Χερουβικό πλ.α΄ Ι.Θ.Σακελλαρίδη

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Άντε, αφού πήρα(με) φόρα. Η ηχογράφηση είναι απ' την ημέρα της γιορτής μου.

Να σημειώσω ότι εδώ το "μυστικώς" και το "και τη ζωοποιώ" είναι κομμένα (στο "μυστικώς" παραλείπεται ολόκληρη η μουσική φράση πριν την κατάληξή της), και μαντέψτε γιατί... Επειδή ο π. Μάξιμος ήταν έτοιμος να βγει και δεν προλάβαινα!

Το Ως τον Βασιλέα και Ταις Αγγελικαίς τα λέει ο αριστερός. Επίσης παρατηρούνται κάποια λαθάκια στα ισοκρατήματα διότι ο φίλος μου που ισοκρατεί, ακόμα δεν είχε συνειδητοποιήσει ότι με ένα απλό ισοκράτημα και μόνον, το μέλος αυτό είναι μυσταγωγικότατο, και σε μερικά σημεία προσπαθούσε να μου κάνει δεύτερη. Ευτυχώς τον απέτρεψα εγκαίρως.
 

Attachments

  • Χερουβικό πλ. α΄ Ι.Θ.Σακελλαρίδη.mp3
    4.9 MB · Views: 132
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ευπρόσδεκτη η νέα ηχογράφηση...

To θεωρώ (και εγώ, πλέον:rolleyes:) χαζό να ασχοληθώ να απαντήσω και πάλι, αφού όπως φάνηκε στο προηγούμενο θέμα του του Χερουβικού του Πλ.Β. τα συμπεράσματά σου έχουν ήδη εξαχθεί, η ελάχιστη (αν όχι ανύπαρκτη) νοημοσύνη και τα χαζά επιχειρήματα των... αντιφρονούντων δεν επαρκούν για να αρθρώσουν λόγο...

Αν υπάρχει κανένας που έχει ώτα, οφθαλμούς, νόηση, χέρια, πόδια, και προπαντός .... χαζομάρα:rolleyes:, ας το κάνει ...


ΥΓ: Κοίτα να δεις που τελικά το Χερουβικό αυτό είναι τόσο ... αργό που αναγκάζει τον λειτουργό να διακόψει :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D (LOL)
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Ευπρόσδεκτη η νέα ηχογράφηση...

To θεωρώ (και εγώ, πλέον:rolleyes:) χαζό να ασχοληθώ να απαντήσω και πάλι, αφού όπως φάνηκε στο προηγούμενο θέμα του του Χερουβικού του Πλ.Β. τα συμπεράσματά σου έχουν ήδη εξαχθεί, η ελάχιστη (αν όχι ανύπαρκτη) νοημοσύνη και τα χαζά επιχειρήματα των... αντιφρονούντων δεν επαρκούν για να αρθρώσουν λόγο...

Αν υπάρχει κανένας που έχει ώτα, οφθαλμούς, νόηση, χέρια, πόδια, και προπαντός .... χαζομάρα:rolleyes:, ας το κάνει ...


ΥΓ: Κοίτα να δεις που τελικά το Χερουβικό αυτό είναι τόσο ... αργό που αναγκάζει τον λειτουργό να διακόψει :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D (LOL)

Έλα, Σταύρο, ποιά συμπεράσματα να εξαχθούν, ποιά επιχειρήματα να αρθρωθούν; Τα πράγματα μιλούν από μόνα τους. Αρκεί μια ματιά και στα κείμενα και στις ηχογραφήσεις.

Θα ήταν πολύ πιο σωστό από μέρους σου να παραδεχθείς ότι έκανες μια λάθος εκτίμηση και το θέμα να τελειώνει εκεί. Δεν είναι κακό.
Αντ' αυτού προσπαθείς να υποστηρίξεις και γω δεν ξέρω πια τί, με "επιχειρήματα"...

