Πανήγυρις Προφήτου Ηλιού

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Στις 20 Ιουλίου πανηγυρίζει ο Ιερός Ναός (παρεκκλήσιον) Προφήτου Ηλιού του Θεσβίτου του Ενοριακού Ναού Αγίου Γεωργίου Βερροίας.

Οι επιθυμούντες να βοηθήσουν τους Μουσικούς Χορούς, Ιεροψάλτες της περιοχής, παρακαλούνται να επικοινωνήσουν μέσω προσωπικού μηνύματος μαζί μου για παραπάνω λεπτομέρειες.

Ενημερώνω ότι θα ψαλλούν τα μέλη -τουλάχιστον στον Εσπερινό- χορικά.

Τα μαθήματα και τα βιβλία που θα χρησιμοποιηθούν θα ανακοινωθούν προσεχώς.

Φιλικά
Δημήτριος Καλπακίδης
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ανεβάζω τα προσόμοια του Εσπερινού για την Εορτή του Προφήτη Ηλία.
[Η τυπική διάταξη είναι λίγο διαφορετική και αρμόζει για τους πανηγυρίζοντες ναούς.]

"Μακάριος ανήρ" Πέτρου Λαμπαδαρίου συντμηθέντα υπό Μανουήλ Πρωτοψάλτου ήχος πλάγιος δ'.

Κεκραγάρια και Στιχολογία "Θου Κύριε" ήχος δ' Πέτρου Πρωτοψάλτου
(Αναστασιματάριον Πέτρου Λαμπαδαρίου 1820, εκδ. Πέτρου Εφεσίου, επανεκδ. ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ)

Αναστάσιμα Στιχηρά δ' Πέτρου Λαμπαδαρίου ήχος δ'
(Αναστασιματάριον Πέτρου Λαμπαδαρίου 1820, εκδ. Πέτρου Εφεσίου, επανεκδ. ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ)

Προσόμοια του Προφήτου γ' μέλος Πέτρου Πρωτοψάλτου ήχος α'
(Ειρμολόγιον 1825 επαν. ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ- Αντιγραφή, προσαρμογή από τον γράφοντα)

Έτερα Προσόμοια του Προφήτου γ' μέλος Πέτρου Πρωτοψάλτου ήχος δ'
(Ειρμολόγιον 1825 επαν. ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ- Αντιγραφή, προσαρμογή από τον γράφοντα)

Δοξαστικόν Προφήτου ΔΟΞΑΣΤΑΡΙΟΝ Πέτρου Λαμπαδαρίου
(επανεκδ. Κουλτούρα)

Θεοτοκίον επισφραγιστικόν δ' ήχου (Αναστασιματάριον Πέτρου Λαμπαδαρίου 1820, εκδ. Πέτρου Εφεσίου, επανεκδ. ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ)

Απόστιχα Αναστάσιμα δ' ήχου Πέτρου λαμπαδαρίου
(Αναστασιματάριον Πέτρου Λαμπαδαρίου 1820, εκδ. Πέτρου Εφεσίου, επανεκδ. ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ)

Δοξαστικόν Προφήτου ΔΟΞΑΣΤΑΡΙΟΝ Πέτρου Λαμπαδαρίου
(επανεκδ. Κουλτούρα)

Θεοτοκίον "Ο ποιητής και λυτρωτής μου" Ιωάννου Πρωτοψάλτου
ήχος πλ β' (εκ του αργοσυντομου - Αναστασιματάριον Ζωής)

Απολυτίκια Αναστάσιμον
(Αναστασιματάριον Πέτρου Λαμπαδαρίου 1820, εκδ. Πέτρου Εφεσίου, επανεκδ. ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ)

Προφήτου (Συλλογή Ιδιομέλων Μανουήλ πρωτ. υπό Χουρμουζίου)
θεοτοκίον
(Αναστασιματάριον Πέτρου Λαμπαδαρίου 1820, εκδ. Πέτρου Εφεσίου, επανεκδ. ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ)

Παρακάτω -από το φυλλάδιο εσπερινού που έχει ετοιμαστεί- επισυνάπτω μόνο τα προσόμοια λόγω των γνωσστών πνευματικών δικαιωμάτων...
 

