Θανάσης Παναγιωτίδης - Μανώλης Χατζημάρκος (Αθήνα 1960)

Ήρθε η ώρα να δει το φως της δημοσιότητας μία σπανιότατη ηχογράφηση από το αρχείο του καλού μου φίλου και ευεργέτη Φραγκίσκου Μανιάτη, στον οποίο εύχομαι μακροημέρευση και κάθε καλό!
Σύμφωνα με τα στοιχεία πρόκειται για ηχογράφηση ύμνων και ασμάτων που αποδίδουν περίτεχνα ο Μέγιστος Τιτάνας των αναλογίων αείμνηστος Θανάσης Παναγιωτίδης και ο γλυκόφθογγος Μανώλης Χατζημάρκος, στο σπίτι του ιατρού Βασίλη Υφαντή στη Θεσσαλονίκη το 1955 ή 1960 (πιο πιθανή η δεύτερη ημερομηνία). Προλογίζει ο παπα-Θανάσης Τσούμαρης. Συμμετέχει ο Γιώργος Τσατσαρώνης.
Αντίδωρο στην αγάπη του π. Συμεών με τους θησαυρούς του ΜΠΤ που ανεβάζει και ειδικά αφιερωμένο στους καλούς μου φίλους Δημήτρη Ζαγκανά και Δημήτρη Σκρέκα που εορτάζουν αύριο με τις καλύτερες ευχές μου και την αγάπη μου!
Υ.Γ. Ακούστε το 14 πόσο ωραία αρχίζει ο Παναγιωτίδης και πόσο κολλάει η φωνή του με το Χατζημάρκο που μπαίνει στη δεύτερη στροφή. Να τους είχαμε σε καμμια λειτουργία τους δυό τους ωραία θα ήταν...
 

Attachments

  • 01 Κομμάτι 1.wma
    3.3 MB · Views: 597
  • 02 Κομμάτι 2.wma
    2.1 MB · Views: 494
  • 03 Κομμάτι 3.wma
    1 MB · Views: 400
  • 04 Κομμάτι 4.wma
    2.3 MB · Views: 390
  • 05 Κομμάτι 5.wma
    2.1 MB · Views: 413
  • 06 Κομμάτι 6.wma
    2.8 MB · Views: 364
  • 07 Κομμάτι 7.wma
    2.3 MB · Views: 336
  • 08 Κομμάτι 8.wma
    1.8 MB · Views: 327
  • 09 Κομμάτι 9.wma
    1.9 MB · Views: 308
  • 10 Κομμάτι 10.wma
    4.4 MB · Views: 365
  • 11 Κομμάτι 11.wma
    2.4 MB · Views: 329
  • 12 Κομμάτι 12.wma
    1.8 MB · Views: 303
  • 13 Κομμάτι 13.wma
    6.8 MB · Views: 384
  • 14 Κομμάτι 14.wma
    3.7 MB · Views: 561
  • 15 Κομμάτι 15.wma
    3.2 MB · Views: 367
  • 16 Κομμάτι 16.wma
    1.9 MB · Views: 349
  • 17 Κομμάτι 17.wma
    4.2 MB · Views: 382

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Πατριώτη κ.Νικόλαε εάν βρούμε τα καρούλια με τις πολλές παλιές ηχογραφήσεις του πατέρα μου θα μπορέσουμε να τα κάνουμε δισκάκια cd;Εάν ναι να το κανονίσουμε διότι είναι πολύτιμα αυτά τα αρχεία.Εάν βρούμε τα καρούλια βέβαια.
 
Πατρίδα μου, στη Λάρισα έψελνε ο Παναγιωτίδης αρχές δεκαετίας του 50 στη Ζωοδόχο Πηγή. Λες να έχει τίποτα ηχογραφήσεις στα καρούλια που λες;
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Πατρίδα μου, στη Λάρισα έψελνε ο Παναγιωτίδης αρχές δεκαετίας του 50 στη Ζωοδόχο Πηγή. Λες να έχει τίποτα ηχογραφήσεις στα καρούλια που λες;

