Στο Μέγαρο Μουσικής

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανέβηκε στην ιστοσελίδα της χορωδίας του κ. Αγγελίδη η συναυλία υπό τον τίτλο «Πολίτες Μελουργοί» που έδωσε στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών στις 18-5-2009. Θα την βρείτε στο link. Αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο από την εκδήλωση αυτή είναι το τελευταίο βίντεο με τη συμμετοχή του κ. Μαφίδη. Αξίζει να δούμε και να προσέξουμε το πόσο βιωματικά και ζωντανά ψάλλει στα 89 του χρόνια!
Το βίντεο θα το δείτε στο http://vimeo.com/13941995.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Να υπενθυμίσω πως, στα πλαίσια ενός άλλου διαλόγου, δημοσιεύτηκε από τον Λάμπρο Λιασή εδώ βίντεο από τις πρόβες με τον κ. Μαφίδη.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ανέβηκε στην ιστοσελίδα της χορωδίας του κ. Αγγελίδη η συναυλία υπό τον τίτλο «Πολίτες Μελουργοί» που έδωσε στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών στις 18-5-2009. Θα την βρείτε στο link. Αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο από την εκδήλωση αυτή είναι το τελευταίο βίντεο με τη συμμετοχή του κ. Μαφίδη. Αξίζει να δούμε και να προσέξουμε το πόσο βιωματικά και ζωντανά ψάλλει στα 89 του χρόνια!
Το βίντεο θα το δείτε στο http://vimeo.com/13941995.

Πολύτιμο το βίντεο, και οι ευχαριστίες ανήκουν σε όσους το ανήρτησαν. Το τέλος του όμως (κυρίως) με προβλημάτισε. Αυτό θέτω και υπό μορφή ερωτήματος: Άραγε υπάρχει κανείς άλλος Πολίτης ψάλτης που να έψαλ(λ)ε έτσι το Τη υπερμάχω; Από όσα ακούω από Ιάκωβο και δώθε, διαπιστώνω ότι εντελώς διαφορετικά προφέρεται... Είναι τυχαία η αντίδραση του Μέγιστου Θρ. Στανίτσα στην ανάλυση του Ίνα κράζω σοι, στη γνωστή του συνέντευξη...; Φοβούμαι ότι την απάντηση οι περισσότεροι τη γνωρίζουν, άλλοι την υποψιάζονται, αλλά ελάχιστοι την εκφέρουν....

Δ.
 
Last edited:

greek487

Tasos N.
Αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο από την εκδήλωση αυτή είναι το τελευταίο βίντεο με τη συμμετοχή του κ. Μαφίδη.

Μαλλον και τα δυο εχουν ενδιαφερον.

Εγω για πρωτη φορα βλεπω τον Νικολαο Γεωργιου που ψελνει τοσο ωραια και σε αλλες ηχογραφησεις της χορωδιας. Εδω ψελνει τον καλοφωνικο ειρμο Αποβλεψαμενος ο Τυραννος. Ειναι στο πρωτο βιντεο στο http://www.troposchoir.gr/index.php...-05-2009-&catid=4:emfaniseis&Itemid=8&lang=el. Υπεροχος! Και φαινεται τοσο νεος για τετοια φωνη. Σπουδαια καριερα προβλεπω.

Λογο της χορωδιας ακουμε και βλεπουμε ολα αυτα τα ωραια, οποτε να εχουμε και λιγο σεβασμο.

Ουτος η αλλος εδω ειναι θεμα για τον Κ. Μαφιδη, ποιος ο λογος να γραφουμε προσωπικες γνωμες για αλλα?
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εγώ απέφυγα να σχολιάσω την λοιπή εκδήλωση. Μη με βάλετε, σας παρακαλώ, να το κάνω.