Attachments

  • Προσόμοια Προφήτη Ηλία.pdf
    1.1 MB · Views: 218
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
To Σλαβονικό μηναίο για την 20η Ιουλίου έχει και μικρό εσπερινό και 6 στιχηρά εσπερινού και πολυέλεο με τάξη εωθινού ευαγγελίου.
Δεν πιστεύω να θέλεις να τα μεταφράσω,,, :D:rolleyes:
Ίσως σε μια ενδεχόμενη επανέκδοση των μηναίων να μπει τέτοιο υλικό διότι ως γνωστόν πάμπολλα ναΰδρια και πλείστοι ναοί πανηγυρίζουν τον ένδοξο Θεσβίτη.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
To Σλαβονικό μηναίο για την 20η Ιουλίου έχει και μικρό εσπερινό και 6 στιχηρά εσπερινού και πολυέλεο με τάξη εωθινού ευαγγελίου.
Δεν πιστεύω να θέλεις να τα μεταφράσω,,, :D:rolleyes:
Ίσως σε μια ενδεχόμενη επανέκδοση των μηναίων να μπει τέτοιο υλικό διότι ως γνωστόν πάμπολλα ναΰδρια και πλείστοι ναοί πανηγυρίζουν τον ένδοξο Θεσβίτη.

Στην Συμβολή αποκατάσταση - συμπλήρωση της Ακολουθίας υπό του Οσίου Νικοδήμου του Αγιορείτου.
Νομίζω τεύχος 2...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Στην Συμβολή αποκατάσταση - συμπλήρωση της Ακολουθίας υπό του Οσίου Νικοδήμου του Αγιορείτου.
Νομίζω τεύχος 2...

ΣΥΜΒΟΛΗ, τεῦχος 2, σελ. 33-37.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ανάλογα με το κουράγιο (και επειδή δεν έχω ξαναψάλει στο παρεκκλήσιο του Προφήτη Ηλία και δεν γνωρίζω ποια ακριβώς κατάσταση θα υπάρξει εκεί) έχω ετοιμάσει ποικιλία για επιλογή των μαθημάτων στο αναλόγιον:

Καταβασίαι Πέτρου Λαμπαδαρίου "Ανοίξω το στόμα μου"
(ή Πέτρου Βυζαντίου σύντομον μέλος)

Δοξαστικόν του Προφήτου (λόγω της πανηγύρεως οι άλλοι ναοί Εωθινόν...)
Πέτρου Λαμπαδαρίου ήχος πλάγιος Δ'.

Δοξολογία Μεγάλη αργή Πέτρου Λαμπαδαρίου ήχος Δ' Άγια
(ή Μανουήλ σύντομη ήχος Δ' λέγετος)

Τυπικά (Πέτρου Λαμπαδαρίου) και Μακαρισμοί
(μέλος εξηγητών Αναστασιματάριον Πέτρου λαμπαδαρίου υπό Πέτρου Εφεσίου, εκδ. ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ)

Δύναμις (εάν ψαλλεί) το παλαιόν μέλος ήχος β'.

Χερουβικόν Πέτρου Λαμπαδαρίου σύντομον ή Θεοδ. Φωκαέως.

