Οδηγίες ηχογράφησης ραδιοφωνικών εκπομπών με καλή ποιότητα ήχου

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Με αυτό το θέμα θα σας λύσω κάποιες απορίες που έχετε
Αφορμή τα πολλά π.μ που μου έστειλαν πολλοί για να τους εξηγήσω σχετικά τεχνικά θέματα
Για να πετύχουμε έγγραφες οι οποίες θα έχουν καθαρό ήχο και θα είναι έτσι ακριβώς όπως της μετάδωσε μια εξωτερική πηγή( π.χ ράδιο) θα πρέπει να ξοδέψουμε μερικά χρήματα για να πάρουμε μερικά μηχανήματα ανάλογα και την οικονομική άνεση που έχει ο καθένας από εμάς
Αυτό συμβαίνει όταν θέλουμε να καταγράψουμε κάποιες εκπομπές οι οποίες περιέχουν βυζαντινούς ύμνους οι ομιλίες σχετικά με την βυζαντινή μουσική κτλ

Το πρώτο που χρειαζόμαστε είναι μια κεραία εξωτερική
Σε αυτή τη περίπτωση η καλύτερη κεραία είναι η κεραία της τηλεόρασης που έχετε η εξωτερική
Όσο και να σας φαίνεται παράξενο
Το δεύτερο είναι ένα ραδιοφωνικός δέκτης ο οποίος θα πρέπει να έχει (OUTPUT) ΔΗΛΑΔΗ ΕΞΟΔΟΣ ΤΟΥ ΗΧΗΤΙΚΟΥ ΣΗΜΑΤΟΣ
Προτιμούμε δέκτες οι οποίοι είναι ένα ξεχωριστό κομμάτι και να είναι και ψηφιακός
Μια επώνυμης μάρκας δεν γνωρίζω εάν υπάρχουν ακόμα

Το τρίτο είναι και το ποιο σημαντικό η συσκευή έγγραφης του σήματος από το ράδιο
Όλοι έχουμε κάνει έγγραφες σε κασκέτα οι ποιότητα είναι απλώς καλή εδώ είναι και η διαφορά
Εάν θέλουμε να αντιγράψουμε μια εκπομπή έτσι ακριβώς όπως την μεταδίδει το ράδιο και με την ίδια πιστότητα θα πρέπει να αγοράσετε τα έξεις μηχανήματα

Θα πάμε σε μια κατηγορία σχετικά φθηνή
Η αγορά ενός οικιακού ( ΜΙΝΙ DIISK ) μάρκας SONY είναι τα καλυτέρα
Το συγκεκριμένο μηχάνημα χρησιμοποιεί μικρές δισκέτες όπως ο υπολογιστής και η συγκεκριμένη δισκέτα μπορεί να σβηστή και να ξαναγραφτεί χιλιάδες φορές
Το λέιζερ το οποίο κάνει την εγγραφή είναι πάρα πολύ ανώτερο και από το λέιζερ των μηχανημάτων που κάνουν αντιγραφές DVD
Επίσης σαν μηχάνημα κάνει πολλά κόψιμο ράψιμο υποτίτλους κτλ
Βρίσκουμε λοιπόν τον σταθμό που θέλουμε να αντιγράψουμε, συνδέουμε πίσω στη υποδοχή του ραδιοφωνικού δέκτη το καλώδιο το άσπρο από την κεραία της τηλεόρασης για να έχουμε κεραία
Αν το σήμα είναι καθαρό είμαστε ένταξη βεβαία μερικοί αν όχι όλοι οι σταθμοί είναι με την κόκκινη ένδειξη STEREO Καμιά φορά το σήμα STEREO Δημιουργεί ένα μικρό φύσημα τότε πατούμε την ένδειξη MONO Και το αφήνουμε μονοφωνικά έτσι κόβει τον θόρυβο και ακούμε πολύ καθαρά
Με αυτήν την διαδικασία γράφουμε όπως ακριβώς μεταδόθηκε η εκπομπή διότι το MINI DISK ΘΑ ΚΑΝΕΙ εγγραφή μεγάλης ΠΙΣΤΟΤΗΤΑΣ
Ο ΙΔΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ENA ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ DAT
To dat γράφει σε μικρή ψηφιακή κασέτα το χρησιμοποιούν πολύ οι σταθμοί για να κάνουν τα DEMO TOYΣ H κάποια μικρά διαφημιστικά ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΝ ΑΝΩΤΕΡΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ MINI DISK

Eαν κάποιος δεν θέλει να αντιγράψει με αυτές τις λύσεις υπάρχει και η λύση η εξής το σήμα από τον δέκτη να το ρίξετε απευθείας στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή
Τότε όμως ποιο είναι το πρόβλημα
Το σήμα θα πρέπει να περάσει μέσα από την είσοδο της κάρτας ήχου του υπολογιστή οι οποία θα πρέπει να είναι λίγο καλή
Και θα πρέπει να έχετε ένα πρόγαμα εγγραφής που κάνει τα πάντα κόψιμο ράψιμο μετατροπή σε mp3 κτλ αλλά θα πρέπει να ξέρετε να το δουλεύετε πράγμα όχι ακατόρθωτο αλλά αρκετά δύσκολο από την άποψη ότι θα φάτε ατελείωτες ώρες μπροστά στον υπολογιστή για να το μάθετε η αν έχετε κάποιο γνωστό να σας το δείξει
Αυτά τα προγράμματα είναι
Α το NERO

