Το Δοξαστικό του Εσπερινού: Ἁγίου Νεομάρτυρος Παναγιώτου

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Ο αγαπητός φίλος Παναγιώτης Μανδηλάρης από τη Θουρία της Καλαμάτας ανέβασε στο youtube ένα βιντεάκι από τον εσπερινό του Αγίου Παναγιώτη που εψάλη στις 23 -6 -2011 στο εξωκκλήσι της οικογένειας, που τιμάται επ' ονόματι του Αγίου. Το επισυνάπτω κι εγώ για όποιον ενδιαφέρεται.

Το Δοξαστικό του Εσπερινού:

 
Last edited by a moderator:

miaoulis

New member
Ο αγαπητός φίλος Παναγιώτης Μανδηλάρης από τη Θουρία της Καλαμάτας ανέβασε στο youtube ένα βιντεάκι από τον εσπερινό του Αγίου Παναγιώτη που εψάλη στις 23 -6 -2011 στο εξωκκλήσι της οικογένειας, που τιμάται επ' ονόματι του Αγίου. Το επισυνάπτω κι εγώ για όποιον ενδιαφέρεται.

Το Δοξαστικό του Εσπερινού:

Εξαιρετικό εκκλησιαστικό μεγαλοπρεπές ύφος! Ο Θεός να σου δίνει χρόνια στα αναλόγια κύριε Νίκο να έχουμε ακούσματα εμείς οι μικροί από τα εξαίρετα μαθήματα που αποδίδεις!
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ο αγαπητός φίλος Παναγιώτης Μανδηλάρης από τη Θουρία της Καλαμάτας ανέβασε στο youtube ένα βιντεάκι από τον εσπερινό του Αγίου Παναγιώτη που εψάλη στις 23 -6 -2011 στο εξωκκλήσι της οικογένειας, που τιμάται επ' ονόματι του Αγίου. Το επισυνάπτω κι εγώ για όποιον ενδιαφέρεται.

Το Δοξαστικό του Εσπερινού:

Ευχαριστούμε πολύ. Ικανοποιητική εκτέλεση!
Εάν έχετε τα μ. κείμενα, παρακαλώ να τα αναρτήσετε, εδώ.
ΥΓ: διαφορετικά, θα πρέπει, αφενός μεν να απομαγνητοφωνήσουμε το παρόν, αφετέρου δε, να συνθέσουμε, στοιχειωδώς τα Δοξαστικά ιδιόμελα όλης της Ακολουθίας, εδώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σαφέστατα φαίνεται στό βίντεο, ὅτι ἁπλῶς βλέπει τήν ὑμνογραφία!
Ἡ μουσική ἐκτέλεση εἶναι τῆς στιγμῆς καί ἀλλίμονο ἄν ἔνας τόσο ἔμπειρος ψάλτης δέν μπορεῖ νά ψάλλει ἕνα δοξαστικό, στίς γνωστές του μουσικές γραμμές, πού ἔχει ἀφομοιώσει παιδιόθεν!

Ἀπ᾿ τήν ἄλλη πιστεύω ὄτι δέν χρειάζονται τά μουσικά κείμενα σέ εὐρύτητα, διότι ἀμφιβάλλω ἄν κάπου ψάλλεται ἡ ἀκολουθία τοῦ Νεομάρτυρος.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Ἀπ᾿ τήν ἄλλη πιστεύω 1. ὄτι δέν χρειάζονται τά μουσικά κείμενα σέ εὐρύτητα, διότι ἀμφιβάλλω 2. ἄν κάπου ψάλλεται ἡ ἀκολουθία τοῦ Νεομάρτυρος.
Ευλογείτε!
1. Όποιος, κατά τη γνώμη μου, επιχειρεί να μελοποιήσει, στοιχειωδώς, "κάποια μαθήματα" Ακολουθίας, εξασκείται στην ορθογραφία της Ε. Β. Μ. κι όχι μόνο...
2. Ψάλλεται σε "ιδιωτικό Εκκλησάκι"! (δείτε το πιο πάνω video).
 
Top