Λειτουργικά Δημητρίου Καλπακίδη ήχος Δ' λέγετος. (ή χύμα)

"Άξιον εστίν" ήχος Δ' λέγετος Δημητρίου Καλπακίδη (ή το αρχαίον ήχος β')

Κοινωνικόν "Αινείτε τον Κύριον" Πέτρου Μπερεκέτη ήχος Δ' Άγια.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ηχητικα (απο τα μελη) δεν βλεπω να ανεβαινουν !!!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Για όποιον ενδιαφέρεται, τα εσπέρια προσόμοια του Προφήτου Ηλιού σε αργό ειρμολογικό μέλος (προσαρμογή και γραφή ημετέρα).
Υπάρχει και ανάλογο Κύριε εκέκραξα του Γεωργιάδη σε Α΄ ήχο, αλλά δεν ταιριάζει φέτος....

[Σημείωμα συντονιστή] Συγχώνευσα τα 2 μηνύματα σε ένα και προσέθεσα το τρίτο μέρος της επισύναψης που μου έστειλε ο Νίκος.
 

Attachments

  • Hlias 1.tif
    3.5 MB · Views: 279
  • Hlias 2.tif
    4 MB · Views: 190
  • Hlias 3.jpg
    222.4 KB · Views: 169

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Αγαπητέ Νίκο, τα προσόμοια είναι πολύ αξιόλογη σύνθεση. Απλή, λιτή, μεγαλοπρεπής με ωραίες παραδοσιακές γραμμές. Για ένα πανηγυρίζοντα ναό πιστεύω είναι ό,τι πρέπει. Απλώς ήθελα να σε ρωτήσω εφ' όσον τα κομμάτια δεν υπήρχαν εκ των προτέρων, χρησιμοποίησες κάποια συγκεκριμένη πηγή ώστε να βρεις τις μουσικές γραμμές;
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Τα αργά προσόμοια που βρίσκονται στο Ειρμολόγιο του Ιωάννου εκδόσεως Πολυχρονάκη.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Τα αργά προσόμοια που βρίσκονται στο Ειρμολόγιο του Ιωάννου εκδόσεως Πολυχρονάκη.

Σπουδαία εργασία. Τα συγχαρητήρια τα είπαμε κατ' ιδίαν σε προσωπικό μήνυμα.
Δες και λίγο και Ειρμολόγιον Πέτρου Λαμπαδαρίου. (εκδ.ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ)
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Σπουδαία εργασία. Τα συγχαρητήρια τα είπαμε κατ' ιδίαν σε προσωπικό μήνυμα.
Δες και λίγο και Ειρμολόγιον Πέτρου Λαμπαδαρίου. (εκδ.ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ)

Δεν το έχω, αν θες και μπορεις ανέβασε τουλάχιστον 1 σελίδα που αφορά το συγκεκριμένο θέμα.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
To Ειρμολόγιον Πέτρου Πελοποννησίου υπάρχει δημοσιευμένο εδώ (43 Mb) σε μορφή εικόνων png για κάθε σελίδα ψηφιοποιημένο από το Γεώργιο Μιχαλάκη.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ανεβάζω τα προσόμοια του Εσπερινού για την Εορτή του Προφήτη Ηλία.
[Η τυπική διάταξη είναι λίγο διαφορετική και αρμόζει για τους πανηγυρίζοντες ναούς.]

"Μακάριος ανήρ" Πέτρου Λαμπαδαρίου συντμηθέντα υπό Μανουήλ Πρωτοψάλτου ήχος πλάγιος δ'.

Κεκραγάρια και Στιχολογία "Θου Κύριε" ήχος δ' Πέτρου Πρωτοψάλτου
(Αναστασιματάριον Πέτρου Λαμπαδαρίου 1820, εκδ. Πέτρου Εφεσίου, επανεκδ. ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ)

Αναστάσιμα Στιχηρά δ' Πέτρου Λαμπαδαρίου ήχος δ'
(Αναστασιματάριον Πέτρου Λαμπαδαρίου 1820, εκδ. Πέτρου Εφεσίου, επανεκδ. ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ)

Προσόμοια του Προφήτου γ' μέλος Πέτρου Πρωτοψάλτου ήχος α'
(Ειρμολόγιον 1825 επαν. ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ- Αντιγραφή, προσαρμογή από τον γράφοντα)