Τέλος πάντων, δεν λέω άλλα.
Καλό δεκαπενταύγουστο να 'χουμε.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Κων/νος Βαγενάς;81620 said:
Θα ήταν πολύ πιο σωστό από μέρους σου να παραδεχθείς ότι έκανες μια λάθος εκτίμηση και το θέμα να τελειώνει εκεί. Δεν είναι κακό.
Αντ' αυτού προσπαθείς να υποστηρίξεις και γω δεν ξέρω πια τί, με "επιχειρήματα"...
Δεν νομίζεις ότι το έχεις παρακάνει με την διαρκή υποτίμηση και τον χλευασμό (τόσο εδώ όσο και σε πολλά άλλα θέματα κατά καιρούς) όλων όσων έχουν διαφορετική άποψη από εσἐνα ;;; Λίγη συστολή δεν βλάπτει ξέρεις! Με περισσή ευκολία επαίρεσαι για την εμπειρία σου και τη γνώση σου σε όλα, μη δεχόμενος αντίλογο και χαρακτηρίζοντας ελαφρά τη καρδία ανθρώπους και απόψεις. Και δεν είναι μόνο εδώ, είναι σε πολλά ακόμα θέματα.

Εσύ άραγε τόσο καιρό εδώ μέσα, σκέφτηκες ότι μπορεί, ίσως, πιθανόν, maybe να είσαι λάθος σε κάτι;

Το δε τελευταίο αυτό, να μου πεις και τι πρέπει να πω, μόνο στα πλαίσια της μετεφηβικής χαζομάρας (σου επιστρέφω τον χαρακτηρισμό από νωρίτερα) το εντάσσω και το συμμερίζομαι απόλυτα μια που όλοι περάσαμε από αυτή τη φάση κάποτε. Όμως η διαρκής εξάσκησή της, και μάλιστα κάποιες φορές απέναντι σε κάποιους οι οποίοι έχουν τα διπλά και τριπλά χρόνια σου, καλό είναι να μετριαστεί τώρα που είναι ακόμα νωρίς...

Μπορείς να τραβήξεις από τα μαλλιά όσο θες τα χερουβικά του ΙΘΣ, αλλά πώς να το κάνουμε, χλωμιάζουν ακόμα και μπροστά στα της Εβδομάδος του Πέτρου... Μπορείς να τον θεωρείς κορυφή της ΒΜ, αλλά σε πολλά δεν είναι κάν μέσα σε αυτήν. Ένα αντικειμενικό άκουσμα στις ηχογραφήσεις που ανέβασες αυτό λέει, και όποιος πει ότι άκουσε αυθεντική βυζαντινή μουσική σε αυτά, με γεια του!!!! Δες και εδώ, δεν είμαι ο μόνος χαζός, τυφλός, κωφός...

Τέλος πάντων, δεν λέω άλλα.
Νωρίς το θυμήθηκες....
 
Last edited:

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Δεν νομίζεις ότι το έχεις παρακάνει με την διαρκή υποτίμηση και τον χλευασμό (τόσο εδώ όσο και σε πολλά άλλα θέματα κατά καιρούς) όλων όσων έχουν διαφορετική άποψη από εσἐνα ;;; Λίγη συστολή δεν βλάπτει ξέρεις! Με περισσή ευκολία επαίρεσαι για την εμπειρία σου και τη γνώση σου σε όλα, μη δεχόμενος αντίλογο και χαρακτηρίζοντας ελαφρά τη καρδία ανθρώπους και απόψεις. Και δεν είναι μόνο εδώ, είναι σε πολλά ακόμα θέματα.

Εσύ άραγε τόσο καιρό εδώ μέσα, σκέφτηκες ότι μπορεί, ίσως, πιθανόν, maybe να είσαι λάθος σε κάτι;

Το δε τελευταίο αυτό, να μου πεις και τι πρέπει να πω, μόνο στα πλαίσια της μετεφηβικής χαζομάρας (σου επιστρέφω τον χαρακτηρισμό από νωρίτερα) το εντάσσω και το συμμερίζομαι απόλυτα μια που όλοι περάσαμε από αυτή τη φάση κάποτε. Όμως η διαρκής εξάσκησή της, και μάλιστα κάποιες φορές απέναντι σε κάποιους οι οποίοι έχουν τα διπλά και τριπλά χρόνια σου, καλό είναι να μετριαστεί τώρα που είναι ακόμα νωρίς...

