Πρόγραμμα Ηχογράφησης Adobe Audition

Γιώργος Λαμπρόπουλος

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Τιμίου Προδρόμου Κάτω Αχαίας
Ένα πρόγραμμα που επίσης μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να κάνουμε ηχογράφηση είναι το Adobe Audition.
Διάθετει πολλές επιλογές για επεξεργασία του ήχου και εξαγωγής του αρχείου της ηχογράφησης σε μορφή mp3 κ.λ.π.
Το μόνο που μπορεί να δυσκολέψει κάποιους είναι η Αγγλική Γλώσσα, καθώς δεν διάτιθεται στην Ελληνική.
Το πρόγραμμα είναι εμπορικό και για όσους ενδιαφέρονται μπορούν να κατεβάσουν δοκιμαστική έκδοση από εδώ
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἐπειδή ἔχω τήν ἔκδοση 2.0 τοῦ προγράμματος, μήπως γνωρίζει κάποιος 3-4 φίλτρα για καθάρισμα παλαιῶν ἠχογραφήσεων;
Κυρίως θέλω νά ἀφαιρῶ τήν μουντάδα ἤ τό φύσημα.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Μέσα από δέκα εικόνες και λίγα λόγια θα μάθουμε πως ηχογραφούμε τη φωνή μας με το πρόγραμμα adobe audition με εφέ, όπως για παράδειγμα βάθος (ηχητική εκκλησίας), σε πραγματικό χρόνο κατά τη διάρκεια δηλαδή που ψάλουμε.

Με το πρόγραμμα Adobe Audition CS5.5 είναι δυνατό να ψάλλουμε και ταυτόχρονα να χρησιμοποιούμε διάφορα εφέ αλλά και να ηχογραφούμε το αποτέλεσμα.

Οι οδηγίες αυτές απευθύνονται σε αρχάριους που διαθέτουν έναν απλό - τυπικό, συνηθισμένο υπολογιστή σταθερό ή φορητό χωρίς κάτι εξειδικευμένο, χωρίς ξεχωριστή κάρτα ήχου κ.τ.λ.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να γίνει είναι να δούμε εάν έχουμε τους οδηγούς ASIO.

Δε χρειάζεται να γνωρίζουμε τι είναι αυτοί. Απλά τους χρειαζόμαστε μόνο για να μην υπάρχει καθυστέρηση στον ήχο. Είναι πολύ πιθανό εάν δεν έχουμε αυτούς τους οδηγούς να ψάλλουμε και να ακούμε τη φωνή μας με καθυστέρηση ενός δευτερολέπτου περίπου. Για να αποφύγουμε αυτό, εξετάζουμε να δούμε εάν έχουμε εγκατεστημένους στον υπολογιστή μας αυτούς τους οδηγούς.

Πάμε λοιπόν, ανοίγουμε το Adobe Audition και πατάμε:

Edit --> Preferences --> Audio Hardware

Εκεί μας ανοίγει ένα πινακάκι. Είναι αυτό που βλέπουμε στη Photo_01.

Photo_01.jpg


Εάν δεν γράφει ASIO αλλά ΜΜΕ και δεν έχουμε άλλη επιλογή, τότε πάμε σε αυτή τη διεύθυνση: http://www.asio4all.com/ και κατεβάζουμε τους δωρεάν οδηγούς ASIO. Στη συνέχεια αφού έχουμε κλείσει το Adobe Audition κάνουμε την εγκατάσταση όπως σε ένα τυπικό πρόγραμμα.

Αφού η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε επαναλαμβάνουμε την παραπάνω διαδικασία και επιλέγουμε ως Device Class το ASIO. Πατάμε ΟΚ και επιστρέφουμε στο πρόγραμμα.

Τώρα πάμε και πατάμε: File --> New --> Multitrack Session

Από το πινακάκι που άνοιξε συμπληρώνουμε ή αφήνουμε όπως έχει τα στοιχεία εκτός από το τελευταίο που διαλέγουμε Mono όπως μας δείχνει η Photo_02.

