Θανάσης Παναγιωτίδης - Μανώλης Χατζημάρκος (Αθήνα 1960)

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Όχι, καμμια σχεση. Τελικα ειμαστε σιγουροι πως ο παπα Θανασης το λεει και οχι ο Μ. Χατζημαρκος...? Αν ναι, τοτε ειχε φωναρα και αυτος!

Ο παπα-Θανασης ....πρεπει να το λέει...γιατι ακουγονται...και καποιες επευφημειες:)....μπραβο...παπα-Θαναση:):D....δώσε παπα-Θαναση:):D.....και τα τοιάυτα:wink:....

ή είναι σε άλλο τραγούδι.... ;;;;:confused::confused:
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Ωραίο τραγούδι. Δεν τραγουδά αυτό όμως ο παπα-Θανάσης. Ίσως όσοι (Σάμιοι ιδίως) τον έχουν ζήσει θα μπορούσαν να μας ενημερώσουν σχετικά.


Δ.

Παντως ο φίλος μου ο Γιάννης στο βίντεο του λινκ....είναι..πολύ καλός....

ΑΑΑ!!!επ ευκαιρία πουλάει και το ούτι του...κατασκευαστής Farouk Tourounz
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ο παπα-Θανασης ....πρεπει να το λέει...γιατι ακουγονται...και καποιες επευφημειες:)....μπραβο...παπα-Θαναση:):D....δώσε παπα-Θαναση:):D.....και τα τοιάυτα:wink:....

ή είναι σε άλλο τραγούδι.... ;;;;:confused::confused:
Η επευφημια στο πρωτο τραγουδι ειναι, αν ακουω σωστα, ''γεια σου παπαδοπαιδι''... Αν εχω δικιο τοτε ευκολα μπορουμε να καταλαβουμε ποιος ειναι αρκει να γνωριζουμε ποιος ειχε εκ των δυο ειχε ιερεα πατερα.:wink:
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Νμζ πως ειναι ανεβασμενες οι στροφες και δεν ειναι ακριβως στις αρχικες στροφες μαλλον απο τον καιρο εχουν αλλοιωθει..
Θα προσπαθησω να τους μεταφερω στους σωστους οσο αφορα τον Παναγιωτιδη τουλαχιστον απο τον οποιον εχω περισσοτερα ακουσματα ευχαριστω.Ειδομεν.
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Τις έβαλα τις ηχογραφήσεις στον δάσκαλο και με είπε ότι δεν είναι αυτός.

Αυτό που με έκανε εντύπωση όμως ήταν αυτό που είπε για τον Παναγιωτίδη

ότι εδώ ακούγεται ακριβώς όπως ήταν πριν πάθει η φωνή του.

Ότι ακούγεται καθαρά και ωραία, όπως ακουγόταν στα καλά του.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τις έβαλα τις ηχογραφήσεις στον δάσκαλο και με είπε ότι δεν είναι αυτός.

Αυτό που με έκανε εντύπωση όμως ήταν αυτό που είπε για τον Παναγιωτίδη

ότι εδώ ακούγεται ακριβώς όπως ήταν πριν πάθει η φωνή του.

Ότι ακούγεται καθαρά και ωραία, όπως ακουγόταν στα καλά του.

Στα περισσότερα ακούγεται η φωνή του παπα-Θανάση Τσούμαρη (Σπλάχνων Ιωνάς, Μακάριος ανήρ (ίσως ακούγεται εδώ κ ο Γ. Τσατσαρώνης), τραγούδια). Αφού αναφέρεται όμως κ ο δάσκαλος Μ. Χατζημάρκος στο προλογικό του παπα-Θανάση, μάλλον συμμετέχει στα χορωδιακά, και ενδεχομένως σε πιθανή συνέχεια της ηχογράφησης. Κ όπως ορθά επισημαίνει ο κ. Πάτρας το τραγούδι ᾽᾽Τους μπεκρήδες και αν δικάσουν᾽᾽ ο Χατζημάρκος το λέει.


Δ.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Η επευφημια στο πρωτο τραγουδι ειναι, αν ακουω σωστα, ''γεια σου παπαδοπαιδι''... Αν εχω δικιο τοτε ευκολα μπορουμε να καταλαβουμε ποιος ειναι αρκει να γνωριζουμε ποιος ειχε εκ των δυο ειχε ιερεα πατερα.:wink:

᾽᾽γεια σου παπα-Θανάση!᾽᾽είναι η επευφημία μάλλον του Αθ. Παναγιωτίδη...
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Στα περισσότερα ακούγεται η φωνή του παπα-Θανάση Τσούμαρη (Σπλάχνων Ιωνάς, Μακάριος ανήρ (ίσως ακούγεται εδώ κ ο Γ. Τσατσαρώνης), τραγούδια). Αφού αναφέρεται όμως κ ο δάσκαλος Μ. Χατζημάρκος στο προλογικό του παπα-Θανάση, μάλλον συμμετέχει στα χορωδιακά, και ενδεχομένως σε πιθανή συνέχεια της ηχογράφησης. Κ όπως ορθά επισημαίνει ο κ. Πάτρας το τραγούδι ᾽᾽Τους μπεκρήδες και αν δικάσουν᾽᾽ ο Χατζημάρκος το λέει.


