, ποιότητας ήχου κλπ...
Πάντως είναι πολύ καλές εκτελέσεις (όπως πάντα για τον αείμνηστο) Ιδίως ο Εσπερινός (Στιχηρά, Δοξαστικό) είναι ... όλα τα λεφτά :cool:
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Πράγματι, αγαπητέ Σταύρο, πρέπει να είναι από διαφορετικές ηχογραφήσεις. Ο συνάδελφος ιεροψάλτης που μου τα έδωσε μου είπε ότι όλα είναι του Στανίτσα. Όταν άνοιξα όμως το mp3 στον Η/Υ στο σπίτι διαπίστωσα ότι οι ύμνοι ήταν σκορπισμένοι σε 3 φακέλους [αν δεν με απατά η μνήμη μου]. Κι εγώ τότε, τους έβαλα με τη σειρά που ψάλλονται στην ακολουθία. Αφού και το άκουσμα ποικίλλει, νομίζω ότι όντως είναι από διαφορετικές ηχογραφήσεις. Δυστυχώς, δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες.
 
Top