Μπορείς να τραβήξεις από τα μαλλιά όσο θες τα χερουβικά του ΙΘΣ, αλλά πώς να το κάνουμε, χλωμιάζουν ακόμα και μπροστά στα της Εβδομάδος του Πέτρου... Μπορείς να τον θεωρείς κορυφή της ΒΜ, αλλά σε πολλά δεν είναι κάν μέσα σε αυτήν. Ένα αντικειμενικό άκουσμα στις ηχογραφήσεις που ανέβασες αυτό λέει, και όποιος πει ότι άκουσε αυθεντική βυζαντινή μουσική σε αυτά, με γεια του!!!! Δες και εδώ, δεν είμαι ο μόνος χαζός, τυφλός, κωφός...


Νωρίς το θυμήθηκες....

Λοιπόν, για να τελειώνουμε μ' αυτήν την ιστορία.

1ον) Αν δεν σ' αρέσει γενικά ο Σακελλαρίδης, κανείς δε σε υποχρέωσε να ψάλλεις απ' αυτόν.
2ον) Αν δεν σ' αρέσουν τα Χερουβικά του, πες οτιδήποτε άλλο θέλεις.
3ον) Το κατά πόσο εντάσσεται στη παραδοσιακή Βυζαντινή μουσική και κατά πόσο στις ηχογραφήσεις αυτές ακούγεται αυθεντική βυζαντινή μουσική δεν με απασχολεί καθόλου και, επιτέλους, δεν είναι αυτό το θέμα μας! Απάντησα περί τούτου στο άλλο thread. Το θέμα μας ξεκίνησε από την συντομία των Χερουβικών του Σ. κι από το αν μπορεί κάποιος να τα χρησιμοποιήσει χωρίς πρόβλημα για την κάλυψη των αναγκών μιας Θ. Λειτουργίας. Οι συγκεκριμένες ηχογραφήσεις συνοδευόμενες κι από τα κείμενα είναι αρκετές για να πείσουν κάθε καλοπροαίρετο αναγνώστη οτι κάτι τέτοιο ισχύει. Τώρα, αν εσύ δεν θες να το παραδεχτείς, με γεια σου με χαρά σου.

Τα υπόλοιπα αφήνονται στην κρίση των μελών και των αναγνωστών.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Λοιπόν, για να τελειώνουμε μ' αυτήν την ιστορία.

1ον) Αν δεν σ' αρέσει γενικά ο Σακελλαρίδης, κανείς δε σε υποχρέωσε να ψάλλεις απ' αυτόν.
2ον) Αν δεν σ' αρέσουν τα Χερουβικά του, πες οτιδήποτε άλλο θέλεις.
3ον) Το κατά πόσο εντάσσεται στη παραδοσιακή Βυζαντινή μουσική και κατά πόσο στις ηχογραφήσεις αυτές ακούγεται αυθεντική βυζαντινή μουσική δεν με απασχολεί καθόλου και, επιτέλους, δεν είναι αυτό το θέμα μας! Απάντησα περί τούτου στο άλλο thread. Το θέμα μας ξεκίνησε από την συντομία των Χερουβικών του Σ. κι από το αν μπορεί κάποιος να τα χρησιμοποιήσει χωρίς πρόβλημα για την κάλυψη των αναγκών μιας Θ. Λειτουργίας. Οι συγκεκριμένες ηχογραφήσεις συνοδευόμενες κι από τα κείμενα είναι αρκετές για να πείσουν κάθε καλοπροαίρετο αναγνώστη οτι κάτι τέτοιο ισχύει. Τώρα, αν εσύ δεν θες να το παραδεχτείς, με γεια σου με χαρά σου.

Τα υπόλοιπα αφήνονται στην κρίση των μελών και των αναγνωστών.

Προφανώς η διαφορά μεταξύ "Ψ" και νεανικών στεκιών Β.Π. δεν έχει γίνει αντιληπτή, ούτε ως προς το ύφος(-άκι) ούτε ως προς την ποιότητα ή το πνευματικό επίπεδο των συμμετεχόντων και κάποιοι νομίζουν ότι μπορούν και εδώ να το παίξουν φωστήρες των εν σκότει, με προφανή έπαρση, η οποία φάνηκε από τα πρώτα κιόλας μηνύματα... :rolleyes:

Με γεια τους με χαρά τους λοιπόν, ας συνεχίσουν να εκτίθενται στα μάτια όσων τώρα την κρίση επικαλούνται, αφού πριν τους έχουν απαξιώσει με τα κατά καιρούς γραφόμενα και τη συμπεριφορά τους, για τα οποία ούτε καν υποψία διάθεσης αυτοκριτικής ή μεταμέλειας φαίνεται να υπάρχει... :rolleyes:

Τους ευχόμαστε, κάποια στιγμή να μάθουν τόσο να ψάλλουν, όσο και να συμπεριφέρονται. Η σειρά επιλογής, αυτονόητο δικαίωμά τους. :rolleyes:
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Φίλε Σταύρο, δεν είχα λόγο να μπλέκω σε προσωπική σας διαμάχη τη στιγμή που τρέχω με νοσοκομεία και άλλες ευλογίες του Θεού, και τη στιγμή που με τον Κώστα πιο πολύ με συνδέει η φιλολογία παρά η μουσική, αλλά διαβάζοντας με κατάπληξη (έως και καταπληξία) το θέμα αυτό έχω την ανάγκη να πω ότι δεν συμφωνώ στους χαρακτηρισμούς και την εν γένει εικόνα που παρουσιάζεις γι' αυτόν.

Στο φόρουμ νομίζω οι άνθρωποι εντάσσονται σε δύο ομάδες (σύμφωνα με μία από τις πολλές κατηγοριοποιήσεις που μπορούν να γίνουν): σε εκείνους που μουσικά και κατ΄ επέκταση ιδεολογικά ανήκουν σε ορισμένη σχολή σκέψης και εκείνους που δεν ανήκουν (προσωπικά βάζω τον εαυτό μου στη δεύτερη κατηγορία).

Ο Κωνσταντίνος λοιπόν ενώ ανήκει (κατά τη γνώμη μου) στην πρώτη ομάδα, αλλά είναι απο τους λίγους της ομάδας αυτής που εκφράζεται συστηματικά με διακριτικότητα και ευπρέπεια, η οποία απορρέει (χωρίς να τον έχω γνωρίσει προσωπικά) νομίζω απο την ευγένεια του χαρακτήρα του. Και είναι τέτοια η αίσθηση της ευπρέπειας αυτής για μένα, που όταν κάποτε έγραψε κάτι που (εγώ) το θεώρησα ειρωνεία, ήταν τόση η έκπληξή μου, που του έστειλα ΠΜ εκλιπαρώντας τον να μείνει όσο γίνεται αδιάφθορος από αυτό το ενδημικό σαράκι.

Ξέρω ότι ενοχλούν δύο πράγματα: οι μουσικές του απόψεις και η επιμονή του σε ορισμένα θέματα. Το πρώτο προσωπικά δεν με ενοχλεί γιατί τις μουσικές απόψεις τις αντιμετωπίζω (πια) ως διαφορετικό γούστο κι όχι ως διαφορετικές πεποιθήσεις. Για το δεύτερο λέω στον εαυτό μου πως του συγχωρώ την επιμονή του, γιατί η μεν βιολογική του ηλικία το συνηθίζει αυτό, η δε διανοητική του ηλικία είναι παραπάνω από τη δική μου.

Ειδικά το δεύτερο, δεδομένης της ηλικίας του, σε κάνει ίσως να μιλάς (δική μου εξήγηση) για
φωστήρες των εν σκότει, με προφανή έπαρση, η οποία φάνηκε από τα πρώτα κιόλας μηνύματα
αλλά, σε ένα φόρουμ όπου έχουν κατά καιρούς γίνει και γίνονται σφαγές με το βαμπάκι ή με το στιλέτο (ανάμεσα σε πολυάριθμα πολύ καλύτερα πράγματα φυσικά) ειναι υπερβολή να λες για τον Κώστα ......
Δεν νομίζεις ότι το έχεις παρακάνει με την διαρκή υποτίμηση και τον χλευασμό (τόσο εδώ όσο και σε πολλά άλλα θέματα κατά καιρούς) όλων όσων έχουν διαφορετική άποψη από εσἐνα;;

Επειδή δε διαβάζω τα πάντα, αν έχει προηγηθεί προσωπική σας διαμάχη στην οποία όντως ισχύει κάτι τέτοιο ( αλλιώς δεν μπορώ να καταλάβω με κανένα τρόπο πώς εξάγεις το συμπέρασμα περί διαρκούς υποτίμησης και χλευασμού) ζητώ συγνώμη και μακάρι να τα βρείτε, αλλά και πάλι δεν ανακαλώ την αίσθησή μου περί σπάνιας ευπρέπειας τη στιγμή που αυτή είναι η κυρίαρχη στα μηνύματά του.