Σχετικά με το «Τη υπερμάχω», θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον αν ανέβαινε κάποια ζωντανή ηχογράφηση του κ. Μαφίδη από τον ναό που έψαλλε μέχρι πριν λίγα χρόνια για να δούμε πώς το έλεγε όταν ήταν αυτός υπεύθυνος. Ή, καλύτερα, πώς το διευθύνει στο βίντεο με την εκδήλωση της Αλώσεως. Πάντως, κι εδω η γραμμή που κάνει δεν είναι η εκτενής του Καρά...
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Παρατήρησα το εξης στις καταβασίες.Η χορωδία υφίσταται φοβερή ταλαιπωρία και σχεδόν σέρνεται πίσω απο τον πρωτοψάλτη ο οποίος πραγματικά ψάλλει, ενώ τα μέλη δεν μπορούν να ακολουθήσουν ούτε και ο χοράρχης.Η ψαλτική είναι μεγάλη τέχνη και λίγοι την κατέχουν.........
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Ανέβηκε στην ιστοσελίδα της χορωδίας του κ. Αγγελίδη η συναυλία υπό τον τίτλο «Πολίτες Μελουργοί» που έδωσε στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών στις 18-5-2009. Θα την βρείτε στο link. Αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο από την εκδήλωση αυτή είναι το τελευταίο βίντεο με τη συμμετοχή του κ. Μαφίδη. Αξίζει να δούμε και να προσέξουμε το πόσο βιωματικά και ζωντανά ψάλλει στα 89 του χρόνια!
Το βίντεο θα το δείτε στο http://vimeo.com/13941995.

Ευχαριστίες πολλές
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εγώ απέφυγα να σχολιάσω την λοιπή εκδήλωση. Μη με βάλετε, σας παρακαλώ, να το κάνω.

Σχετικά με το «Τη υπερμάχω», θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον αν ανέβαινε κάποια ζωντανή ηχογράφηση του κ. Μαφίδη από τον ναό που έψαλλε μέχρι πριν λίγα χρόνια για να δούμε πώς το έλεγε όταν ήταν αυτός υπεύθυνος. Ή, καλύτερα, πώς το διευθύνει στο βίντεο με την εκδήλωση της Αλώσεως. Πάντως, κι εδω η γραμμή που κάνει δεν είναι η εκτενής του Καρά...

Γιάννη, νομίζω ότι στον δίσκο που είχε κυκλοφορήσει και με Ύμνους Υπαπαντής, υπήρχε και τμήμα Ακαθίστου. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν έψαλε το σύντομο Τη υπερμάχω... Όσο για τη (λογοκριμένη) γραμμή... να επισημάνω πως δεν είναι ούτε του Ναυπλιώτη και των άλλων ωστόσο...

Η διάδρομη του πολυσέβαστου Πολίτη Ψάλτη έχει ενδιαφέρον: Πατριαρχείο ( Ιάκωβος), Παλλάσσης, Μπελούσης, κλπ Δείγματα μαθητείας και φιλέρευνου χαρακτήρα που δε σημαίνει όμως ότι αποφεύγει και τον εκφραστικό, υφολογικό ( κ όχι μόνο) συγκρητισμό σε σημεία, όπως τεκμηριώνεται και στο βίντεο που σχολιάζουμε...

Δ.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τώρα που ξεκαθάρισε το θέμα, με αφορμή το παραπάνω μήνυμά μου που αναρρωτήθηκα για την ύπαρξη ηχογραφήσεων του «Τη υπερμάχω» από το αναλόγιο του δασκάλου, μου δημιουργήθηκε η απορία αν υπάρχουν γενικότερα ηχογραφήσεις του κ. Μαφίδη από τα τελευταία χρόνια της διακονίας του (σταμάτησε την ενεργό δράση πριν λίγα χρόνια). Θα είχε ενδιαφέρον πιστεύω μια τέτοια ανάρτηση, όπου να τον ακούμε να ψάλλει όπως θεωρεί ο ίδιος ορθότερα.
 
Top