[Suggestion] mp3-mp4 γιά ἠχογράφηση

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Παρακαλῶ πολύ ὅποιος φίλος μπορεῖ νά μέ βοηθήσει στό ἑξής: Ἀναζητῶ πληροφορίες γιά νά ἀγοράσω (ἕως 50 εὐρώ) κάποιο μηχανηματάκι μέ τίς ἑξής προδιαγραφές:


  • νά κάνει ὅσο τό δυνατόν ἀξιοπρεπεῖς ἠχογραφήσεις
  • νά φορτίζεται ἀπό τόν ὑπολογιστή καί νά διαρκεῖ πολλές ὧρες
  • νά μπορῶ νά ἀκούσω μουσική (ἀρχεῖα mp3 καί wma).
Ἀκόμα καλύτερα ἄν ἔχει ραδιόφωνο καί ὀθόνη γιά παίξιμο video.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
νομίζω ό,τι τα minidisc είναι από τις καλύτερες φορητές συσκευές ηχογράφησης που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ,
αλλά εδώ και λίγα χρόνια η sony έχει σταματήσει την κατασκευή τους..
 
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
ύστερα από σύντομη αναζήτηση βρήκα αυτό Tascam DR-05 το οποίο κοστίζει γύρω στα 120€ (πολύ περισσότερα απ' τα 50 € αλλά καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να μείνεις ικανοποιημένος). Περιμένω κριτική από κάποιον συνάδελφο που το έχει αγοράσει.
ευχαριστώ
παραθέτω και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του.

Ο νέος ψηφιακός εγγραφέας της TASCAM. Το DR-05 σας δίνει την δυνατότητα ηχογράφησης υψηλής ποιότητας, σε ένα φορητό σύστημα, σε τιμή που μπορούν να το αποκτήσουν όλοι. Χρησιμοποιώντας ως μέσο ηχογράφησης κάρτες μνήμης micro SD, μπορείτε να γράψετε ήχο υψηλής ανάλυσης 24 bit/96 kHz, ή σε κωδικοποίηση mp3 για εξοικονόμηση χώρου.

Ένα νέο ζεύγος πυκνωτικών μικροφώνων εξασφαλίζει υψηλή ευαισθησία και λεπτομέρεια, ενώ μπορεί να δεχτεί ακουστικές πιέσεις έως 125 dB SPL!

Η ενσωματωμένη μονάδα limiter που διαθέτει το DR-05 θα εξασφαλίσει ότι οι πολύτιμες ηχογραφήσεις σας, δεν θα γραφούν με παραμόρφωση.

Το DR-05 διαθέτει νέα σχεδίαση, με τα αναλογικά κυκλώματα να είναι σε διαφορετική πλακέτα από ότι τα ψηφιακά και μάλιστα με διαφορετική τροφοδοσία. Αυτό, σε συνδυασμό με τους μετατροπείς νέας γενιάς, εξασφαλίζει λόγο σήματος προς θόρυβο 92 dB, επίπεδη απόκριση συχνότητας 20Hz – 40.000 Hz και πολύ χαμηλή αρμονική παραμόρφωση 0,05%.

Απλή λειτουργία: Τα νέα μενού του DR-05 και ο επανασχεδιασμός των πλήκτρων επιτρέπουν την γρήγορη και εύκολη λειτουργία με ένα δάχτυλο. Λειτουργίες όπως οι εγγραφή, ρύθμιση στάθμης, σβήσιμο ανεπιθύμητων ηχογραφήσεων γίνονται με το πάτημα ενός πλήκτρου.

Συμπεριλαμβάνονται επίσης και όλες οι κλασσικές λειτουργίες της σειράς εγγραφέων της TASCAM, όπως μείωση ταχύτητας χωρίς αλλαγή pitch, limiter, εφαρμογή φίλτρων low-cut, ενσωματωμένο κουρδιστήρι και λοιπά.