Δ.

Ναι εκεί ήταν ο Χατζημάρκος, έλεγα για το "Κανάρια" και τα άλλα, ξέχασα να το γράψω
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
᾽᾽γεια σου παπα-Θανάση!᾽᾽είναι η επευφημία μάλλον του Αθ. Παναγιωτίδη...
Τα τραγούδια «Κανάρια» και «Όλο το βιός μου έχασα» ήταν ... σουξέ του Παπα-Θανάση Τσούμαρη. Τα τραγουδούσε σε όλες σχεδόν τις κρασοκατανύξεις.
Είχε το βιβλίο του Ντάκουλα, όπου υπάρχει στα ρυθμικά επιτραπέζια το «Όλο το βιός μου έφαγα σελ. 75 και όταν το είδα αμέσως το προμηθεύτηκα....
Σε κάποια κρασοκατάνυξη, άρχισα να πω κι εγώ με τη σειρά μου κάτι και διάλεξα τα ... κανάρια (απόντος του παπα-Θανάση) και ο Στανίτσας κατά τη διάρκεια του τραγουδιού μου, είπε: «Γειά σου ... παπα-Θανάση»:D:D
Στο βιβλίο αυτό υπάρχει και το «Άχ τί θα γινώ» σελ. 56 που τραγουδά ο άρχων Δ. Ιωαννίδης στο γλέντι του Ασώτου το '79 (υπερπαραγωγή δική μου!!!:D:D)
Επίσης στο «Μακάριος ανήρ» αρχίζει ο παπα-Τσούμαρης που όντως είχε εκπληκτική φωνή, άρθρωση, ορθοφωνία, και φιλόλογος ών ο λόγος του ήταν άψογος.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τα τραγούδια «Κανάρια» και «Όλο το βιός μου έχασα» ήταν ... σουξέ του Παπα-Θανάση Τσούμαρη. Τα τραγουδούσε σε όλες σχεδόν τις κρασοκατανύξεις.
Είχε το βιβλίο του Ντάκουλα, όπου υπάρχει στα ρυθμικά επιτραπέζια το «Όλο το βιός μου έφαγα σελ. 75 και όταν το είδα αμέσως το προμηθεύτηκα....
Σε κάποια κρασοκατάνυξη, άρχισα να πω κι εγώ με τη σειρά μου κάτι και διάλεξα τα ... κανάρια (απόντος του παπα-Θανάση) και ο Στανίτσας κατά τη διάρκεια του τραγουδιού μου, είπε: «Γειά σου ... παπα-Θανάση»:D:D
Στο βιβλίο αυτό υπάρχει και το «Άχ τί θα γινώ» σελ. 56 που τραγουδά ο άρχων Δ. Ιωαννίδης στο γλέντι του Ασώτου το '79 (υπερπαραγωγή δική μου!!!:D:D)
Επίσης στο «Μακάριος ανήρ» αρχίζει ο παπα-Τσούμαρης που όντως είχε εκπληκτική φωνή, άρθρωση, ορθοφωνία, και φιλόλογος ών ο λόγος του ήταν άψογος.

Γεια σου Νικολάκη, θησαυρέ!

Στο ''Κύριε, τι επληθύνθησαν'' και ''Συ δε, Κύριε'' μήπως είναι ο Γ. Τσατσαρώνης και όχι ο παπα-Θανάσης που ξεχωρίζει;
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Γεια σου Νικολάκη, θησαυρέ!

Στο ''Κύριε, τι επληθύνθησαν'' και ''Συ δε, Κύριε'' μήπως είναι ο Γ. Τσατσαρώνης και όχι ο παπα-Θανάσης που ξεχωρίζει;
Αν δεν με απατούν ... τ' αυτιά μου το διακοπέν «Κύριε τί επληθύνθησαν» είναι από την "ψεύτικη" φωνή του παπα-Θανάση και το «Συ δε Κύριε» με τη μέθοδο της εις άτοπον απαγωγής, αποκλείονται Παπαθανάσης, Παναγιωτίδης, Χατζημάρκος και μένει ο Τσατσαρώνης... (Εκτός λάθους, παραλείψεως, ή βαρυκοΐας):confused::D Και όπερ έδει δείξαι:wink:
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αν δεν με απατούν ... τ' αυτιά μου το διακοπέν «Κύριε τί επληθύνθησαν» είναι από την "ψεύτικη" φωνή του παπα-Θανάση και το «Συ δε Κύριε» με τη μέθοδο της εις άτοπον απαγωγής, αποκλείονται Παπαθανάσης, Παναγιωτίδης, Χατζημάρκος και μένει ο Τσατσαρώνης... (Εκτός λάθους, παραλείψεως, ή βαρυκοΐας):confused::D Και όπερ έδει δείξαι:wink:
Είναι χαρακτηριστική η γλύκα της εκτέλεσής του. Απολαυστικός! Αυτός πιστεύω κι εγώ ότι είναι.
 
Top