[Ερώτηση] Υπάρχουν προγράμματα συγγραφής Β. Μ. συμβατά με Windows 7 ?

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ξερει κανεις εαν υπαρχουν προγραμματα συγγραφης Β.Μ συμβατα με win.7 ??
Ευχαριστω.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Το ίδιο ερώτημα θέλω να καταθέσω κι εγω.
Χρησιμοποιούσα ως τώρα το Adobe Page Maker 6.
Όταν πριν μερικούς μήνες εγκατέστησα τα Win7 διαπίστωσα ότι δεν ήταν συμβατό πλέον το πρόγραμμα. Έκανα και μια προσπάθεια με το Page Maker 7 αλλά...τίποτα.

Μπορεί κανείς να βοηθήσει;
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Παρακαλω αν μπορει καποιος να βοηθησει, μιας και Δοξα το Θεο υπαρχουν μελη με σπουδες στην πληροφορικη, ας το κανει. Πλησιαζει και το πανυγηρι του Δεκαπενταυγούστου και πρεπει να ετοιμαστουμε.:)
Ευχαριστω.
 

dzervos

Νέο μέλος
Η Βυζαντινή Κάλαμος είναι συμβατή με Windows 7.Αν χρησιμοποιείτε και Office 2007 δεν νομίζω να έχετε κάποιο πρόβλημα.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Παρακαλω αν μπορει καποιος να βοηθησει, μιας και Δοξα το Θεο υπαρχουν μελη με σπουδες στην πληροφορικη, ας το κανει. Πλησιαζει και το πανυγηρι του Δεκαπενταυγούστου και πρεπει να ετοιμαστουμε.:)
Ευχαριστω.
Για δωρεάν είναι ο ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΓΡΑΦΟΣ που δώρησε το Μέλος και Κατασκευαστής
ο κ. Γκεζερλής στην παρακάτω δ/νση. http://analogion.com/forum/showthread.php?t=15830
Νομίζω πως πρέπει να δουλεύει στα 7αρια 64μπιτα.
Επίσης ενδέχεται να είναι συμβατό και τα ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ, καθώς και τα του Πατρός Εφραίμ. ED PSALTIKA.
Η Βυζαντινή Κάλαμος δουλεύει στα 7αρια 64μπιτα αλλά δεν είναι δωρεάν.
Πιθανόν κάποιοι που την είχαν και τώρα έχουν τον Μελωδό, ενδέχεται να την προσφέρουν και σε καλύτερη τιμή.
 

Γιώργος Λαμπρόπουλος

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Τιμίου Προδρόμου Κάτω Αχαίας
Ο Βυζαντινογράφος του κ. Γκεζερλή όπως ανέφερε και ο αγαπητός κ. Κιαμηλίδης προηγουμένως λειτουργεί σε Windows 7 και 32 Bit με εγκατεστημένο Office 2003, 2007 ή 2010.
Προσωπικά το έχω δοκιμάσει με κάποιες από τις εκδόσεις του Office αλλά και με φίλους που το έχω συζητήσει λειτουργεί κανονικά και το κυριότερο είναι δωρεάν.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ο Βυζαντινογράφος του κ. Γκεζερλή όπως ανέφερε και ο αγαπητός κ. Κιαμηλίδης προηγουμένως λειτουργεί σε Windows 7 και 32 Bit με εγκατεστημένο Office 2003, 2007 ή 2010.
Προσωπικά το έχω δοκιμάσει με κάποιες από τις εκδόσεις του Office αλλά και με φίλους που το έχω συζητήσει λειτουργεί κανονικά και το κυριότερο είναι δωρεάν.
Μηπως το γεγονος οτι εχω τα 64 Bit win.7 αλλαζει κατι?
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Μηπως το γεγονος οτι εχω τα 64 Bit win.7 αλλαζει κατι?

Δεν είχα χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα σε άλλο λειτουργικό για να καταλάβω τη διαφορά. Στα 64 bit δείχνει να δουλεύει κανονικά. Έγραψα την εξήγηση της παρακλητικής μισή σειρά μόνο γιατί δε ξέρω τη χρήση του. Μόνο το άσχημο είναι πως έχει διαφορετικό πληκτρολόγιο από τα άλλα δωρεάν προγράμματα και κάποιος που ενδιαφέρεται πρέπει στην αρχή να ξοδέψει λίγο χρόνο για να το μάθει.
Προσωπικά δεν έχω βρει το χρόνο ακόμα να ασχοληθώ με τον βυζαντινογράφο και δεν ξέρω εάν είναι εύκολος ή όχι στη χρήση.