Το DR-05 διαθέτει ενσωματωμένο μεγάφωνο και λειτουργεί με δύο αλκαλικές μπαταρίες AA που του δίνουν συνεχή αυτονομία 17 ωρών!


Αναλυτικά:
Ενσωματωμένα στερεοφωνικά πυκνωτικά μικρόφωνα με ευαισθησία έως 125dB SPL
Γραμμική PCM ηχογράφηση μέχρι 96kHz/24-bit WAV (BWF)
Ηχογράφηση Stereo MP3 από 32 έως 320 kbps bit rate
Λειτουργία Peak Reduction, βελτιστοποιημένη για εγγραφή μουσικής
Limiter και φίλτρο αποκοπής χαμηλών συχνοτήτων για να βοηθάει στην πρόληψη παραμορφώσεων
Αυτόματο ή χειροκίνητο level setting
Αυτόματη και χειροκίνητη αύξηση τροχιάς
Αναπαραγωγή μεταβλητής ταχύτητας (50% -150%), χωρίς αλλαγή pitch
Loop και repeat playback
Χαρακτηριστικό level align που αποτρέπει τυχόν άνιση ένταση ήχου κατά την αναπαραγωγή
Ρύθμιση Playback EQ
Λειτουργία επεξεργασίας (Divide και Delete)
Έως 99 mark points για κάθε αρχείο
Χρωματικό κουρδιστήρι
Στερεοφωνική είσοδος MIC / LINE 1 / 8 "
Θύρα USB 2.0 για μεταφορά σε Η / Υ και εξωτερική τροφοδοσία
Μέχρι και 2 δευτερόλεπτα pre recording buffer
Λειτουργία Jump back που επιστρέφει στο προηγούμενο σημείο, με μία κίνηση (1-10, 20, 30 sec.)
Έξοδος ακουστικών/line 1 / 8 "
Ενσωματωμένο μεγάφωνο
Υποδοχή κάρτας microSD (64MB - 2GB) / microSDHC (4GB - 32GB) (περιλαμβάνεται κάρτα 2GB)
Τροφοδοσία με μπαταρίες ΑΑ, AC adapter (προαιρετικά: PS-P515U), ή USB
Υποδοχή για τρίποδο
Διαστάσεις: 6 cm Π x 14.1 cm Y x 2.54 cm Β
Βάρος: 115 gr
 

Attachments

  • tascam-dr-05.jpg
    tascam-dr-05.jpg
    56.9 KB · Views: 14

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
ἀγαπητέ Νεοκλῆ, οἱ ψηφιακοί καταγραφεῖς φωνῆς κοστίζουν ἀρκετά πάνω ἀπό 50 εὐρώ. Γι' αὐτό ἔγραψα στόν τίτλο mp3-mp4, δηλαδή ἕνα ἁπλό μηχάνημα γιά νά ἀκούω μουσική, ὅμως νά κάνει κάπως ἀξιοπρεπεῖς ἠχογραφήσεις.
 
Δεν υπάρχει mp3-mp4 που να κάνει αξιοπρεπείς ηχογραφήσεις... Σε όλα ακούγεται αυτό το "φύσημα" στις ηχογραφήσεις και επίσης επειδή δεν υπάρχει ρύθμιση ένταση ηχογράφησης αν "πιάνει" δυνατά τον ήχο ή υψηλές συχνότητες θα "τρίζει" (υπερβολικά παράσιτα).

Πιο καλή ηχογράφηση θα κάνεις με ένα sonny ericsson κινητό τηλέφωνο παρά με mp4.
 

giorgos nikakis

Μέλος
Δεν υπάρχει mp3-mp4 που να κάνει αξιοπρεπείς ηχογραφήσεις... Σε όλα ακούγεται αυτό το "φύσημα" στις ηχογραφήσεις και επίσης επειδή δεν υπάρχει ρύθμιση ένταση ηχογράφησης αν "πιάνει" δυνατά τον ήχο ή υψηλές συχνότητες θα "τρίζει" (υπερβολικά παράσιτα).

