Πώς μπορώ να μετατρέψω κασσέτες σε ΜΡ3;

P

PANROUST

Guest
Επειδή έχω αρχείο από κασσέτες,πως μπορώ να τα μετατρέψω σε ΜΡ3?
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Υπάρχουν διάφοροι τρόποι, φτηνοί και ακριβοί. Ο πιο απλός και φτηνός (αλλά πολύ χρονοβόρος...) είναι να πάρεις ένα καλώδιο με διπλή είσοδο-έξοδο να το συνδέσεις στο βύσμα "έξοδος" (line out) του ραδιοφώνου και στο βύσμα "είσοδος" (line in) του υπολογιστή, να κατεβάσεις έχα πρόγραμμα το οποίο κάνει ηχογράφηση όπως π.χ. το nero ή και άλλα, να βάλεις την κασέτα να παίζει και να πατήσεις την επιλογή που κάνει αντιγραφή στο πρόγραμμα που έχει κατεβάσει. Όταν θες να σταματαήσεις την αντιγραφή , απλώς σταματάς το πρόγραμμα να αντιγράφει, αποθηκεύεις το κομμάτι στον τύπο που σου δίνει το πρόγραμμα και μετά επαναλαμβάνεις την ίδια διαδικασία με τα υπόλοιπα κομμάτια. Αν το πρόγραμμα δεν τα αποθηκεύει σε mp3, κατεβάζεις ένα άλλο πρόγραμμα (μπορείς ευκολότατα να βρεις με μια αναζήτηση στο google) το οποίο μετατρέπει τα αρχεία ήχου σε mp3. Αυτός είναι ο ένας τρόπος. Υπάρχουν και διάφορα μηχανήματα με τα οποία κάνεις αυτή τη δουλειά, τα οποία όμως κοστίζουν (οι τιμές κυμαίνονται ανάλογα με την ποιότητα) αλλά διευκολύνουν πολύ τη διαδικασία και αποδίδουν (τα καλά) πολύ καλή ποιότητα ήχου. Ανάλογα με το τί ζητάς και το τί θέλεις να δώσεις, διαλέγεις...
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
ΡΟΥΣΤΕΜΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ;24982 said:
Επειδή έχω αρχείο από κασσέτες,πως μπορώ να τα μετατρέψω σε ΜΡ3?

Πάντως αν το κάνεις, "περαστικά" :D (που λέμε)...

Το έκανα σε αρχείο... πολλών κασετών (100 και βάλε) και μου βγήκε η γλώσσα... :p

Αξίζει όμως τον κόπο πάρα πολύ.
Κουράγιο.
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Επειδή έχω αρχείο από κασσέτες,πως μπορώ να τα μετατρέψω σε ΜΡ3?
Στο διαδίκτυο υπάρχει το ελεύθερο πρόγραμμα επεξεργασίας ψηφιακού ήχου (δωρεάν) με τίτλο "audacity". Μπορείς να μεταφέρεις ήχο από εξωτερική πηγή, είτε με καλώδιο εσωτερικά, είτε με μικρόφωνο. Είναι και στην Ελληνική γλώσσα. Δημιουργεί αρχεία ψηφιακού ήχου σε πολλές μορφές και σε mp3. Δίνει και αρκετές δυνατότητες επεξεργασίας του ήχου. Προσωπικά, το χρησιμοποιώ 2 χρόνια.
 

antonism

Παλαιό Μέλος
εγώ φίλε μου χρησιμοποιώ το goldwave. συνδέεις με ένα καλώδιο το κασετοφωνακι και το Η/Υ σου στην είσοδο γραμμής (line in) και μετά ταυτόχρονα παίζοντας το κασετοφωνακι πατάς το rec στο goldwave και γιενται η ηχογράφηση. μετά αφου τελειώσεις, το σώζεις (σου δίνει πολλές επιλογές mp3, wma κτλ σε διαφορετικά HZ kai kbps) και κατόπιν το κάνεις κομμάτια και πετάς ότι θες. ειναι αρκετές εργατοώρες αλλά αξίζει η δουλεια. τα καλά κόποις κτώνται.
 
