Ι Αρβανίτης: Εξαποστειλάρια Παρακλήσεων (αναλυτική γραφή)

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Γεσθημανή τω χωρίω... μια μικρή διόρθωση στο κείμενο!
Για το "τω χωρίω" σύμφωνοι, αλλά στην υπογράμμιση βλέπω Γεθσημανή και στα Ωρολόγια (εδώ του 1900, αλλά και σε αυτό της Α.Δ.), καθώς και στο Μηναίο της Βενετίας. Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει;
 

Attachments

  • Ωρολόγιο Οικουμενικού Πατριαρχείου.JPG
    15.8 KB · Views: 17
  • Μηναίο Βενετίας 1863.JPG
    16.4 KB · Views: 749

greek487

Tasos N.
Με αρκετή καθυστέρηση βέβαια, μιας και οι Παρακλήσεις τελειώνουν ...

Με το παλαιό ημερολόγιο, τα βγάλατε ακριβώς στην ώρα τους ... :)

Πολλή ωραία! Ευχαριστούμε!


 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Με αρκετή καθυστέρηση βέβαια, μιας και οι Παρακλήσεις τελειώνουν.
Καλή εορτη της Παναγίας σε όλους!

Ἡ γραφὴ δὲν μοῦ ἄρεσε ...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium

Ἡ «αναλυτική γραφή» δὲν μοῦ ἄρεσε καὶ δὲν μοῦ ἀρέσει ...

Πέραν αὐτοῦ, ὁ καθείς μὲ τὸ ... βίτσιο του ...
Ποτὲ δὲν ... ἐπεμβαίνω στὶς ... ἰδιαίτερες ἀπολαύσεις τῶν συνανθρώπων ...:D
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Εάν επιθυμούμε, κάποιο άλλο Σύστημα - Μέθοδο Παρασημαντικής, διαφορετικό απ' αυτό "της Αναλυτικής" που έχει προτείνει και θεσπίσει η Πατριαρχική Επιτροπή, επειδή για πολλούς έχουν ωριμάσει και οι συνθήκες καθιέρωσής του, δεν μένει παρά να συνέλθει κάποια Νέα Επιτροπή, αποτελούμενη από "επαΐοντες" του χώρου και να αποφανθεί στο ποιό σύστημα θα ακολουθήσουμε! Πιθανόν, λιγότερο αναλυτικό, ή πολύ αναλυτικό, ή κάποιο ενδιάμεσο!
Μέχρι τότε όμως, όλοι θα πρέπει "να κάνουμε υπακοή" και να διαβάζουμε με το Αναλυτικό!
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Υπάρχει η γραφή (ως εργαλείο) και ο αναλυτικός τρόπος χρήσης της. Εάν δούμε τους εξηγητές που πρώτοι την χρησιμοποίησαν, δεν γράφουν με τον ίδιο τρόπο που παρουσιάζονται εδώ τα εξαποστειλάρια. Άλλο λοιπόν η "αναλυτική γραφή" ως χαρακτηρισμός της παρασημαντικής γενικότερα και άλλο η "αναλυτική γραφή" όπως την εννοεί ο δημιουργός του θέματος καθώς και ο Δομέστικος. Με τα ίδια ελληνικά που θα πει κανείς μπαίνοντας στο καφενείο: "Καλημέρα σε όλους", μπορεί να πει και: "Καλημέρα Γιώργο, καλημέρα Θωμά, καλημέρα Θανάση κ.λ.π.". Άσχετο, αυτό το τελευταίο μου θυμίζει τους ιερείς που μνημονεύουν στη Μεγάλη Είσοδο :rolleyes:.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ και τους δύο αξιόλογους συναδέλφους που μου επεξηγούν -αναλύουν για το τί εννοούσε ο συνάδελφος "Δομέστικος" γράφοντας για την "αναλυτική" γραφή"!
Πάντως εγώ, με την πιο πάνω παρέμβασή μου, θεώρησα την "αναλυτική γραφή" ως χαρακτηρισμό της Παρασημαντικής που ακολουθούμε ως σύστημα μουσικής "στην καθ' ημάς Ανατολή" , γι' αυτό ζητάω συγνώμη απ' τον "Δομέστικος" που κατάλαβα άλλα και ερμήνευσα - ανάλυσα τα λεγομενά του απ' άλλη σκοπιά.
Όπως και να 'χει, συζητώντας με πολλούς συναδέλφους, θεωρώ πως δεν θα ήταν και άσχημη ιδέα η, αρχικά, διοργάνωση, επιστημονικού συνεδρίου σχετικά με την εν λόγω συζήτηση (Αναλυτική, ή όχι, ή λιγότερο αναλυτική Παρασημαντική) και εφ' όσον συμφωνηθεί, να προχωρήσει ή όχι, μια νέα ΕΠΙΤΡΟΠΗ, με επιστημονικά αλλά & πνευματικά κριτήρια, στην καθιέρωση ενός νέου συστήματος.
Έως τότε, έρρωσθε & γρηγορείτε!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ευχαριστώ και τους δύο αξιόλογους συναδέλφους που μου επεξηγούν -αναλύουν για το τί εννοούσε ο συνάδελφος "Δομέστικος" γράφοντας για την "αναλυτική" γραφή"!
Πάντως εγώ, με την πιο πάνω παρέμβασή μου, θεώρησα την "αναλυτική γραφή" ως χαρακτηρισμό της Παρασημαντικής που ακολουθούμε ως σύστημα μουσικής "στην καθ' ημάς Ανατολή" , γι' αυτό ζητάω συγνώμη απ' τον "Δομέστικος" που κατάλαβα άλλα και ερμήνευσα - ανάλυσα τα λεγομενά του απ' άλλη σκοπιά.
Όπως και να 'χει, συζητώντας με πολλούς συναδέλφους, θεωρώ πως δεν θα ήταν και άσχημη ιδέα η, αρχικά, διοργάνωση, επιστημονικού συνεδρίου σχετικά με την εν λόγω συζήτηση (Αναλυτική, ή όχι, ή λιγότερο αναλυτική Παρασημαντική) και εφ' όσον συμφωνηθεί, να προχωρήσει ή όχι, μια νέα ΕΠΙΤΡΟΠΗ, με επιστημονικά αλλά & πνευματικά κριτήρια, στην καθιέρωση ενός νέου συστήματος.
Έως τότε, έρρωσθε & γρηγορείτε!

