[Ψάχνω] Λειτουργικά που έψαλε ο Στανίτσας την Κυριακή 28-9-1975 ήχος πλ. α'

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μήπως υπάρχουν τα λειτουργικά που έψαλλε ο Στανίτσας την Κυριακή 28-9-1975 ήχος πλ.Α' με τον Πετρίδη σε pdf ή οποιαδήποτε άλλη μορφή ?

Που βρίσκεται αυτή η ηχογράφηση; Εδώ δεν είδα να αναφέρεται.
 
Last edited by a moderator:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μήπως υπάρχουν τα λειτουργικά που έψαλλε ο Στανίτσας την Κυριακή 28-9-1975 ήχος πλ.Α' με τον Πετρίδη σε pdf ή οποιαδήποτε άλλη μορφή ?

Τα «Κύριε ελέησον» είναι των λειτουργικών του α' ήχου του Χατζηαθανασίου.... Ίσως επειδή το ίσο είναι λίγο τσιμπημένο, συνέχισαν με τα λειτουργικά του Πρίγγου σε πλ. του α' (είναι καταχωρημένα στη λειτουργία του κ. Δημοσθένη Παϊκόπουλου σελ.314 - 317 και ο συμψάλλων με τον άρχοντα είναι ο μακαρίτης Νικόλαος Απτόσογλου (γαμβρός του Χατζηαθανασίου).
 
Τα «Κύριε ελέησον» είναι των λειτουργικών του α' ήχου του Χατζηαθανασίου.... Ίσως επειδή το ίσο είναι λίγο τσιμπημένο, συνέχισαν με τα λειτουργικά του Πρίγγου σε πλ. του α' (είναι καταχωρημένα στη λειτουργία του κ. Δημοσθένη Παϊκόπουλου σελ.314 - 317 και ο συμψάλλων με τον άρχοντα είναι ο μακαρίτης Νικόλαος Απτόσογλου (γαμβρός του Χατζηαθανασίου).
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες (υπέθεσα πως θα ήταν ο Πετρίδης :D για μια στιγμή ήμουν και σίγουρος ) !!! Μήπως υπάρχει χειρόγραφο ή ένα άλλο κείμενο σε ηλεκτρονική μορφή ? :) !!!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἑπόμενη Κυριακή πλ. α΄ τοῦ ἰδίου ἔτους ἦταν:
1975-11-23 Κυριακή Ήχος πλάγιος του πρώτου - Εωθινό ΙΑ' (Στανίτσας - Καρακάσης)
Τότε ἐψάλησαν "Λειτουργικά, Κ. Πρίγγου, Ήχ. πλ. α' Ατζέμ Κιουρδί".

Σημασία ἔχει ὅτι ἡ ἠχογράφηση τῆς Κυριακῆς 28-9-1975 ἦχος πλ. α' δέν ὑπάρχει στό Ψ καί ἄν εἶναι δυνατόν νά ἀναρτηθεῖ.


 

Ἑπόμενη Κυριακή πλ. α΄ τοῦ ἰδίου ἔτους ἦταν:
1975-11-23 Κυριακή Ήχος πλάγιος του πρώτου - Εωθινό ΙΑ' (Στανίτσας - Καρακάσης)
Τότε ἐψάλησαν "Λειτουργικά, Κ. Πρίγγου, Ήχ. πλ. α' Ατζέμ Κιουρδί".

Σημασία ἔχει ὅτι ἡ ἠχογράφηση τῆς Κυριακῆς 28-9-1975 ἦχος πλ. α' δέν ὑπάρχει στό Ψ καί ἄν εἶναι δυνατόν νά ἀναρτηθεῖ.


Εγώ την έχω όλη αλλά θα την ανεβάσω όταν βρω λίγο χρόνο :D
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εγώ την έχω όλη αλλά θα την ανεβάσω όταν βρω λίγο χρόνο :D

Ιδού το Άξιόν εστιν που ψάλλεται στη μορφή του από χφ του Άρχοντα, αλλά και στην εκδεδομένη μορφή του με (μικρο)διαφορές στην έντυπη Μουσική Ζωοδόχο Πηγή του Μ. Χατζηαθανασίου. Ο επιμελητής της (Νικολάκης) έχει τον λόγο.... Από ό,τι φαίνεται όταν σπανίως έψαλλε τα φερόμενα ως ᾽᾽Ανέκδοτα᾽᾽ Λειτουργικά του Πρίγγου, μάλλον τα συνόδευε με ένα από τα 2 Οκτάηχα Άξιόν εστιν ή με αυτό του πλ. α᾽ που περιέργως φέρει την παραπλανητική ένδειξη από άλλο χέρι ᾽᾽Πατριαρχείου῾᾽.
 

Attachments

  • Axion estin_Zwodoxos Pege_pla.pdf
    229.1 KB · Views: 215
  • Axion estin_pla.pdf
    202.6 KB · Views: 254
Top