Ασχολήθηκα με τη δουλειά του πατρός Εφραίμ στην αρχή EZ και μετά με του κ. Στέφανου Σολδάτου ΒΖ, http://www.dbnet.ntua.gr/~stef/mysite/php/index.php?pg=pgbyz&lang=en και τελικά πρόσεξα πως η δεύτερη BZ είναι αρκετά εύκολη στη χρήση και δουλεύει ασφαλώς με αυτά που ζητάς 64 Bit win.7και έτσι κάθισα και έγραψα ένα σύντομο χερουβικό του ήχου της εβδομάδας του Φωκαέα. Βέβαια δε μου αρέσουν και στα τρία αυτά δωρεάν προγράμματα καθόλου οι γραμματοσειρές. Δείχνουν πολύ τυποποιημένες... θα δούμε τι θα κάνουμε με αυτό το θέμα.
Αν έχεις εγκαταστήσει το πρόγραμμα του κ. Στέφανου θα μπορέσεις να δεις τα words αρχεία.
 

Attachments

  • XerouvikoFokaeosDeyterouHxou.pdf
    126.3 KB · Views: 100
  • ejigisiparaklitikis.doc
    22 KB · Views: 35
  • ejigisiparaklitikis.pdf
    84.1 KB · Views: 56
  • XerouvikoFokaeosDeyterouHxou.zip
    42.3 KB · Views: 26

sekyritsis

ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΚΥΡΙΤΣΗΣ
Δεν είχα χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα σε άλλο λειτουργικό για να καταλάβω τη διαφορά. Στα 64 bit δείχνει να δουλεύει κανονικά. Έγραψα την εξήγηση της παρακλητικής μισή σειρά μόνο γιατί δε ξέρω τη χρήση του. Μόνο το άσχημο είναι πως έχει διαφορετικό πληκτρολόγιο από τα άλλα δωρεάν προγράμματα και κάποιος που ενδιαφέρεται πρέπει στην αρχή να ξοδέψει λίγο χρόνο για να το μάθει.
Προσωπικά δεν έχω βρει το χρόνο ακόμα να ασχοληθώ με τον βυζαντινογράφο και δεν ξέρω εάν είναι εύκολος ή όχι στη χρήση.

Ασχολήθηκα με τη δουλειά του πατρός Εφραίμ στην αρχή EZ και μετά με του κ. Στέφανου Σολδάτου ΒΖ, http://www.dbnet.ntua.gr/~stef/mysite/php/index.php?pg=pgbyz&lang=en και τελικά πρόσεξα πως η δεύτερη BZ είναι αρκετά εύκολη στη χρήση και δουλεύει ασφαλώς με αυτά που ζητάς 64 Bit win.7και έτσι κάθισα και έγραψα ένα σύντομο χερουβικό του ήχου της εβδομάδας του Φωκαέα. Βέβαια δε μου αρέσουν και στα τρία αυτά δωρεάν προγράμματα καθόλου οι γραμματοσειρές. Δείχνουν πολύ τυποποιημένες... θα δούμε τι θα κάνουμε με αυτό το θέμα.
Αν έχεις εγκαταστήσει το πρόγραμμα του κ. Στέφανου θα μπορέσεις να δεις τα words αρχεία.

ΤΕΛΕΙΟ ΤΟ ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ ΕΙΡΥΚ αν μπορουσες να εφτιαχνες και των υπολοιπων ηχων θα σου ημουν ευγνωμων.........
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
. Βέβαια δε μου αρέσουν και στα τρία αυτά δωρεάν προγράμματα καθόλου οι γραμματοσειρές. Δείχνουν πολύ τυποποιημένες... θα δούμε τι θα κάνουμε με αυτό το θέμα.

Κακό το λες εσύ αυτό; :D
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Εγκατεστησα τον Βυζαντινογραφο2.0 ο οποιος απ'οτι διαβασα στο site εχει αναβαθμιστει ωστε να ειναι συμβατος με win.7 και word 2007. Οι οδηγιες εγκαταστασης ομως δεν πρεπει να αναφερονται σε word2007. Συγκεκριμενα δεν μπορω να ενεργοποιησω, αφου εγκαταστησω το προγραμμα, την εργαλειογραμμη. Οι οδηγιες αναφερουν πως αυτο γινεται απο το Mενου: Προβολη/ Γραμμες εργαλειων/Byzantine Music. Δυστυχως δεν βρισκω το μενου: Γραμμες εργαλειων. Αν καποιος γνωριζει απο word 2007 ας βοηθησει παρακαλω.
 

Γιώργος Λαμπρόπουλος

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Τιμίου Προδρόμου Κάτω Αχαίας
Αν επιλέξεις την καρτέλα Πρόσθετα θα δεις την μπάρα με τα εργαλεία. Οι εικόνες έχουν ληφθεί από το Office 2010 αλλά είναι σχεδόν ίδιο με το 2007.
 

Attachments

  • Screen01.jpg
    133.3 KB · Views: 18
  • Screen02.jpg
    111.1 KB · Views: 20
Top