Πώς μπορώ να μετατρέψω κασσέτες σε ΜΡ3;

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Kατέβασε το Αudacity- Την έκδοση 1.3.12 - Νομίζω υπάρχει και μέσα στο σύλλογο ιεροψαλτών Χαλκιδικής. Το Audacity σου εξάγει τις κασέτες σε ότι μορφή θες wav ή mp3 και άλλες πολλές
 

nektarios

Παλαιό Μέλος
Φίλε μου τελικά ποια είναι η κασσέτα για την οποία μας μιλάς?
Αν μπορείς ανέβασέ την στο σχετικό θέμα με τις ηχογραφήσεις του Στανίτσα!!!!
Σε Ευχαριστώ πολλύ!!!!:)
 
Last edited:

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Συνδέεις με καλώδιο ήχου το δημοσιογραφικό(εγώ έχω το άπαιχτο OLYMPUS DM-450)με το κασετόφωνο.Συντονίζεις την ευαισθησία μικροφώνου του δημοσιογραφικού(στο low limit),την
ένταση ήχου(μαζί με πρίμα,μπάσα κ.τ.λ αν υπάρχουν)και ενεργοποιείς ταυτόχρονα το play του κασετοφώνου με το rec του δημοσιογραφικού(εννοείται ότι την κασέτα θα την έχεις ακριβώς από κει που ξεκινάει η μελωδία).Αν η κασέτα περιέχει tracks και δεν είναι συνεχόμενο το ψάλσιμο,με τα ακουστικά που τοποθετούνται στο δημοσιογραφικό πρέπει έγκαιρα να σταματάς το δημοσιογραφικό.Αυτόματα δημιουργούνται στο δημοσιογραφικό κομμάτια mp3.Αφού τελειώσεις,συνδέεις το δημοσιογραφικό με καλώδιο USB με τον υπολογιστεί και μεταφέρεις τα αρχεία.Ελπίζω να σε κάλυψα.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Καποια στιγμη,συναδελφος,προτεινε ενα πακετο(κασετοφωνακι-silver crest-,οδηγιες,καλωδια,αναλογο προγραμμα).... Το ειχαν τα Lidl....
Παιδια,σωθηκα!...Ετσι απλα...:cool:
 

Πανίκος

Παλαιό Μέλος
:pΤο αγόρασα και εγώ για 40 ευρώ αλλά είναι ελατωματικό. Τελικά κάνω την δουλειά μου με το δημοσιογραφικο όπως το περιγράφη ο Δημήτριος πιό πάνω.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
:pΤο αγόρασα και εγώ για 40 ευρώ αλλά είναι ελατωματικό. Τελικά κάνω την δουλειά μου με το δημοσιογραφικο όπως το περιγράφη ο Δημήτριος πιό πάνω.

Γιατι αδελφε 40;.. 30 το πηρα και ειναι μια χαρα!....:p:D:cool:
 

zikakis

Παναγία Μηλιώτισσα
Ελπίζω να βοηθήσω επιτέλους σε κάτι.
1. Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε στον υπολογιστή μας το πρόγραμμα LP RECORDER από την ακόλουθη διεύθυνση ή από οποιοδήποτε cd με προγράμματα περιοδικού υπολογιστών, είναι πολύ συνηθισμένο.
http://www.cfbsoftware.com/shared/download.aspx
είναι μικρό και ελαφρύ .Την ίδια δουλειά κάνει και οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα ηχογράφησης.Ρυθμίζουμε την ηχογράφηση από είσοδο μικροφώνου και την ένταση στο αυτόματο ή πειραματιζόμαστε χειροκίνητα με την ένταση της κασέτας από το στερεοφωνικό ώστε οι μπάρες να αγγίζουν λίγο τα κόκκινα.
2.Με καλώδιο καρφάκι συνδέουμε την έξοδο των ακουστικών με την είσοδο μικροφώνου του υπολιγιστή.
3. Πατάμε το rercord του LP RECORDER και βάζουμε το κασετόφωνο να παίζει.Από τα ηχεία του υπολογιστή μπορούμε να ακούμε ,η ένταση των ηχείων του υπολογιστή δεν επηρεάζει την ηχογράφηση.
Το μειονέκτημα είναι ότι θα γραφεί όλη η πλευρά σαν ένα track και έπειτα θέλει κόψιμο, αλλά η ποιότητα είναι ίδια με την κασέτα, άσε που μετά μπορείς με ένα πρόγραμματάκι ήχου να αφαιρέσεις θόρυβο ,να αυξήσεις ή να μειώσεις ένταση ηχογράφησης κλπ
Μία αναζήτηση στο youTube ή στο google θα δώσει πολά αποτελέσματα.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Σοφιας μαγαζακι;98162 said:
έχω μια πολύ "ωραία" κασέτα του αρχ. Θρ.Στανίτσα... πως να την επεξεργαστώ για να σας την χαρίσω? νομίζω πως θα χαρούν πολλά μέλοι..

