Σιγησάτω πάσα σάρξ: Χερουβικό Μεγάλου Σαββάτου Πέτρου Λαμπαδαρίου [ερμηνεία: Παν. Τζανάκος]

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Στο blog του Ο.Φ.Ε.Λ.Π. και συγκεκριμένα εδώ, αναρτήθηκε το Χερουβικό του Μεγάλου Σαββάτου, σε σύνθεση Πέτρου Λαμπαδαρίου και εκτέλεση από τον Πρωτοψάλτη κ. Παναγιώτη Τζανάκο.
Μήπως μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει σε ποια μουσική συλλογή μπορούμε να βρούμε την εν λόγω σύνθεση; Σε όσες έχω υπόψη μου παντού παρουσιάζεται μόνο αυτή του Ιακώβου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Στο blog του Ο.Φ.Ε.Λ.Π. και συγκεκριμένα εδώ, αναρτήθηκε το Χερουβικό του Μεγάλου Σαββάτου, σε σύνθεση Πέτρου Λαμπαδαρίου και εκτέλεση από τον Πρωτοψάλτη κ. Παναγιώτη Τζανάκο.
Μήπως μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει σε ποια μουσική συλλογή μπορούμε να βρούμε την εν λόγω σύνθεση; Σε όσες έχω υπόψη μου παντού παρουσιάζεται μόνο αυτή του Ιακώβου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συγχαρητήρια στον φίλτατο κυρ Παναγιώτη! Το κείμενο υπάρχει κ στην Μουσική Πανδέκτη του Στεφάνου, αλλά και στον Μουσικό Πανδέκτη της Ζωής τουλάχιστον.

Δ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στη «Μουσική Πανδέκτη» του Στεφάνου Λαμπαδαρίου, σσ. 679-682.
Το προτίμησα φέτος, είναι όμως κάπως εκτενέστερο από του Ιακώβου και την τελευταία φράση αναγκάστηκα να την πω χύμα.:(:(
 
Last edited:
Top