Κεκραγάριο του Θ. Φωκαέως σε ήχο α΄ αργό ειρμολογικό (για της Παναγίας)

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Μπορει καποιος να ανεβασει τα κεκραγαρια και τα δογματικα του Φωκαεα;

Υπάρχει κεκραγάριο του Θ. Φωκαέως σε ήχο α αργό ειρμολογικό; (για της Παναγιας; )

Ευχαριστώ!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Υπάρχει κεκραγάριο του Θ. Φωκαέως σε ήχο α αργό ειρμολογικό; (για της Παναγιας; )

Ευχαριστώ!

στα άπαντα του Ιω Αρβανίτη θα βρείς, όχι του φωκαέα, όμως.
υπάρχει κ του Γεωργιάδη σε κάποιο συνδεσμο στα μουσικά κείμενα.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
στα άπαντα του Ιω Αρβανίτη θα βρείς, όχι του φωκαέα, όμως.
υπάρχει κ του Γεωργιάδη σε κάποιο συνδεσμο στα μουσικά κείμενα.

επεξειργασμένο από ανώνυμο διδάσκαλο επί το ελκτικότερον... όμως...

Δ
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
επεξειργασμένο από ανώνυμο διδάσκαλο επί το ελκτικότερον... όμως...

Δ

κι έλεγα: δε θα πει κάτι;;:D
εκτός απο τις σημειούμενες υφέσεις στον ΖΩ έχει μια διεση στον ΚΕ κ δύο στον ΓΑ, αν θυμάμαι καλά. άρα, μιλάμε για πολλές έλξεις...πες τα Δημήτρη, οπως έχουν, δεν παρεξηγούμαι.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
κι έλεγα: δε θα πει κάτι;;:D
εκτός απο τις σημειούμενες υφέσεις στον ΖΩ έχει μια διεση στον ΚΕ κ δύο στον ΓΑ, αν θυμάμαι καλά. άρα, μιλάμε για πολλές έλξεις...πες τα Δημήτρη, οπως έχουν, δεν παρεξηγούμαι.


Νομίζω ότι εγώ τότε δεν έγραψα σχετικά πολλά, άλλοι εκλεκτοί έγραψαν εδώ
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Νομίζω ότι εγώ τότε δεν έγραψα σχετικά πολλά, άλλοι εκλεκτοί έγραψαν εδώ

μην αγχώνεσαι να υποδεικνύεις αμα τη εμφανισει μηνύματός μου, τι κ πως...
δεν ξεχνώ ποτέ τι μου γράφει κ σε τί ύφος ο καθένας.
απλά, θα είμαι, γενικά, πιο ελεύθερος στις κρίσεις μου απ' ότι ήμουν μέχρι τώρα.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
επεξειργασμένο από ανώνυμο διδάσκαλο επί το ελκτικότερον... όμως...

Δ

Επί το ελκτικότερον είναι κ αυτό σε σχέση με τα κλασσικά κειμενα.
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=10353

εχει κάμποσες διέσεις παραπάνω, αλλά δε σχολίασα τίποτα, τότε.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
όχι.
σου απαντω επι το ελκτικότερον....

Με το καημένο το παπαδοπαίδι, τον Φωκαέα δεν έχει σχέση η απάντησή σου, ούτε κ με την ουσία των έλξεων. Απλούστατα αν υποθέσουμε ότι ο ανώνυμος διδάσκαλός σου μπορεί να καταγράψει το αργό Την ωραιότητα κατ'εκτέλεσιν του Ναυπλιώτη, όλοι καταλαβαίνουν ότι θα έβαζε άλλες έλξεις, κ κατά συνέπεια θα το έψαλλε και αλλιώς....Επομένως, μάλλον δικαιούμαι να θυμηθώ δυο λεξούλες σχετικά με τις ελξούλες, στρεψοδικία και παραπειστικότητα...

Δ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Υπάρχει κεκραγάριο του Θ. Φωκαέως σε ήχο α αργό ειρμολογικό; (για της Παναγιας; )

Ευχαριστώ!

Από το βιβλίο όπου παραπέμπει το μήνυμα #2.
 

Attachments

  • Κεκραγάριο αργό α΄ήχου Θεοδ. Φωκαέως.pdf
    748.1 KB · Views: 360

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Με το καημένο το παπαδοπαίδι, τον Φωκαέα δεν έχει σχέση η απάντησή σου, ούτε κ με την ουσία των έλξεων. Απλούστατα αν υποθέσουμε ότι ο ανώνυμος διδάσκαλός σου μπορεί να καταγράψει το αργό Την ωραιότητα κατ'εκτέλεσιν του Ναυπλιώτη, όλοι καταλαβαίνουν ότι θα έβαζε άλλες έλξεις, κ κατά συνέπεια θα το έψαλλε και αλλιώς....Επομένως, μάλλον δικαιούμαι να θυμηθώ δυο λεξούλες σχετικά με τις ελξούλες, στρεψοδικία και παραπειστικότητα...

Δ.

εσύ ανοιξες ειρωνικά σχόλιο επι το ελκτικότερον.
τι περίμενες;; να κάτσω σα μπιπ κ να σ ακούω;; σου έφερα παράδειγμα πατριαρχικό σχετικά με έλξεις εκεί που δεν εχει το πρωτότυπο. αυτό είναι το ΔΕΔΟΜΕΝΟ.
όσο για το τί είδους κ πόσο διαφορετικές θα έβαζε ο δάσκαλός μου, ειναι ΥΠΟΘΕΣΗ.
ποιος προσπαθεί να φανεί πειστικός κ να στρεψοδικήσει;; αυτός που παρουσιάζει δεδομένα, ή αυτός που κάνει υποθέσεις;;
 
Top