B to ROXIO

G to SONY SOUND FORGE AUDIO STUDIO και άλλα

Αυτές είναι οι λύσεις που μπορείτε να κάνετε τις εγγραφές
Ελπίζω να σας κατατόπισα και σας εύχομαι καλή επιτυχία εάν κάτι δεν καταλάβατε στείλτε μου απάντηση και θα σας το εξηγήσω

-017.jpg
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...Ο ΙΔΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ENA ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ DAT
To dat γράφει σε μικρή ψηφιακή κασέτα το χρησιμοποιούν πολύ οι σταθμοί για να κάνουν τα DEMO TOYΣ H κάποια μικρά διαφημιστικά ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΝ ΑΝΩΤΕΡΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ MINI DISK

DAT: Digital Audio Tape, απλά εντυπωσιακό, έχω γράψει ζωντανή αγρυπνία σαν να έκανα εσωτερική εγραφή, ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΟ.

Και θα πρέπει να έχετε ένα πρόγαμα εγγραφής που κάνει τα πάντα κόψιμο ράψιμο μετατροπή σε mp3 κτλ αλλά θα πρέπει να ξέρετε να το δουλεύετε πράγμα όχι ακατόρθωτο αλλά αρκετά δύσκολο από την άποψη ότι θα φάτε ατελείωτες ώρες μπροστά στον υπολογιστή για να το μάθετε η αν έχετε κάποιο γνωστό να σας το δείξει
Αυτά τα προγράμματα είναι
Α το NERO

B to ROXIO

G to SONY SOUND FORGE AUDIO STUDIO και άλλα

Επίσης το Cool Edit Pro 2.0 (αυτό χρησιμοποιώ) το οποίο ΠΕΤΑΕΙ (δεν το διαφημίζω, απλά με έχει ΒΟΗΘΗΣΕΙ πάρα πολύ), κάνεις Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ με το αρχείο. Είναι επαγγελματικό, εξ' ου και το "Pro", και γενικά ΕΡΓΑΛΕΙΟ.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
DAT: Digital Audio Tape, απλά εντυπωσιακό, έχω γράψει ζωντανή αγρυπνία σαν να έκανα εσωτερική εγραφή, ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΟ.



Επίσης το Cool Edit Pro 2.0 (αυτό χρησιμοποιώ) το οποίο ΠΕΤΑΕΙ (δεν το διαφημίζω, απλά με έχει ΒΟΗΘΗΣΕΙ πάρα πολύ), κάνεις Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ με το αρχείο. Είναι επαγγελματικό, εξ' ου και το "Pro", και γενικά ΕΡΓΑΛΕΙΟ.

Τι μου θύμισες τώρα! Χρησιμοποιώ DAT από το 1987! Απίστευτο ε; Νομίζω ότι είμαι από τους πρώτους 10 που απέκτησαν αυτό το μαγικό φορητό Sony που με το στερεοφωνικό μικρόφωνο της εταιρείας έκανε εκπληκτικές ηχογραφήσεις. Έχω κάνει ηχογραφήσεις Αγρυπνιών του Αγ. Όρους με αυτό αρχές 10ετίας του '90. Πήρα και μια τεράστια ''χειροποίητη'' εξωτερική επαναφορτιζόμενη μπαταρία από το Γερμανό και ήμουν ευτυχής.
Το πρόβλημα είναι οι ακριβές κασέτες του, είναι σχετικά ογκώδες και το οτι είναι ευπαθές, αν και σαν τεχνολογία δεν ξεπεράστηκε είκοσι τόσα χρόνια τώρα. Το Minidisc ας πούμε κάνει συμπίεση του ήχου, κόβει κάποιες "μη ακουστές":confused: συχνότητες...
Παρεμπιπτόντως το Cooledit το έχει πάρει, πριν 3 χρόνια νομίζω, η Adobe και το ονομάζει Audition. Στην καινούργια σουίτα της Adobe CS3 το Audition έφτασε στην έκδοση 3.0 και όντως είναι εκπληκτικό - κάνει πρακτικά τα πάντα. Τώρα εμένα δε μου φαίνεται δύσκολο, κόβεις - κολλάς με το ποντίκι, βάζεις κανένα φίλτρο για να κόψεις το θόρυβο, λίγο reverb, ίσως λίγο διόρθωση εντάσεων (normalize) και σώζεις σε ότι φορμά τραβάει η ψυχή σου - φυσικά και mp3 όλων των ποιοτήτων. Ούτως ή άλλως με ότι και να γράψεις στο σκληρό του υπολογιστή μέσω της κάρτας δε θα φτάσει τελικά;
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Παρακαλώ όλους του φίλους που ηχογραφούν κι ανεβάζουν ψαλτικές εκπομπές, αν γίνεται, να το κάνουν μέσω ραδιοφώνου κι όχι μέσω διαδικτύου.
Οι σταθμοί εκπέμπουν και στο internet, αλλά η ποιότητα είναι χαμηλή.
Ας το προσέξουμε λοιπόν.
Ειδικά, παρακαλώ τον Βασίλη Ζάχαρη, την Ιωάννα Βετουλάκη και όποιον άλλον έχει πρόσβαση στον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος και στο "Ψαλτολόγιον" να μας ανεβάζουν σε καλή ποιότητα της εκπομπές.