Συνάδελφε, τι νέο σύστημα καὶ κουραφέξαλα;

Ἁπλὰ σὲ ἄλλους ἀρέσουν οἱ ἀναλύσεις καὶ τῆς παραμικρῆς θέσης μὲ τριακόσια διγοργα κι ἐξηνταδυὸ τριγοργοτετραγοργα καὶ κανὰ πεντάγοργο παρεστιγμένο -φυσικά- γιὰ ... κερασάκι ἐνῶ σὲ μένα ἀρέσει τὸ πραμα black καὶ ristretto σὰν καλὸς ἰταλικὸς espresso ποὺ σὲ ξυπνάει κι ἀνοίγει τὸ μάτι σου ... γαρίδα ...

Στὴ «συνοπτική» γραφὴ πρέπει νὰ 'χεις ἀκούσματα πολλὰ κι ἔτσι νὰ ἑρμηνεύεις χαλαρὰ τὸ μέλος ἀντὶ νὰ στρίβεις τὸ λαρύγγι σου νὰ ψάλλει πεντάγοργο καὶ νὰ 'σαι στὸ ἀναλόγιο σφιγμένος λὲς κι ἔφαγες ἕνα κιλὸ ... κυδώνια καὶ δὲν σὲ πιάνει οὕτε ... laxatol :D:p

Ἄσε ποὺ ἄν δὲν κάνεις καὶ καμιὰ ἀνάλυση δεν ἔχασες καὶ τίποτε, ἐνῶ στὴν ἀναλυτικὴ ἅμα δὲν ψάλεις ἀκριβῶς ἀπὸ μέσα, τότε τὸν ... πούλεψες ...:D

Οὕτε ἐρρωμένος εἶμαι οὕτε γρήγορος, προτιμῶ ... ἀργοσύντομος:rolleyes:
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Κατ' αρχάς, "το νέο σύστημα" έιναι σκέψη προς διερεύνηση εάν μπορεί να εισαχθεί, δικιά μου! (ο καθένας, εφ' όσον μπορεί να τεκμηριώσει αυτά που λέει, έχει το δικαίωμα της κατάθεσης της γνώμης του)!
Θα μεταφέρω χαρακτηριστική φράση Μεγάλου Άρχοντα Πρωτοψάλτη διεθνούς αίγλης, φήμης & αναγνώρισης για το σύστημα της "Αναλυτικής γραφής" που ακολουθούμε< Το σύστημα είναι πλήρες!> Εννοώντας ότι δεν "χωράει" παρεμβάσεις!
Παρά ταύτα, επειδή υπάρχουν και "άλλες φωνές" που εμμέσως πλην σαφώς, προτείνουν είτε επιστροφή σε παλαιότερες γραφές, είτε σε διαφορετικές αναλύσεις της ήδη "Αναλυτικής γραφής" θεώρησα πως δεν θα έβλαπτε κανέναν, η διοργάνωση Μουσικολογικού Συνεδρίου έχοντας ως θέμα τα παραπάνω.
Η καθιέρωση της "Νέας Παρασημαντικής" έγινε, ως γνωστό, με τη σύσταση της ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ αποτελούμενη από τη γνωστή τριανδρία, η οποία έχοντας ως βάση τις πηγές της ΕΒΜ, εξήγησε, ανέλυσε, ερμήνευσε & τεκμηρίωσε με συγκεκριμένους κανόνες την "Αναλυτική γραφή"!
Κάτι ανάλογο, εφ' όσον ωριμάσουν οι συνθήκες, θα πρέπει να γίνει, εάν κριθεί σκόπιμο & αναγκαίο και τώρα!
Έω,ς όμως, να υλοποιηθούν τα παραπάνω, παρόλο που πιστεύω ότι "ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ", έρρωσθε & γρηγορείτε!
 
Top