"Χαῖρε, Νύμφη", "Ἀλληλούια", "Τὴν ὡραιότητα"

Ὡς πρὸς τὰ δύο ἐφύμνια, θὰ ἤθελα νὰ ρωτήσω κατὰ πόσον ψάλλονται πάντα τέσσερα ἀπὸ τὸν δεξιὸ χορὸ (2 Χαῖρε, Νύμφη +2 Ἀλληλούια) καὶ δύο ἀπὸ τὸν ἀριστερό (1 Χαῖρε, Νύμφη +1 Ἀλληλούια) καὶ τὶς τέσσερεις πρώτες Παρασκευὲς ἢ ἐναλλάξ ἔχουμε τέσσερα μὲ δύο καὶ δύο μὲ τέσσερα. Τί γίνεται, ἐπίσης, ὅσον ἀφορᾶ στὴν ἴδια περίπτωση μὲ τὴν Παρασκευὴ τοῦ Ἀκαθίστου; Τὸ δὲ Θεοτοκίον "Τὴν ὡραιότητα" τὸ λέει πάντα ὁ δεξιὸς χορός; Ἔχουμε ἀκριβεῖς πληροφορίες γιὰ τὴν τάξη ποὺ τηρεῖται στὸν Πάνσεπτο Πατριαρχικὸ Ναό;
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ὡς πρὸς τὰ δύο ἐφύμνια, θὰ ἤθελα νὰ ρωτήσω κατὰ πόσον ψάλλονται πάντα τέσσερα ἀπὸ τὸν δεξιὸ χορὸ (2 Χαῖρε, Νύμφη +2 Ἀλληλούια) καὶ δύο ἀπὸ τὸν ἀριστερό (1 Χαῖρε, Νύμφη +1 Ἀλληλούια) καὶ τὶς τέσσερεις πρώτες Παρασκευὲς ἢ ἐναλλάξ ἔχουμε τέσσερα μὲ δύο καὶ δύο μὲ τέσσερα. Τί γίνεται, ἐπίσης, ὅσον ἀφορᾶ στὴν ἴδια περίπτωση μὲ τὴν Παρασκευὴ τοῦ Ἀκαθίστου;
Εναλλάξ ανά "Χαίρε Νύμφη" και "Αλληλούια" νομίζω εξυπηρετεί την εναλλαγή των χορών. Οπότε όπως λές τέσσερα από τον δεξιό και δύο από τον αριστερό.
Σημειώνω ότι εμείς λέγαμε δίχορο μόνο το αργό μέλος του "Τη υπερμάχω". Αλλιώς το α' ο δεξιός και το β' ο αριστερός.
Στον ακάθιστο κατά την αυτή τάξη την α' και την γ' στάση, ενώ στην β' και στην δ' στάση κατά την άλλη σειρά. Δηλ. τέσσερα από τον αριστερό και δύο από τον δεξιό.

Αυτά ως προτάσεις. Αν υπάρχει (σωστή) προετοιμασία και συνεννόηση όλα γίνονται με τάξη και χωρίς να υπάρχουν παρεξηγήσεις. Αυτό νομίζω είναι το πνεύμα του τυπικού κι όχι το γράμμα. Δεν νομίζω ότι μπορούμε να είμαστε απόλυτοι στο τί πρέπει να γίνει αλλά στο γεγονός πως, ότι θα γίνει στην πράξη θα πρέπει να γίνει καλώς!

Τὸ δὲ Θεοτοκίον "Τὴν ὡραιότητα" τὸ λέει πάντα ὁ δεξιὸς χορός; Ἔχουμε ἀκριβεῖς πληροφορίες γιὰ τὴν τάξη ποὺ τηρεῖται στὸν Πάνσεπτο Πατριαρχικὸ Ναό;

Κατά το ΤΜΕ ο αριστερός. Είπαμε ότι πολλά έχει πάρει ο δεξιός...
Υπάρχει και σχετικό θέμα που παραπέμπει ο π. Μάξιμος.
 
Last edited:
Top