P

PANROUST

Guest
Εχθές είδα μία διαφημιση (τηλεμαρκετιν) ένα ηχοσύστημα τον οποίον δέχετε κασέτα και δίσκο του πικάπ και μετατρέπει τον ήχο σε MP3,με είσοδο usd κ.τ.λ.Τι λέτε για αυτό είναι καλό?Υπάρχει αυτό και έξω στην αγορά?
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Εχθές είδα μία διαφημιση (τηλεμαρκετιν) ένα ηχοσύστημα τον οποίον δέχετε κασέτα και δίσκο του πικάπ και μετατρέπει τον ήχο σε MP3,με είσοδο usd κ.τ.λ.Τι λέτε για αυτό είναι καλό?Υπάρχει αυτό και έξω στην αγορά?
:confused:
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Υπάρχουν διάφοροι τρόποι, φτηνοί και ακριβοί. Ο πιο απλός και φτηνός (αλλά πολύ χρονοβόρος...) είναι να πάρεις ένα καλώδιο με διπλή είσοδο-έξοδο να το συνδέσεις στο βύσμα "έξοδος" (line out) του ραδιοφώνου και στο βύσμα "είσοδος" (line in) του υπολογιστή, να κατεβάσεις έχα πρόγραμμα το οποίο κάνει ηχογράφηση όπως π.χ. το nero ή και άλλα, να βάλεις την κασέτα να παίζει και να πατήσεις την επιλογή που κάνει αντιγραφή στο πρόγραμμα που έχει κατεβάσει.

Χρησιμοποίησα το nero soundtrax, για να μεταφέρω τα αρχεία από κασσέτα σε mp3.
Μήπως θα μπορούσε να με "καθοδηγήσει" κάποιος, πως μπορώ να διορθώσω τον ήχο; (κάνει παράσιτα και είναι αλλοιωμένη η φωνή). Δεν οφείλεται βέβαια στην μεταφορά, αλλά η ηχογράφηση στην κασσέτα δεν ήταν καλή.
Υπάρχει τρόπος;
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων, όποιον μπορέσει να με "φωτίσει".
Βήμα-βήμα παρακαλώ πολύ, γιατί δεν είμαι και "exper"!!!
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Όσον αφορά την παραπάνω ερώτηση, δεν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει;;;;:confused:
Ευχαριστώ
 

ixadin

Ηχάδιν
Εχθές είδα μία διαφημιση (τηλεμαρκετιν) ένα ηχοσύστημα τον οποίον δέχετε κασέτα και δίσκο του πικάπ και μετατρέπει τον ήχο σε MP3,με είσοδο usd κ.τ.λ.Τι λέτε για αυτό είναι καλό?Υπάρχει αυτό και έξω στην αγορά?

Δεν ξέρω ακριβώς φίλε μου. Εγώ είδα κάτι τέτοιο σε περιοδικό εφημερίδας, όλο αλουμινενιο με όλα τα κομφόρ. Υπάρχουν εταιρίες high findelity που ασχολούνται με το άθλημα αλλά και με αλουμινιένια τιμή. Ιδού η Ρόδος λοιπόν...

Μήπως θα μπορούσε να με "καθοδηγήσει" κάποιος, πως μπορώ να διορθώσω τον ήχο; (κάνει παράσιτα και είναι αλλοιωμένη η φωνή). Δεν οφείλεται βέβαια στην μεταφορά, αλλά η ηχογράφηση στην κασσέτα δεν ήταν καλή.
Υπάρχει τρόπος;
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων, όποιον μπορέσει να με "φωτίσει".
Βήμα-βήμα παρακαλώ πολύ, γιατί δεν είμαι και "exper"!!!

Υπάρχει και τον λένε Χάρη Συμεωνίδη και έχει ανεβασει το παρακάτω post

Ψηφιακή αποθορυβοποίηση και τελειοποίηση παλαιών ηχογραφήσεων
 
Κάνω μια προσπάθεια να μεταφέρω το ηχητικό αρχείο που έχω από κασσέτες σε μορφή mp3. Έχω συνδέσει το κασετόφωνο με το μόνιτορ του υπολογιστή και ήθελα να μου προτείνετε μερικά προγράμματα για να γίνει σωστά η δουλειά. Μέχρι πρότεινος χρησιμοποιούσα το nero αλλά έχει προβλήματα στην ποιότητα του ήχου...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εγώ χρησιμοποιώ το Sony Soundforge.
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Κάνω μια προσπάθεια να μεταφέρω το ηχητικό αρχείο που έχω από κασσέτες σε μορφή mp3. Έχω συνδέσει το κασετόφωνο με το μόνιτορ του υπολογιστή και ήθελα να μου προτείνετε μερικά προγράμματα για να γίνει σωστά η δουλειά. Μέχρι πρότεινος χρησιμοποιούσα το nero αλλά έχει προβλήματα στην ποιότητα του ήχου...