Έτερα Προσόμοια του Προφήτου γ' μέλος Πέτρου Πρωτοψάλτου ήχος δ'
(Ειρμολόγιον 1825 επαν. ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ- Αντιγραφή, προσαρμογή από τον γράφοντα)

Δοξαστικόν Προφήτου ΔΟΞΑΣΤΑΡΙΟΝ Πέτρου Λαμπαδαρίου
(επανεκδ. Κουλτούρα)

Θεοτοκίον επισφραγιστικόν δ' ήχου (Αναστασιματάριον Πέτρου Λαμπαδαρίου 1820, εκδ. Πέτρου Εφεσίου, επανεκδ. ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ)

Απόστιχα Αναστάσιμα δ' ήχου Πέτρου λαμπαδαρίου
(Αναστασιματάριον Πέτρου Λαμπαδαρίου 1820, εκδ. Πέτρου Εφεσίου, επανεκδ. ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ)

Δοξαστικόν Προφήτου ΔΟΞΑΣΤΑΡΙΟΝ Πέτρου Λαμπαδαρίου
(επανεκδ. Κουλτούρα)

Θεοτοκίον "Ο ποιητής και λυτρωτής μου" Ιωάννου Πρωτοψάλτου
ήχος πλ β' (εκ του αργοσυντομου - Αναστασιματάριον Ζωής)

Απολυτίκια Αναστάσιμον
(Αναστασιματάριον Πέτρου Λαμπαδαρίου 1820, εκδ. Πέτρου Εφεσίου, επανεκδ. ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ)

Προφήτου (Συλλογή Ιδιομέλων Μανουήλ πρωτ. υπό Χουρμουζίου)
θεοτοκίον
(Αναστασιματάριον Πέτρου Λαμπαδαρίου 1820, εκδ. Πέτρου Εφεσίου, επανεκδ. ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ)

Παρακάτω -από το φυλλάδιο εσπερινού που έχει ετοιμαστεί- επισυνάπτω μόνο τα προσόμοια λόγω των γνωσστών πνευματικών δικαιωμάτων...

Καλησπέρα! Πώς πήγε η πανήγυρις?
Ενα πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας τα μέλη που θα έψαλλες είναι ότι δε βλέπω κάτι πιο ασύνηθες. Δηλαδή, συνήθως στα πανηγύρια βάζεις κ κάτι έξτρα, κανα αργό κτλ... Δεν το συνηθίζετε αυτό εσείς? Στον άλλο εσπερινό του Προδρόμου θυμάμαι είχατε πει Χουρμουζίου αποστίχων...

Εμείς σήμερα σε ένα φίλο είπαμε:

Ανοιξαντάρια Φωκαέως
Κεκραγάρια σύντομα (σε σχέση με τα τεράστια τα αρχαία), "τα αγιορείτικα", εξήγηση Χουρμουζίου, ήχος δ.
Στιχολογία σύντομη λέγετος
Αναστάσιμα σύντομα ειρμολογικά
Προσόμοια αργά του Αγίου 4, α
Δόξα Ιακώβου Πρωτοψάλτου
Και νυν αναστασιματαριου, ο δια σε θεοπάτωρ
Απόστιχα απ έξω σύντομα
Δόξα αποστίχων Πέτρου Φιλανθίδη!!!


Με λίγα λόγια, ΤΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΑΜΕ!

(η διάρκεια των ανωτέρων ήταν 75 λεπτά!)
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ενα πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας τα μέλη που θα έψαλλες είναι ότι δε βλέπω κάτι πιο ασύνηθες.
Δηλαδή, συνήθως στα πανηγύρια βάζεις κ κάτι έξτρα, κανα αργό κτλ......

Λαμβάνονται υπόψιν και οι καιρικές συνθήκες (καύσωνας) και ο μικρός χώρος του ναϊδρίου.
 
Last edited:
Top