Photo_02.jpg


Στην συνέχεια ακολουθώντας τη Photo_03 πάμε και κάνουμε κλικ στο σημείο που είναι τα δύο βελάκια όπου το ένα δείχνει αριστερά και το άλλο δεξιά και...

Photo_03.jpg


μετά πάμε λίγο παρακάτω και ακολουθώντας τη Photo_04 διαλέγουμε την πηγή από όπου θα γίνει η ηχογράφηση. Στην προκειμένη περίπτωση διαλέγουμε το HD Audio Mic Input 1.

Photo_04.jpg


Στη συνέχεια όπως μας δείχνει η Photo_05 κάνουμε κλικ πάνω στο κουμπάκι που γράφει R (Arm for Record) και...

Photo_05.jpg


μετά με τον ίδιο τρόπο κάνουμε κλικ στο ακριβώς δίπλα κουμπάκι που γράφει Ι (Monitor Input) όπως μας δείχνει η Photo_06.

Photo_06.jpg


Σε αυτό το σημείο εάν το μικρόφωνο που έχουμε συνδέσει είναι ανοιχτό, πρέπει πλέον να ακούμε καθαρά τη φωνή μας. Για φορητούς υπολογιστές είναι καλό να χρησιμοποιούμε και ακουστικά για να ακούμε καλύτερα τον ήχο. Μπορούμε να αρχίσουμε να ηχογραφούμε, ωστόσο υπάρχει και η δυνατότητα να προσθέσουμε διάφορα εφέ, όπως για παράδειγμα ηχητική εκκλησίας, ώστε ενώ ψάλλουμε μέσα σε ένα μικρό χώρο, θα ακούμε τον εαυτό μας σα να ψάλλει σε κάποια εκκλησία.

Αυτό επιτυγχάνεται με τον εξής τρόπο: Πάμε και κάνουμε κλικ στο κουμπάκι που γράφει fx (Effects), όπως μας δείχνει η Photo_07.

Photo_07.jpg


Μετά από τις ιδιότητες που άνοιξαν αμέσως παρακάτω κάνουμε κλικ στο βελάκι στα δεξιά από το πρώτο κουτάκι όπως βλέπουμε στη Photo_08 και διαλέγουμε: Reverb --> Surround Reverb.

Photo_08.jpg


Από το παράθυρο που άνοιξε διαλέγουμε το In The Church. Κλείνουμε το παράθυρο. Με τον ίδιο τρόπο μπορούμε να προσθέσουμε ταυτόχρονα και άλλα εφέ στα παρακάτω κουτάκια.

Κατόπιν αφού ακούμε τη φωνή μας με ηχητική εκκλησίας, πάμε και όπως μας δείχνει η Photo_09 πατάμε το κουμπάκι record στο κάτω μέρος για να αρχίσει η εγγραφή.

Photo_09.jpg


Εξαιρετικά απλή διαδικασία για αρχάριους χρήστες με υπολογιστές χωρίς απαιτήσεις, ώστε να μπορούν να ψάλλουν με ηχητική αλλά και με διάφορα εφέ και ταυτόχρονα να ηχογραφούν το αποτέλεσμα. Με αυτό τον τρόπο δίνεται και η δυνατότητα να προστεθεί ισοκράτημα. Όπως μας δείχνει η Photo_010 κάνουμε δεξί κλίκ εκεί στο χώρο που δείχνει το βέλος και διαλέγουμε Insert --> File για να προσθέσουμε κάποιο ηχητικό αρχείο με το ισοκράτημα που πιθανό να έχουμε δημιουργήσει από πριν.


Photo_010.jpg
 
Έκανα κατα γράμμα ότι γράφει παραπάνω αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη στη σύνδεση μικροφώνου.