Άρα δεν συμβαίνει μόνο σε μένα.
Ενώ η κασσέτα παίζει καλά, μετατρέποντας είναι......άστα να πάνε.
Λίγο καλλίτερα είναι αν γράψεις σε wav και κάνεις την μεταροπή μετά.
Μη φανταστείς πολλά πράγματα.
Δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι μπορούσε να φταίει το nero.:rolleyes:

Υ.Γ. Χαίρομαι για την παρουσία σου.:)
 

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης
Κάνω μια προσπάθεια να μεταφέρω το ηχητικό αρχείο που έχω από κασσέτες σε μορφή mp3. Έχω συνδέσει το κασετόφωνο με το μόνιτορ του υπολογιστή και ήθελα να μου προτείνετε μερικά προγράμματα για να γίνει σωστά η δουλειά. Μέχρι πρότεινος χρησιμοποιούσα το nero αλλά έχει προβλήματα στην ποιότητα του ήχου...

Το έχεις δει αυτό?
http://psaltiri.org/help.htm

Προσωπικά δεν το γνωρίζω, και δεν ξέρω αν αυτό είναι που ζητάς.

Με αγάπη Χριστού

Αθανάσιος Μπακαλούδης
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Κάνω μια προσπάθεια να μεταφέρω το ηχητικό αρχείο που έχω από κασσέτες σε μορφή mp3. Έχω συνδέσει το κασετόφωνο με το μόνιτορ του υπολογιστή και ήθελα να μου προτείνετε μερικά προγράμματα για να γίνει σωστά η δουλειά. Μέχρι πρότεινος χρησιμοποιούσα το nero αλλά έχει προβλήματα στην ποιότητα του ήχου...
Νικόλαε , Ελένη και όσοι άλλοι ενδιαφέρεστε, κατεβάστε το adobe autition την έκδοση 3.01 που δεν κολάει και υπάρχουν οδηγίες χρήσης στην δ/νση και στο υπ' αριθμ. 12 μήνυμα, όπου μας το προσφέρει ο κ. Τσακίρογλου, τον οποίο και θα πρέπει να ευχαριστήσουμε.
Πολύ καλό είναι και αυτό που αναφέρει ο κ. Βασίλης Ζάχαρης, αλλά που να το βρούμε????
Όποιος ενδιαφέρεται για το adobe autition και θέλει βοήθεια ας απευθυνθεί σε μένα με Π.Μ. και ευχαρίστως να βοηθήσω.
Πολύ καλό και απλό είναι και το wavelab αλλά που να το βρούμε???
Βασίλης



http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=4401&page=2
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Εγώ προτείνω audacity: ελεύθερο, πολύ ελαφρύ, κατεβαίνει αμέσως, πολύ εύκολο στη χρήση, ωραίο περιβάλλον χωρίς πολλά κουμπιά να σε τρελαίνουν, παίζει σε όλα τα λειτουργικά (windows, mac, linux), παίρνει πολλά πρόσθετα για να κάνεις εξειδικευμένες εργασίες και έχει πολύ μεγάλη υποστήριξη ανά τον κόσμο, λόγω της ανοιχτής φιλοσοφίας του. Μερικά tutorials:
http://www.edutorials.gr/book/export/html/21 (ελληνικό, γενικό, με βίντεο, το καλύτερο!)
http://www.online-tech-tips.com/computer-tips/transfer-audio-cassette-to-computer/ (σύντομος οδηγός για μεταφορά από κασσέτα)
http://www.guidesandtutorials.com/audacity-tutorial.html
Video tutorials από youtube
 
Χρησιμοποίησα για πρώτη φορά audacity και πιστεύω ότι είμαι ικανοποιημένος.Ανέβασα ένα χερουβικό του Στανίτσα πιστεύω ότι το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό.
 
Top