Συνέντευξη-Μάθημα Αθανασίου Παναγιωτίδη (Θεσσαλονίκη 1988)

Παραθέτω ένα μοναδικό ντοκουμέντο από συνέντευξη-μάθημα του αειμνήστου Τιτάνα των αναλογίων. Παραπάνω στοιχεία δυστυχώς δε γνωρίζω.
Ευχαριστώ τον φίλο πρωτοψάλτη κ. Ντόβολο Γεώργιο για την προσφορά του σπάνιου αυτού αρχείου στην κοινότητα του Ψαλτολογίου.
Ακούστε με προσοχή!
ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗ​
 

Attachments

  • 1.mp3
    6.7 MB · Views: 703
  • 2a.mp3
    10.8 MB · Views: 528
  • 2b.mp3
    7.2 MB · Views: 428
  • 3a.mp3
    9.9 MB · Views: 435
  • 3b.mp3
    7.9 MB · Views: 359
  • 4a.mp3
    10.6 MB · Views: 383
  • 4b.mp3
    8.1 MB · Views: 359
  • 5a.mp3
    11 MB · Views: 354
  • 5b.mp3
    11.1 MB · Views: 386

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Παραθέτω ένα μοναδικό ντοκουμέντο από συνέντευξη-μάθημα του αειμνήστου Τιτάνα των αναλογίων. Παραπάνω στοιχεία δυστυχώς δε γνωρίζω.
Ευχαριστώ τον φίλο πρωτοψάλτη κ. Ντόβολο Γεώργιο για την προσφορά του σπάνιου αυτού αρχείου στην κοινότητα του Ψαλτολογίου.
Ακούστε με προσοχή!
ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗ​

Τεράστιος ο αείμνηστος, ο Γίγαντας ο Τιτάνας
Άρχοντας Αθανάσιος Παναγιωτίδης.
Αιωνία του η μνήμη.
Νικόλαε ευχαριστούμε ΠΟΛΥ.
(σε Π.Μ. οι ερωτήσεις)
 

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Θεώρησα αναγκαίο να πω ΕΝΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την συνέντευξη -ΜΑΘΗΜΑ ! του ΜΕΓΑΛΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ.
Ταυτόχρονα, στενοχωριέμαι που δεν σκέφτηκα τότε (βλέπετε στη νεαρή ηλικία πολλά είναι που δεν σκέφτεται κανείς) να μαγνητοφωνώ τον ΔΑΣΚΑΛΟ κάθε φορά που κάναμε μάθημα.... Φαντάζεστε τί θα είχαμε τώρα να ακούμε? Ειλικρινά, ενώ μου έδωσε και μου δίνει ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ και ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ να τον ακούω, ταυτόχρονα λυπάμαι πολύ που στερήθηκα και στέρησα κι από τους νεότερους ανεπανάληπτα μαθήματα .... που θα ήταν μαθήματα για ΟΛΟΥΣ!

(επαναλαμβάνω για άλλη μια φορά, ότι ο υποφαινόμενος, δεν είχα κάποιο ταλέντο, ώστε να επωφεληθώ όσο θα έπρεπε από τα μαθήματα από τον ΜΕΓΑΛΟ. Αυτό που κατάφερα - όσα κατάφερα, που δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, έγιναν με πάρα πολλή μελέτη και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ)
 
Last edited:

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Παραθέτω ένα μοναδικό ντοκουμέντο από συνέντευξη-μάθημα του αειμνήστου Τιτάνα των αναλογίων. Παραπάνω στοιχεία δυστυχώς δε γνωρίζω.
Ευχαριστώ τον φίλο πρωτοψάλτη κ. Ντόβολο Γεώργιο για την προσφορά του σπάνιου αυτού αρχείου στην κοινότητα του Ψαλτολογίου.
Ακούστε με προσοχή!
ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗ​

......Νικολαε....ενα ευχαριστω...δεν ειναι ...αρκετο...
ουτε τα χιλια ευχαριστω εκ καρδιας ...αρκουν...αλλα....θα πρεπει να ευχαριστήσουμε και τον Α΄ψάλτη...κο.Ντοβολο...για την προσφορα του και να
ευχηθουμε...να υπαρξουν και άλλες....με αυτόν.... τον κορυφαιο....διδασκαλο τησ του Δαμασκηνου...θείας..τεχνης.....
και ας ειναι αυτη η προσφορα...κινητρο να δημοσιευσουν καποιοι συναδελφοι ιεροψαλτες ...(οσοι..δεν το εχουν κανει...) οτι κρατουν για τον εαυτό τους.....στα αρχεια τους..
Σγχωρεστεμε αδερφοι μου.....αλλα...η ζωη είναι μικρη ....και δεν πρεπει να στερουμε απο τισ επομενες γεννειες ...το δικαίωμα στην παραδοση....

και παλι ευγε Νικολαε
 
Χαιρετώ. Κάνω γνωστό για την ιστορία ότι ο συνομιλών με τον Αθανασιο Παναγιωτίδη είμαι εγώ , ο Βασίλης Μπίκος από Σελιανίτικα Αιγίου , σε ηλικία 22 ετών όταν με τον αείμνηστο Αντωνιο Τσαχαλίνα και τον αδερφό του Δημητριο τον είχα επισκεφτεί σπίτι του στη Θεσσαλονίκη και είχα το μαγνητοφωνακι μου μεσα στο μπουφαν μου...!!
 

ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΕΛΙΣΣΟΥΡΓΟΣ

Σύλλογος Ιεροψαλτών Αιγιαλείας
Να είσαι καλά Δάσκαλε πάντα! Πρόκειται περί παρακαταθήκης τεράστιας σημασίας για όλους ημάς τους ψάλλοντας!
 
Top