Κύριε Ελέησον, Σοι Κυριε, Αμήν προ του Κοινωνικού

Καλησπέρα !
Αναζητώ κάποια "Κύριε Ελέησον, Σοι Κύριε , Αμήν" και αλλά μουσικά τα οποία ψάλλονται μετά το Άξιον Εστί και πριν το Κοινωνικό.

Αναζητώ κλασσικά μέλη και κατά προτίμηση σε ήχο πλ. Δ .

Ευχαριστώ πολύ
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ἐπειδὴ τὸ κομμάτι αὐτὸ τοῦ μυστηρίου κάνει μία μουσικὴ «κοιλιά», ὡς ἀπόηχος τῆς ἀναφορᾶς καὶ προπαρασκευὴ τῆς Θείας Κοινωνίας, δὲν γράφονται συνήθως οἱ ἐν λόγῳ ἀποκρίσεις. Ἂν θέλετε κάτι κλασικὸ στὸν πλ. Δ΄, προφανὴς νομίζω πρόταση, εἶναι οἱ κλασικὲς ἀποκρίσεις τῶν εἰρηνικῶν. Δὲν βλέπω τί ἄλλο καὶ κλασικὸ μάλιστα θὰ μποροῦσε νὰ εἰπωθεῖ στὸ συγκεκριμένο σημεῖο. Μερικὰ ἐξ αὐτῶν ὑπάρχουν στὶς πρῶτες σελίδες αὐτῆς τῆς ἐργασίας, ἀλλὰ καὶ σὲ πολλὲς ἄλλες μουσικὲς συλλογές.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα !
Αναζητώ κάποια "Κύριε Ελέησον, ...............................................τα οποία ψάλλονται μετά το Άξιον Εστί ..... "Σοι Κύριε , Αμήν".
Αναζητώ κλασσικά μέλη και κατά προτίμηση σε ήχο πλ. Δ .
Ευχαριστώ πολύ
Εδώ κι εδώ.
Επίσης, "Είς Άγιος...", πριν το Κοινωνικό, εδώ.
 
Last edited:
Ἐπειδὴ τὸ κομμάτι αὐτὸ τοῦ μυστηρίου κάνει μία μουσικὴ «κοιλιά», ὡς ἀπόηχος τῆς ἀναφορᾶς καὶ προπαρασκευὴ τῆς Θείας Κοινωνίας, δὲν γράφονται συνήθως οἱ ἐν λόγῳ ἀποκρίσεις. Ἂν θέλετε κάτι κλασικὸ στὸν πλ. Δ΄, προφανὴς νομίζω πρόταση, εἶναι οἱ κλασικὲς ἀποκρίσεις τῶν εἰρηνικῶν. Δὲν βλέπω τί ἄλλο καὶ κλασικὸ μάλιστα θὰ μποροῦσε νὰ εἰπωθεῖ στὸ συγκεκριμένο σημεῖο. Μερικὰ ἐξ αὐτῶν ὑπάρχουν στὶς πρῶτες σελίδες αὐτῆς τῆς ἐργασίας, ἀλλὰ καὶ σὲ πολλὲς ἄλλες μουσικὲς συλλογές.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση στο αίτημα μου . Υγεία και ευλογία εύχομαι !!
 
Top