Τέλος, θα έλεγα μέρες που είναι και καιροί που είναι να κερδίσουμε χρόνο και δυνάμεις από άκαιρες διαμάχες μεταξύ μας στέφοντας την προσοχή σε κείνους που χάνουμε, από κοινού ή κατά μόνας.

Ευλογείτε.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Προφανώς η διαφορά μεταξύ "Ψ" και νεανικών στεκιών Β.Π. δεν έχει γίνει αντιληπτή, ούτε ως προς το ύφος(-άκι) ούτε ως προς την ποιότητα ή το πνευματικό επίπεδο των συμμετεχόντων και κάποιοι νομίζουν ότι μπορούν και εδώ να το παίξουν φωστήρες των εν σκότει, με προφανή έπαρση, η οποία φάνηκε από τα πρώτα κιόλας μηνύματα... :rolleyes:

Με γεια τους με χαρά τους λοιπόν, ας συνεχίσουν να εκτίθενται στα μάτια όσων τώρα την κρίση επικαλούνται, αφού πριν τους έχουν απαξιώσει με τα κατά καιρούς γραφόμενα και τη συμπεριφορά τους, για τα οποία ούτε καν υποψία διάθεσης αυτοκριτικής ή μεταμέλειας φαίνεται να υπάρχει... :rolleyes:
Ἀγαπητέ Σταῦρο,
Ἀπορῶ καί ἐξίσταμαι! Τέτοια ἀντίστροφη ἐκτίμηση τῶν πραγμάτων δέν ἔχει ξαναγίνει, οὔτε μᾶς ἔχεις συνηθίσει σέ κάτι τέτοιο. Αὐτά ἀνήκουν σέ ἄλλους, γιά τούς ὀποίους διαμαρτυρήθηκα χθές, καί εὐτυχῶς εἶναι δυό τρεῖς, πού ὄντως ρίχνουν τό ἐπίπεδο τοῦ Ψαλτολογίου, μέ ὅλ᾿ αὐτά, πού κατά τά ἄλλα ὀρθῶς «φωτογραφίζεις». Καί βέβαια ἔχουν κρίση τά μέλη καί οἱ ἀναγνῶστες καί ὁ Κωνσταντῖνος ἐπάξια ὄντως «ἐκτίθεται» ἐνώπιόν τους, συμβάλλοντας στή διαφύλαξη τοῦ ἐπιπέδου πού πρέπει στό φόρουμ, σέ ἀντίθεση μέ ἐλαχίστους (ἐπαναλαμβάνω) πού τό ρίχνουν, πού ὅμως —ὅπως ἔχει φανεῖ— δέν εἶναι ἀνάλογες οἱ ἀρνητικές ἐπιπτώσεις πού ἔχουν προκαλέσει σ᾿ αὐτό.


Τους ευχόμαστε, κάποια στιγμή να μάθουν τόσο να ψάλλουν, όσο και να συμπεριφέρονται. Η σειρά επιλογής, αυτονόητο δικαίωμά τους. :rolleyes:
Καί στά δύο ἔχει πάρει τά εὔσημα, μέ πρώτη τή συμπεριφορά. Συνεχίζω νά ἐκπλήσσομαι καί δέν καταλαβαίνω τί ἐπιτέλους ἐνοχλεῖ...

Κατά τά ἄλλα συμφωνῶ μέ τό Γιῶργο καί τοῦ εὔχομαι καλή δύναμη καί ὑπομονή.


 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μέχρι τώρα δὲν σχολίασα καθόλου.

Προσωπικά, τὸν Σακελαρίδη δὲν τὸν ἀποδέχθηκα ποτέ καὶ πάντα τὸν θεωροῦσα ἑκτὸς τοῦ ἀναλογίου μου. Καλῶς ἤ κακῶς.