Εκεί που στην εικόνα μετα τα δύο βελάκια στο "mono" έπρεπε να δείχνει (σύμφωνα με την ως άνω εικόνα) για να επιλέξω "HD audio mic 1" εμένα μου βγάζει σε όλες τις επιλογές "not connected":mad:

Μπορεί κανείς να βοηθήσει?
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Έκανα κατα γράμμα ότι γράφει παραπάνω αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη στη σύνδεση μικροφώνου.

Εκεί που στην εικόνα μετα τα δύο βελάκια στο "mono" έπρεπε να δείχνει (σύμφωνα με την ως άνω εικόνα) για να επιλέξω "HD audio mic 1" εμένα μου βγάζει σε όλες τις επιλογές "not connected":mad:

Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

Hmm.. Τώρα δεν είμαι ειδικός για να σου πω κάτι παραπάνω. Όμως πρόσεξε τι έγινε όταν θέλησα να δημοσιοποιήσω αυτόν το σύντομο βοηθό. Στην αρχή είχα σκοπό αντί για φωτογραφίες να το κάνω βιντεάκι. Ανοίγοντας όμως το Recorder από το Camtasia, είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που αναφέρεις. Δεν έβρισκε μικρόφωνο και μου έγραφε not connected. Τι γινόταν; Το Recorder έπαιρνε για δική του χρήση το μικρόφωνο και έτσι το Audition δεν έβρισκε τίποτα. Κατάλαβες;
Όποτε υποθέτω πως είτε από τα settings δεν έχεις ανοίξει το μικρόφωνο, ή κάποιο άλλο πρόγραμμα, σαν την περίπτωση που σου ανέφερα, το χρησιμοποιεί με αποτέλεσμα να λαμβάνεις αυτή την αρνητική ένδειξη.

Πιστεύω πως υπάρχουν μέλη του ψαλτολογίου που μπορούν με σιγουριά να μας πουν τι ακριβώς συμβαίνει για αυτήν και για άλλες περιπτώσεις που κάτι δε δουλεύει όπως θα έπρεπε. Περισσότερο δε μπορώ να βοηθήσω. Συγνώμη.
 
Δεν πειράζει απλά είδα το θέμα και είπα να το δοκιμάσω, μου κέντρισε το ενδιαφέρον ότι ακούγεται ο ήχος με τα εφέ την ώρα που ψάλεις σε πραγματικό χρόνο.

Για επεξεργασία έχω το cubase...

Και κάτι άλλο!! Έβαλα ένα αρχείο ήχου στο πρόγραμμα αυτό και ενώ το παίζει κανονικά το πρόγραμμα και κυλάει η μπάρα, δεν ακούω καν ήχο...
Έψαξα λίγο και στο πρόγραμμα και στον υπολογιστή αλλά δεν βρήκα κάποιο εμφανές πρόβλημα..

Όλοι όσοι το χρησιμοποιήσατε δουλεύει κανονικά??


Αν κάποιος ξέρει κάτι....
 
Last edited:
Ερώτηση!

Όταν ακούτε απο το μόνιτορ σε πραγματικό χρόνο, ακούτε ακριβώς τη στιγμή που μιλάτε ή με μια μικρή καθυστέρηση??

(ακόμα δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω απλά είδα ότι και το cubase έχει μόνιτορ με τα εφέ αλλά έχει μια μικρή καθυστέρηση στον ήχο)
 

sekyritsis

ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΚΥΡΙΤΣΗΣ
εχω καποια κομματια και δεν εχουν δυνατη ενταση. Μπορω να ανεβασω την ενταση με το adobe?
ευχαριστω
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
εχω καποια κομματια και δεν εχουν δυνατη ενταση. Μπορω να ανεβασω την ενταση με το adobe?
ευχαριστω

Για την ένταση ενός σημείου ή για ολόκληρου του κομματιού που σε ενδιαφέρει μπορείς να το επιλέξεις και μετά να γυρίσεις δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα το κουμπάκι, όπως εμφανίζεται στο βίντεο. Επίσης μπορείς να αυξήσεις ή να μειώσεις την ένταση από τα Effects --> Amplitude and Compression --> Amplify. Να το έχεις επιλέξει όλο το κομμάτι και όχι μόνο ένα συγκεκριμένο μέρος αν σε ενδιαφέρει η συνολική αλλαγή έντασης στον ήχο. Να είσαι καλά.
 

