Τρισάγιος Ύμνος Θρ. Στανίτσα σε ήχο γ΄

Χαίρετε! Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να σας συγχαρώ για την προσφορά και διακονία σας στην προώθηση και διάδοση της ψαλτικής τέχνης. Αν και είναι η πρώτη μου φορά που απευθύνομαι στα μέλη ,εντούτοις σας ζητώ να ανεβάσει
κάποιος σε pdf τον τρισάγιο ύμνο σε ήχο γ΄του Θρ. Στανίτσα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων, εύχομαι δε καλή Σαρακοστή και καλό Πάσχα!
 

amentzelos

Μέλος
Χαίρετε! Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να σας συγχαρώ για την προσφορά και διακονία σας στην προώθηση και διάδοση της ψαλτικής τέχνης. Αν και είναι η πρώτη μου φορά που απευθύνομαι στα μέλη ,εντούτοις σας ζητώ να ανεβάσει
κάποιος σε pdf τον τρισάγιο ύμνο σε ήχο γ΄του Θρ. Στανίτσα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων, εύχομαι δε καλή Σαρακοστή και καλό Πάσχα!


Για δες εδω
http://www.psaltologion.com/showthread.php?t=6366
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μερικοί, όταν μιλούν για τρισάγιο του Στανίτσα σε τρίτο ήχο, εννοούν το γνωστό σε βαρύ (φεραχνάκ) προσαρμοσμένο σε τρίτο, με κατάληξη τον Γα, αντί για τον Ζω. Βλ. εδώ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το τρισάγιον του Στανίτσα σε ήχο βαρύ (φεραχνάκ), σε μετατροπή-διασκευή σε ήχο γ΄, υπό γέροντος Μελετίου Συκιώτου (από τον «Μουσικό Ανθώνα Θ. Λειτουργίας»).
 

Attachments

  • Μελετίου Συκεώτου (Θρ.Στανίτσα) (γ΄).pdf
    2.5 MB · Views: 1,835

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Παρότι είναι προτιμότερο να λέγεται σε δεύτερο ήχο το τρισάγιον με το δύναμις, σχετικό μήνυμα του κ. Καλπακίδη εδώ http://analogion.com/forum/showpost.php?p=118520&postcount=21 εμείς όπως έχω αναφέρει και παλιότερα, όταν έχουμε πρώτο και πλάγιο του πρώτου λέμε το τρισάγιον του καλογήρου, δεύτερο και πλάγιο του δευτέρου το κλασσικό τρισάγιον με δύναμις του Κρητός, τρίτο και πλάγιο του τρίτου αυτό εδώ του Θ. Στανίτσα και τέταρτο και πλάγιο του τετάρτου, το κλασσικό πάλι τρισάγιο με δύναμις του Αβαγιανού. Τα υπόλοιπα όμως που αναφέρονται στον παραπάνω σύνδεσμο τα τηρούμε όλα. Το τρισάγιον ίσως είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση, έχουν γραφτεί αρκετά εδώ άλλωστε.

Στο συνημμένο τώρα, είναι αυτό το τρισάγιον μαζί με το δύναμις του Θ. Στανίτσα σε διασκευή του μακαριστού Μελετίου Συκιώτου, απλά πρόσθεσα έτσι στα γρήγορα τα λόγια που έλειπαν, κάποιες έλξεις κυρίως του ΔΙ προς τον ΚΕ και τις διαστολές, με βάση τον τετράσημο.
Όπως έχει αναφέρει και ο Δημήτρης εδώ: http://analogion.com/forum/showpost.php?p=3576&postcount=3 οι περισσότεροι έτσι κι αλλιώς όποια παρτιτούρα και να έχουν μπροστά τους το ψάλλουν σε τρίτο ήχο. Το ίδιο κάνουμε και εμείς καθώς με τα μακάμια δεν έχω κάποια σχέση. Δε γνωρίζω τίποτα και το φεραχνακ δεν συνηθίζεται στους εκκλησιαστικούς ύμνους.
Επομένως αυτή η διασκευή που βρήκα εδώ στο ψαλτολόγιον πιστεύω πως είναι προτιμότερη.
 