Πιστεύω πως ναι διότι ο πατέρας μου είναι στην Λάρισα ο πιο πιστός υποστηρικτής και του Άρχοντος Παναγιωτίδη και του Άρχοντος Φωτόπουλου -υπήρξε μαθητής του Φωτόπουλου με καθημερινά ιδιαίτερα μαθήματα στην οικία αυτού.Μπορεί όμως κάποιος από τα μέλη να παραλάβει τα καρούλια και να κάνει cd;Εάν ναι να κάνουμε ενέργειες να βρούμε τα καρούλια.Εάν όχι δεν έχει νόημα να προβούμε σε ενέργειες......
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε Νικόλα για το σπάνιο ντοκουμέντο. Άμποτε να βρεθούν και να ψηφιοποιηθούν και οι άλλοι θησαυροί που αναφέρθηκαν από το Φώτη.
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Μήπως είναι εύκολο σε κάποιον να καταγράψει τα περιεχόμενα των κομματιών;
Θα του ήμουν ευγνώμων.
Συνεχίζω την καταγραφή των περιεχομένων... σε διαδυκτιακή βάση εις κοινήν ωφέλειαν.
Εγγίζει ελπίζω η παρουσίαση.
 
1.Παρουσίαση-π.Θ.Τσούμαρης
2.Τί σοι προσενέγκωμεν Χριστέ-Θ.Παναγιωτίδης
3.Μάγοι και ποιμένες,Νεηγενές-Θ.Παναγιωτίδης
4.Αίνοι Χριστουγέννων-Θ.Παναγιωτίδης
5.Σπλάχνων Ιωνάν-Μ.Χατζημάρκος
6.Τραγούδι-Μ.Χατζημάρκος
7.Προς την φωνήν του βοώντος εν τη ερήμω-όλοι μαζί
8.Συγκαταβαίνων ο Σωτήρ-όλοι μαζί
9.Τραγούδι-Θ.Παναγιωτίδης
10.Βοσκοπούλα-Θ.Παναγιωτίδης
11.Τραγούδι-Μ.Χατζημάρκος
12.Τραγούδι-Μ.Χατζημάρκος
13.Μακάριος ανήρ-Μ.Χατζημάρκος,Θ.Παναγιωτίδης
14.Δε θέλω προίκα-Θ.Παναγιωτίδης,Μ.Χατζημάρκος
15.Δοξολογία Βιολάκη πλ.β-Θ.Παναγιωτίδης
16.Τραγούδι-Θ.Παναγιωτίδης,Μ.Χατζημάρκος
17.Ο καρπός της κοιλίας σου-Θ.Παναγιωτίδης
 
Last edited:

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
τους υπόλοιπους στίχους του "Δε θέλω προίκα" τους έχει κανείς? ευχαριστώ!

[οικονομική κρίση έχουμε... καλό θα ήταν να μπορούμε να ενημερώνουμε

πλαγίως
τις υποψήφιες...!] :D:D:D:D:p:p:p

Ανάλογα βέβαια την περίπτωση ο στίχος μπορεί άνετα να αλλάξει σε:

"Θέλω ΚΑΙ προίκα, θέλω ΚΑΙ προίκα, θέλω κι εσένανε Μαρίκα..."
 
Last edited:

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Στο τέλος του 14 τα τούρκικα του Παναγιωτίδη μου σηκώσανε την τρίχα!!!!:eek::eek::eek:

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ!!!
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ενα απλο ευχαριστω ειναι λιγο Νικολαε για τις σπανιοτατες αυτες και μεγίστης αξιας ηχογραφησεις!!! Πηρα το θαρρος να τις ξανανεβασω αφου τις μετετρεψα σε mp3 και ενωσα οσες θεωρησα σωστο χαριν ευκολιας.
Μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ο μοναδικός Μ. Χατζημαρκος στα τραγουδια. Δεν τον ειχα ακουσει ποτε σε τραγουδι και καταλαβα αυτο που μαθητες του μου ειχαν πει πως θα μπορουσε ανετα να κανει καριερα στο λυρικο τραγουδι. Και τι ομορφα τραγουδια που λεγαν τοτε.
''...Αχ βρε κρασί κάνεις εσυ και Δήμαρχο κλητήρα...'':D:p

Υ.Γ. Ξερει κανεις τους τιτλους των τραγουδιων που ειπε ο Χατζημαρκος?
 