Αγαπητά μέλη του ψαλτολογίου κάντε στο google (αναζήτηση) τον ακόλουθο κωδικό:LV5ETAPE:wink:
Eύχρηστο και χρήσιμο δείχνει.
Τι λέτε?
ΥΓ.Για την πληροφορία αυτή , να ευχαριστήσουμε τον συμφορουμίστα΄και φίλο μου police1pot o oπoioς μου έστειλε τον κωδικο πριν3-4 ημέρες για να διευκολυνθώ και εγώ στην μετατροπή κασσέτας σε mp3.
 
Last edited:
Α

Αδαμαντία Μωϋσάκου

Guest
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μετακινηθέντα μηνύματα από εδώ.

Γειά σας!
Πριν σας ρωτήσω, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το υλικό που ανεβάζετε κατα καιρούς στο Ψαλτολόγιο, του οποίου πιστεύω οτι δεν βρίσκει αποδέκτη μόνο εμένα, αλλά αρκετά μέλη του forum.. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τί πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για την ψηφιοποίηση των κασετών απ τις οποίες ανεβάζετε το ηχητικό;Καθώς και εγώ τυγχάνει να έχω στην κατοχή μου ένα σεβαστό αριθμό παλαιών κασετών(μαγνητοφώνου) με ανεπανάληπτες ηχογραφήσεις και θα ήθελα να τις ψηφιοποιήσω για ευνόητους λόγους, μόνη μου αν μπορώ...Ρωτάω εσάς, γιατί βλέπω οτι απο κασέτες ανεβάζετε και εσείς το υλικό...
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 
Last edited by a moderator:

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Γειά σας!
Πριν σας ρωτήσω, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το υλικό που ανεβάζετε κατα καιρούς στο Ψαλτολόγιο, του οποίου πιστεύω οτι δεν βρίσκει αποδέκτη μόνο εμένα, αλλά αρκετά μέλη του forum.. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τί πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για την ψηφιοποίηση των κασετών απ τις οποίες ανεβάζετε το ηχητικό;Καθώς και εγώ τυγχάνει να έχω στην κατοχή μου ένα σεβαστό αριθμό παλαιών κασετών(μαγνητοφώνου) με ανεπανάληπτες ηχογραφήσεις και θα ήθελα να τις ψηφιοποιήσω για ευνόητους λόγους, μόνη μου αν μπορώ...Ρωτάω εσάς, γιατί βλέπω οτι απο κασέτες ανεβάζετε και εσείς το υλικό...
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Καλημέρα Αδαμαντία και ο Θεός να σ'έχει καλά.Ενώ στην κατοχή μου έχω πολλά προγράμματα που θα μπορούσαν να με βοηθήσουν, κάνω κάτι πιο απλό φαινομενικά αλλά πιο σύνθετο στην πραγματικότητα.Μεταφέρω τον ήχο τις κασέτας ή της πομπίνας ή του βινυλίου σε ψηφιακό καταγραφέα φωνής(Digital Voice Recorder) και αυτόματα τα δημιουργώ σε mp3.Το Olympus DM-450 που έχω είναι για μένα κορυφαίο μηχάνημα καθώς έχει πολλές ρυθμίσεις τόσο για το μικρόφωνο όσο και για την ποιότητα του ήχου.Μεγάλη σημασία παίζει το στερεοφωνικό από το οποίο θα ηχογραφήσεις τις κασέτες.Ενώ στην Λάρισα έχω ένα Sony με εκπληκτικά equalaizers στην Λαμία ότι έχω ανεβάσει τον τελευταίο μήνα είναι από ένα φορητό μέτριας ποιότητας που δεν σ'αφήνει περιθώρια για υποφερτή ηχογράφηση.Χρειάζεσαι καλώδιο μεταφοράς ήχου(αρσενικό καρφί σε αρσενικό),ακουστικά και διπλό φις που τοποθετείται στην πηγή(στερεοφωνικό,cd player κ.τ.λ)και στην μία υποδοχή μπαίνουν τα ακουστικά και στην άλλη το καλώδιο μεταφοράς ήχου.Και αυτό γιατί πρέπει να ακούς και να δημιουργείς αρχεία ήχου με αρχή και τέλος.Έχω δοκιμάσει πολλά προγράμματα(Audacity beta,Audiograbber, alpine soft vinyl studio,sound forge,Tucows κ.τ.λ)αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος αφενός γιατί υπάρχει μια πολυπλοκότητα στον χειρισμό τους και αφετέρου έχουν σύνθετες ρυθμίσεις για τον ήχο που είναι κουραστικό στο να πετύχεις ένα σχετικά άρτιο αποτέλεσμα.Όταν θα έχω χρόνο στο μέλλον τις ήδη ψηφιοποιημένες ηχογραφήσεις μου θα τις...πειράξω με τα πολλά προγράμματα που διαθέτω ώστε να έχω όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα και λιγότερο φύσημα.
Να έχεις υπόψιν σου όμως πως στην προσπάθεια μας να τελειοποιήσουμε κάτι χάνουμε το αρχικό ανόθευτο και γνήσιο αντίτυπο.Καλημέρα και ότι επιθυμείς να το έχεις.
 