Πέραν αὐτοῦ, δὲν ἔχω ἰδιαίτερο πρόβλημα μὲ τὴν προτίμηση τοῦ Κωνσταντίνου στὸν Σακελλαρίδη. Τὸ Forum εἶναι πολυσυλλεκτικὸ καὶ ὅλες οἱ ἀπόψεις ἐκφράζονται μὲ τὸ σχετικὸ μέτρο.

ΟΜΩΣ. Δὲν μοῦ ἄρεσε τὸ ὑπ᾿ ἀριθ. 3 μνμ τοῦ Κωνσταντίνου ποὺ γράφει: Θα ήταν πολύ πιο σωστό από μέρους σου να παραδεχθείς ότι έκανες μια λάθος εκτίμηση και το θέμα να τελειώνει εκεί. Δεν είναι κακό.
Αντ' αυτού προσπαθείς να υποστηρίξεις και γω δεν ξέρω πια τί, με "επιχειρήματα"...


Κατὰ τὴν γνώμη μου ἡ διατύπωση ἦταν ἀτυχὴς καὶ ἀπρόσεκτη γιὰ διαδικτυακὴ ἐπικοινωνία καὶ ὑποθάλπει προσπάθεια ποδηγεσίας καὶ χειραγώγησησης τοῦ Σταύρου. Στὴν θέση τοῦ τελευταίου ἄν μοῦ ἀπευθυνόταν κάποιος ἔτσι θὰ ἀπαντοῦσα χειρότερα.

Επίσης, διακρίνω μιὰ ἀπαξίωση στὰ γραφόμενα τοῦ Κωνσταντίνου ποὺ δὲν μᾶς ἔχει συνηθίσει καὶ μάλιστα πρὸς συμφορουμίστα ὄχι τυχαῖο, ποὺ πάντα παίρνει εὔσημα, ποτὲ δὲν ρίχνει τό ἐπίπεδο τοῦ Ψαλτολογίου, δὲν δημιουργεῖ ἀρνητικές ἐπιπτώσεις, ἀλλὰ μᾶλλον συμβάλει στὴν καλὴ λειτουργία του.

Ἀποὶ κεῖ καὶ πέρα ἐκρήξεις ὑπάρχουν πάντα καὶ εἶναι κάποτε εὐπρόσδεκτες πρὸς ἐκτόνωση τυχὸν ὑπογείων πιέσεων.

Ἐλπίζω νὰ μὴ μὲ πάρουν τὰ σκάγια, ἀλλὰ ὁπωσδήποτε φοράω ἀλεξίσφαιρο ποὺ τὸ συστήνω ἀνεπιφύλακτα.

Ἀναμένω μὲ ἀγωνία τὴν συνέχεια, φτιάχνω καὶ ποπ κορν :)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ἀπορῶ καί ἐξίσταμαι!
Κι εγώ ο ίδιος, καιρό τώρα, εξ ου και οι σιωπηλές απουσίες μου κατά καιρούς...

Τέτοια ἀντίστροφη ἐκτίμηση τῶν πραγμάτων δέν ἔχει ξαναγίνει, οὔτε μᾶς ἔχεις συνηθίσει σέ κάτι τέτοιο.
Πιθανώς να έχει ξαναγίνει και από άλλους, αλλά να διέλαθε της προσοχής όπως και άλλα πράγματα. Από την άλλη, το να εκπλήσσεται κανείς για την αλλαγή συμπεριφοράς ενός μέλους μετά από 2,5 χρόνια παρουσίας, αλλά να μην προβληματίζεται από αυτήν, ηχεί παράδοξο, αν όχι ανακόλουθο...

