Οσοι εις Χριστόν Φανάρας Γεώργιος 2004

chriskont

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω σε mp3 το Όσοι εις Χριστόν με το Γεώργιο Φανάρα από σχετικό link
για ἀμεσο ἀκουσμα.
 

Attachments

  • Οσοι εις Χριστόν Γιώργος Φανάρας.mp3
    3 MB · Views: 341

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Ανεβάζω σε mp3 το Όσοι εις Χριστόν με το Γεώργιο Φανάρα από σχετικό link
για ἀμεσο ἀκουσμα.
Μα που το βρηκες αυτο? Ουτε εγω δεν το εχω!!!
Εντωμεταξυ εχει παρα πολλα παρασιτα και σκρατς μεσα...
 
Μα που το βρηκες αυτο? Ουτε εγω δεν το εχω!!!
Εντωμεταξυ εχει παρα πολλα παρασιτα και σκρατς μεσα...



Kalispera k.Fanara,eimai kainourgio melos sto psaltologio!Onomazomai Katellas Charis,eimai 20 etwn kai katoikw sti Thessaloniki!Sygxaritiria prwtwn gia tin fwni sas kai deyteron giati ypirksate mathitis enos megalou daskalou,tou k.Xarilaou Taliadwrou!Elpizw na deite kapoia stigmi ayto to minima kai evelpistw na parw apantisi!Xarika poly,kai pali sygxaritiria!
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Ανεβάζω σε mp3 το Όσοι εις Χριστόν με το Γεώργιο Φανάρα από σχετικό link
για ἀμεσο ἀκουσμα.

Αυτό είναι κατά τη γνώμη μου ένα άριστο παράδειγμα φωνητικής και ερμηνευτικής τελειότητας!

Η φωνή του Γιώργου βγαίνει ελεύθερα απ' το λάρυγγά του, γι' αυτό και ακούγεται πολύ φυσική και γήϊνη σε σχέση με τον δάσκαλό του Ταλιαδώρο ο οποίος έχει πολύ κλειστή άρθρωση και όγκο. Η εκφορά του λόγου είναι τέλεια με τον τελευταίο να υπηρετείται υποδειγματικά. Επίσης είναι σε όλη την έκτασή του ομοιόμορφος και το ίδιο γεμάτος σε όγκο. Λίγο του "φεύγει " προς τα πάνω η συλλαβή "δύ" στο άνω Πα στη θέση "ενεδύσασθε" αλλά λογικό γιατί το φωνήεν "ι" είναι από τα δυσολότερα να τοποθετηθούν σωστά και ιδιαίτερα στα ψηλά...

Πολύ με ανέπαυσε το άκουσμα αυτό εκτός από τα ενοχλητικά ηχητικά που δυστυχώς το συνοδεύουν από την αρχή εως το τέλος...
 
Αυτό είναι κατά τη γνώμη μου ένα άριστο παράδειγμα φωνητικής και ερμηνευτικής τελειότητας!

Η φωνή του Γιώργου βγαίνει ελεύθερα απ' το λάρυγγά του, γι' αυτό και ακούγεται πολύ φυσική και γήϊνη σε σχέση με τον δάσκαλό του Ταλιαδώρο ο οποίος έχει πολύ κλειστή άρθρωση και όγκο. Η εκφορά του λόγου είναι τέλεια με τον τελευταίο να υπηρετείται υποδειγματικά. Επίσης είναι σε όλη την έκτασή του ομοιόμορφος και το ίδιο γεμάτος σε όγκο. Λίγο του "φεύγει " προς τα πάνω η συλλαβή "δύ" στο άνω Πα στη θέση "ενεδύσασθε" αλλά λογικό γιατί το φωνήεν "ι" είναι από τα δυσολότερα να τοποθετηθούν σωστά και ιδιαίτερα στα ψηλά...

Πολύ με ανέπαυσε το άκουσμα αυτό εκτός από τα ενοχλητικά ηχητικά που δυστυχώς το συνοδεύουν από την αρχή εως το τέλος...

