Μεγάλη Εβδομάς - Επιμέλεια Ε. Τζελά

Υάκινθος B

Well-known member
Αλλά αν ο Τζελάς είχε ήδη τελειώσει το Ωδείο Αθηνών και είχε ήδη κάποια εμπειρία-γνώση-ικανότητα προχωρημένη και πήγε ύστερα στον Καρά έχει δι
Σίγουρα γιατί το ύφος του Τζελά δεν θυμίζει σε τίποτα τον Καρά.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Συγγνώμη, αλλά νομίζω δεν έγινε αντιληπτό αυτό που έγραψα. Οι υφεσοδιέσεις του Τζελά δεν οφείλονται στην κάποια μαθητεία του στον Καρά, αλλά στην σχολή Ψάχου και στην Επιτροπή του 1881, πολύ πρίν εμφανισθεί ο Καράς. Δεν είναι ο Καράς ο μόνος ή ο πρώτος που έγραψε υφεσοδιέσεις, ούτε είναι κάθε δίεση που εμφανίζεται σε ένα γραπτό (ακόμα και σε παλαιά έντυπα βιβλία!!!) «δάκτυλος» του Καρά.
Εγώ απάντησα στο ερώτημα, από πού προέρχονται οι υφεσοδιέσεις του Τζελά. Το αν αρέσουν σε κάποιονή ή όχι ή τις θεωρεί λάθος ή σωστές είναι άλλο θέμα.
 

ΣταύροςΛ.

Νέο μέλος
Ναί, είναι εξ αρχής. Τις παρτιτούρες αυτές τις γνωρίζω από παιδί (δεκαετία '70) και ήταν πάντα έτσι (πρίν επικρατήσουν οι πολλές διέσεις από άλλους μεταγενεστέρους). Μην ξεχνάμε την Επιτροπή του 1881, την οποία ακολουθεί ο Ψάχος που είχε μαθητές τον Ν. Χρυσοχοΐδη και τον Σ. Περιστέρη.
κ Αρβανίτη θέλω να μου λύσετε μια απορία που έχω σχετικά με τις υφεσοδιεσεις που προσωπικά δεν ασχολούμαι γιατί βάση ακούσματος αποκτάται το ψαλειν και δει όταν ακούς Πατριαρχικους ψάλτες, γιατί επικαλείστε συνέχεια την επιτροπή του 1881 και δε μας λέτε επιτέλους ,ο Στανιτσας ο Πριγγος ,ο Ναυπλωτης ,ο Αστέρης ,σας λέω αυτούς που έχουμε ζωντανα ακούσματα ,έψαλαν λαθος;; γιατί δεν ακούμε αυτά τα οποία επικαλείστε; μερικοί για να αποφύγουν εύκολος την απάντηση λένε ότι ...είναι μεγάλο το θέμα και δε θα βρούμε άκρη ,μα τα πράγματα είναι ξεκάθαρα βάση των αδιαμφησβητα υπαρχόντων ακουσμάτων ,.... αυτά με σεβασμό
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
........................................................... Οι υφεσοδιέσεις του Τζελά δεν οφείλονται στην κάποια μαθητεία του στον Καρά, αλλά στην σχολή Ψάχου και στην Επιτροπή του 1881, πολύ πρίν εμφανισθεί ο Καράς. Δεν είναι ο Καράς ο μόνος ή ο πρώτος που έγραψε υφεσοδιέσεις, ούτε είναι κάθε δίεση που εμφανίζεται σε ένα γραπτό (ακόμα και σε παλαιά έντυπα βιβλία!!!) «δάκτυλος» του Καρά...............................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Σωστά!
Ούτε εγώ είπα κάτι τέτοιο..., διαβάστε, εδώ.
Απλά: «τα μεγάλα πνεύματα, συναντώνται...» (y)
 

Υάκινθος B

Well-known member
Όμως, "υφεσοδιέσεις" θέτει... ;)
Δεν γίνεται να μην επηρεαστείς σε κάτι από τους δασκάλους σου !
Συγγνώμη, αλλά νομίζω δεν έγινε αντιληπτό αυτό που έγραψα. Οι υφεσοδιέσεις του Τζελά δεν οφείλονται στην κάποια μαθητεία του στον Καρά, αλλά στην σχολή Ψάχου και στην Επιτροπή του 1881, πολύ πρίν εμφανισθεί ο Καράς. Δεν είναι ο Καράς ο μόνος ή ο πρώτος που έγραψε υφεσοδιέσεις, ούτε είναι κάθε δίεση που εμφανίζεται σε ένα γραπτό (ακόμα και σε παλαιά έντυπα βιβλία!!!) «δάκτυλος» του Καρά.
Εγώ απάντησα στο ερώτημα, από πού προέρχονται οι υφεσοδιέσεις του Τζελά. Το αν αρέσουν σε κάποιονή ή όχι ή τις θεωρεί λάθος ή σωστές είναι άλλο θέμα.
Απ τα λίγα μαθήματα του Ψάχου που έχω δεν θυμάμαι να σημειώνει τόσο πολύ τις έλξεις ! Αυτό το έκανε συστηματικά μόνο ο Καράς και οι μαθητές του. (δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους , αλλά νομίζω πως σε ορισμένα ζητήματα υπερβάλλουν)
Το θέμα όμως δεν είναι αυτό, γιατί μπορείς να ισχυριστείς ότι τις σημειώνει για τους άπειρους .Το Θέμα είναι ότι πολλές απ αυτές τις σημειούμενες έλξεις είναι υπερβολικές και λανθασμένες. Δεν μπορείς π.χ στον πλ δ ή στον β΄ να έλκεις πάντα τον Γα προς τον Δι . Κάποιες φορές μπορείς να το κάνεις αλλά όχι συστηματικά ,δεν χρειάζεται. Μία περίπτωση αναφέρω, υπάρχουν και πολλά άλλα παράταιρα ! Γι αυτό στη Β.Μ παίζει μεγάλο ρόλο το άκουσμα και ο καλός δάσκαλος ,που δεν έχουν πάρει τα μυαλά του αέρα και που εκτελεί τα διαστήματα σύμφωνα με τα παραδεδομένα.
Υποστηρίζω λοιπόν για άλλη μια φορά ότι θα πρέπει να ανατρέχουμε πάντοτε εκεί που διαφυλασσόταν ή ψαλτική ως κόρη οφθαλμού, δηλ στους πατριαρχικούς και να τους αναλύουμε όσο μπορεί ο καθένας .
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Μεγάλη Εβδομάς - Επιμέλεια Ε. Τζελά
διορθώθηκε ένα λάθος στην σελ. 479
οτιδήποτε λάθος , παρακαλώ επισημάνατε για να το διορθώσω
Στη σελίδα 540 στη δοξολογία κάτι δεν πάει καλά... Μαλλον είναι μελωδίες του βαρέος ήχου, αλλά χρωματικές μαρτυρίες...
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Στη σελίδα 540 στη δοξολογία κάτι δεν πάει καλά... Μαλλον είναι μελωδίες του βαρέος ήχου, αλλά χρωματικές μαρτυρίες...
Ναι, είναι νέος ήχος... Ετσι είχε γράψει τη δοξολογία ο Τζελάς στα χειρόγραφά του....
 
Top