Ευχαριστώ πολύ!
 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Παρακαλώ όλους του φίλους που ηχογραφούν κι ανεβάζουν ψαλτικές εκπομπές, αν γίνεται, να το κάνουν μέσω ραδιοφώνου κι όχι μέσω διαδικτύου.
Οι σταθμοί εκπέμπουν και στο internet, αλλά η ποιότητα είναι χαμηλή.
Ας το προσέξουμε λοιπόν.
Ειδικά, παρακαλώ τον Βασίλη Ζάχαρη, την Ιωάννα Βετουλάκη και όποιον άλλον έχει πρόσβαση στον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος και στο "Ψαλτολόγιον" να μας ανεβάζουν σε καλή ποιότητα της εκπομπές.

Ευχαριστώ πολύ!
Αγαπητέ Λεωνίδα,

καλημέρα. Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου ως προς την ποιότητα. Σίγουρα η αναμετάδοση μέσω του ραδιοφώνου θα είναι πάντα καλύτερη, απ' ότι μέσω του διαδικτύου. Πολύ φοβάμαι όμως, πως δεν θα είναι πάντα εφικτό να γίνεται αυτό. Νομίζω δεν είμαστε και τόσοι πολλοί εδώ μέσα, που να έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν. Με παραγωγό εκπομπής στη σειρά "Μουσική των Αγγέλων", με τον οποίο συνδέομαι πολύ καλά (ονόματα δεν λέμε :D), επικοινώνησα μαζί του και τον παρακάλεσα να μας διαθέσει τις εκπομπές που κάνει. Μου απάντησε πως ούτε ο ίδιος τις έχει και ότι ο σταθμός του υποσχέθηκε να του τις δώσει στο άμεσο μέλλον. Παλαιότερα πάντως που είχε άλλη εκπομπή μπόρεσε μετά την παρέλευση εξαμήνου να τις αποκτήσει. :( Σήμερα τις "πρωτοακούει" και αυτός τις περισσότερες φορές μέσω του Ψαλτολογίου όταν τύχει και δεν προλάβει την "ζωντανή" εκπομπή.

Είναι προτιμότερο λοιπόν με γνώμονα την "υψηλή ανάλυση" να μην ανέβουν τέτοιες ηχογραφήσεις και να "χαθούν";

Επειδή είμαι σχετικά καινούργιος στο Ψαλτολόγιο και άλλο τόσο "πρωτάρης" στα θέματα των ηχογραφήσεων εκπομπών, θα επιζητούσα συμβουλές και σχόλια από και την μέχρι τώρα εμπειρία σου και των άλλων μελών στα θέματα αυτά.

Μετ' ευχών πολλών
Νκόλαος

ΥΓ:
Έχοντας δύο εβδομάδες διακοπές, βρήκα επιτέλους χρόνο να κάνω πράγματα που ήθελα και δεν προλάβαινα. Εύχομαι από εβδομάδα να μη με "φάει" και πάλι η δουλειά. :p:p:p Πάνω που άρχισα να συνηθίζω (σ)το Ψαλτολόγιο. :D Αν αρέσει στα μέλη του Ψαλτολογίου, θα επιθυμούσα να συνεχίσω να συνεισφέρω κυρίως στον τομέα των ηχογραφήσεων και ειδικότερα στο ανέβασμα των εκπομπών. :)
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Με παραγωγό εκπομπής στη σειρά "Μουσική των Αγγέλων", με τον οποίο συνδέομαι πολύ καλά (ονόματα δεν λέμε :D), επικοινώνησα μαζί του και τον παρακάλεσα να μας διαθέσει τις εκπομπές που κάνει. Μου απάντησε πως ούτε ο ίδιος τις έχει και ότι ο σταθμός του υποσχέθηκε να του τις δώσει στο άμεσο μέλλον.
Το επιβεβαιώνω κι εγώ αυτό. Ο σταθμός μας στέλνει τις εκπομπές μετά την παρουσίασή τους και θέλει κάποια διαδικασία για να γίνει αυτό (αίτηση-έγκριση κτλ). Δεν "βολεύει" να περιμένετε πότε θα τις πάρουν οι παραγωγοί για να τις ανεβάσουν. Καλύτερα ηχογράφηση στο ζωντανό πρόγραμμα.
 
Top