Α

Αδαμαντία Μωϋσάκου

Guest
Καλημέρα Αδαμαντία και ο Θεός να σ'έχει καλά.Ενώ στην κατοχή μου έχω πολλά προγράμματα που θα μπορούσαν να με βοηθήσουν, κάνω κάτι πιο απλό φαινομενικά αλλά πιο σύνθετο στην πραγματικότητα.Μεταφέρω τον ήχο τις κασέτας ή της πομπίνας ή του βινυλίου σε ψηφιακό καταγραφέα φωνής(Digital Voice Recorder) και αυτόματα τα δημιουργώ σε mp3.Το Olympus DM-450 που έχω είναι για μένα κορυφαίο μηχάνημα καθώς έχει πολλές ρυθμίσεις τόσο για το μικρόφωνο όσο και για την ποιότητα του ήχου.Μεγάλη σημασία παίζει το στερεοφωνικό από το οποίο θα ηχογραφήσεις τις κασέτες.Ενώ στην Λάρισα έχω ένα Sony με εκπληκτικά equalaizers στην Λαμία ότι έχω ανεβάσει τον τελευταίο μήνα είναι από ένα φορητό μέτριας ποιότητας που δεν σ'αφήνει περιθώρια για υποφερτή ηχογράφηση.Χρειάζεσαι καλώδιο μεταφοράς ήχου(αρσενικό καρφί σε αρσενικό),ακουστικά και διπλό φις που τοποθετείται στην πηγή(στερεοφωνικό,cd player κ.τ.λ)και στην μία υποδοχή μπαίνουν τα ακουστικά και στην άλλη το καλώδιο μεταφοράς ήχου.Και αυτό γιατί πρέπει να ακούς και να δημιουργείς αρχεία ήχου με αρχή και τέλος.Έχω δοκιμάσει πολλά προγράμματα(Audacity beta,Audiograbber, alpine soft vinyl studio,sound forge,Tucows κ.τ.λ)αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος αφενός γιατί υπάρχει μια πολυπλοκότητα στον χειρισμό τους και αφετέρου έχουν σύνθετες ρυθμίσεις για τον ήχο που είναι κουραστικό στο να πετύχεις ένα σχετικά άρτιο αποτέλεσμα.Όταν θα έχω χρόνο στο μέλλον τις ήδη ψηφιοποιημένες ηχογραφήσεις μου θα τις...πειράξω με τα πολλά προγράμματα που διαθέτω ώστε να έχω όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα και λιγότερο φύσημα.
Να έχεις υπόψιν σου όμως πως στην προσπάθεια μας να τελειοποιήσουμε κάτι χάνουμε το αρχικό ανόθευτο και γνήσιο αντίτυπο.Καλημέρα και ότι επιθυμείς να το έχεις.

Σας ευχαριστώ πολύ για την πληρέστατη απάντησή σας.. Με κατατοπίσατε ακριβώς για το τί θα επιχειρήσω να κάνω...Ακόμα, καλύψατε και την απορία που είχα για το τί θα έκανα με τους αρκετούς συλλεκτικούς δίσκους βινυλίου που έχω με παλιά αξέχαστα τραγούδια.. Συμφωνώ και εγώ, με βάση αυτά που λέτε, οτι η λύση του Olympus DM-450 αποδεικνύεται η πιό εύκολη, ειδικά αν διαθέτεις και ένα καλό στερεοφωνικό.. Σίγουρα και δεν είμαι υπέρ της πολυπλοκότητας σε μια εγγραφή, ίσα ίσα που προτιμώ το άκουσμα γνήσιο όπως αποδίδεται και ας υπάρχουν και ''φυσηματάκια''..
Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας και για τις ευχές σας...
Καλή αυριανή να έχουμε..
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Μέσω η/υ γίνεται με την χρήση ειδικού προγράμματος..ας γράψουν αναλυτικότερα οι πιο ειδικοί..

Παρεμπιπτόντως τι περιεχόμενα έχουν οι κασσέτες , ποιοι ψάλλουν;
 
Δημήτρης Γαλάνης είχε βγάλει πριν 15 χρόνια όλο το Αναστασηματαριο παραλλαγή και μέλος
Δημήτρης Νεραντζής
Αθανάσιος Παναγιωτιδης
Μανώλης Χαντζημάρκος
Θρασυβουλος Στανίτσας
Κωνσταντίνος Πρίγγος
Ιάκωβος Ναυλιώτης

Αν βρω ρεπό να της μετατρέψω έχει να ανεβεί πολύ πράγμα
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Δημήτρης Γαλάνης είχε βγάλει πριν 15 χρόνια όλο το Αναστασηματαριο παραλλαγή και μέλος
Δημήτρης Νεραντζής
Αθανάσιος Παναγιωτιδης
Μανώλης Χαντζημάρκος
Θρασυβουλος Στανίτσας
Κωνσταντίνος Πρίγγος
Ιάκωβος Ναυλιώτης

Αν βρω ρεπό να της μετατρέψω έχει να ανεβεί πολύ πράγμα

Αδερφέ, ανέβασε, είναι όλοι αγαπημένοι! Μόνο έλεγξε εάν υπάρχουν ήδη στο Ψ!
 
Top