Μουσικό Τριώδιο (Ευσταθίου Μεντζά)

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Καλησπέρα, αγαπητοί αδελφοί,

Ανεβάζω ανανεωμένο το Τριώδιο που ανέβαζα (προ δεκαετίας) ανά Κυριακή.

Περιλαμβάνει τις Κυριακές από τον εσπερινό, όρθρο και Λειτουργία. Και τα προσόμοια, για οσους θέλουν.

και κάποια Σάββατα, των κεκοιμημένων, αγ Θεοδώρων, Ακαθίστου και Λαζάρου.

Τα δοξαστικά είναι του Πέτρου και στους αίνους έχω προσθέσει κι ένα δεύτερο με νεώτερες θέσεις, κυρίως Πατριαρχικών, αλλά σε συνοπτική γραφή.
Τα ιδιόμελα των αίνων έχουν βάση Συλλογη ιδιομέλων του Μανουήλ, αλλά έχουν αποδοθεί από μένα για να 'ρέουν' ποι εύκολα.

Περιλαμβάνονται και οι αργές καταβασίες του Πέτρου.

Επίσης, εχω συμπεριλάβει και ότι χρειάζεται για τη Θ. Λειτουργία, όπως κοντάκια, αντί αξιον εστιν, κοινωνικά κλπ


Καλό Τριώδιο να έχουμε!

υγ. Από τη βιασύνη (;) μου, ξεχασα να το επισυνάψω... Ου γαρ έρχεται μόνον, το γήρας...
 

Attachments

  • ΤΡΙΩΔΙΟΝ 2024 (βιβλίο).pdf
    13 MB · Views: 531
Last edited:
Καλησπέρα, αγαπητοί αδελφοί,

Ανεβάζω ανανεωμένο το Τριώδιο που ανέβαζα (προ δεκαετίας) ανά Κυριακή.

Περιλαμβάνει τις Κυριακές από τον εσπερινό, όρθρο και Λειτουργία. Και τα προσόμοια, για οσους θέλουν.

και κάποια Σάββατα, των κεκοιμημένων, αγ Θεοδώρων, Ακαθίστου και Λαζάρου.

Τα δοξαστικά είναι του Πέτρου και στους αίνους έχω προσθέσει κι ένα δεύτερο με νεώτερες θέσεις, κυρίως Πατριαρχικών, αλλά σε συνοπτική γραφή.
Τα ιδιόμελα των αίνων έχουν βάση Συλλογη ιδιομέλων του Μανουήλ, αλλά έχουν αποδοθεί από μένα για να 'ρέουν' ποι εύκολα.

Περιλαμβάνονται και οι αργές καταβασίες του Πέτρου.

Επίσης, εχω συμπεριλάβει και ότι χρειάζεται για τη Θ. Λειτουργία, όπως κοντάκια, αντί αξιον εστιν, κοινωνικά κλπ


Καλό Τριώδιο να έχουμε!

υγ. Από τη βιασύνη (;) μου, ξεχασα να το επισυνάψω... Ου γαρ έρχεται μόνον, το γήρας...
Σᾶς εὐχαριστοῦμεν θερμότατα.
 
Top