Κατά καιρούς είχαν γίνει εκ μέρους της μετριότητάς μου κάποιες επισημάνσεις και ταπεινές εκκλήσεις για συστολή, με αφορμή μικρο-διαξιφισμούς και άκομψες παρατηρήσεις (απαρατήρητες;;;) εις βάρος τρίτων, επιφανών και καθ' όλα σεβαστών μελών που φάνταζαν άσχημες, αν όχι προκλητικές, τουλάχιστον κατά την δική μου (χαζή) αίσθηση του μέτρου. Οι συστάσεις αυτές πέρασαν απαρατήρητες, μη δυνάμενες να φθάσουν εκεί που στόχευαν και να αγγίξουν συγκερασμένες χορδές την ευαισθησία των οποίων
θεωρούσα δεδομένη, παραβλέποντας εξάρσεις που έχουν να κάνουν με ευαίσθητες περιόδους της ζωής των αποδεκτών και ελπίζοντας σε μια άλλη, καλύτερη πλευρά. Κρίμα που δεν έγιναν αντιληπτές και από άλλους, των οποίων η κρίση είναι πιο σεβαστή στα ώτα όσων αρχικά απευθυνόμουν, αλλά τι να γίνει, συχνά εντοπίζουμε αδυναμίες μόνο σε όσους ευρίσκονται από μια ορισμένη απόσταση και πέρα από εμάς. Συμβαίνει και σε εμένα τον ίδιο και το κατανοώ απόλυτα, χωρίς όμως να σημαίνει ότι το θεωρώ σωστή πρακτική,
τόσο σε εμένα όσο και σε άλλους!

Από εκεί και πέρα και από τη στιγμή που η συμπεριφορά αυτή φτάνει πλέον να αγγίξει και εμένα τον ίδιο, θεωρώ τιμιώτερο να εκφραστώ δημοσίως και μετά παρρησίας, παρά κρυφίως καλλιεργώντας μέρες και νύχτες ολόκληρες κλίμα φατριασμού εναντίον αυτού με τον οποίο διαφωνώ, πρακτική που δεν
συμμερίζομαι και ευτυχώς δεν εφαρμόζεται (ελπίζω και προσεύχομαι) από το σύνολο μελών του “Ψ”.

Αὐτά ἀνήκουν σέ ἄλλους, γιά τούς ὀποίους διαμαρτυρήθηκα χθές, καί εὐτυχῶς εἶναι δυό τρεῖς, πού ὄντως ρίχνουν τό ἐπίπεδο τοῦ Ψαλτολογίου, μέ ὅλ᾿ αὐτά, πού κατά τά ἄλλα ὀρθῶς «φωτογραφίζεις».
Αν η αλλαγή στάσης ενός μέλους και η όποια τοποθέτησή του (οξεία ή μη) επί κάποιων πραγμάτων που τον βρίσκουν αντίθετο ή τον θίγουν, ενοχλεί τόσο πολύ ευρισκόμενη αντίθετη προς προσωπικές γνώμες, σχέσεις, συνεργασίες, φιλίες, κ.α., τότε ευχαρίστως να με κατατάξετε αβασάνιστα στην ομάδα αυτών που κατά την κρίση σας ρίχνουν το επίπεδο του Ψαλτολογίου.

Μετά από 2,5 χρόνια παρουσίας νομίζω πως έχω δώσει δείγματα γραφής για το πώς, πόσο και πότε συμπεριφέρομαι "αλλόκοτα", και δέχομαι ευχαρίστως (σε αντίθεση με άλλους) την όποια (αιτιολογημένη) επίκριση μού γίνει... Και όπως έγραψα και πιο πάνω, η έκπληξη λογικά θα έπρεπε να συνοδεύεται από προβληματισμό, και σίγουρα όχι προβληματισμό του τύπου αν ο Μανιάτης
άρχισε (ή έκοψε) τα ψυχοφάρμακα, ή αν του χάλασε το A/C καλοκαιριάτικα :D ...

Καί βέβαια ἔχουν κρίση τά μέλη καί οἱ ἀναγνῶστες καί ὁ Κωνσταντῖνος ἐπάξια ὄντως «ἐκτίθεται» ἐνώπιόν τους, συμβάλλοντας στή διαφύλαξη τοῦ ἐπιπέδου πού πρέπει στό φόρουμ, σέ ἀντίθεση μέ ἐλαχίστους (ἐπαναλαμβάνω) πού τό ρίχνουν, πού ὅμως —ὅπως ἔχει φανεῖ— δέν εἶναι ἀνάλογες οἱ ἀρνητικές ἐπιπτώσεις πού ἔχουν προκαλέσει σ᾿ αὐτό.
Για όλα τα παραπάνω φαντάζομαι αναγνωρίζετε στους άλλους το πιθανό δικαίωμα να έχουν αντίθετη άποψη, βασισμένοι σε κάποια στοιχεία, όπως και εσείς σε κάποια άλλα. Ευχαριστώ.