Attachments

  • KIK.pdf
    2.8 MB · Views: 68

sekyritsis

ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΚΥΡΙΤΣΗΣ
Για την ένταση ενός σημείου ή για ολόκληρου του κομματιού που σε ενδιαφέρει μπορείς να το επιλέξεις και μετά να γυρίσεις δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα το κουμπάκι, όπως εμφανίζεται στο βίντεο. Επίσης μπορείς να αυξήσεις ή να μειώσεις την ένταση από τα Effects --> Amplitude and Compression --> Amplify. Να το έχεις επιλέξει όλο το κομμάτι και όχι μόνο ένα συγκεκριμένο μέρος αν σε ενδιαφέρει η συνολική αλλαγή έντασης στον ήχο. Να είσαι καλά.
EIRYK Ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκρισηη,εχω την εκδοση 1.5, την συγκεκριμενη που θα την βρω,απαντησε σου μου με μειλ sekyritsis@gmail.com

α ευχαριστω πολυ και για το ΚΙΚ
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
παίζει να υπάρχει έκδοση συμβατή με windows 8;;;
Ευχαριστώ! :)

Φυσικά, και η v5.5 και η v6.0 είναι συμβατές με 64άμπιτα συστήματα και με windows 8. Μάλιστα η έκδοση 6.0 είναι και πολύ ...ευάλωτη! :D
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Φυσικά, και η v5.5 και η v6.0 είναι συμβατές με 64άμπιτα συστήματα και με windows 8. Μάλιστα η έκδοση 6.0 είναι και πολύ ...ευάλωτη! :D

Έλα όμως που κατέβασα το Adobe Audition CS6, το εγκατέστησα, αλλά δεν μπορούσα να το τρέξω.....
μάλλον θα έκανα κάποιο λάθος στην διαδικασία....
θα ξαναδοκιμάσω...
Ευχαριστώ! :)
 

dragasis

Νέο μέλος
Καλησπέρα Eiryk!
Πως θα κάνουμε ηχογράφηση stereo? Δηλαδή το mixdown το τελικό, να είναι stereo. Το level να δείνχει κατά την αναπαραγωγή του κομματιού 2 γραμμές και όχι μία (μονοφωνικό ).
Σε ευχαριστώ!

Επέλεξε όλο το κανάλι δηλαδή όλο το γράφημα ώστε να γίνει άσπρο.
Πήγαινε στο άδειο κανάλι επέλεξέ το και κάνε αντιγραφή το γράφημα στο άδειο κανάλι. Copy paste δηλαδή.
 
Last edited by a moderator:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Edit > Convert Sample Type > Stereo
Τον ίδιο δρόμο μπορείς να διαλέξεις για να το μετατρέψεις από stereo σε mono.

Το είδα από την πρώτη στιγμή το ερώτημά σου αλλά ήμουν με ταμπλετ και ήθελα να κάνω τα screenshot. Μετά με τις υποχρεώσεις και τα διάφορα ξεχάστηκα και τώρα πάνω που κοιμόμουν μου ήρθε φλας στον ύπνο μου πως έχω ξεχάσει να σου απαντήσω.
Πάντως πλέον έχω βρει αρκετά πιο βολική την εγγραφή με τις φορητές συσκευές ηχογράφησης όπως το olumpus για παράδειγμα παρά με μικρόφωνα και κάρτες ήχου κτλ.
 

Attachments

  • stereo01.jpg
    stereo01.jpg
    68.3 KB · Views: 7
  • stereo02.jpg
    stereo02.jpg
    44.9 KB · Views: 6
Top