[Ερώτηση] Κουιζ-Εδώ ποιος ψάλλει;

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Όποιος κι αν είναι, ψάλλει με αρκετή αυτοπειθαρχία, σε αντίθεση με την τρέχουσα τάση, και προσωπικά μου αρέσει γι' αυτό. Ευχαριστούμε που τον υποδείξατε.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Όποιος κι αν είναι, ψάλλει με αρκετή αυτοπειθαρχία, σε αντίθεση με την τρέχουσα τάση, και προσωπικά μου αρέσει γι' αυτό. Ευχαριστούμε που τον υποδείξατε.

Και μένα μου άρεσε Γιώργο αλλιώς δεν θα ρωτούσα! Μακάρι να μάθουμε ποιός είναι!
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Επαναφέρω το ερώτημα μήπως τύχει να το διαβάσει κάποιος, ο οποίος να γνωρίζει τον ψάλλοντα!:confused: :rolleyes:
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Eίναι ψάλσιμο θαμπό και νωθρό από άπειρο ιεροψάλτη.Το ψάλσιμο πρέπει να είναι λαμπρό και μεγαλόπρεπο ώστε να αγαλλιάζει την ψυχή του πιστού.Αυτός ο ψάλτης κλαίει και δεν ψέλνει.Τέτοια ψαλσίματα έχουμε ακούσει πολλά εδώ, αλλά με το ανώνυμο του ακούσματος μου δίδεται η ευκαιρία να πω δυό λόγια για την ψαλτική επί συγκεκριμένου ακούσματος χωρίς να κατηγορηθώ για διάφορα.Η αποκάλυψη του ψάλτη, αν γίνει, θα γίνει μετά από αυτό το μνμ.Βέβαια κατι μου θυμίζει αλλά Μανώλη δεν είμαι σίγουρος .Γενικά όμως, μου θυμίζει την τάση της εποχής στην ψαλτική όπως την περιέγραψα πιο πάνω.Τι ωραίο το χερουβικό του Πρίγγου που ανέβασες.Αυτό πρέπει να έιναι το μέτρο μας αγαπητοί και η ιεροψαλτική μας Ιθάκη.Πάντα γεια
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αυτός ο ψάλτης κλαίει και δεν ψέλνει.
Δεν συμφωνώ με το παραπάνω Αντώνη.

Αυτό που μπορείς να προσάψεις (και που πιθανόν είχες στο νου σου) είναι ότι έχει κάπως πιο κλειστή τοποθέτηση από το αναμενόμενο (όθεν και το κάπως θαμπό του ακούσματος).

Εγώ θα πρόσθετα ότι θα ήθελα να έχει και τη λεπτή ασυμμετρία (ανάμεσα σε αναλυμένο και μη) που μας δίδαξε το πατριαρχικό ύφος.

Δεν μπορώ όμως να αγνοήσω τον χρόνο, την ακρίβεια και το μέτρο των αναλύσεων, και τη γενικότερη πειθαρχία και ισορροπία.

Όσο για την ανάγκη να είναι το ψάλσιμο "λαμπρό και μεγαλόπρεπο ώστε να αγαλλιάζει την ψυχή του πιστού" αυτό επιδέχεται πολλές ερμηνείες και πολλή συζήτηση. Από το τι εννοείς "λαμπρό" μέχρι το αν ο σκοπός είναι να αγαλλιάζει η ψυχή του πιστού.

Σε μια πρώτη προσέγγιση σίγουρα η διατύπωσή σου αποτυπώνει ένα σημαντικό μέρος της δόκιμης προφορικής μας παράδοσης, όχι όμως και το σύνολό της.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Aγαπητέ Γιώργο, (έχουμε και καιρό να τα πούμε:)) στα ουσιώδη συμφωνούμε.Παρατήρησες και συ την τοποθέτηση της φωνής κλπ.Οι αναλύσεις γίνονται αγχωμένες κάτι που δηλώνει και το άπειρο;του ψάλτη.Για το λαμπρό, επειδή ο καθένας μπορεί να του δώσει οποιαδήποτε διάσταση, έδωσα το μέτρο με την αναφορά μου στον Πρίγγο.Αν ακούσεις λοιπόν Πρίγγο και ένδοξους επιγόνους τότε εμείς σήμερα όλο και βυθιζόμαστε στην κλάψα.....Ταιριάζει βέβαια και με την εποχή αν και πρέπει η αγαλλίαση η προερχομένη από το ψάλσιμο να μας αναπτερώνει και όχι να μας σπρώχνει στον κατήφορο (ειδικά σε μέρες πολυπτυχούς κρίσης).Ανάσταση φίλε μου με χαρά ανέσπερη και όχι τύψεις τύψεις και μόνο τύψεις.......Πάντα γεια φίλε
 
Eίναι ψάλσιμο θαμπό και νωθρό από άπειρο ιεροψάλτη.Το ψάλσιμο πρέπει να είναι λαμπρό και μεγαλόπρεπο ώστε να αγαλλιάζει την ψυχή του πιστού.Αυτός ο ψάλτης κλαίει και δεν ψέλνει.Τέτοια ψαλσίματα έχουμε ακούσει πολλά εδώ, αλλά με το ανώνυμο του ακούσματος μου δίδεται η ευκαιρία να πω δυό λόγια για την ψαλτική επί συγκεκριμένου ακούσματος χωρίς να κατηγορηθώ για διάφορα.Η αποκάλυψη του ψάλτη, αν γίνει, θα γίνει μετά από αυτό το μνμ.Βέβαια κατι μου θυμίζει αλλά Μανώλη δεν είμαι σίγουρος .Γενικά όμως, μου θυμίζει την τάση της εποχής στην ψαλτική όπως την περιέγραψα πιο πάνω.Τι ωραίο το χερουβικό του Πρίγγου που ανέβασες.Αυτό πρέπει να έιναι το μέτρο μας αγαπητοί και η ιεροψαλτική μας Ιθάκη.Πάντα γεια
Να ήταν η ζήλεια ψώρα θα γέμιζ όλη χώρα!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Να ήταν η ζήλεια ψώρα θα γέμιζ όλη χώρα!
Τό μήνυμα αὐτό δέν λέει τίποτε, δέν προσφέρει τίποτε καί κανονικῶς (ἤγουν σύμφωνα μέ τούς κανόνες τοῦ φόρουμ) συντονίζεται.
Παραμένει ὅμως μήπως καί ἰσχύει τό

Η αποκάλυψη του ψάλτη, αν γίνει, θα γίνει μετά από αυτό το μνμ.
http://analogion.com/forum/showthread.php?p=180785#post180785
Ειρηνεύετε!

 
Top