Καί στά δύο ἔχει πάρει τά εὔσημα, μέ πρώτη τή συμπεριφορά.
Και σε αυτό φαντάζομαι αναγνωρίζετε στους άλλους το δικαίωμα αντίθετης άποψης, ακόμα και αν δεν σας βρίσκει σύμφωνο. Ειδικά για τα της ψαλτικής, υπάρχουν αρμοδιότεροι ημών και τε υμών για να αποφανθούν, αν και όπως ο ίδιος είπε
...κατά πόσο στις ηχογραφήσεις αυτές ακούγεται αυθεντική βυζαντινή μουσική δεν με απασχολεί καθόλου ...
οπότε προσωπικά (όπως πιθανότατα και άλλοι) θεωρώ κάθε περαιτέρω σχολιασμό ή παραίνεση επί του ύφους, των διαστημάτων καθώς της γνησιότητας ή ορθότητας αυτών, από περιττή έως μάταια, δεδομένης της απολυτότητας, της (εξ ιδίας ομολογίας προκύπτουσας) αδιαφορίας, και της απουσίας διάθεσης ακόμη και στοιχειώδους προβληματισμού.

Συνεχίζω νά ἐκπλήσσομαι καί δέν καταλαβαίνω τί ἐπιτέλους ἐνοχλεῖ...
Ενδεχομένως εκεί να βρίσκεται και ένα (σημαντικό) μέρος του όλου προβλήματος...

Κατά τά ἄλλα συμφωνῶ μέ τό Γιῶργο καί τοῦ εὔχομαι καλή δύναμη καί ὑπομονή.
Ομοίως εύχομαι στον Γιώργο πάντοτε τα καλύτερα, αν και μια πιο προσεκτική επισκόπηση επίμαχων μηνυμάτων θα του καταδείξει ότι όντως δεν έχει διαβάσει τα πάντα (όπως και ο ίδιος είπε) αλλά και ότι και ο ίδιος κάποτε προέβη σε (μάταιες) σχετικές συστάσεις. Σέβομαι τη γνώμη του, όμως θα ήθελα να τον ρωτήσω, μια που αναφέρθηκε σε ευπρέπεια, να μας πει αν υπάρχει κάποιος (επιτέλους) εδώ μέσα ο οποίος κατά τη γνώμη του ΔΕΝ έχει ευπρέπεια...

Το ίδιο ευχαριστώ και τον Δομέστικο για την εκ μέρους του αναγνώριση του δικαιώματός μου να έχω την άποψή μου (όσο χαζή και αν φαντάζει σε μερικούς ή παράδοξη και αρνητική σε άλλους) και να είμαι αυτόφωτο ον (με όποιο κόστος κι αν αυτό συνεπάγεται, μέσα και έξω από εδώ) και όχι
πράγματα που δεν επιθυμώ να αναλύσω περαιτέρω, γιατί θα ζημιώσω τόσο την ψυχή όσο και το όποιο (ενδεχομένως χαμηλό στα μάτια κάποιων...) επίπεδό μου.


Εύξασθε και απόδοτε!

Σ.Π.Μ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Το ίδιο ευχαριστώ και τον Δομέστικο για την εκ μέρους του αναγνώριση του δικαιώματός μου να έχω την άποψή μου (όσο χαζή και αν φαντάζει σε μερικούς ή παράδοξη και αρνητική σε άλλους) και να είμαι αυτόφωτο ον (με όποιο κόστος κι αν αυτό συνεπάγεται, μέσα και έξω από εδώ)

Σκέτο φωτοβολταϊκὸ εἶσαι, μὲ τὶ κόστος πουλᾶς στὴ ΔΕΗ; Πόσα KW;:D
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Σκέτο φωτοβολταϊκὸ εἶσαι, μὲ τὶ κόστος πουλᾶς στὴ ΔΕΗ; Πόσα KW;:D

Δεν πουλάμε, κύριε! Απεργούμε!!! :D
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Υγεία να υπάρχει :wink:

Καὶ τὰ ... φάρμακα μὲ τὶς φαρμακερὲς φαρμακεῖες τοῦ φαρμακοτρίφτη, ποὺ σὲ φαρμάκωσαν, ἐσένα παιδὶ ἀπὸ φάρμα;
 
Top