Πιο καλή ηχογράφηση θα κάνεις με ένα sonny ericsson κινητό τηλέφωνο παρά με mp4.

Βλέπε στους ιεροψαλτες ηχογράφηση απο mp 4 πως κατέληξε .
Ανδρεας Αγγελής άξιον εστιν πλ Α ΄ διασκευή πεττα.
 
Και σε αυτές τις ηχογραφήσεις ακούγεται το λεγόμενο "φύσημα" αν και λόγω της έντασης του ισοκρατήματος δεν αφήνεται μεγάλο περιθώριο, στην πρώτη ακούγεται πιο πολύ λόγω και του ότι στην αρχή έχει λίγο χρόνο μέχρι να αρχίσει ο ύμνος. Στην δεύτερη ακούγονται κάπου κάπου κάποιες άλλες αλλοιώσεις λόγω μάλλον των reverb.
 

giorgos nikakis

Μέλος
Και σε αυτές τις ηχογραφήσεις ακούγεται το λεγόμενο "φύσημα" αν και λόγω της έντασης του ισοκρατήματος δεν αφήνεται μεγάλο περιθώριο, στην πρώτη ακούγεται πιο πολύ λόγω και του ότι στην αρχή έχει λίγο χρόνο μέχρι να αρχίσει ο ύμνος. Στην δεύτερη ακούγονται κάπου κάπου κάποιες άλλες αλλοιώσεις λόγω μάλλον των reverb.

Υπάρχει σχετικό μηχάνημα όπου διώχνει το φύσημα κατα 80 με 90 % νομίζω ότι σε μια κακή ηχογράφηση είναι καλο ποσοστό .
Επειδή ασχολούμαι με το αντικείμενο επαγγελματικά σαφώς προσπαθώ να κάνω όσο γίνεται καλη δουλεια Πανω σε αυτόν τον τομέα .
Ας μου ανεβάσει κάποιος μια κακή ηχογράφηση, στα πλαίσια της λογικής δηλαδή να ακούγεται και θα προσπαθήσω να την κάνω καθαρισμό όσο γίνεται καλύτερο , τότε μπορούμε να δούμε της διαφορές , και φυσικά οι γνώμες σας θα κάνουν και καλύτερο έμενα.
 
Υπάρχει σχετικό μηχάνημα όπου διώχνει το φύσημα κατα 80 με 90 % νομίζω ότι σε μια κακή ηχογράφηση είναι καλο ποσοστό .

Ερώτηση.
Υπάρχει μηχάνημα?? Δηλαδή συσκευή? Ή κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή? Ο καθαρισμός γίνεται αυτόματα ή σιγά σιγά ακούγοντας και δοκιμάζοντας διάφορες πιθανότητες?
 

giorgos nikakis

Μέλος
Ερώτηση.
Υπάρχει μηχάνημα?? Δηλαδή συσκευή? Ή κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή? Ο καθαρισμός γίνεται αυτόματα ή σιγά σιγά ακούγοντας και δοκιμάζοντας διάφορες πιθανότητες?

Είναι στουντιακο προγραμμα , όπου έχει διάφορα plugin που κάνουν αυτήν την δουλειά καθαρισμο.
Χρειάζεται φυσικά χρόνο, μέθοδο ,και γνώσεις περι του αντικειμένου . ( κάποια απο αυτα βγαίνουν και σε μηχάνημα).
Γιατί δεν μου στέλνεις κάτι Δικο σου να δοκιμάσω να δεις και την διάφορα , παρά να προσπαθείς με κάποιο σαμποτάζ να αποδείξεις κάτι;;;;;;
Νομίζω ότι απο αρχής ημουν ξεκάθαρος!