Από που οδηγήθηκες , φίλε μου σε αυτά τα συμπεράσματα για τον Ταλιαδώρο ;
Τον έχεις ακούσει από κοντά , ή έβγαλες ασφαλή συμπεράσματα από διάφορες ηχογραφήσεις που ανεβαίνουν , καμιά φορά και χαμηλής ποιότητας και σε τι ηλικία ;
Μήπως τώρα στα 87 που του χαλάει την άρθρωση η μασέλα ;
Θα μπορούμε εμείς (αν ζούμε βέβαια ! ) στα 87 όχι να ψάλουμε , έστω να μιλάμε ;
Πρέπει να ξέρεις ότι από την πλειάδα ψαλτών , πρωτοψαλτών , που θαυμάζουμε για την καλλιτεχνική και εκτελεστική τους ικανότητα ,
εκείνος που ξεχωρίζει για το πλούσιο φωνητικό όργανο ( αντικείμενο ιατρικής μελέτης ,κατ εμέ! ) , είναι ο Ταλιαδώρος .
Και αυτό που σου γράφω , είναι κοινά αποδεκτό - και από τους σύγχρονούς του .
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Από που οδηγήθηκες , φίλε μου σε αυτά τα συμπεράσματα για τον Ταλιαδώρο ;
Τον έχεις ακούσει από κοντά , ή έβγαλες ασφαλή συμπεράσματα από διάφορες ηχογραφήσεις που ανεβαίνουν , καμιά φορά και χαμηλής ποιότητας και σε τι ηλικία ;
Μήπως τώρα στα 87 που του χαλάει την άρθρωση η μασέλα ;
Θα μπορούμε εμείς (αν ζούμε βέβαια ! ) στα 87 όχι να ψάλουμε , έστω να μιλάμε ;
Πρέπει να ξέρεις ότι από την πλειάδα ψαλτών , πρωτοψαλτών , που θαυμάζουμε για την καλλιτεχνική και εκτελεστική τους ικανότητα ,
εκείνος που ξεχωρίζει για το πλούσιο φωνητικό όργανο ( αντικείμενο ιατρικής μελέτης ,κατ εμέ! ) , είναι ο Ταλιαδώρος .
Και αυτό που σου γράφω , είναι κοινά αποδεκτό - και από τους σύγχρονούς του .

Αγαπητέ Απόστολε, δεν διαφωνώ καθόλου με τα λεγόμενά σου και σαφέστατα ο Ταλιαδώρος αποτελεί τεράστιο κεφάλαιο σε όλα τα επίπεδα. Δεν προσπαθώ να τον μειώσω , ούτε γράφω ποιός απ' τους δύο είναι καλύτερος κλπ. Απλά σχολιάζω τις τοποθετήσεις της φωνής που κατά την άποψή μου έχουν πολύ μεγάλη διαφορά πράγμα που δε συμβαίνει συχνά μεταξύ δασκάλου και μαθητή.
 
Αγαπητέ Απόστολε, δεν διαφωνώ καθόλου με τα λεγόμενά σου και σαφέστατα ο Ταλιαδώρος αποτελεί τεράστιο κεφάλαιο σε όλα τα επίπεδα. Δεν προσπαθώ να τον μειώσω , ούτε γράφω ποιός απ' τους δύο είναι καλύτερος κλπ. Απλά σχολιάζω τις τοποθετήσεις της φωνής που κατά την άποψή μου έχουν πολύ μεγάλη διαφορά πράγμα που δε συμβαίνει συχνά μεταξύ δασκάλου και μαθητή.

Δεκτό , φίλε Βασίλη , ίσως εγώ παρερμήνευσα τα γραφόμενά σου ,
Όντως ο Γιώργος , μιας και το θέμα είναι για αυτόν διαθέτει μια πολύ μεταλικη και καθαρή φωνη , σπάνιο φωνητικό χάρισμα .
Να δούμε αν τελικά τον κερδίσει το αναλόγιο ή το πάλκο .....
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Δεκτό , φίλε Βασίλη , ίσως εγώ παρερμήνευσα τα γραφόμενά σου ,
Όντως ο Γιώργος , μιας και το θέμα είναι για αυτόν διαθέτει μια πολύ μεταλικη και καθαρή φωνη , σπάνιο φωνητικό χάρισμα .
Να δούμε αν τελικά τον κερδίσει το αναλόγιο ή το πάλκο .....

Νομιζω πως ΕΔΩ βρισκεται ολη "η αληθεια"...

η προηγουμενη εκδοση που εχει ανεβει εδω δεν με αντιπροσωπευει...
αλλωστε ηταν μια βιαστικη δοκιμαστικη ηχογραφηση

Οσον αφορα μεταξυ "κερδους" παλκου ή αναλογιου, εχω εξηγησει σε πολλους φιλους εδω μεσα,
πως ασχολουμαι εδω και πολυ καιρο επαγγελματικα πλεον με τη βυζαντινη μουσικη κ γενικα με το αναλογιο...
το τραγουδι εχει μπει σε δευτερη μοιρα και μαλιστα μονο σε συναυλιακο επιπεδο (συναυλιες με Μαιρη Λιντα στην Κυπρο πριν το Πασχα)
και στουντιακο (ολες τις δευτερες φωνες και γενικως τα φωνητικα στο νεο δισκο του Γιωργου Μαργαριτη)...Αρα παλκο...γιοκ!!! :D
 
Last edited:

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Kalispera k.Fanara,eimai kainourgio melos sto psaltologio!Onomazomai Katellas Charis,eimai 20 etwn kai katoikw sti Thessaloniki!Sygxaritiria prwtwn gia tin fwni sas kai deyteron giati ypirksate mathitis enos megalou daskalou,tou k.Xarilaou Taliadwrou!Elpizw na deite kapoia stigmi ayto to minima kai evelpistw na parw apantisi!Xarika poly,kai pali sygxaritiria!

Το ειδα το μηνυμα σου και σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!!!
 
Top