[Ερώτηση] Πώς μπορώ να μετατρέψω αρχείο από mp3 σε κασσέτες;

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Έχω κάποιες ηχογραφήσεις στον υπολογιστή σε μορφή mp3. Μήπως ξέρετε πώς μπορώ να τις μεταφέρω σε κασσέτες. Προσπαθώ να το κάνω με ήχογράφηση, δηλαδή ενώ παίζει το αρχείο στον υπολογιστή πατάω ηχογράφηση στο κασσετόφωνο, όμως δεν ακούγεται. Ηκασσέτα αντιγράφει, φαίνεται από τον ήχο που κάνει. Όταν τη βάζω μάλιστα να παίξει ακούγεται ότι έχω πατήσει ηχογράφηση, αλλά ακούγεται μόνο αυτό τίποτα άλλο. Το δοκίμασα και σε μια πρόχειρη κασσέτα, την οποία χρησιμοποιώ για ηχογραφήσεις που δεν μου χρειάζονται. Η κασσέτα ήταν γραμμένη. Αφήνει, λοιπόν, ένα κενό όση ώρα αντιγράφω (κάτι που δηλώνει ότι ηχογραφεί εκείνη την ώρα) χωρίς να ακούγεται τίποτα όμως.
 

A Ilatzis

Αλέξανδρος Ιλατζής
Προφανώς προσπαθείς να κάνεις εσωτερική ηχογράφηση. Πρέπει να συνδέσεις όμως το καλώδιο από εκεί που βάζεις τα ηχεία στον υπολογιστή σου ή από την έξοδο για ακουστικά με την είσοδο μικροφώνου ή audio in ή aux του κασετόφωνου σου.
πως ακριβως τα σύνδεσες;
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Προφανώς προσπαθείς να κάνεις εσωτερική ηχογράφηση. Πρέπει να συνδέσεις όμως το καλώδιο από εκεί που βάζεις τα ηχεία στον υπολογιστή σου ή από την έξοδο για ακουστικά με την είσοδο μικροφώνου ή audio in ή aux του κασετόφωνου σου.
πως ακριβως τα σύνδεσες;

Προσπάθησα να κάνω απευθείας ηχογράφηση.Δεν ήξερα ότι χρειάζονται καλώδια. Μήπως ξέρετε πού μπορώ να τα βρω;
 

A Ilatzis

Αλέξανδρος Ιλατζής
σε μαγαζί με ηλεκτρονικά. Πρέπει να δεις όμως τι εισόδους εξόδους έχεις για να πάρεις το κατάλληλο καλώδιο. π.χ rca, strereo mini jack to stereo mini jack κτλ
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Μήπως ξέρει κανείς γιατί δεν γίνεται απευθείας ηχογράφηση; Όπως έγραψα πιο πάνω, αφήνει ένα κενό στην κασσέτα όση ώρα ηχογραφώ, χωρίς όμως να ακούγετε τίποτα. Απ' ό,τι ξέρω, δε χρειάζεται καλώδιο σε τέτοιου είδους ηχογραφήσεις.
 
Μήπως ξέρει κανείς γιατί δεν γίνεται απευθείας ηχογράφηση; Όπως έγραψα πιο πάνω, αφήνει ένα κενό στην κασσέτα όση ώρα ηχογραφώ, χωρίς όμως να ακούγετε τίποτα. Απ' ό,τι ξέρω, δε χρειάζεται καλώδιο σε τέτοιου είδους ηχογραφήσεις.

Αγαπητέ Νίκο δοκίμασε να ηχογραφήσεις τη φωνή σου. Αν δεν τα καταφέρεις
μάλλον χάλασε το μικρόφωνο του κασετόφωνου.
Σ΄αυτή την περίπτωση η εγγραφή γίνεται μόνο με εξωτερικό μικρόφωνο που θα βρεις στην αγορά. Η επισκευή δεν συμφέρει.
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Νίκο δοκίμασε να ηχογραφήσεις τη φωνή σου. Αν δεν τα καταφέρεις
μάλλον χάλασε το μικρόφωνο του κασετόφωνου.
Σ΄αυτή την περίπτωση η εγγραφή γίνεται μόνο με εξωτερικό μικρόφωνο που θα βρεις στην αγορά. Η επισκευή δεν συμφέρει.

Μόλις το αγόρασα το κασετόφωνο. Τη φωνή μου όντως δεν την ηχογραφεί. Δε νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα. Μάλλον δεν έχω καταλάβει κάτι καλά. Ποιος ξέρει;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κοίταξε μήπως έχει ρυθμιστή στάθμης εγγραφής. Επίσης, κάποιες φορές, αδικαιολόγητο για μένα αλλά ισχύει σε κάποια μοντέλα, η ένταση εγγραφής εξαρτάται από την ένταση των ακουστικών. Ψάξε το λίγο. Αν θέλεις, πες μας και το μοντέλο να το κοιτάξουμε κι εμείς μπας και σκεφτούμε τίποτα. Τόσοι είμαστε, κάτι θα βρούμε.

Πάντως, άποψή μου είναι πως δεν έχει νόημα να ασχοληθείς με τέτοιες μεταφορές, αφού μόλις από 30 Ευρώ και πάνω βρίσκεις μηχανήματα που ηχογραφούν σε mp3 ή άλλες ψηφιακές μορφές και στα οποία μπορείς να περάσεις κατευθείαν τα αρχεία σου από τον υπολογιστή μέσω USB.
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Κοίταξε μήπως έχει ρυθμιστή στάθμης εγγραφής. Επίσης, κάποιες φορές, αδικαιολόγητο για μένα αλλά ισχύει σε κάποια μοντέλα, η ένταση εγγραφής εξαρτάται από την ένταση των ακουστικών. Ψάξε το λίγο. Αν θέλεις, πες μας και το μοντέλο να το κοιτάξουμε κι εμείς μπας και σκεφτούμε τίποτα. Τόσοι είμαστε, κάτι θα βρούμε.

Πάντως, άποψή μου είναι πως δεν έχει νόημα να ασχοληθείς με τέτοιες μεταφορές, αφού μόλις από 30 Ευρώ και πάνω βρίσκεις μηχανήματα που ηχογραφούν σε mp3 ή άλλες ψηφιακές μορφές και στα οποία μπορείς να περάσεις κατευθείαν τα αρχεία σου από τον υπολογιστή μέσω USB.

Είναι της PHILIPS και λέγεται ''DYNAMIC BASS BOOST''.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Πάντως, άποψή μου είναι πως δεν έχει νόημα να ασχοληθείς με τέτοιες μεταφορές, αφού μόλις από 30 Ευρώ και πάνω βρίσκεις μηχανήματα που ηχογραφούν σε mp3 ή άλλες ψηφιακές μορφές και στα οποία μπορείς να περάσεις κατευθείαν τα αρχεία σου από τον υπολογιστή μέσω USB.
Το πήρα για αναπαραγωγή (ν' ακούω τις εκπομπές του κυρ-Βαγγέλη στο γυμναστήριο:D) και μόνο, απλά αργότερα ανακάλυψα ότι γράφει και μάλιστα σε wav. Έπαθα πλάκα όταν άκουσα ποιότητα εγγραφής (για τα λεφτά του φυσικά!).

Τελικά έχουν προχωρήσει πολύ αυτά...
 
Top