ΕΧΕΙΣ ΚΆΝΕΙ ΣΠΟΥΔΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 
Όχι δε με καταλάβατε...
Τώρα έκανα μερικές ερωτήσεις πάνω σε αυτό που είπατε για το μηχάνημα... Ξέρω ότι είναι πολύυυυ χρονοβόρο να καθαρίσεις μια ηχογράφηση...

Ούτε ήθελα να δείξω κάτι ούτε γνώσεις έχω πάνω στα θέματα πλην του ότι έχουν περάσει πολλά μπ3 μπ4 και συσκευές ηχογράφησης απ τα χέρια μου, γι αυτό και το πρώτο μου σχόλιο. Έτσι κι αλλιώς εδώ ο συνάδελφος ψάχνει για συσκευή να ηχογραφεί και όχι για πρόγραμμα να επεξεργάζεται...

Στο προηγούμενο μήνυμά μου έκανα απλά μια διαπίστωση συγκρίνοντας τις δύο εκδοχές της ίδιας ηχογράφησης που παραθέσατε όπου ακούγεται λίγο το φύσημα και μερικές αλλοιώσεις απο τα reverb... Τίποτα παραπάνω, καμία πρόθεση σαμποτάζ, καμία ειρωνεία...
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Παρακαλῶ πολύ ὅποιος φίλος μπορεῖ νά μέ βοηθήσει στό ἑξής: Ἀναζητῶ πληροφορίες γιά νά ἀγοράσω (ἕως 50 εὐρώ) κάποιο μηχανηματάκι μέ τίς ἑξής προδιαγραφές:


  • νά κάνει ὅσο τό δυνατόν ἀξιοπρεπεῖς ἠχογραφήσεις
  • νά φορτίζεται ἀπό τόν ὑπολογιστή καί νά διαρκεῖ πολλές ὧρες
  • νά μπορῶ νά ἀκούσω μουσική (ἀρχεῖα mp3 καί wma).
Ἀκόμα καλύτερα ἄν ἔχει ραδιόφωνο καί ὀθόνη γιά παίξιμο video.


ἀγαπητέ Νεοκλῆ, οἱ ψηφιακοί καταγραφεῖς φωνῆς κοστίζουν ἀρκετά πάνω ἀπό 50 εὐρώ. Γι' αὐτό ἔγραψα στόν τίτλο mp3-mp4, δηλαδή ἕνα ἁπλό μηχάνημα γιά νά ἀκούω μουσική, ὅμως νά κάνει κάπως ἀξιοπρεπεῖς ἠχογραφήσεις.

Πράγματι μιλάμε για συσκευές καταγραφής ήχου και όχι για κάτι άλλο καθώς απ ότι ξέρω δεν υπάρχει mp3 player τόσο φτηνό με αξιοπρεπές άκουσμα καταγραφής. Εντωμεταξύ οι καταγραφείς ΔΕΝ κοστίζουν αρκετά πάνω από πενήντα ευρώ. Υπάρχουν μάλιστα και αρκετοί με λιγότερα αλλά με ποιότητα όχι τόσο καλή.
Όμως το να ενσωματωθεί και αυτό στο ήδη υπάρχων θέμα που ανέφερε ο Νεοκλής πιστεύω πως δε θα βοηθούσε τόσο όσο στο να γίνει νέο θέμα που να ασχολείται με καταγραφείς φτηνούς από 100 ευρώ και κάτω για παράδειγμα. Είναι πολλοί ιδίως αυτή την περίοδο που ψάχνουν για καταγραφείς με χαμηλή τιμή.