Attachments

  • Παρουσίαση π.Θ.Τσούμαρης.mp3
    4.8 MB · Views: 214
  • 'Υμνοι Χριστουγέννων-Αθ.Παναγιωτίδης..mp3
    7.8 MB · Views: 292
  • Δοξολογία Βιολάκη πλ.΄β-Παναγιωτίδης.mp3
    4.6 MB · Views: 303
  • Ο καρπός της κοιλίας σου-Αθ.Παναγιωτίδης.mp3
    6.1 MB · Views: 252
  • Σπλάχνων Ιωνάς-Χατζημάρκος.mp3
    3.1 MB · Views: 226
  • Μακάριος ανήρ.Παναγιωτίδης-Χατζημάρκος.mp3
    10.1 MB · Views: 294
  • Προς την φωνήν του βοώντος-Συγκαταβαίνων ο Σωτήρ(Όλοι μαζι).mp3
    6 MB · Views: 221
  • Τραγούδια-Αθ.Παναγιωτίδης.mp3
    9.2 MB · Views: 269
  • Τραγούδια-Μ.Χατζημάρκος.mp3
    10 MB · Views: 321
  • Τραγούδια Παναγιωτίδης-Χατζημάρκος.mp3
    8 MB · Views: 259
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ξαναθυμιζω την ερωτηση μου στο παρον θεμα σχετικα με τους τιτλους των τραγουδιων που λεει ο Εμ. Χατζημαρκος σε αυτην την ηχογραφηση. Με ενδιαφερει ιδιαιτερως να μαθω ποιο ειναι το πρωτο δημοτικο τραγουδι που λεει σε 'Α ηχο. Ευχαριστω.
 
Ενα απλο ευχαριστω ειναι λιγο Νικολαε για τις σπανιοτατες αυτες και μεγίστης αξιας ηχογραφησεις!!! Πηρα το θαρρος να τις ξανανεβασω αφου τις μετετρεψα σε mp3 και ενωσα οσες θεωρησα σωστο χαριν ευκολιας.
Μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ο μοναδικός Μ. Χατζημαρκος στα τραγουδια. Δεν τον ειχα ακουσει ποτε σε τραγουδι και καταλαβα αυτο που μαθητες του μου ειχαν πει πως θα μπορουσε ανετα να κανει καριερα στο λυρικο τραγουδι. Και τι ομορφα τραγουδια που λεγαν τοτε.
''...Αχ βρε κρασί κάνεις εσυ και Δήμαρχο κλητήρα...'':D:p

Υ.Γ. Ξερει κανεις τους τιτλους των τραγουδιων που ειπε ο Χατζημαρκος?

Δεν μπορώ να είμαι απόλυτος επειδή είναι παλιές οι ηχογραφήσεις αλλά το τραγούδι "Κανάρια" και τα επόμενα πρέπει να τα λέει ο παπά Τσούμαρης ενώ αυτό "Τους μπεκρήδες κι αν δικάσουνε" φαίνεται ότι είναι του Χατζημάρκου.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Εχετε να μας δωστε ενα λινκ με τους στιχους απο το πρωτο τραγουδι ''καναρια''?
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
παναγιωτης;116009 said:
σε αυτό το βιντεο με το ουτι....μετά το 1´,49''..λεει....το τραγούδι ''καναρια''....
μήπως αυτό...είναι ....;;
http://www.youtube.com/watch?v=q8qE7jhbpn8


Ωραίο τραγούδι. Δεν τραγουδά αυτό όμως ο παπα-Θανάσης. Ίσως όσοι (Σάμιοι ιδίως) τον έχουν ζήσει θα μπορούσαν να μας ενημερώσουν σχετικά.


Δ.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
παναγιωτης;116009 said:
σε αυτό το βιντεο με το ουτι....μετά το 1΄,49''..λεει....το τραγούδι ''καναρια''....
μήπως αυτό...είναι ....;;
http://www.youtube.com/watch?v=q8qE7jhbpn8
Όχι, καμμια σχεση. Τελικα ειμαστε σιγουροι πως ο παπα Θανασης το λεει και οχι ο Μ. Χατζημαρκος...? Αν ναι, τοτε ειχε φωναρα και αυτος!
 
Top