Τα Εγκωμιαστικά των Ήχων

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Το Σάββατο που μας πέρασε, είχα μία επίσκεψη από 3 Φίλους στο σπίτι μου. Είδαν και άκουσαν ότι επιθυμούσαν και στο τέλος, ένας απ' αυτούς ( πολύ γνωστό Μέλος του FORUM ) μού έρριψε την 'παντόφλα'. Ξέρουμε ότι έχεις γράψει χιλιάδες σελίδες με δικές Συνθέσεις και έχουμε δεί πολλές απ' αυτές στο Ψαλτολόγιο ( η κουβέντα προήλθε από κάτι που είπα εγώ, ότι δεν υπάρχει τίποτα που να μην είναι καταγεγραμμένο ). Υπάρχει όμως μία Ενότητα που δεν την έχεις υπ' όψιν σου και φυσικά, δεν ανήκει στις καταγραφές που μας λές.
Όταν ρώτησα για ποιά Ενότητα μιλάει, που απάντησε : Είναι τα Εγκωμιαστικά των 8 Ήχων που βρίσκονται στην Παρακλητική ( στο τέλος κάθε Ήχου ). Γέλασα και του είπα ότι τρέχει μόνος του αλλά δεν καταφέρνει να πάρει την πρωτιά.
Για να του φύγει λοιπόν το άγχος, ότι έχει ξεφύγει κάτι από την πέννα μου, ανεβάζω τα προϊόντα της ανησυχίας του.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Πράγματι, δέν ὑπάρχει κάτι πού δέν ἔχει γράψει ὁ Ἄρχων Δημ. Ἰωαννίδης. Τό ἀρχεῖο του εἶναι τεράστιο καί ἀξεπέραστο καί ἔχω ἀξιωθεῖ νά τό δῶ.
Ὡς ἐκ τούτου, παρά τό πρόβλημα πού ἔχει μέ τή δυνατότητα ἐπισύναψης ἀρχείων (καί θά τόν συνδράμουμε στήν ἐπίλυση), τά Εγκωμιαστικά των 8 ήχων μᾶς τά ἔχει χαρίσει πρό 7ετίας καί πλέον —καί θά ἔπρεπε νά τό γνώριζαν ὅσοι παρακολουθοῦν τό ἔργο του— καί ὑπάρχουν στό Ψαλτολόγιον ἐδῶ:
 
Top