Τώρα Λεωνίδα νομίζω για να βρεις κάτι πρέπει να γνωρίζεις τους τύπους που ηχογραφούν οι συσκευές. Με βάση αυτό, και τη χωρητικότητα μπορείς πλέον να κοιτάξεις σε πολλά μοντέλα και να καταλήξεις σε κάποιο που ικανοποιεί τις προϋποθέσεις σου περισσότερο απ' όλα. Οι φτηνές συσκευές καταγράφουν τον ήχο σε μορφή .wma και μερικές τελευταία και σε mp3.
Η ποιότητα καταγραφής έχει τη μορφή:
- ST XQ
- ST HQ mode
- HQ mode
- SP mode
- LP mode

Το πρώτο (ST XQ) ηχογραφεί σε ποιότητα όπως το CD σε 128kbps και μετά η ποιότητα γίνεται ακριβώς μισή για κάθε κατηγορία, δηλαδή στα 64kbps για το ST HQ στα 32 για το HQ κ.ο.κ.
Στα πενήντα και ακόμα με λιγότερα ευρώ θα βρεις αρκετές περιπτώσεις που γράφουν μέχρι το HQ ποιότητα.
Λίγο παραπάνω από τα πενήντα, δηλαδή από τα εξήντα ευρώ και πάνω στην Ελλάδα θα βρεις την αξιοπρεπή ποιότητα που ζητάς και ακόμα καλύτερα.

Μία συσκευή για παράδειγμα που είδα είναι η OLYMPUS VN - 713PC η οποία καταγράφει σε ποιότητα mp3 και 192kbps δηλαδή εξαιρετικά καλή ποιότητα ηχογράφησης.
Είναι αυτή:

Olympus VN-713PC
177479.jpg


Δε φορτίζει όμως από τον υπολογιστή όπως επιθυμείς, αλλά παίρνει δύο μικρές μπαταριούλες ΑΑΑ. Για μένα είναι καλύτερο αυτό, καθώς όπου και να βρεθείς όλο και κάπου θα έχουν δύο μπαταρίες. Ενώ όταν χρειάζεται ρεύμα, ή ακόμα και υπολογιστή, στην πράξη έχει συμβεί πολλές φορές να μην είναι δυνατή η φόρτιση.

Καθώς είσαι και Αθήνα, μπορείς να το βρεις στο κατάστημα αυτό με μόλις 67.50 ευρώ και άμεσα διαθέσιμο όπως γράφει. Δεκαεφτά ευρώ παραπάνω.
Δεν έχω αγοράσει τίποτα από εκεί, ούτε μπορώ να σου δώσω εγγύηση σωστής λειτουργίας, καθώς δεν την έχω δει τη συσκευή. Όμως πιστεύω πως με τα χρήματα αυτά και τα χαρακτηριστικά αξίζει. Εκτός και αγοράσεις κάτι από καταστήματα του διαδικτύου που εδρεύουν στο εξωτερικό αλλά και πάλι δε γνωρίζω τα έξοδα μεταφοράς κ.τ.λ.
Εγώ είχα πάρει πριν τρία χρόνια κάτι ανάλογο πάντως, δηλαδή το πιο φτηνό μοντέλο της Olympus αλλά να γράφει σε ποιότητα CD και δε μου δημιούργησε ποτέ πρόβλημα. Έχω ηχογραφήσει εκατοντάδες ώρες παρότι έχει μόλις 1GB αποθηκευτικό χώρο, σε αντίθεση με αυτό που έχει 4GB και παίρνει και αποσπώμενη. Όμως το καλό με αυτά τα μηχανηματάκια είναι πως τα τοποθετείς σε ένα μέρος στην αρχή της ακολουθίας και μετά από τρεις τέσσερις ή ακόμα και παραπάνω ώρες αν πρόκειται για αγρυπνία τα παίρνεις πίσω, χωρίς να ασχολείσαι καθόλου κατά της διάρκεια των ακολουθιών.
Για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τον συγκεκριμένο καταγραφέα, μπορείς να πας και στην επίσημη σελίδα ΟLYPMUS της Ελλάδας, εδώ: http://www.olympus.com.gr/consumer/2581_digital-recorder_vn-713pc_-_specifications_25376.htm

 
Top