Attachments

  • TrisagionDinamis_TritouHxou_Stanitsa.pdf
    10.3 MB · Views: 1,330

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Παρότι είναι προτιμότερο να λέγεται σε δεύτερο ήχο το τρισάγιον με το δύναμις, σχετικό μήνυμα του κ. Καλπακίδη εδώ http://analogion.com/forum/showpost.php?p=118520&postcount=21 εμείς όπως έχω αναφέρει και παλιότερα, όταν έχουμε πρώτο και πλάγιο του πρώτου λέμε το τρισάγιον του καλογήρου, δεύτερο και πλάγιο του δευτέρου το κλασσικό τρισάγιον με δύναμις του Κρητός, τρίτο και πλάγιο του τρίτου αυτό εδώ του Θ. Στανίτσα και τέταρτο και πλάγιο του τετάρτου, το κλασσικό πάλι τρισάγιο με δύναμις του Αβαγιανού. Τα υπόλοιπα όμως που αναφέρονται στον παραπάνω σύνδεσμο τα τηρούμε όλα. Το τρισάγιον ίσως είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση, έχουν γραφτεί αρκετά εδώ άλλωστε.

Στο συνημμένο τώρα, είναι αυτό το τρισάγιον μαζί με το δύναμις του Θ. Στανίτσα σε διασκευή του μακαριστού Μελετίου Συκιώτου, απλά πρόσθεσα έτσι στα γρήγορα τα λόγια που έλειπαν, κάποιες έλξεις κυρίως του ΔΙ προς τον ΚΕ και τις διαστολές, με βάση τον τετράσημο.
Όπως έχει αναφέρει και ο Δημήτρης εδώ: http://analogion.com/forum/showpost.php?p=3576&postcount=3 οι περισσότεροι έτσι κι αλλιώς όποια παρτιτούρα και να έχουν μπροστά τους το ψάλλουν σε τρίτο ήχο. Το ίδιο κάνουμε και εμείς καθώς με τα μακάμια δεν έχω κάποια σχέση. Δε γνωρίζω τίποτα και το φεραχνακ δεν συνηθίζεται στους εκκλησιαστικούς ύμνους.
Επομένως αυτή η διασκευή που βρήκα εδώ στο ψαλτολόγιον πιστεύω πως είναι προτιμότερη.

Κάποιες πρόχειρες σκέψεις:
- εσείς ποιοί; (εμείς) οι άλλοι;
- Και οι Φαρισαίοι (θεωρούσαν ότι) τηρούσαν το Δεκάλογο, μεγαλαυχούντες μετ'εξαιρέσεων..
- Ο γερο-Μελέτιος δεν ήξερε από θεωρία, έλξεις και ρυθμό..
- Υποθέτω πως το φεραχνάκ είναι τουρκικό και οθνείο ως απάδον προς τη Μέθοδο της Ελληνικής μουσικής (και τα κλαδιά της)..
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... - εσείς ποιοί; (εμείς) οι άλλοι; ...
Μη τα παίρνεις όλα αρνητικά. Στο ναό που ψάλλει εννοεί ο άνθρωπος!

... απλά πρόσθεσα έτσι στα γρήγορα τα λόγια που έλειπαν, κάποιες έλξεις κυρίως του ΔΙ προς τον ΚΕ ....

Αυτό καλύτερα να μη το έκανες, γιατί πολλές απ' αυτές είναι τελείως λάθος (μου φαίνεται). Άκουσε το δύναμις από τον ίδιο για να δεις ποιες στέκουν και ποιες όχι.
Πάντως αν έχεις το κείμενο χωρίς τις έλξεις, ανέβασέ το κι αυτό.
 
Last edited by a moderator:
Είχα ακούσει κάποτε στο youtube απο Σιμωνοπετρίτες (Αν θυμαμαι καλά) Τρισάγιο Στανίτσα σε γ' ήχο με κρατήματα. Παραθέτω παρακάτω και το μουσικό κείμενο όπως το διέσωσα από το εν λόγω βίντεο. Δυστυχώς το βίντεο θα κατέβηκε πλέον γιατι δεν το βρίσκω πουθενά. Αν έχει κανεις υπ όψιν του θα ήμουν πολύ ευγνώμων να το μοιραστει.
 

Attachments

  • ΤΡΙΣΑΓΙΟΝ ΗΧΟΣ Γ' (ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΟ).pdf
    788 KB · Views: 35

Adam_x

Active member
Δυστυχώς το βίντεο θα κατέβηκε πλέον γιατι δεν το βρίσκω πουθενά. Αν έχει κανεις υπ όψιν του
Από το cd της Θείας Λειτουργίας (με άλλο "Δύναμις", σε ήχος πλ. Β' και κράτημα Θεοδώρου Φωκαέως):

Το "Δύναμις" από τους Σιμωνοπετρίτες (δεξιά ψάλλουν μεταξύ άλλων ο πατήρ Τύχων Σιμωνοπετρίτης και ο πατήρ Ιωαννίκιος Σιμωνοπετρίτης και αριστερά ο πατήρ Μάξιμος Σιμωνοπετρίτης, ο πατήρ Γερμανός Σιμωνοπετρίτης και ο κύριος Δημήτριος Μανούσης):
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Top