[Ανακοίνωση] Ο Άρχων κ.Δημήτριος Νερατζής στον Ι.Ν. Παναγίας Μυρτιδιωτίσσης Πειραιώς

Γ.Π.

Νέο μέλος
Φίλτατε,

Είναι όμως δυνατό να «κόβεται» ο χερουβικός ύμνος, να μην λέγεται τουλάχιστον χύμα το υπολειπόμενο, επειδή απλώς το ζήτησε κάποιος;

Μᾶλλον δέν ἔγινα σαφής.
Τό χερουβικό ἐλέχθη, πιό σωστά έμελωδήθη κανονικά μέχρι τέλους, καί τό ἔχω πλῆρες στό ἀρχεῖο μου. Ὁ Δάσκαλος, ἀφοῦ ἄκουσε τά φάλτσα πού ἔγιναν ἀπό τούς βοηθούς, μετά τό πέρας τῆς Θ.Λειτουργίας, μέ παρεκάλεσε νά μήν τό ἀναρτήσω.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μᾶλλον δέν ἔγινα σαφής.
Τό χερουβικό ἐλέχθη, πιό σωστά έμελίσθη κανονικά μέχρι τέλους, καί τό ἔχω πλῆρες στό ἀρχεῖο μου. Ὁ Δάσκαλος, ἀφοῦ ἄκουσε τά φάλτσα πού ἔγιναν ἀπό τούς βοηθούς, μετά τό πέρας τῆς Θ.Λειτουργίας, μέ παρεκάλεσε νά μήν τό ἀναρτήσω.

Σωστός.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
...ακουγεται επιτακτικα η φραση ''Πιο γρηγορα βρε''!!! Ελπιζω και θελω να πιστευω οτι δεν την ειπε καποιος Κληρικος!
Ἀκούγεται ἐνῶ ἔχει ξεκινήσει ἡ Μεγάλη Εἴσοδος, τὴν ὥρα ποὺ ὁ π. Γρηγόριος Κάραλης ἐκφωνεῖ "Πάντων ἡμῶν..." ἄρα δὲν μπορεῖ νὰ τὸ εἶπε ἱερέας, ἐξ ἄλλου δὲν εἶναι αὐτὴ ἡ φρὰση. Τὸ "κόψιμο" στὴν ἐγγραφὴ ποὺ περιγράφει ὁ κ. Προικιὸς ἐπίσης εἶναι ἐμφανέστατο. Μᾶλλον σὰν κάποιο σχόλιο τοῦ κ. Ρουμελιώτη (ἀριστεροῦ ἱεροψάλτου τοῦ ναοῦ) μοῦ μοιάζει ἐμένα, καὶ θἄλεγα πὼς εἶναι κάτι, σχετικὰ μὲ τὴν ...ἀτυχῆ προσπάθεια ξεκούρασης τοῦ Ἄρχοντα. Δυστυχῶς δὲν μπορῶ νὰ ἀκούσω καθαρὰ τὶ λέει, πιθανὸν ἀρχίζει μὲ "Εδῶ εἶπα..." ἤ "Ἐδῶ ἦταν..." :p:wink::p

Χάρης
(ἐν παραλλήλῳ δοκιμασίᾳ)
 
Last edited:

Γ.Π.

Νέο μέλος
Μᾶλλον σὰν κάποιο σχόλιο τοῦ κ. Ρουμελιώτη (ἀριστεροῦ ἱεροψάλτου τοῦ ναοῦ) μοῦ μοιάζει ἐμένα, καὶ θἄλεγα πὼς εἶναι κάτι, σχετικὰ μὲ τὴν ...ἀτυχῆ προσπάθεια ξεκούρασης τοῦ Ἄρχοντα.

Χάρης
(ἐν παραλλήλῳ δοκιμασίᾳ)




Ὄχι Χάρη, ὁ Γιῶργος ὁ ἀριστερός ἦταν δίπλα μου καί μάλιστα σχετικά μακριά ἀπό τόν ἐγγραφέα.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Τό χερουβικό, μετά ἀπό παράκληση τοῦ Ἄρχοντα, τό ἔκοψα στό "προσάδοντες", ἐπειδή κάποιοι ἀπό τό ἀναλόγιο προσπάθησαν νά "πάρουν" τήν ἀνάσα του, προκειμένου νά τόν ξεκουράσουν καί νά συνεχίσει ἀπρόσκοπτα. Τό ἐγχείρημα ὅμως ἐστέφθη ὑπό πλήρους ...ἀποτυχίας, κι ἔτσι...τό μάθημα ἐγχειρίστηκε!
Ἀναφορικά μέ τήν ἐπιτακτική φωνή, δέν ὑπέπεσε κάτι στήν ἀντίληψή μου. Κόσμος πολύς ἦταν γύρω ἀπό τό ἀναλόγιο, ποιός ξέρει...οἱ ἐγγραφεῖς γράφουν τά πάντα ἀδιακρίτως...

Αυτο το αιτιολογικο εμενα δεν με πειθει! Με τιποτα!!!
 
Top